میهن امیدوار

گزارش آسيب شناسانه مرکز پژوهش های مجلس و گفتمان "برابر حقوقی زن و مرد"

دستاوردهای علوم اجتماعی در يک صد سال اخير و نيز تجارب جوامع مختلف بشر نشان داده اند که جنسيت محصول و محور زندگی اجتماعی است . جنسيت، طبقه،و نژاد بنيادهای اصلی هستند که زندگی اجتماعی ما بر اساس آنها شکل می گيرند و هويت ما را پی ريزی می کنند

بخش: 

زنان در انقلاب مشروطيت

بعد از به توپ بسته شدن مجلس و قتل عام و تعقيب مشروطه‌خواهان، کسانى‌که اجساد مجاهدين و جوانان را از سنگفرش خيابان‌ها برمى‌داشتند زن‌ها بودند و هم آنان بودند که مجاهدين را در خانه‌هاشان پناه و يارى مى‌دادند. شواهد و روايت‌هاى مکررى گواه مى‌دهند که در تبريز و رشت در گردان‌هاى مسلح و در کسوت مردانه، زنان دوشادوش مردان مبازره کنند

بی‌خانمان‌ها فقيرترين فقرايند!

اندک سازمان های غير دولتی نيز که به همت افراد دلسوز و متعهد برای کمک به به کاهش چنین چالش هايی تَشکيل شدهاند، گروگان تنگ نظری های نظام نظم گريز سياسی امروز ایران هستند. وچنانکه می دانيم افراد فعال این تشکل ها به بهانه های واهی هميشگی مورد تهديد، شکنجه و يا در بندند.

"مادران و همسران خاوران" فاجعه را برملا می کنند!

"فکر ميکنم کسانی که مسائل حقوقی رو ميدونند و يا از تجربه های کشورای ديگه که با چنين فجايعی روبرو بودند، با خبرند، بايد راهی پيدا کنند تا خونواده های از دست رفته های اين قتل عام وارد عمل بشند و خواسته هاشون رو پی بگيرند."

آيا اينبار ماه از زير ابر هويدا می شود؟

مركز كانادايي حمايت از قربانيان شكنجه: "ما تنها در سال 2004، به 76 مراجعه کننده ايرانی که مورد شکنجه واقع شده بودند خدمات رسانی کرده ايم، از اين 76 نفر 26 نفرشان کودک و نوجوان بوده که فقط 11 تای آنها دختربچه بوده اند."

نگاهي اجمالي به مقوله شکنجه

جنگ هاي معاصر يکي از منابع اصلي توليد شکنجه و خشونت هستند و از سوي ديگر حکومت و نيروهاي امنيتيشان شکنجه را به عنوان سلاحي بر عليه دگر انديشان سياسي شان بکار مي گيرند. ترورهاي دولتي که به بعنوان يک ابزار استراتژيک سياسي مورد استفاده قرار مي گيرد، يکي ديگر از منابع شکنجه بشمار مي آيند. به اين سه منبع بايد برخي از گروهها و نيروهاي مخالف دولتها را نيز اضافه نمود.

من درد مشترکم مرا فرياد کن!

به مناسبت کشتار زندانيان سياسی در سال ۱۳۶۷

ماده 19 بيانيه جهانی حقوق بشر چنين ميگويد:
" آزادی عقيده و بيان حق هر فردی است و اين حق مستلزم آن است كه كسی از داشتن عقايد خود بيم و نگرانی نداشته باشد. اين حق پيوستن به اعتقادات ديگر ، همچنين جستجو، دريافت، و انتشار اطلاعات و افكار با تمام وسايل ممكن بيان، بدون ملاحظات مرزی، را در بر می کيرد."

اشتراک در RSS - میهن امیدوار