گودرز اقتداری

فریب نولیبرالیسم و خصوصی سازی

محمد‌رضا اسلامی در گاهنامه مدیر مطلبی دارد درباره کمپانی اسپیس‌اکس (SpaceX) و عملیات پرتاب موشک فالکن ۹ که قرار بود نهم ژانویه ۲۰۲۳ تعداد  ۵۱ ماهواره متصل به شبکه اینترنتی استارلینک را در فضا مستقر کند. مقاله سپس به احتمال ریزش باران و بدی هوا و طوفان در شب اجرای پرتاب می پردازد و این واقعیت که پس از آنکه برنامه بدلیل شرایط جوی چندبار متوقف میشود، سرانجام اعلام میشود که پرتاب به شب بعد موکول خواهد شد و علاقمندان میتوانند در همان ساعت آن را بر روی لینک فلان تماشا کنند.

گفتار هفته و جنبش زن، زندگی، آزادی

تکرار قتل‌های دولتی و پروژهٔ ائتلاف‌سازی در خارج کشور

گفتار هفته از سلسله‌برنامه‌های هفتگی است که توسط گودرز اقتداری در بارهٔ وقایع روز ایران و جهان تهیه و اجراء می‌شود.

آیا آمریکا برای جنگ با ایران به اسرائیل چراغ سبز داده است، و چرا؟

دولت بایدن برای هرگونه احتمال درگیری نظامی با ایران آماده می شود، در این روند بود که پنتاگن جایگاه اسرائیل را به طور رسمی در برنامه ریزی نظامی بالا برد. این تغییر در حالی صورت می گیرد که تمرکز نظامی ارتش آمریکا از «جنگ علیه ترور» به دکترین جدید سیاست خارجی کشور یعنی مبارزه بالقوه با چهار هدف بزرگ—چین، روسیه، کره شمالی و ایران متمرکز شده است. همزمان با تغییر اسرائیل به یک شریک نظامی تمام عیار، جامعه اطلاعاتی آمریکا نیز بر برنامه زبان عبری برای جاسوسی از متحد شماره یک خود در خاورمیانه تأکید بیشتری کرده است.

روز کارگر و جنبش کار در آمریکای شمالی

عدم وجود یک حزب کارگری در آمریکا ممکن است مساله بزرگی به نظر نرسد، به خصوص با توجه به سابقه اخیر چنین احزابی در کشورهایی که در آن وجود دارند. اما تاریخ نشان می دهد که برای کارگران تنها چیزی که بدتر از داشتن یک حزب میانه است—که مشغول فروش طبقه باشد، آنست که اصلا هیچ حزبی بنام طبقه کارگر نداشته باشند. بسیاری از عقب ماندگی های سیاست در ایالات متحده –به خصوص فقدان یک سیستم بهداشت و درمان عمومی و آن سیستم پیزوری و تنبیهی تامین اجتماعی—می تواند حداقل در بخشی از دلایل به فقدان حزب کارگر برگردد.

بخش: 

تیم ملی ایران یا تیم جمهوری اسلامی، نگاهی به رابطه دولت-ملت در ایران

متاسفانه در سیرکی که براه افتاد، نکته اساسی که باید به واکاوی دلیل شکست ها و عدم موفقیت های تیم ملی در بیست سال گذشته می پرداخت به نفع رژیم ناپدید شد. رژیم باید از براه اندازآن این هیاهوی بیجا و بی منطق سپاسگزار باشد، و گرنه در ایران هم مانند بسیاری کشورهای دیگر ازجمله مصر مردم باید ضمن حمایت از بایکنان تیم ملی خود رهبری حکومت را مسئول شکست های تیم اعلام و از او بازخواست کنند که چرا تیم ملی ما با بازیکنانی همچون مهدی طارمی، سامان قدوس، سردار آزمون، علیرضا جهانبخش و بسیاران دیگری که در لیگ های اروپایی بازی میکنند و با بهترین قرعه نسبت به همه جام های جهانی قبلی، با این نتیجه ضعیف از جام بیرون افتاده است.

سرنوشت برجام؟

همانطوریکه میدانید مذاکرات برجام مابین ایران و ایالات متحده مدتی ست که متوقف شده است. این توقف مدتها قبل از آغاز جنبش اعتراضی زن، زندگی، آزادی اعلام شده و بیشتر ناشی از رد تقاضای طرف ایرانی برای گرفتن تضمین هایی از طرف آمریکایی بود. در آن زمان پیش بینی برنده انتخابات میان دوره ای آمریکا بر ان بود که کلا دولت آقای بایدن اختیار کنگره را از دست خواهد داد و بنابرین هر تضمینی هم که بدهد چندان ارزش عینی نخواهد داشت.

تبلیغ انقلاب در داخل و جنگ از خارج، کدام یک؟

تصمیم جنبش داخل کشور به انقلاب منجر میشود و تحمیل پرچم باعت عروج قوم گرایی و افتراق و جنگ داخلی خواهد شد.

کلید پایان دادن به خشونت سازمان یافته در دست دولت و رهبری رژیم است. اگر رژیم به آزادی فعالیت های سیاسی و تحزّب اجازه تنفس داده بود اکنون لازم نبود با ارواح گفتگو کند. عدم وجود یک ساختار سیاسی به شمول احزاب و ساختار مشارکت مردم در روند سیاسی، درست همانگونه که در دوران شاه اتفاق افتاد، باعث شده است که رژیم با خود حرف بزند.
تمام ارتش های جهان هم قادر به مقاومت در مقابل خواست توده ها نیست، در این نبرد، سرمایه و سلاح حرف آخر را نمی زند، اراده میلیونی مردم است که تا همینجا هم پشت رژیم سرکوب را با وجود صدها قربانی به زمین زده است.

هنر خلاق مقاومت

اعتراضات بهار عربی، درگیری‌های سوریه و سایر جنبش‌های اعتراضی در دهه‌های اخیر به مانند جنبش زن، زندگی، آزادی به پدیده‌ی مقاومت خلاقانه‌ی هنری معنی تازه‌ای داده است. کنشگران، روزنامه‌نگاران، محققین دانشگاهی؛ همه از این گزاره برای ستایش انواع شیوه‌های ابراز اعتراض و مقاومت استفاده می‌کنند

راهبری و شبکه در زن، زندگی، آزادی!

نگاهی به جنبش زن زندگی آزادی در ایران-ساختار و رهبری

موفق بودن رهبری های افقی نیازمند اعتماد است. و اطمینان جوانان داخل کشور بیشتر به کسانی است که در همان محله ها و میادین به صحنه آمده اند. آن رفاقت و دوستی‌هاست که روز بعدِ روز و شب بعدِ شب آنها را به سر قرار میاورد. این جنبش با سرعت فوق العاده ایکه جنبش دارد، هر روز با روز قبل متفاوت است و باید رهبری خود را از پایین به بالا در همان محیط بسازد.

زن، زندگی، آزادی؛ شعاری بزرگتر از آن چه به چشم می‌آید!

آیا جنبش زن، زندگی، آزادی یک انقلاب فمینیستی ست؟

اگر بپذیریم که حداقل ۱۵۰ سال است ما ایرانیان برای رسیدن به آزادی مبارزه می‌کنیم، مسلماً تعجب‌براگیز نخواهد بود که وجه مشترک همه جنبش‌های شناخته شده در تاریخ این برههٔ ایران کلمه آزادی است. حال با این پیش‌زمینه در برابر این پرسش قرار می‌گیریم که چه چیز در شعار زن، زندگی، آزادی جدید است، که توانسته است در مدتی کوتاه بازتابی چنین وسیع و همه‌جانبه داشته باشد.

# ژن - ژیان - آزادی

گفتار هفته از سلسله برنامه های هفتگی است که توسط گودرز اقتداری تهیه و اجراء می شود. موضوع این برنامه اختصاص به جنبش در حال جریان که بعد از دستگیری مهسا امینی توسط گشت ارشاد ، و در فاصله ای که او را برای ارشاد به مقر«نهی از منکر و امر به معروف» می بردند مورد ضرب و شتم قرار گرفته.

برجام، بی سرانجام

گفتار هفته از سلسله برنامه های هفتگی است که توسط گودرز اقتداری تهیه و اجراء می شود. موضوع این برنامه پیرامون مسئله بی پایان مذاکرات برجام ، وبنظر میرسد که گفتگوهای اخیر هم بی نتیجه خواهد بود.

ترامپ چرا اسناد را تحویل نداد؟

گفتار هفته - موضوع این برنامه به بازرسی پلیس فدرال آمریکا اف بی آی از ویلای ترامپ رییس جمهور سابق واقع در فلوریدا اختصاص دارد. در آمریکا رسم بر این است که بعد از انقضای دوره ریاست جمهوری کلیه اسناد ،مدارک و مکاتبات رئیس جمهر در اختیار موسسه ای برای طبقه بندی، حفظ و نگهداری گذاشته می شود.

حجاب اجباری و اعتراف گیری

گفتار هفته از سلسله برنامه های هفتگی است که توسط گودرز اقتداری تهیه و اجراء می شود. موضوع این برنامه پیرامون مسئله حجاب اجباری و ایستادگی زنان در مقابل زورگویی حاکمیت . سپیده رشنو از آن جمله زنان معترض به حجاب اجباری است که اخیرا بعد از درگیری لفظی با خانم محجبه ای از پیروان حاکمیت در اتوبوس شهری ، او را دستگیر وتحت فشارهای روحی و جسمی وادار به اعتراف و او را با چشمان کبود شده در صدا و سیمای جمهوری اسلامی مقابل دوربین نشاندند

سفر نانسی پلوسی به تایوان

در باب چرایی سفر خانم پلوسی به تایوان- در مجلس نمایندگان برخلاف سنا بیشتر حرکت ها دور مسائل محلی میچرخد.

سخنگوی کنگره ایالات متحده خانم نانسی پلوسی سه شنبه وارد تایپه پایتخت جمهوری چین شد. سر و صدای رسانه ها حول این سفر بیش از معمول و به دلیل ادامه تنش های جهانی اهمیت ویژه پیدا کرده است. در فرودگاه سونگشان مقامات تایوانی همرا ه با دبیران موسسه آمریکایی در تایوان(AIT)  که نقش سفارت آمریکا در تایوان را بازی میکند از او استقبال کردند. آمریکا بر اساس سیاست یک چین خود روابط دیپلماتیک رسمی با تایوان ندارد، اما بر طبق قانون مقید است تا وسایل دفاع از خود را در اختیار این جزیره قرار دهد.

بخش: 

دکترین مسئولیت فرمانده یا اطاعت کورکورانه و دادگاه استکهلم

کشتار ۱۳۶۷ را باید به عنوان نسل کشی به حساب آورد، زیرا نه تنها به دلایل سیاسی بلکه به دلایل عقیدتی نیز انجام شده است. کافی است به ماهیت سئوالاتی که از زندانیان پرسیده می‌شد دقت کنیم که بطور مثال می پرسیدند که آیا زندانی همچنان بر سر موضع هست یا نه. جمهوری اسلامی می‌خواست زندانیان را مجبور کند از عقیده خود دست بکشند و توبه کنند و عقیده و نظر جمهوری اسلامی را به‌پذیرند.

اسلو

روز جمعه سوم تیرماه ۱۴۰۱ در جهان اتفاقاتی افتاد که گرچه مستقیما به ایران ارتباط نداشت ولی با واسطه، محل توجه و تامل برای ما چپ های سوسیالیست دموکراتیک است. حوالی ظهر ان روز به وقت واشنگتن دیوان عالی آمریکا با رای ۵ به ۴، حکم پنجاه ساله دیوان عالی را که در سال ۱۹۷۳ حق سقط جنین را بعنوان یک حق فردی برای زنان غیر قابل مداخله دولت اعلام کرده بود را لغو کرد. بر این اساس زنان در یازده ایالت بلافاصله و در ده ها ایالت دیگر به فاصله چند ماه از حق سقط جنین محروم شدند. این ایالت ها همه در کنترل جمهوریخواهان و محافظه کاران قرار دارند.

خبر برکناری حسین طائب

در آخرین ساعات شب گذشته اخباری در شبکه های اجتماعی و کلاب هاوس  ورد زبان  می گشت که حکایت از برکناری حسین طائب رئیس مخوف سازمان اطلاعات سپاه (ساس) داشت. گرچه این خبر هنوز رسما اعلام نشده ولی اتفاقی قابل انتظار بود. در سالهای اخیر بارها اخبار مربوط به نفوذ های گسترده اسرائیل در سیستم اطلاعاتی جمهوری اسلامی منتشر شده است. مساله خروج و سرقت اسناد هسته ای ایران که در انباری در جنوب تهران نگهداری میشد و بروایتی تعدادی انگشت شمار از محل و کیفیت آن اطلاع داشتند، رسوایی بزرگی برای جمهوری اسلامی و دستگاه امنیتی رژیم بشمار میرفت.

ایران در کجای جهان قرار گرفته است؟

شرایط سیاسی و اقتصادی در آمریکا و اروپا در حال حاضر به نفع ایران نیست و به نظر نمیرسد توافق برجام به هیچ شکلی در اولویت جهان قرار داشته باشد و بالنتیجه تحریم ها و فشار های اقتصادی تا آینده ای غیرقابل پیش بینی همچنان ادامه خواهد یافت

امنیت، کدام امنیت؟

در اکثر کشورهای جهان، حفظ امنیت داخلی و خارجی و حفاظت اطلاعات نظامی سه شاخه جدا از یکدیگر هستند. این سه شاخه گرچه با هم همکاری دارند و هماهنگ عمل میکنند اما حداقل در امور یکدیگر مداخله نمیکنند و بقول معروف روی انگشت پای یکدیگر راه نمی روند. در ایالات متحده بعد از واقعه یازده سپتامبر متوجه شدند که برخی اطلاعات در مابین این شاخه ها وجود داشته ولی به راس هرم امنیت ملی نرسیده بوده است، بلافاصله وزارت امنیت داخلی ایجاد شد تا تعدادی از این موسسات امنیتی در هم ادغام شده و تحت یک مدیریت قرار گیرند.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - گودرز اقتداری