رضا کاویانی

با گران شدن نان، آبانی دیگر در راه است؟

احمد کسروی حقوقدان، پژوهشگر و تاریخ نویس در کتاب تاریخ مشروطه ایران که درسال ۱۳۱۹ به چاپ رسید، اشاره ای به قحطی گندم و گران شدن  نان دارد. او جرقه آغاز انقلاب  مشروطه را به اعتراض یک زن نسبت به گران شدن ان از یک نانوایی در شهر خوی, نسبت می دهد, اما امروز خیلی احتیاج به استفاده از ماشین زمان و بازگشت به گذشته های دور نیست. ما طی چهار دهه اخیر، شاهد ده ها شورش واقعی گرسنگان و مردم اقشار فرودست بوده ایم.

نهم مای، روز پیروزی بر فاشیزم بر همه مردم صلح دوست جهان مبارک باد!.

 

۷۷ مین سالگرد پیروزی بر فاشیزم, در اکثر شهر های آلمان جشن گرفته شد, بزرگداشت این روز نه بر اساس عادت و سنت, بلکه  به عنوان یاد آوری در حمایت از صلح, از طرف تمامی مردم صلح دوست این کشور و دیگر کشور های جهان, پاس داشته می شود.

خبرگزاری فارس، معلمان بازداشتی را عناصر ضد انقلاب خواند

خبرگزاری فارس، معلمان بازداشتی را عناصر ضد انقلاب خواند. این حرف تازه ای نیست.عوامل پلشت جمهوری اسلامی، بیش از چهل سال است  مردمی را که در پی مطالبات معیشتی خودشان هستند، با چنین کلمات زشت و نفرت انگیزی مورد خطاب قرار می دهند. اکنون حتی با نگاهی به جراید داخل هم می توانند ببینند که چندین ماه است معلمان شریف ایران، در خیابان ها و میدان های بیش از صد شهر ایران، نسبت به کمبود دریافتی ها و مشکلات معیشتی خود دست به تظاهرات مطالباتی  می زنند. 

شبکه های اجتماعی چقدر اجتماعی هستند؟

ما کاملاً در منطق سرمایه ادغام شده ایم - آنچه در آنجا انجام می شود چیزی است که برای اپراتورها سود می آورد. و تصمیم گیری در مورد این زیرساخت های جهانی در نهایت در دست مالک چند" کنسرن" و نمایندگان آنها است. ما در حالیکه در خانه هایمان نشسته ایم, به طور دسته جمعی فروخته می شویم. همانطور که در هفته های اخیر همراه با توییتر به تسلا فروخته شدیم . در این گیر و دار۴۰ میلیارد دلاری, می بایست بر ما روشن می بود که آن چنان در این سیستم ادغام شده ایم که در حد کالا یا یک بسته پستی قابل انتقال هستیم.

یک قرن پس از کودتای سید ضیا, باید منتظر یک کودتای روسی باشیم ؟

آیا ما باید بعد از تقریبا به فاصله یک قرن از کودتای سید ضیا, این بار منتظر یک کودتای روسی باشیم ؟ آنچه مسلم است که سرسپردگی سپاه و حکومت به روسیه, برای مردم ایران مسلم شده است و حتی بخشی از واکنش های ضد روسی در جامعه ایرانی, نتیجه همین نزدیکی حکومت به روسیه است. اگر حاجی میرزا آقاسی صدراعظم محمد علی شاه قاجار, در یک تعارف مخلصانه گفته بود: مگر قطره ای آب شور ( دریای خزر) چه اهمیتی دارد که فی مابین دولت فخیمه روس و دولت بهییه همایونی کدورتی باشد, در عوض جمهوری اسلامی در یک برنامه جنایتکارانه و کاملا ضد ملی, از سهم ۵۰ درصدی آب های دریای خزر که در توافق دولت های شوروی وایران امضاء شده بود, فقط ۱۱ درصد را برای ایران واگذاشت و همه ما شاهد بودیم که چگونه محمد جواد ظریف, با چه چه زبان بازی مزورانه ای آن را توجیه و نزدیک به ۴۰ درصد از دریای خزر را به دولت روسیه واگذار کرد

این ۴۰۰ میلیارد دلار به جیب چه کسانی رفته است؟

در جمهوری اسلامی, آنقدر دزدی های کلان و رانت و پسر خالگی زیاد و از حد  گذشته است که دیگر کسی از مسئولین آن, معنی میلیارد را نمی فهمد !.در واقع هم تحریم ها, برای باند های مافیایی جمهوری اسلامی نعمت است و هم دشمن فرضی که سال ها ست, توپخانه  فحش و ناسزای جمهوری اسلامی علیه آن هدف قرار گرفته است تا آقا زاده ها با استفاده از کریدور های امن و حفاظتی که طی ۴۰ سال ساخته و شکل گرفته اند, پول پارو کنند و به دنبال خاصه خرجی های خود باشند, حال, اینکه اقشار فرودست جامعه چه به سرشان می آید، دیگر موضوعیتی نمی تواند داشته باشد.

اشتباه بزرگ استراتژیک پوتین

روسیه می داند که نمی تواند تا زمانی طولانی, با اقتدار نظامی در کنار همسایگان خود در آرامش زندگی کند.با حمله روسیه به اوکراین, کشورهای همسایه به روسیه روی خوش نشان نخواهند داد و روسیه برای همیشه از اشتباه بزرگ استراتژیک پوتین جان سالم در نخواهد برد. پس از حمله روسیه به اوکراین, حتی کشورهای" خنثی" مانند فنلاند و سوئد نیز نگران امنیت خود شده اند و علیرغم علایق دیرینه اقتصادی و روابط مرزی و همسایگی , زیر سایه ترس رفته و خود را به شرکت در ناتو, مهیا می کنند. ولادیمیر پوتین و سرگئی لاورف و هواداران جنگ طلب و طرفداران مداخله روسیه به اوکراین, باید جواب بدهند که آیا, روسیه باید همچنان به همسایگان دیگر خود که به ناتو خواهند پیوست حمله کند و آن ها هم همچنان از آن پشتیبانی خواهند کرد؟

چه کسانی بر طبل جنگ می کوبند

دولت راستگرا و فناتیک لهستان که با قوانین آزادی های اجتماعی, رسانه های مستقل, با آزادی های فردی و از جمله سقط جنین, دگراندیشان و نیز با دگرباشان مشکل دارد بخشی از برنامه هایش مبارزه و جلوگیری از فعالیت های آن ها است؛ در این میان فرصت را غنیمت شمرده و شروع به مدح و ثنای آمریکا کرده است. واقعیتی است که اغلب دولت های بلوک شرق پس از فروپاشی دیوار برلین و اتحاد شوروی, به طور چشم بسته خود را به دامن آمریکایی ها انداختند و بیشترین ضدیت خود را با گذشته خود و احزاب کمونیست و دگراندیشان در پیش گرفتند.

چهارشنبه سوری, بر همگان شاد باد!

 

چهارشنبه‌ سوری یکی از جشن‌های ایرانی است که از غروب آخرین سه‌شنبهٔ ماه اسفند، تا پس از نیمه‌شب تا آخرین چهارشنبهٔ سال، برگزار می‌شود و برافروختن و پریدن از روی آتش مشخصهٔ اصلی آن است. 

چهارشنبه سوری, بر همگان شاد باد!

 

چهارشنبه‌ سوری یکی از جشن‌های ایرانی است که از غروب آخرین سه‌شنبهٔ ماه اسفند، تا پس از نیمه‌شب تا آخرین چهارشنبهٔ سال، برگزار می‌شود و برافروختن و پریدن از روی آتش مشخصهٔ اصلی آن است. این جشن، نخستین جشن از مجموعهٔ جشن‌ها و مناسبت‌های نوروزی است که با برافروختن آتش و برخی رفتارهای نمادین دیگر، به‌صورت جمعی در فضای باز برگزار می‌شود.

بخش: 

جمهوری اسلامی، جهنم فرودستان است

شرط عجیب نهمین آزمون استخدامی:
هر چه بچه بیشتری داشته باشید, شانس استخدام شما بیشتر است البته منهای سیستان و بلوچستان!

در واقع تعداد فرزند, ملاک آزمون استخدامی کشور است. طبق اعلام دفترچه نهمین آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی کشور، قرار است داوطلبان این آزمون بابت تاهل و به نسبت تعداد فرزندان امتیاز اضافه دریافت کنند تا در این مسابقه نابرابر، تخصص و عدالت بار دیگر به حاشیه رانده شود

خانواده تولستوی، حمله به اوکراین را محکوم کرد

ما از مردم اوکراین و مردم روسیه که مخالف این جنگ وحشتناک هستند، حمایت می کنیم. ما تمام تلاش خود را می کنیم تا به پناهندگان اوکراینی که از جنگ فرار می کنند کمک کنیم. داریا تولستوی در نامه ای که در فیس بوک منتشر شده می نویسد، از تمام خانواده و دوستان خود دعوت می کنیم تا در این تلاش مهم به ما بپیوندند.

خفاش خون آشام جنگ بیدار شد

حمله روسیه, همه مناسبت های تا حدودی مرده را هم زنده کرد و به همه آنهایی که با چراغ خاموش و چهره نا پیدا در این مناسبت فعال بودند، جرات داد تا خودشان را در صحنه سیاست به عنوان حمایت از اروپا و شهروندانش,از انبار های اسلحه, رونمایی کنند. روسیه, چراغ خانه اش را خودش خاموش کرد,اگرچه هنوز در تاریکی فرو نرفته و و سرما, دامن گیرش نشده است, اما,دیری نخواهد پایید که اتفاق خواهد افتاد

آبی کوچک

کشور ما دیر زمانی نیست که جنگی هشت ساله را، به بیانی یکی از طولانی ترین جنگ های جامعه بشری را تجربه کرده است. مردم جامعه صلح دوست ایران بهتر است بدون هرگونه جانبداری از طرف های درگیر جنگ، در حمایت از صلح و ترغیب طرفین به گفتگو و مدارا حمایت نماید. زخم های ناشی از جنگ هشت ساله که ارتش عراق علیه کشور ما آغاز کرد، هنوز هم پس از بیش از ۳۰ سال التیام نیافته است.

آیا چین شریکی مطمئن است؟

بازار، یک موضوع اقتصادی است و میل به جهانی شدن دارد و روابط چین و آمریکا در چارچوب مناسبات دو کشور سرمایه داری تعریف می گردد. چین بزرگترین صادر کننده و همزمان بزرگترین وارد کننده جهان است. در صورت بروز هرگونه سکته سیاسی جدی در این مناسبات، باید در انتظار بیکاری میلیون ها نیروی کار شهروندان خود شود.

فرزانه زیلابی، وکیل مدافع کارگران را فورا آزاد کنید!

با نگاهی به تاریخچه کانون وکلای دادگستری ایران می توان گفت کە فکر نهادینه کردن نهاد قانون گذاری و در نتیجه امر وکالت، نشات گرفته از انقلاب مشروطه در مردادماه سال ۱۲۸۵ بود که به وقوع پیوست. اما چه در دوره حکومت رضا شاه و چه در حکومت محمد رضا پهلوی، همیشه به مفاد قانون و امر وکالت و حمایت از شهروندان، به دلیل حکومت های دیکتاتوری و در نتیجه فقدان دموکراسی، مورد تعرض قرارگرفتە است.

یاد یاران جان بر کف ۱۹ بهمن ماه ۱۳۴۹ سیاهکل، گرامی باد!

سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)، بزرگترین حزب سوسیالیستی ایرانی است. هدف سازمان، گذر از نظام فعلی جمهوری اسلامی در ایران و برقراری نظم اجتماعی سوسیالیستی است. به همین دلیل از فعالیت این سازمان در ایران ممانعت به وجود آمده، و این سازمان فعالیت خود را به خارج از کشور منتقل کرده است و از طریق اعلام برنامه ها که در کنگره های آن تصویب می گردد، با مردم و اعضای خود در داخل و خارج از کشور ارتباط می گیرد. سازمان تلاش می نماید مناسبات تشکیلاتی، دیدگاهها و آماج اسناد خود را بر اساس مجموعه این ساختار گسترده تنظیم نماید.

غیرانتفاعی کردن بهداشت، نیاز جهان

بهداشت جهانی

در غیرانتفاعی کردن بهداشت جهانی و آموزش رایگان، صلح و دوستی بین المللی نیز نهفته است. این آرزوی بزرگی است و باید برای آن کاری کرد، و بطور قطع تأثیرات آن بسیار زیاد خواهد بود. بهداشت و آموزش، بخش اصلی آسایش عمومی است

اعدام, کشتار خاموش

از همان آغاز تاسیس جمهوری اسلامی، اعدام های سیاسی با شدتی باورنکرنی به امری روزانه تبدیل شد و در سال های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۷، کشتار زندانیان سیاسی و در مجموع تا سرحد جنون بنابر یک اجماع رهبران جمهوری اسلامی, به اجرا در آمد. اما در این میان، اعدام های غیر سیاسی نیز در جای جای کشور صورت گرفت که در آغاز چندان مورد توجه اذهان عمومی قرا نمی گرفت، اما با مداخله فعالین حقوق بشری، وکلا و حقوقدانان، امر اعدام های به اصطلاح غیرسیاسی نیز زیر ذره بین مخالفین اعدام قرا گرفت و از آن به عنوان قتل دولتی نام برده شد.

بزرگداشت رزا لوکزامبورگ و کارل لیبکنشت دربرلین

رزا لوکزامبورک

چپ باید خود را بیازماید و نشان بدهد و درعرصه سیاست و جامعه، آرزوها، برنامه و ارزشهای خود را عرضه نماید. چپ باید عرصه های نزدیکی و اتحادهای خود را نشان بدهد و اعلام نماید که معنای مبارزه مشترک، الزامی برای انطباق دیدگاه ها نیست, بلکه تلاش در پیدا کردن راه حلها و سیال کردن سیاست ها و تصمیم گیری ها است. چپ با هم و در کنارهم رشد می کند و بر سیاست تاثیرمی گذارد

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - رضا کاویانی