گودرز اقتداری

برجام، بی سرانجام

گفتار هفته از سلسله برنامه های هفتگی است که توسط گودرز اقتداری تهیه و اجراء می شود. موضوع این برنامه پیرامون مسئله بی پایان مذاکرات برجام ، وبنظر میرسد که گفتگوهای اخیر هم بی نتیجه خواهد بود.

ترامپ چرا اسناد را تحویل نداد؟

گفتار هفته - موضوع این برنامه به بازرسی پلیس فدرال آمریکا اف بی آی از ویلای ترامپ رییس جمهور سابق واقع در فلوریدا اختصاص دارد. در آمریکا رسم بر این است که بعد از انقضای دوره ریاست جمهوری کلیه اسناد ،مدارک و مکاتبات رئیس جمهر در اختیار موسسه ای برای طبقه بندی، حفظ و نگهداری گذاشته می شود.

حجاب اجباری و اعتراف گیری

گفتار هفته از سلسله برنامه های هفتگی است که توسط گودرز اقتداری تهیه و اجراء می شود. موضوع این برنامه پیرامون مسئله حجاب اجباری و ایستادگی زنان در مقابل زورگویی حاکمیت . سپیده رشنو از آن جمله زنان معترض به حجاب اجباری است که اخیرا بعد از درگیری لفظی با خانم محجبه ای از پیروان حاکمیت در اتوبوس شهری ، او را دستگیر وتحت فشارهای روحی و جسمی وادار به اعتراف و او را با چشمان کبود شده در صدا و سیمای جمهوری اسلامی مقابل دوربین نشاندند

سفر نانسی پلوسی به تایوان

در باب چرایی سفر خانم پلوسی به تایوان- در مجلس نمایندگان برخلاف سنا بیشتر حرکت ها دور مسائل محلی میچرخد.

سخنگوی کنگره ایالات متحده خانم نانسی پلوسی سه شنبه وارد تایپه پایتخت جمهوری چین شد. سر و صدای رسانه ها حول این سفر بیش از معمول و به دلیل ادامه تنش های جهانی اهمیت ویژه پیدا کرده است. در فرودگاه سونگشان مقامات تایوانی همرا ه با دبیران موسسه آمریکایی در تایوان(AIT)  که نقش سفارت آمریکا در تایوان را بازی میکند از او استقبال کردند. آمریکا بر اساس سیاست یک چین خود روابط دیپلماتیک رسمی با تایوان ندارد، اما بر طبق قانون مقید است تا وسایل دفاع از خود را در اختیار این جزیره قرار دهد.

بخش: 

دکترین مسئولیت فرمانده یا اطاعت کورکورانه و دادگاه استکهلم

کشتار ۱۳۶۷ را باید به عنوان نسل کشی به حساب آورد، زیرا نه تنها به دلایل سیاسی بلکه به دلایل عقیدتی نیز انجام شده است. کافی است به ماهیت سئوالاتی که از زندانیان پرسیده می‌شد دقت کنیم که بطور مثال می پرسیدند که آیا زندانی همچنان بر سر موضع هست یا نه. جمهوری اسلامی می‌خواست زندانیان را مجبور کند از عقیده خود دست بکشند و توبه کنند و عقیده و نظر جمهوری اسلامی را به‌پذیرند.

اسلو

روز جمعه سوم تیرماه ۱۴۰۱ در جهان اتفاقاتی افتاد که گرچه مستقیما به ایران ارتباط نداشت ولی با واسطه، محل توجه و تامل برای ما چپ های سوسیالیست دموکراتیک است. حوالی ظهر ان روز به وقت واشنگتن دیوان عالی آمریکا با رای ۵ به ۴، حکم پنجاه ساله دیوان عالی را که در سال ۱۹۷۳ حق سقط جنین را بعنوان یک حق فردی برای زنان غیر قابل مداخله دولت اعلام کرده بود را لغو کرد. بر این اساس زنان در یازده ایالت بلافاصله و در ده ها ایالت دیگر به فاصله چند ماه از حق سقط جنین محروم شدند. این ایالت ها همه در کنترل جمهوریخواهان و محافظه کاران قرار دارند.

خبر برکناری حسین طائب

در آخرین ساعات شب گذشته اخباری در شبکه های اجتماعی و کلاب هاوس  ورد زبان  می گشت که حکایت از برکناری حسین طائب رئیس مخوف سازمان اطلاعات سپاه (ساس) داشت. گرچه این خبر هنوز رسما اعلام نشده ولی اتفاقی قابل انتظار بود. در سالهای اخیر بارها اخبار مربوط به نفوذ های گسترده اسرائیل در سیستم اطلاعاتی جمهوری اسلامی منتشر شده است. مساله خروج و سرقت اسناد هسته ای ایران که در انباری در جنوب تهران نگهداری میشد و بروایتی تعدادی انگشت شمار از محل و کیفیت آن اطلاع داشتند، رسوایی بزرگی برای جمهوری اسلامی و دستگاه امنیتی رژیم بشمار میرفت.

ایران در کجای جهان قرار گرفته است؟

شرایط سیاسی و اقتصادی در آمریکا و اروپا در حال حاضر به نفع ایران نیست و به نظر نمیرسد توافق برجام به هیچ شکلی در اولویت جهان قرار داشته باشد و بالنتیجه تحریم ها و فشار های اقتصادی تا آینده ای غیرقابل پیش بینی همچنان ادامه خواهد یافت

امنیت، کدام امنیت؟

در اکثر کشورهای جهان، حفظ امنیت داخلی و خارجی و حفاظت اطلاعات نظامی سه شاخه جدا از یکدیگر هستند. این سه شاخه گرچه با هم همکاری دارند و هماهنگ عمل میکنند اما حداقل در امور یکدیگر مداخله نمیکنند و بقول معروف روی انگشت پای یکدیگر راه نمی روند. در ایالات متحده بعد از واقعه یازده سپتامبر متوجه شدند که برخی اطلاعات در مابین این شاخه ها وجود داشته ولی به راس هرم امنیت ملی نرسیده بوده است، بلافاصله وزارت امنیت داخلی ایجاد شد تا تعدادی از این موسسات امنیتی در هم ادغام شده و تحت یک مدیریت قرار گیرند.

جهان چند قطبی یا اضمحلال امپراطوری

تبلیغاتی که درباره ظهور به اصطلاح قطب های جدید از جمله روسیه در چپ صورت می گیرد بی شک به وقوع خواهد پیوست اما نه به دلیل جنگ اوکراین و اشغال آن به وسیله روسیه تزار گونه ی پوتین بلکه به این دلیل که امپراطوری آمریکا خود را چنان در دوران بعد از فروپاشی بلوک شرق گسترش و عمق استراتژیک خود را کاهش داد که بعد از سه دهه توان ایستادن در مقابل اقتصاد جهانی شده را ندارد که اولویت را بر سود و گسترش سرمایه و محیط آرام برای رشد قرار داده است. شکست آمریکا در این نبرد قطعی و سرانجامی مشابه همه امپراطوری های قبل از خود دارد.

سازمان خود را یک تشکل خواهان سوسیالیسم دموکراتیک تعریف کرده است

سازمان فدائیان خلق ایران اکثریت در حال برگزاری کنگره ۱۹ خود است. مباحثات گسترده ای بین اعضا و هواداران سازمان در بر گرفته که یک دلیلش ظهور نیرویی است که مدتها در محاق سپری کرده است. براستی سازمان چه می خواهد و چه می تواند از این خواستن به منصه ظهور برساند؟ از بحث های درونی یک مورد را در این یادداشت بررسی خواهم کرد با این تاکید که همانطور که سنت نشریه کار آنلاین است مطالب با امضا نظر نویسنده است و نه نظر رسمی سازمان و یا شورای سردبیری کار آنلاین. در سند برنامه ای که در کنگره ۱۳ سازمان در اردیبهشت ۱۳۹۲ به تصویب رسیده است، سازمان خود را یک تشکل خواهان سوسیالیسم دموکراتیک تعریف کرده است.

جمهوری اسلامی، سرانجام پس از شش سال نازنین زاغری را آزاد کرد

آنچه موضوع این یادداشت است این است که رژیم اسلامی در کمال قساوت نازنین زاغری را در سفری به همراه کودک هیجده ماهه اش به ایران به اسارت گرفت و پس از شش سال که ادعا می کرد او را برای جاسوسی دستگیر کرده است با آزاد کردنش نشان داد که جاسوس نبوده است، بلکه همانطوریکه خانواده اش در تمام این شش سال میگفته اند فقط گروگان ۵۳۰ میلیون دلار بدهی بریتانیا بوده است.

آیا برجام می تواند از زیر سایه جنگ اوکراین خارج شود

با توجه به امکانی که کاهش عرضه نفت به بازار با تحریم روسیه بخاطر جنگ اوکراین در اختیار ایران قرار داده است، پافشاری ایران برای باقی ماندن در کنار روسیه منطقی نیست. منافع ملی و مردمی ایران در استفاده از این موقعیت برای رفع مشکلات بر سر راه برجام و بازگرداندن آمریکا به آن است. لغو تحریم های کمرشکن و گشایش بازارهای ایران برای ورود سرمایه و تکنولوژی های نوین یک منفعت و موضع استراتژیک برای کشور ماست و نباید قربانی منافع سیاسی و دسته بندی های جهانی گردد.

جهانشمولی حقوق زنان

چند روزی بیشتر از انقلاب نگذشته بود که یک شب در منزل دوستی در امیرآباد نشسته بودیم و بحث میکردیم. چند تا از دخترها در وسط هال نشسته بودند و برای ۸ مارس بر پوستر های سفید با ماژیک شعار مینوشتند. اولین بار بود که در ایران روز بین المللی زن را برگزار میکردیم. بیشترشان از دوستانی بودند که تازه با انقلاب به تهران باز گشته بودند. قرار بود روز بعد تظاهرات بزرگ زنان برگزار شود که بعدا به تظاهرات یا روسری یا توسری معروف شد. دوستان ما بیشترشان خارج کشوری و به اتحادیه کمونیستها و یا سازمان وحدت کمونیستی وابسته بودند.

بر سر دوراهی شرق و غرب

روز جمعه چهارم فوریه وزیر امورخارجه آمریکا آنتونی بلینکن بخشی از تحریم های غیر نظامی آمریکا که در دوران ترامپ بر طرفهای معامله با ایران اعمال شده بود را لغو نمود. در این تحول تازه، آمریکا برخی از مجوزهای معافیت از تحریم را در ارتباط با فعالیت‌های هسته‌ای ایران تمدید کرده است.

برجام و سرنوشت اوکرائین

‌‌‌Blinken-Lavrov

در هفته های اخیر بلندگوهای اطلاعاتی و تبلیغاتی چند ملیتی خطر اشغال اوکرائین را بە وسیله روسیه به پیشخوان مطبوعات و میکرفن شبکه های خبری وارد کرده اند. اخبار بیست و چهارساعته در رسانه های آمریکایی دائما درباره قصد پوتین رییس جمهور فدراسیون روسیه برای اشغال اوکرائین هشدار می دهند.

قزاقستان نقشی بر دیوار برای ایران

قزاقستان

حس خشم و وحشت ما نسبت به حوادث اخیر در قزاقستان باید از درک چگونگی تبدیل شدن رانت به یک هنجار اقتصادی آغاز شود که درآمد، نابرابری، پیش کاری و رنج اجتماعی را مشروعیت بخشیده و عادی کرده است. بخصوص برای ما که سیستم مشابهی را در ایران داریم بسیار مهم است که این نقش ها را بر دیوار ببینیم و از آن عبرت بگیریم. کنشگران چپ هوادار سوسیالیسم دموکراتیک باید نیروی خود را بر سازماندهی و تشکل های مستقل کارگری در صنایع کلان متمرکز کنند، تا در مواقع مشابه بتوانند بر دیدگاه ها و خواستار شورش های تهیدستان نقش تعیین کننده بازی نمایند.

استفاده بهینه از فرصت ها یا پافشاری حداکثری

 نیروهای ارتش یمن نزدیک به حوثی ها که بر علیه نیروهای متحد عربستان سعودی و امارات متحده عربی می جنگند روز دوشنبه مدعی شدند که با شلیک چندین موشک دوربرد و پهباد به تاسیسات نفتی امارات متحده در مُصَفَح و محوطه فرودگاه بین المللی در پایتخت امارات حمله کرده است. در این حمله بنا بر گزارش ها سه کارگر خارجی کشته شده اند و خسارات جدی به این تاسیسات نفتی وارد شده است. جنگ در یمن بواسطه نزدیکی های ایران با حوثی ها در شبکه های خبری جهان عملا بصورت جنگ نیابتی ایران و عربستان دیده میشود.

جو بایدن و سالی کە گذشت

بدلیل مشکلات و گرفتاری های سیاست داخلی، علیرغم امیدهای حاصل از تبلیغات دوران مبارزات انتخاباتی، دولت بایدن اهمیت چندانی به روابط خارجی نداده است و عملا هیچ تغییر عمده ای بجز بازگشت نمادین آمریکا به تفاهمنامه زیست محیطی پاریس در سیاست خارجی روی نداد. در مورد برجام و مساله ایران دولت بایدن به هیچ وجه تغییر عمده ای در رابطه با ایران نسبت به زمان ترامپ را جایز ندانست و انتخاب رئیسی به ریاست جمهوری در ایران باعث از میان رفتن امیدها برای بازگشت سریع آمریکا به برجام گردید.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - گودرز اقتداری