انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران (آداپ)

کمپین امضای یک هفته ای عفو بین الملل آلمان با خواست آزادی برای «سعید متین پور» و «شاهرخ زمانی»

سعید متین پور روزنامه نگار و فعال حقوق بشر در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی با اتهامات "ارتباط با بیگانگان و تبلیغ علیه نظام" به ٨ سال حبس تعزیری محکوم شده است. متین پور در ششمین سال گذراندن حبس خود در زندان اوین تهران می باشد. به گفته عطیه طاهری، همسر سعید متین پور تا به امروز درخواستهای این زندانی عقیدتی جهت دسترسی به پزشک متخصص، استفاده از حق مرخصی و برخورداری از حق آزادی مشروط همواره بی جواب مانده است.

با نزدیک شدن انتخابات فشارهای حکومت بر جامعه ترک آذربایجان تشدید شده است

انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران، آداپ، از مقامات ایرانی می خواهد که همه زندانیان عقیده را که به خاطر دفاع از حقوق زبانی و فرهنگی بصورت غیر قانونی دستگیر کرده است آزاد کند و همان گونه که در ماده ۲۷ قانون اساسی ایران تضمین شده است، شرایط برگزاری اجتماعات مسالمت آمیز برای ترک های آذربایجان در جهت مطالبه حقوق زبانی و فرهنگی خود را فراهم نماید.

توجه به نقض حقوق بشر در آذربایجان در گزارش جدید احمد شهید

در سومین گزارش احمد شهید به تبعیضهای اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی علیه جوامع اتنیکی غیرفارس و همچنین اقلیتهای مذهبی به صورت کلی اشاره شده و علاوه بر این وضعیت عربهای اهواز و ترکهای آذربایجان و همچنین گروه های مذهبی شامل بهاییها، مسیحیان و دراویش تشریح شده است.

سخنرانی فاخته زمانی درکنفرانس جانبی نوزدهمین اجلاس دوره ای شورای حقوق بشر سازمان ملل در موضوع اقلیتهای اتنیکی و دینی در ایران

در این نشست که با میزبانی ام آر جی(سازمان دفاع از حقوق اقلیتها) و یو ان پی او(سازمان ملیتهای بدون نماینده) در روزهای ۲۳ و ۲۴ اسفند ۱۳۹۰ برگزار شده بود مارک لاتیمئر دبیر سازمان بین المللی دفاع از حقوق اقلیت ها، فاخته زمانی فعال حقوق بشر آذربایجانی و مدیر انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران(آداپ) و منیره سلیمانی از حزب مردم بلوچستان، کریم عبدیان از سازمان حقوق بشر اهواز و آنتونیو برچینگر از مسئولین سازمان عفو بین الملل به عنوان سخنران حضور داشتند و به بحث و بررسی وضعیت حقوق بشر اتنیکهای ترک٬کرد٬عرب٬بلوچ در این کنفرانس پرداختند.

بیانیه آداپ در خصوص روز جهانی زبان مادری

انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان در ایران، آداپ، ازحکومت ایران میخواهد تا ضمن پایان دادن به ممنوعیت اعمال شده نسبت به تحصیل زبان ترکی آذربایجانی وهمچنین دیگر زبانهای غیر فارسی در مدارس ایران، فعالانی را که به خاطر دفاع از حقوق زبانی و فرهنگی دستگیر شده اند آزاد و اجازه تجمعات و تظاهرات مسالمت آمیز به آذربایجانیها و دیگر گروههای ائتنیکی به حاشیه رانده شده در حمایت از حقوق زبانی و فرهنگی اشان داده شود.

دستگیری دهها فعال آذربایجانی به خاطر شرکت در پنجمین سالگرد مراسم جان باختگان نقده (سولدوز)

دهها فعال مدنی آذربایجانی که در مراسم پنجمین سالگرد جان باختگان تظاهرات ضد نژاد پرستی سولدوز(نقده) شرکت کرده بودند از سوی نیروهای امنیتی دستگیر شدند.

گزارش انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران -می سال ۲۰۱۰

نقض سیستماتیک حقوق بشری آذربایجانیها در ایران در ماه می ۲۰۱۰ نیز همچون ماه های گذشته ادامه داشت. فعالین مدنی مورد بازداشتهای خودسرانه و طولانی مدت قرار گرفتند و از حق داشتن وکیل در دوران بازداشت محروم بودند. فشار بر تشکلها و فعالین دانشجویی آذربایجانی و زندانیان اقلیت دینی اهل حق در ماه می نیز همچون ماههای گذشته ادامه یافت.

همزمان با چهارمین سالگرد اعتراضات آذربایجانیها

گزارش بازداشت گسترده فعالین مدنی آذربایجانی به روزنامه ایران

این دستگیریها در حالی صورت می گیرد که در شهرهای مختلف آذربایجان پس از پخش فراخوان برای شرکت در مراسمات سالگرد اعتراضات٬ فضایی امنیتی به وجود آمده است و صدها فعال آذربایجانی به دستگاههای امنیتی احضار شده اند.

بیانیه در خصوص اعدامهای اخیر در ایران

انجمن دفاع از زندانيان سياسي آذربايجان در ايران (آداپ) سیستم قضایی ایران را که بر پایه پرونده سازی و اعتراف گیری تحت شکنجه و فشار روحی حکم صادر می کنند٬ ناعادلانه و احکام صادره توسط آن سیستم را مشکوک و غیر قابل اعتماد می داند. این انجمن ضمن ابراز مخالفت شدید با اعدام انسانها به هر جرم و اتهامی که داشته باشند٬ خواهان پایان دادن به مجازات اعدام در ایران می باشد.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران (آداپ)