منوچهر مقصودنیا

آیا چیزی جز خروج نیروهای مسلح جمهوری اسلامی از سوریه قابل تصور است؟

اگر ظاهرا حضور نظامی گسترده جمهوری اسلامی در سوریه، مادام که سوریه درگیر جنگی داخلی بود قابل توجیه باشد، اکنون که این جنگ به پایان خود نزدیک می شود، و دولت سوریه از جمله با کمک روسیه و ایران و حزب الله به پیروزی رسید، ادامه آن دیگر پذیرفتنی نیست. در این مرحله نه فقط غرب، اسرائیل، عربستان و دیگر کشورهای عربی با ادامه حضور نظامی ایران مخالف می باشند، بلکه روسیه "متحد استراتژیک" ایران، دولت سوریه و حتی ترکیه هم با آن مخالف می باشد.

کاندیداتوری احمدی نژاد، آغاز پایان فصل الخطابی ولی فقیه؟

از یک سو مشکلات نظام به خاطر ساختار سیاسی عقب مانده ولائی اش، بخاطر فساد گسترده در تمامی ابعادش، بدلیل سیاست های توسعه طلبانه در منطقه و در نتیجه باقی ماندن در انزوا و مهم تر از همه نداشتن راه حل برای معضل اقتصادی، و از سوی دیگر روحیه و خشم اعتراضی شدید مردم که در اشکال مختلف خودش را بروز می دهد، نشان از وضعیت متزلزل جمهوری اسلامی دارند. در این حالت، هر یک از قطب های قدرتمند می تواند بر راهکار خودش پافشاری کند و آن را "تنها راه حل" دانسته و برای یارگیری در بیرون علنی نماید.

بخش: 

لطفأ این بار تا دیر نشده جام زهر را بنوشید!

در نشست امنیتی مونیخ سه وزیر امورخارجه منطقه لبه تیز حمله شان به سوی جمهوری اسلامی ایران نشانه گیری شد. این سه قدرت منطقه ای، اگر چه در خیلی از مواضع با هم اختلاف دارند، ولی در مقابل جمهوری اسلامی ایران و سیاست های منطقه ای اش همسوئی و منافع مشترک پیدا کردند.

بخش: 

امریکای بدون دوست در منطقه!

اما چرا امریکا دیگر در منطقه دوستی ندارد، و بر سر دوستانش چه آمده است؟ چرا امریکا نتوانست دوستان تازه ای را بجای دوستان از دست داده جایگزین نماید؟ دلیل اصلی را می توان راهکار بلند مدت امریکا در دوران جنگ سرد، یعنی مبارزه با کمونیسم بهر قیمت دانست. سیاست "هر چه ضد کمونیست تر دوست تر و به امریکا نزدیک تر"، و "هر که با ما نیست دشمن ماست"...

بزرگترین جنایت در جمهوری اسلامی!

این حرکت موجب شد تا به مسئله اعدامها در ایران بعدی بین المللی داده شود. انتشار این نوار، هشدار مجددی می باشد به مسئولین "معتدل و اصلاح طلب" نظام که تنها نام انسان هائی مانند آیت الله منتظری است که در تاریخ به نیکی یاد شده و سکوت بعنوان همراهی با این جنایت ها شناخته می شود.

"اصلاح طلبان" و نقش خندق دفاعی قلعه نظام!

متاسفانه نیروهای "اصلاح طلب" با قرار دادن خود بین نظام و اپوزیسیون نقش خندق دفاعی قلعه مستبد نظام را بعهده گرفته اند. نقشی که باید از سوی اپوزیسیون واقعی برملا شده و عملکرد واقعی اش برای جامعه شناسانده شود.

دفاع و پشتیبانی متحد از زندانیان سیاسی!

زندانی سیاسی، وجدان آگاه جامعه است که به اسارت گرفته می شود. وجود حتی یک زندانی سیاسی، وجود استبداد و بی عدالتی را معنی می کند. این تنها انسانهای آزادیخواه و عدالتجو نیستند که در کشورهای استبدادی به بند کشیده می شوند، بلکه در اصل این صدا و ندای یک ملت است که به اسارت در می آید. مستبدین با به زندان انداختن این جان های پاک، قصد بستن دهان، شکستن قلم، محدود کردن حقوق فردی و اجتماعی، ادامه بی عدالتی های اجتماعی، حفظ قدرت غیر دمکراتیک خود و چپاول ثروت و درآمد ملی را دارند.

ال سلطان اردوغان اول!

کشورهای غربی ای که به "اسلام معتدل" امید بسته بودند و ترکیه اردوغان را در بسته بندی مدرن بعنوان نمونه برخ می کشیدند، حال که دولت اردوغان، گام به گام مسیر اسلامی کردن ترکیه را دنبال می کند، چه پاسخی خواهند داشت؟ برای خیلی ها، انتهای مسیر انتخاب شده توسط دولت ترکیه روشن بود. و پاسخ مناسب آنها برای کشورهائی با اکثریت جمعیت مسلمان، سکولاریسم و جدائی نهاد دین از نهاد دولت بوده است.

بخش: 

در کنار و همراه با تابو شکنی خانم فائزه هاشمی!

پاره ای از باورهای سنتی، بخصوص آنهائی که ریشه دردین و مذهب دارند، به سادگی کنار گذاشتنی نیستند. این سنت ها از کودکی با ما بوده و در لحظه لحظه زندگی مان با آنها بزرگ می شویم. مادر و پدر؛ مادر و پدربزرگ؛ عمو و دائی؛ خاله و عمه، خلاصه همه فامیل ها و دوستان در دایره این سنت ها قرار دارند. خارج از این دایره دنیای دیگری است. دنیای دیگران است. و این دو دنیا برای جوامع سنتی، هزاران کیلومتر با یکدیگر فاصله دارند. اگرچه دربیشتر زمانها حتی همسایه خانه به خانه هستند. سنتهای "خودی" را دوست داشته وسنت های "بیگانه" را با چشم دشمنی می بینیم.

اعتراف به "دزدی" از مستعمرات سابق!

در دعوای بین هند و انگلستان بر سر الماس کوه نور، آقای کامرون دست به اعتراف جالبی زده است، " دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا اخیرا گفت که بازگرداندن کوه نور به هند، "رویه و سابقه‌ای غیرعملی" ایجاد خواهد کرد. "یک‌بار بله بگوئید، ناگهان می‌بینید که موزه بریتانیا خالی شده است".

شادباش بهاری به همه کسانی که سرخم نکردند!

رسم است که نورز را باید با کلمات و جملاتی شادی آفرین و زندگی زا تزئین کرد! البته که رسمی زیباست.

 رسم است که فرارسیدن بهار و سال نو را به همه دوستان و آشنایان شادباش باید گفت! البته که رسمی است مهربانانه و بجا.

 درست است که در این روزها شرکت در جشن و سرور؛ مسافرت به جاهای دور؛ ماچ و بوسه به مرور؛ دادن عیدی به نزدیک و دور؛ امید رسیدن به آرزوهای جوراجور؛ خرامیدن در طبیعت با سبزه و نور؛ فراموش کردن سختی ها و مشکلات با پایکوبی و سرور؛عین زندگی و زنده بودن است!

دو هدف مهندسین انتخابات جاری!

بر این اساس برای اولین بار در حکومت جمهوری اسلامی، وجهه فرمایشی انتخابات بر دیگر وجوه آن، یعنی غیر دمکراتیک، ناسالم و غیر رقابتی بودنش، می چربد. اینبار با "دقت ریاضی" ترکیب و سهم هر یک از جناح های اصلی نظام در این دو مجلس، قبل از رای گیری مشخص شده است.

بخش: 

آیا جنگ نیابتی در منطقه وارد فاز جدیدی می شود؟

ورود نیروهای نطامی عربستان به خاک سوریه امکان چنین خطری را بیش از پیش به واقعیت تبدیل خواهد کرد. پیاده نظام بدون حمایت هوائی وارد عمل نمی شود، یعنی مداخله عربستان و متحدینش، مداخله ای تمام عیار خواهد بود. دیگر این دو قدرت از دور به رصد کردن نظامی یکدیگر نپرداخته و هر لحظه ممکن است نیروهای جنگی شان رودروی یکدیگر قرار گرفته و با شیلیک تیر اول جنگی فراگیر شعله ور شود.

نبرد قدرت

در روز ۱۶ آبان که آقای روحانی گفت:«قوه قضائیه باید مامن جامعه باشد و اگر نمک سالم باشد، هر چیزی اشکال داشته باشد می‌توان جلوی آن را گرفت اما اگر نمک فاسد شود، کار بسیار سخت می‌شود.»

آقای آملی لاریجانی نیز در واکنش این سخنان را «افترا و توهین به قوه قضائیه» توصیف کرد و گفت: «اگر قوه مجریه فاسد شود، اگر دولت فاسد شود و اگر رئیس جمهور فاسد شود، کار سخت می‌شود.»

*********

جمهوری اسلامی؛ امکان و ابعاد تغییر در آن! (بخش اول)

جمهوری اسلامی چگونه نظامی است؟

بررسی قانون اساسی جمهوری اسلامی و مقایسه اش با قانون اساسی پاره ای از کشورهای دمکراتیک به ما نشان می دهد که تا چه اندازه قانون اساسی جمهوری اسلامی قابل تغییر بوده و یا اینکه مواد و بندها دراین قانون آنچنان درکنار هم چیده شده که تغییرات احتمالی، اساس ساختار غیر دمکراتیک قدرتی و قانون اساسی را نمی تواند عوض نماید.

ارزشهای ( مبانی ) پایه ای چپ دمکرات و باورمند به ارزشهای سوسیالیستی

طرح اولیه و مقدماتی برای منشور

بدون وجود جنبشهای کارگری، سوسیالیستی، مدنی و بدون به چالش کشیدن سرمایه داری از سوی تمامی نیروهای مترقی و بشردوستانه، تغییر و تحول در نظام سرمایه داری خیلی کمتر از این می بود که تا کنون بوده است.

انتخابات آزاد ومنصفانه استراتژی عبورمسالمت آمیز ازجمهوری اسلامی !

اگر قبول داشته باشیم که کشورمان دوران گذار از استبداد به دمکراسی را طی می کند و یکی از ارکانهای مهم و اصلی سیستم سیاسی دمکراتیک را برگزاری انتخابات آزاد بدانیم، نتیجه می گیریم که شعار انتخابات آزاد در عین داشتن عملکرد مرحله ای، راه کاری بلند مدت و استراتژیک هم می باشد.

کدام چپ؟ کدام سوسیالیسم؟

بخش دوم و آخر

چپ باید با شناخت دقیق و واقعبینانه از وضعیت جهان و جامعه ایران، بدوراز خیال پروری و شعارهای غیرعملی، خود را به آن چنان برنامه سیاسی و اجتماعی مجهز کند که تماس با وسیعترین مخاطبان ممکن را عملی نماید و با بسیج نیروی لازم بتواند در سیاستهای جامعه تاثیرگذار باشد. چپ متحد و دمكرات اگر قادر به انحام چنین وظیفه و كار بزرگی نشود، هر چند می تواند به عنوان یك جریان كوچك به اصطلاح زیر 5 درصدی به حیات خویش ادامه دهد، اما مدام در حاشیه تصمیم گیریهای سیاسی و اجتماعی باقی مانده و تنها نقش نظاره گر را بعهده خواهد گرفت.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - منوچهر مقصودنیا