کانون مدافعان حقوق کارگر

قطعنامه مشترک تشکل‌های کارگران، معلمان و زنان به مناسبت روز جهانی کارگر سال ۰۱ ۱۴

کارگران و معلمان و زنان و دیگر توده‌های زحمتکش مردم ایران، دیگر نمی‌خواهند زیر بار دستمزد و حقوق‌های چندین برابر زیر خط فقر بروند، دیگر استثمار و تبعیض و ستم مضاعف را نمی‌پذیرند.آنان دیگر زیر بار سلب آزادی‌های سیاسی و فردی نمی‌روند، سرکوب و آموزش‌ ایدئولوژیک را نفی می‌کنند و خواهان حضور حداکثری در تصمیم‌گیری‌های کلان اجتماعی در قالب تشکل‌های واقعی و مستقل خود هستند. دیگر هرگونه توهمی نسبت به حکومت برای هر درجه بهبود اوضاع اقتصادی و اجتماعی و سیاسی کشور از میان اکثریت قریب به اتفاق مردم رخت بر بسته و آنان خواهان و دست‌اندرکار تغییر توازن قوا برای تحقق تغییرات بنیادین در کشور هستند. سازماندهی معلمان، دانشجویان و بخش‌های مختلفی از کارگران و دیگر توده‌های معترض مردم ایران به‌رغم تشدید سرکوب بی‌سابقه جنبش‌های اعتراضی در دو دهه‌ی گذشته، هر روزه در حال ارتقاست و دیگر هیچ درجه‌ای از سرکوب نمی تواند جنبش‌های اعتراضی و خواهان تغییرات بنیادی را در کشور به نقطه اول خود بازگرداند.

ممانعت بهداری زندان کچویی از فرستادن علیرضا ثقفی به بیمارستان

کانون مدافعان حقوق کارگر اعلام می کند که بهداری زندان کچویی کرج مسئول هر اتفاقی است که برای علیرضا ثقفی بیفتد و تمامی ارکان نظام باید جوابگو باشند و در نشست امسال سازمان جهانی کار جنبش صنفی جهانی کارگران با همفکری با هم بار دیگر به نقش ضد کارگری حکومت می پردازند و شرایط ضد کارگری حکومت ایران را رسواتر خواهند کرد.

بخش: 

محکومیت بازداشت  ده کارگر گروه ملی صنعتی اهواز

ده کارگر گروه ملی صنعتی اهواز با دستور دادستانی اهواز، در منازلشان به شکل خشونت باری بازداشت شدند و فرزندان این کارگران شاهد دستگیری پدرانشان بودند، پدرانی که ماه ها، بدون حقوق با دست‌های خالی از سرکار به خانه بازمی‌گشتند.

بخش: 

از كارگران نيشكر هفت تپه حمايت كنيم

ماه‌ها است كه كارگران نيشكر هفت تپه درگير با كارفرماياني هستند كه حق و حقوق آنان را نمي‌دهند؛ كارفرماياني كه زمين هاي حاصل خيز هفت تپه را با روابط خصوصي با دولتيان به مبلغي ناچيز خريده اند و بيشتر در روياي فروش زمين هاي حاصل خيز آن و یا ایجاد منطقه آزاد تجاری در آن هستند تا مانند ديگر غارتگران اموال مردم بهای زمین ها و سود حاصل را به دلار تبديل كرده و از كشور خارج کنند...

بخش: 

حمله به تجمع كنندگان معترض در روز هاي اخير هيچ مشكلي از بن بست هاي حكومت را حل نمي‌كند

اکنون دیگر این تشت از بام به زیر افتاده است و حنای فریب و خدعه برای خالی کردن جیب مردم رنگی ندارد. این اعتراضات در حال گسترش است و به طور قطع و یقین مردم تحت ستم تا رسیدن به خواسته های خود از پای نخواهند نشست. بر حکومتگران است که کرسی های قدرت را ترک کنند زیرا که توانایی حل مشکلات مردم را ندارند.

بخش: 

تاریخچه سندیکای کارگران شرکت واحد

به مناسبت سالگرد اعتصاب رانندگان شرکت اتوبوس رانی تهران
4 دی 1384

بلافاصله پس از پايان مذاكره، از طرف وزارت اطلاعات تمام اعضاي سنديكا احضار شدند و پس از بازجویي چندين ساعته در دادگاه انقلاب كه تا ده شب ادامه داشت، تعداد زیادی از آنان به بند 209 زندان اوين منتقل شدند با این وجود اعتصاب در همان ساعات اوليه شكل گرفت و بخش‌هایي از شهر تحت تأثير اعتصاب رانند‌گان قرار گرفت. در روز اعتصاب صدها نفر از رانندگان دستگير شدند و روانه‌ی زندان اوين شدند.

بخش: 

ولخرجی‌های دولتی در بودجه‌ی سال آينده در برابر فشار هر چه بيشتر به سفره خالیِ مردم

سخن روز

دراين ميان بودجه سپاه يك افزايش بيست درصدی را نشان مي‌دهد. هيچنین نشانی از كنترل حقوق‌های نجومی در اين بودجه به چشم نمي‌خورد .با تصويب اين بودجه سالی سخت براي كارگران و زحمتكشان در پيش خواهد بود كه بايد با همبستگی هر چه بيشتر به مقابله با آن پرداخت

بخش: 

دستگیری فعالان کارگری و اجتماعی در سال جدید

در آستانه سال نو تعدادی از فعالان کارگری و اجتماعی دستگیر شده و به زندان ها برده شدند. سعید یوزی از فعالان قدیم کارگری و عضو انجمن صنفی کارگران ساختمانی شهرستان کامیاران و شورای نمایندگان کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران در ابتدای سال جدید دستگیر و به زندان سنندج منتقل شد. در اسفند ماه نیز پیام شکیبا، فعال دانشجویی از محل کارش در کارخانه به زندان منتقل شد. همچنین محمدرضا آهنگر عضو انجمن کارگران ساختمان شهرستان کامیاران نیز در اسفند ماه بازداشت شد. تا به حال هیچ گونه اتهامی از جانب نیروهای امنیتی برای نامبردگان اعلام نشده است.

بخش: 

فشار بر کارگران ایران محکوم است

کنفدراسیون بین المللی کارگران حمل ونقل (آی تی اف) در نامه ای خطاب به رییس جمهور که در تاریخ 19 فوریه 2016 منتشر شده این موج جدید علیه اتحادیه های کارگری را محکوم کرد و خواستار اعطای کامل آزادی های مدنی برای داوود رضوی و ابراهیم مددی شده تا آنها بتواند به فعالیت اتحادیه ای و کارگریشان بپردازند.

بخش: 

تشدید فشار بر فعالان کارگری محکوم است

کانون مدافعان حقوق کارگر ضمن محکوم کردن این اعمال، هشدار می‌دهد که این رفتارها نمی‌توانند از گسترش اعتراضات کارگری جلوگیری کنند. اعتراضاتی که با تحمیل بی‌حقوقی به کارگران و تحمیل حداقل دستمزدی که کفاف یک سوم مخارج زندگی یک خانواده‌ی کارگری راهم نمی‌دهد، به طور قطع در سال آینده گسترش خواهند یافت.

نکاتی پیرامون اتفاقات اخیر

در چند هفته‌ی اخیر هجمه هایی علیه کانون مدافعان حقوق کارگر و دست اندرکاران آن به راه افتاده است. مرکز این بحث‌ها مقاله‌ای است که با نامی مستعار و غیر واقعی، در وبلاگی تازه ساخته شده که گویا صرفا برای انتشار این مقاله ساخته شده است و در آن با مشتی دروغ و افترا، به جد تلاش شده که به بدبینی و افتراق در جنبش کارگری دامن زده شود.

حكم شلاق براي فعالان كارگري بيان‌گر وحشت از فعاليت‌‌هاي كارگري

كانون مدافعان حقوق كارگر ضمن محكوميت اين احكام غير انساني عليه كارگران و زحمتكشان بار ديگر اعلام مي‌كند كه تنها راه جلوگيري از اين بي‌حقوقي ها و ادامه غارت اموال كارگران وزحمتكشان و خصوصی‌سازی‌های گسترده متشكل شدن آنان در تشكل هاي مستقل كارگري، اتحاد و همبستگي كارگران است.

بخش: 

تشدید فشار بر فعالان کارگری و اجتماعی

قدرتمداران باید بدانند که با این بگیرو ببند ها و فشار بیشتر بر فعالان کارگری و اجتماعی نمی‌توانند از مشکلاتی فرار کنند که خود با سیاست‌های غیر مردمی خودشان به وجود آورده اند.
ما خواهان آزادی فوری و بی‌قید و شرط کلیه فعالان کارگری و اجتماعی و رعایت ابتدائی‌ترین حقوق انسانی تمام زندانیان هستیم.

بخش: 

بيانيه كانون مدافعان حقوق كارگر به مناسبت روز جهاني زن

ما خواهان برداشته شدن همه‌ تبعيض‌ها و محدوديت‌هاي جنسيتي در تمام شئون اجتماعي هستيم. هر گونه تفكيك جنسيتي و هرگونه امتياز جنسيتي را مغاير اصول انساني دانسته و خواهان محو آن در تمام سطوح اجتماعي هستیم و معتقدیم که اساسا بايد لفظ جنسيت و لفظ زن و مرد از هرگونه قانوني حذف شود و زنان نيز همانند مردان بايد در امکان دست‌یابی و داشتن همه شغل‌ها و پست‌هاي سياسي، اجتماعي و اقتصادي كاملا مساوي باشند.

بخش: 

ضرورت وجود چپ به عنوان جايگزين نظام سرمايه داري

نظام موجود به عنوان نظامي كه در آن حركت انسان‌ها ‌و انگيزه آن‌ها ‌براي مشاركت در هر امر اجتماعي اعم از توليد، مبادله، اشتغال و آموزش و پرورش و ... تنها با سود و بهره‌ی شخصي از آن تعبير مي‌شود، به جايي رسيده است كه در آن نوع دوستي و انسان‌گرايي و رعايت حقوق انسان‌ها‌ براي داشتن يك زندگي ابتدايي و بهره‌مندي از مسكن و بهداشت و آموزش مناسب، اموري غيرمعمول شده است.

فراخوان براي اعتراض به غارت اموال كارگران

كانون مدافعان حقوق كارگر كه وظيفه خود را دفاع از حقوق كارگران درهمه‌ی زمينهها مي‌داند، خواهان بازگرداندن فوري اموال غارت شده‌ی كارگران و زحمتكشان ومصادره اموال كليه افرادي است كه به نوعي دراين غارت دست داشتهاند كه از جمله مديران و مسئولان اين سازماناند.
ما ازكارگران و نهادهاي كارگري و تمام نهاد‌هاي آزادي‌خواه مي‌خواهيم كه به هر ترتيب كه مي‌توانند اعتراض خود را به اين چپاول لجام گسيخته اعلام كنند.

بخش: 

مرگ افشين اسانلو بايد پيگيری شود!

كانون مدافعان حقوق كارگر خواستار پیگیری مرگ افشین اسانلو در زندان گوهر دشت بوده و از تمامی نهادهای كارگری و مردمی داخلی و بین‌المللی می‌خواهد كه با وحدت و همدلی بیشتر خواستار توقف فشارهای فزاینده بر فعالان كارگری و اجتماعی شوند تا از چنین فجایعی جلوگیری شود.

بخش: 

چهار روایت از کارکارگری از آبادان

قادر لوله کش کارگاه است. به نظر می‌رسد پنجاه سالی داشته باشد. اهل اهواز است و از پروژه‌ای‌های قدیمی است. سرد و گرم روزگار را چشیده و با گروه های سیاسی آشناست. معنای سندیکا را خوب می‌فهمد و همیشه حرف هایش را با شعر " چاره رنجبران وحدت و تشکیلات است" تمام می‌کند.

بخش: 

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - کانون مدافعان حقوق کارگر