رضا علوی

امریکای ترامپ

گفتگو با رضا علوی، نویسنده و تحلیلگر در زمینه تاریخ و سیاست

رضا علوی در گفتگو با کار آنلاین: دوران ترامپ، دوران نابودی اتیک و اخلاق سیاسی است. دوران پولاریزسیون است. دوران تضعیف هنجارها و تشدید قانون گریزی است. ترامپ با شکستن هنجارها دو "دستاورد" دریافت می کند: نخست این که زمینه ای را می آفریند که به ساختارهای دموکراتیک ایالات متحده آسیب می رساند، و دوم این که بستری را ایجاد می کند که کار را برای استیضاح او دشوارتر می‌کند. اگر این دوران طولانی شود خطر نهادینه شدن "نژادپرستی و ترامپیسم" در آمریکا وجود خواهد داشت که ...

انتخابات و مرغان پربسته

انتخابات اسفند ماه، در جامعه مدنی نشاط ایجاد خواهد کرد و زمینه را مهیا خواهد ساخت که پیرامون محور "مطالبات" حرکت انجام شود. نبا ید این فرصت را سوزاند. در صورتی که رد صلاحیت‌ها بسیار گسترده شود، بخش‌هایی از جامعه و نهاد‌های مدنی به " تحریم " روی خواهند آورد و بخش های دیگر، "تحمیل" را جایگزین " تحریم" خواهند کرد.

آیا مصر به سوی یک جنگ داخلی می رود؟

"جبهه آزادیبخش ملی" که دکتر محمد البرادعی رهبری آن را بر عهده دارد خواستار کشوری مدنی و سکولار است. جریان سلفی اخوانی خواهان کشوری است که قوانین آن بر بنیاد احکام شریعت اسلامی بنا نهاده شود. در این میان گزینه سومی نیز وجود دارد، و آن این که کشور زیر سلطه نظامیان قرار گیرد. در صورتی که درگیریها بیشتر از این ادامه پیدا کنند و افقهای گفت و گو کاملا به بن بست برسند، احتمالاً تمایل به این گزینه بیش از همه مطرح شود.

اشتراک در RSS - رضا علوی