گودرز اقتداری

جهان چند قطبی یا اضمحلال امپراطوری

تبلیغاتی که درباره ظهور به اصطلاح قطب های جدید از جمله روسیه در چپ صورت می گیرد بی شک به وقوع خواهد پیوست اما نه به دلیل جنگ اوکراین و اشغال آن به وسیله روسیه تزار گونه ی پوتین بلکه به این دلیل که امپراطوری آمریکا خود را چنان در دوران بعد از فروپاشی بلوک شرق گسترش و عمق استراتژیک خود را کاهش داد که بعد از سه دهه توان ایستادن در مقابل اقتصاد جهانی شده را ندارد که اولویت را بر سود و گسترش سرمایه و محیط آرام برای رشد قرار داده است. شکست آمریکا در این نبرد قطعی و سرانجامی مشابه همه امپراطوری های قبل از خود دارد.

سازمان خود را یک تشکل خواهان سوسیالیسم دموکراتیک تعریف کرده است

سازمان فدائیان خلق ایران اکثریت در حال برگزاری کنگره ۱۹ خود است. مباحثات گسترده ای بین اعضا و هواداران سازمان در بر گرفته که یک دلیلش ظهور نیرویی است که مدتها در محاق سپری کرده است. براستی سازمان چه می خواهد و چه می تواند از این خواستن به منصه ظهور برساند؟ از بحث های درونی یک مورد را در این یادداشت بررسی خواهم کرد با این تاکید که همانطور که سنت نشریه کار آنلاین است مطالب با امضا نظر نویسنده است و نه نظر رسمی سازمان و یا شورای سردبیری کار آنلاین. در سند برنامه ای که در کنگره ۱۳ سازمان در اردیبهشت ۱۳۹۲ به تصویب رسیده است، سازمان خود را یک تشکل خواهان سوسیالیسم دموکراتیک تعریف کرده است.

جمهوری اسلامی، سرانجام پس از شش سال نازنین زاغری را آزاد کرد

آنچه موضوع این یادداشت است این است که رژیم اسلامی در کمال قساوت نازنین زاغری را در سفری به همراه کودک هیجده ماهه اش به ایران به اسارت گرفت و پس از شش سال که ادعا می کرد او را برای جاسوسی دستگیر کرده است با آزاد کردنش نشان داد که جاسوس نبوده است، بلکه همانطوریکه خانواده اش در تمام این شش سال میگفته اند فقط گروگان ۵۳۰ میلیون دلار بدهی بریتانیا بوده است.

آیا برجام می تواند از زیر سایه جنگ اوکراین خارج شود

با توجه به امکانی که کاهش عرضه نفت به بازار با تحریم روسیه بخاطر جنگ اوکراین در اختیار ایران قرار داده است، پافشاری ایران برای باقی ماندن در کنار روسیه منطقی نیست. منافع ملی و مردمی ایران در استفاده از این موقعیت برای رفع مشکلات بر سر راه برجام و بازگرداندن آمریکا به آن است. لغو تحریم های کمرشکن و گشایش بازارهای ایران برای ورود سرمایه و تکنولوژی های نوین یک منفعت و موضع استراتژیک برای کشور ماست و نباید قربانی منافع سیاسی و دسته بندی های جهانی گردد.

جهانشمولی حقوق زنان

چند روزی بیشتر از انقلاب نگذشته بود که یک شب در منزل دوستی در امیرآباد نشسته بودیم و بحث میکردیم. چند تا از دخترها در وسط هال نشسته بودند و برای ۸ مارس بر پوستر های سفید با ماژیک شعار مینوشتند. اولین بار بود که در ایران روز بین المللی زن را برگزار میکردیم. بیشترشان از دوستانی بودند که تازه با انقلاب به تهران باز گشته بودند. قرار بود روز بعد تظاهرات بزرگ زنان برگزار شود که بعدا به تظاهرات یا روسری یا توسری معروف شد. دوستان ما بیشترشان خارج کشوری و به اتحادیه کمونیستها و یا سازمان وحدت کمونیستی وابسته بودند.

بر سر دوراهی شرق و غرب

روز جمعه چهارم فوریه وزیر امورخارجه آمریکا آنتونی بلینکن بخشی از تحریم های غیر نظامی آمریکا که در دوران ترامپ بر طرفهای معامله با ایران اعمال شده بود را لغو نمود. در این تحول تازه، آمریکا برخی از مجوزهای معافیت از تحریم را در ارتباط با فعالیت‌های هسته‌ای ایران تمدید کرده است.

برجام و سرنوشت اوکرائین

‌‌‌Blinken-Lavrov

در هفته های اخیر بلندگوهای اطلاعاتی و تبلیغاتی چند ملیتی خطر اشغال اوکرائین را بە وسیله روسیه به پیشخوان مطبوعات و میکرفن شبکه های خبری وارد کرده اند. اخبار بیست و چهارساعته در رسانه های آمریکایی دائما درباره قصد پوتین رییس جمهور فدراسیون روسیه برای اشغال اوکرائین هشدار می دهند.

قزاقستان نقشی بر دیوار برای ایران

قزاقستان

حس خشم و وحشت ما نسبت به حوادث اخیر در قزاقستان باید از درک چگونگی تبدیل شدن رانت به یک هنجار اقتصادی آغاز شود که درآمد، نابرابری، پیش کاری و رنج اجتماعی را مشروعیت بخشیده و عادی کرده است. بخصوص برای ما که سیستم مشابهی را در ایران داریم بسیار مهم است که این نقش ها را بر دیوار ببینیم و از آن عبرت بگیریم. کنشگران چپ هوادار سوسیالیسم دموکراتیک باید نیروی خود را بر سازماندهی و تشکل های مستقل کارگری در صنایع کلان متمرکز کنند، تا در مواقع مشابه بتوانند بر دیدگاه ها و خواستار شورش های تهیدستان نقش تعیین کننده بازی نمایند.

استفاده بهینه از فرصت ها یا پافشاری حداکثری

 نیروهای ارتش یمن نزدیک به حوثی ها که بر علیه نیروهای متحد عربستان سعودی و امارات متحده عربی می جنگند روز دوشنبه مدعی شدند که با شلیک چندین موشک دوربرد و پهباد به تاسیسات نفتی امارات متحده در مُصَفَح و محوطه فرودگاه بین المللی در پایتخت امارات حمله کرده است. در این حمله بنا بر گزارش ها سه کارگر خارجی کشته شده اند و خسارات جدی به این تاسیسات نفتی وارد شده است. جنگ در یمن بواسطه نزدیکی های ایران با حوثی ها در شبکه های خبری جهان عملا بصورت جنگ نیابتی ایران و عربستان دیده میشود.

جو بایدن و سالی کە گذشت

بدلیل مشکلات و گرفتاری های سیاست داخلی، علیرغم امیدهای حاصل از تبلیغات دوران مبارزات انتخاباتی، دولت بایدن اهمیت چندانی به روابط خارجی نداده است و عملا هیچ تغییر عمده ای بجز بازگشت نمادین آمریکا به تفاهمنامه زیست محیطی پاریس در سیاست خارجی روی نداد. در مورد برجام و مساله ایران دولت بایدن به هیچ وجه تغییر عمده ای در رابطه با ایران نسبت به زمان ترامپ را جایز ندانست و انتخاب رئیسی به ریاست جمهوری در ایران باعث از میان رفتن امیدها برای بازگشت سریع آمریکا به برجام گردید.

نقش چین در بازی مابین ایران و آمریکا!

آنچه با این تحولات می توان نتیجه گرفت آنست که آمریکا در واقع بر فشار بر چین پافشاری می کند. این فشار همزمان با کاهش فشار بر ایران و توصیه آمریکا به همسایگان بویژه عربستان سعودی برای ادامه مذاکره با ایران می تواند نشان دهنده این باشد که آمریکا مایل است بار دیگر این امتیاز را به جمهوری اسلامی بدهد تا مشکلات خود را عمقی تر از قبل حل کند. با عنایت به همه این مسائل درک ایران از اینکه چگونه روابط چین و آمریکا توسعه خواهد یافت، به خوبی می تواند بر چگونگی محاسبه حرکت بعدی آنها در مذاکرات برجام تأثیر بگذارد.

بخش: 

خروج آمریکا از افغانستان و دولت جدید طالبان

گفتار هفته از سلسله برنامه ها هفتگی است که توسط گودرز اقتداری تهیه و اجراء می شود. موضوع این برنامه اختصاص به وقایع خروج آمریکا و متحدان خود از افغانستان و تصرف کل افغانستان توسط طالبان و پی آمدهای آن.

دولت جدید و انتخاب وزیر امور خارجه

گفتار هفتە از گودرز اقتداری

گفتار هفته از سلسله برنامه ها هفتگی است که توسط گودرز اقتداری تهیه و اجراء می شود. موضوع این برنامه اختصاص به وقایع ایران در باره تشکیل دولت جدید توسط ریئسی و انتخاب حسین امیر عبداللهیان.

محدود سازی استفاده از اینترنت و شبکه های مجازی و بحثی در شبکه های افقی برای کنشگری در جامعه مدنی

واقعیت مطلب آنست که ساختار افقی شبکه های اجتماعی از سوی نیروهای امنیتی پلیس کمتر در خطر خواهد بود تا ساختار عمودی. اگر به گذشته أحزاب سیاسی هم توجه کنیم مثلا در دوران مبارزات چریکی با وجود انکه أنواع واقسام تاکتیک های ضد اطلاعاتی بکار میرفت اما با لو رفتن افراد خطر ان وجود داشت که همه شاخه های مربوط وسیله نیروی امنیتی حاکم در خطر حمله قرار بگیرند. در شبکه های افقی هویت افراد کمتر با شبکه های دیگر به مشارکت گذاشته میشود و أساسا ضرورت ندارد که کسی از ان خبر داشته باشد.

اعتراضات مردم در برخی از شهرها و بویژه در استان خوزستان که برای وضعیت بد معیشتی، محیط زیستی و از جمله مسئله بی آبی در این استان زرخیز

گفتار هفته از سلسله برنامه ها هفتگی است که توسط گودرز اقتداری تهیه و اجراء می شود

گفتار هفته از سلسله برنامه ها هفتگی است که توسط گودرز اقتداری تهیه و اجراء می شود. موضوع این برنامه اختصاص به اعتراضات مردم در برخی از شهرها و بویژه در استان خوزستان که برای وضعیت بد معیشتی، محیط زیستی و از جمله مسئله بی آبی در این استان زرخیز به پا خواستند

مبارزه برای نان و گل سرخ

به مناسبت۸ مارس روز جهانی زنان و گرامیداشت

در مارس ۱۹۱۲ اعتصاب بزرگ زنان کارگر در کارخانه نساجی لارنس ماساچوست که با سرکوب گارد ملی در هم شکست به اعتصاب "نان و گل سرخ" معروف شد، چرا که علاوه بر تلاش برای دستمزد مناسب (نان) خواستار احترام و ارزش برابر (گل سرخ) هم بود. به دنبال پیوستن زنان روسیه به جنبش جهانی در ۱۹۱۲، سرانجام مذاکره بین المللی زنان به انتخاب ۸ مارس برای برگزاری جهانی روز زنان انجامید که هنوز هم در اکثر کشورهای جهان بجز آمریکا برای ارزشگذاری مشارکت و پیروزی های زنان جشن گرفته می شود. ...

بخش: 

برخورد تعاملی ایران به نفع جامعه مدنی هم هست

اگر ایران به ادعای خود در عدم تمایل به دستیابی به سلاح هسته‌ای پایبند است دلیلی ندارد که در مورد شفافیت برنامه هسته‌ای خود مقاومت نشان دهد تا آن زمان که فرصت کنونی از دست برود و یا کشور و مردم را با یک فاجعه بزرگ به نابودی بکشاند چرا که مردم ما بهای ان را تا دهه‌های بسیار باید بپردازند.

بخش: 

۱۰۰۰ روز با اوبامایی که نبود

امروز اما آبها از آسیاب افتاده اند. ایالات متحده و رئیس جمهور آن آقای اوباما مبارزات انتخاباتی جدیدی را برای انتخاب رئیس جمهور آغاز می کنند اما مردمی که با انرژی سرشار او را به کاخ سفید فرستاده بودند در کوچه پس کوچه های شیکاگو، نیویورک، لس آنجلس، اوکلند و پرتلند هم چنان به دنبال باراک اوبامایی می گردند که در راه کاخ سفید گم شد و...

اشتراک در RSS - گودرز اقتداری