انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران (آداپ)

کمپین امضای یک هفته ای عفو بین الملل آلمان با خواست آزادی برای «سعید متین پور» و «شاهرخ زمانی»

سعید متین پور روزنامه نگار و فعال حقوق بشر در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی با اتهامات "ارتباط با بیگانگان و تبلیغ علیه نظام" به ٨ سال حبس تعزیری محکوم شده است. متین پور در ششمین سال گذراندن حبس خود در زندان اوین تهران می باشد. به گفته عطیه طاهری، همسر سعید متین پور تا به امروز درخواستهای این زندانی عقیدتی جهت دسترسی به پزشک متخصص، استفاده از حق مرخصی و برخورداری از حق آزادی مشروط همواره بی جواب مانده است.

با نزدیک شدن انتخابات فشارهای حکومت بر جامعه ترک آذربایجان تشدید شده است

انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران، آداپ، از مقامات ایرانی می خواهد که همه زندانیان عقیده را که به خاطر دفاع از حقوق زبانی و فرهنگی بصورت غیر قانونی دستگیر کرده است آزاد کند و همان گونه که در ماده ۲۷ قانون اساسی ایران تضمین شده است، شرایط برگزاری اجتماعات مسالمت آمیز برای ترک های آذربایجان در جهت مطالبه حقوق زبانی و فرهنگی خود را فراهم نماید.

توجه به نقض حقوق بشر در آذربایجان در گزارش جدید احمد شهید

در سومین گزارش احمد شهید به تبعیضهای اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی علیه جوامع اتنیکی غیرفارس و همچنین اقلیتهای مذهبی به صورت کلی اشاره شده و علاوه بر این وضعیت عربهای اهواز و ترکهای آذربایجان و همچنین گروه های مذهبی شامل بهاییها، مسیحیان و دراویش تشریح شده است.

سخنرانی فاخته زمانی درکنفرانس جانبی نوزدهمین اجلاس دوره ای شورای حقوق بشر سازمان ملل در موضوع اقلیتهای اتنیکی و دینی در ایران

در این نشست که با میزبانی ام آر جی(سازمان دفاع از حقوق اقلیتها) و یو ان پی او(سازمان ملیتهای بدون نماینده) در روزهای ۲۳ و ۲۴ اسفند ۱۳۹۰ برگزار شده بود مارک لاتیمئر دبیر سازمان بین المللی دفاع از حقوق اقلیت ها، فاخته زمانی فعال حقوق بشر آذربایجانی و مدیر انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران(آداپ) و منیره سلیمانی از حزب مردم بلوچستان، کریم عبدیان از سازمان حقوق بشر اهواز و آنتونیو برچینگر از مسئولین سازمان عفو بین الملل به عنوان سخنران حضور داشتند و به بحث و بررسی وضعیت حقوق بشر اتنیکهای ترک٬کرد٬عرب٬بلوچ در این کنفرانس پرداختند.

بیانیه آداپ در خصوص روز جهانی زبان مادری

انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان در ایران، آداپ، ازحکومت ایران میخواهد تا ضمن پایان دادن به ممنوعیت اعمال شده نسبت به تحصیل زبان ترکی آذربایجانی وهمچنین دیگر زبانهای غیر فارسی در مدارس ایران، فعالانی را که به خاطر دفاع از حقوق زبانی و فرهنگی دستگیر شده اند آزاد و اجازه تجمعات و تظاهرات مسالمت آمیز به آذربایجانیها و دیگر گروههای ائتنیکی به حاشیه رانده شده در حمایت از حقوق زبانی و فرهنگی اشان داده شود.

دستگیری دهها فعال آذربایجانی به خاطر شرکت در پنجمین سالگرد مراسم جان باختگان نقده (سولدوز)

دهها فعال مدنی آذربایجانی که در مراسم پنجمین سالگرد جان باختگان تظاهرات ضد نژاد پرستی سولدوز(نقده) شرکت کرده بودند از سوی نیروهای امنیتی دستگیر شدند.

گزارش انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران -می سال ۲۰۱۰

نقض سیستماتیک حقوق بشری آذربایجانیها در ایران در ماه می ۲۰۱۰ نیز همچون ماه های گذشته ادامه داشت. فعالین مدنی مورد بازداشتهای خودسرانه و طولانی مدت قرار گرفتند و از حق داشتن وکیل در دوران بازداشت محروم بودند. فشار بر تشکلها و فعالین دانشجویی آذربایجانی و زندانیان اقلیت دینی اهل حق در ماه می نیز همچون ماههای گذشته ادامه یافت.

همزمان با چهارمین سالگرد اعتراضات آذربایجانیها

گزارش بازداشت گسترده فعالین مدنی آذربایجانی به روزنامه ایران

این دستگیریها در حالی صورت می گیرد که در شهرهای مختلف آذربایجان پس از پخش فراخوان برای شرکت در مراسمات سالگرد اعتراضات٬ فضایی امنیتی به وجود آمده است و صدها فعال آذربایجانی به دستگاههای امنیتی احضار شده اند.

بیانیه در خصوص اعدامهای اخیر در ایران

انجمن دفاع از زندانيان سياسي آذربايجان در ايران (آداپ) سیستم قضایی ایران را که بر پایه پرونده سازی و اعتراف گیری تحت شکنجه و فشار روحی حکم صادر می کنند٬ ناعادلانه و احکام صادره توسط آن سیستم را مشکوک و غیر قابل اعتماد می داند. این انجمن ضمن ابراز مخالفت شدید با اعدام انسانها به هر جرم و اتهامی که داشته باشند٬ خواهان پایان دادن به مجازات اعدام در ایران می باشد.

گزارش ماهانه - آوریل ۲۰۱۰

نقض سیستماتیک حقوق بشری آذربایجانیها در ایران در ماه آوریل ۲۰۱۰ نیز همچون ماههای گذشته ادامه داشت. فعالین آذربایجانی به نهادهای امنیتی احضار یا خودسرانه بازداشت شدند. زندانیان سیاسی آذربایجانی در این ماه نیز از حقوق اولیه خود به عنوان یک زندانی محروم بودند و تحت فشارهای مختلف روحی قرار گرفتند. مسئولین امنیتی و قضایی ایران همچنان به روند فشار بر تشکلهای دانشجویی آذربایجانی ادامه دادند.

گزارش ماهانه انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران

نقض سیستماتیک حقوق بشر آذربایجانیها در ایران در ماه مارس ۲۰۱۰ علیرغم تعطیلی دادگاه ها و ادارات در عید نوروز همچون ماه های گذشته ادامه داشت و فعالین آذربایجانی به نهادهای امنیتی احضار شده و مورد بازداشت خودسرانه قرار گرفته و به زندانهای طویل المدت محکوم گردیدند.

محکومیت یاشار حکاک پور فعال حقوق بشر آذربایجانی به شش ماه حبس و پنجاه ضربه شلاق

یاشار حکاک پور عضو شورای مرکزی جمعیت اسلامی دانشجویان دانشگاه زنجان، مدیر مسئول نشریه دانشجویی هیمه و سردبیر نشریات دانشجویی قیزیل اوزن و زنگان سوزلری در دانشگاه زنجان و مسئول شعبه سازمان غیردولتی (NGO) خانه فرزندان آذربایجان در مراغه بوده است.

گزارش ماهانه انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران(آداپ) - نوامبر ۲۰۰۹

فعالین مدنی آذربایجانی در ماه نوامبر نیز به صورت خودسرانه بازداشت و مدتهای طولانی بدون هیچگونه ارتباط با دنیای خارج و تماس با خانواده و وکیل در بازداشت نگه داشته شدند

گزارش ماهانه انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران (آداپ)

نقض سیستماتیک حقوق انسانی آذربایجانیها در ایران در ماه آگوست سال ۲۰۰۹ همچون ماههای گذشته ادامه داشت و آذربایجانیها در ماه آگوست نیز مورد بازداشتهای خودسرانه و آزار و اذیت قرار گرفتند

گزارش ماهانه انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران (آداپ) - ژوئیه ۲۰۰۹

نقض سازمان یافته حقوق بشر در مورد آذربایجانیها در ایران در ماه ژوئیه ۲۰۰۹ همچون ماههای گذشته ادامه داشت و فعالین مدنی آذربایجانی همچون ماههای گذشته مورد بازداشتهای خود سرانه، شکنجه و آزار و اذیت قرار گرفته و از حق داشتن وکیل در دوران بازداشت و ملاقات با خانواده محروم بودند

گزارش ماهانه انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی درایران

روند برخورد با فعالان مدنی و فرهنگی آذربایجانی در ایران همچون ماههای گذشته در آوریل ۲۰۰۹ نیز ادامه داشته است. فعالان خود سرانه بازداشت و بدون محاکمه، تفهیم اتهام و بدون اجازه برای گرفتن وکیل و برخورداری از حق ملاقات در خطر شکنجه و يا ساير انواع بد رفتاري قرار دارند.

گزارش ماهانه - مارس سال ۲۰۰۹

... فعالین مدنی آذربایجانی به خاطر شرکت در اعتراضات با احکام سنگین زندان مواجه می شوند. فعالین آذربایجانی به صورت خودسرانه بازداشت و مدت طولانی بدون هیچگونه تفهیم اتهام در بازداشت موقت نگهداری می شوند...

گزارش ماهانه فوریه سال ۲۰۰۹

فعالان مدنی آذربایجانی در ایران زیر فشار فزاینده دستگاههای امنیتی و قضایی قرار دارند. آنها مورد بازداشت خودسرانه قرار می گیرند و بدون محاکمه و تفهیم اتهام و حق برخورداری از وکیل و حق ملاقات با خانواده٬ به مدتهای طولانی در بازداشتگاه های وزارت اطلاعات ایران نگهداری می شوند.

در مورد حوادث خونین روستای سنی نشین "قیزیل خنه یه" در اورمیه

مسلمانان سنی یک اقلیت مذهبی در ایران هستند. تبعیضهای مذهبی علیه ترکهای سنی مذهب به شکل جلوگیری از ایجاد مدارس دینی٬ محدودیت در ادامه تحصیلات عالی٬ عدم اجازه برای تشکیل سازمانها و انجمنهای غیردولتی و همچنین ممانعت از رسیدن به سطوح بالا در جامعه٬ اعمال می شود

اشتراک در RSS - انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران (آداپ)