هاله صفرزاده

زلزله باز هم قربانی می گیرد!

ناامیدی از تغییر چنین وضعی بی شک فاجعه ای به بار خواهد آورد بزرگتر از خود زلزله؛ و اکنون این فاجعه رخ داده است و معلم جوانی دیگر سرکلاس حاضر نخواهد شد و خانواده ای بار دیگر عزادار شده است. داغ عزیز یک طرف و انتشار و شایعات و تصاویر ایشان بعد از مرگ و برخوردهای این گونه مسوولان شرایط بسیار نامناسبی را برای خانواده ایشان فراهم کرده است.

بخش: 

دل نوشته ای برای خانواده زندانیانی که اعتصاب غذا کرده اند

باید عزیزی را در زندان داشته باشی، آن هم یک زندانی سیاسی، تا لحظات سختی را درک کنی که بر خانواده ی او می گذرد. این جا اگر چه گاه گل به زمستان خسته خار می شود این جا اگر چه روز گاه چون شب تار می شود اما بهار می شود

نان در آذر 93 چگونه گران شد؟

با مروری بر "بلوای نان" آذر 1321

یارانه نان از آذر ماه 1389و ماهانه نفری 4 هزار تومان به حساب سرپرستان خانوارها واریز شده بود. در همان حال هم بحث‌هایی درمورد این که مجلس در نظر دارد یارانه‌ی نان در سال 93 را به طور کامل قطع کند و آزاد‌سازی قیمت نان به طور کامل انجام شود، در مطبوعات به چشم می‌خورد. در این خبرها صحبت از افزایش 300 تومانی نان بود. در اسفند 92 هر كیلو آرد به قیمت 560 تومان در اختیار نانوایی‌ها قرار می‌گرفت که قیمت آن در بازار آزاد 1200 تومان بود

بخش: 

خصوصی‌سازی معادن در ایران

مطابق با آخرین آمار منتشره‌ی مرکز آمار ایران در سال 92 معادن تحت مالکیت بخش خصوصی به 98 درصد کل معادن رسیده است. برمبنای آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال 92 خصوصی‌سازی در بخش معدن و صنایع معدنی درآمد 26 هزار میلیارد تومانی را به همراه داشته؛ رقمی که موجب شد تا این بخش عنوان پیشتاز در خصوصی‌سازی را از آن خود کند و اعلام شد که باید این روند ادامه یافته و شرکت‌ها و معادن باقیمانده نیز خصوصی شوند.(1) خصوصی‌سازی در بخش معدن در سال 93 نیز ادامه داشته است.

کودک غیر قانونی حق با سواد شدن ندارد!؟

گفت و گو با معلمی که به جای معلمی سبزی پاک می‌کند

در کنار بستن مدارس خودگردان، همان سال‌ها شهرداری ترفندي هم به ان‌جی‌او‌هایي زد که به بچه‌های افغانی درس می‌دادند. گفته بودند بیایید لیست بچه‌های افغان را بدهید تا ما سرانه‌ای به شما بدهیم. بعد هم معلوم شد تمام کسانی که اسمشان را به شهرداري داده بودند به افغانستان برگردانده شدند.

بخش: 

قانون بازنشستگی کمتر از ۱۰ سال سابقه ابلاغ شد

 

می‌گفت 24 سال است کار می‌کند  و 52 سال دارد. تا دو سال قبل کارفرماهایش از بیمه کردن وی سرباز می‌زدند. با توجه به نوع تخصصش  و نیازی که  به کار داشت مجبور به پذیرش این شرط کارفرما برای ادامه ی کار شده بود. بعد از بیست سال، کارفرما تصمیم گرفت کار را تعطیل کند و این خانم مجبور شد که بدون هیچ مزایایی به دنبال کار دیگری باشد. بعد از استخدام مجدد، بیمه شد و الان حدود دو سال سابقه‌ی بیمه دارد.

بخش: 

مکزیک درسال 2013

موسسه مکزیکی آمار و جغرافیای مکزیک، طبقات اجتماعی مکزیک را این گونه تشریح کرده است: مرفه‌ ترین اقشار جامعه فقط 1.7 درصد ازجمعیت کشوررا تشکیل می‌دهند. طبقه متوسط 39.2 درصد ودرپایین هرم اجتماعی طبقات، کارگران قراردارند که 59.1 درصد جمعیت را شامل می شوند.

انسان غیرقانونی حق درمان ندارد

مروری بر بهداشت و درمان کارگران مهاجر افغان

جنگ، طالبان، اشغال نظامی، بمباران، تخریب مدارس، مزارع، خانه‌ها، سرباز یانکی، کرزای، انتخابات …
کشت خشخاش، تجارت تریاک، بیکاری، گرسنگی، ناچاری، مهاجرت …
کارگر مهاجرغیرقانونی، تبعيض، دستمزد پایین، کار سنگین، توهین، تحقیر، حادثه‌ی کار، قطع نخاع، …
...
خودگردانی بیمارستان‌های دولتی، واگذارکردن بخش‌های مختلف بیمارستان به بخش خصوصی، سود، سود، سود، …

بخش: 

اتحادیه ابتکار نو

اتحادیه «ابتکار نو» در سال 2001 از به هم پیوستن چندین اتحادیه مستقل و مترقی کارگری تشکیل شد. مؤسسان اتحادیه ابتکار نو معتقد بودند که در شرایط جهانی‌سازی، نیاز به سازمان‌دهی جدید سندیکاها و اتحادیه‌ها وجود دارد تا چشم‌انداز سیاسی مناسبی برای دست‌یابی به خواسته‌ها و نیاز‌های واقعی کارگران ایجاد شود. آنان سندیکا و اتحادیه‌های جدید را اپوزیسیون دموکراتیک نظام سرمایه‌داری می‌دانند.

بخش: 

اتحادیه ابتکار نو

اتحادیه «ابتکار نو» در سال 2001 از به هم پیوستن چندین اتحادیه مستقل و مترقی کارگری تشکیل شد. مؤسسان اتحادیه ابتکار نو معتقد بودند که در شرایط جهانی‌سازی، نیاز به سازمان‌دهی جدید سندیکاها و اتحادیه‌ها وجود دارد تا چشم‌انداز سیاسی مناسبی برای دست‌یابی به خواسته‌ها و نیاز‌های واقعی کارگران ایجاد شود. آنان سندیکا و اتحادیه‌های جدید را اپوزیسیون دموکراتیک نظام سرمایه‌داری می‌دانند.

قدرت‌یابی زنان از طریق سازمان‌دهی: انجمن زنان خود اشتغال هند (سیوا)[1]

جامعه‌ی هند در بسیاری از موارد فرهنگی مشابه جامعه ایران است. از یک سو فرهنگ مردسالارانه‌ی کار زنان را موجّه نمی‌داند و از سوی دیگر جهانی‌سازی و بی‌مسئولیتیِ سرمایه‌داران که کارگران هند را با حقوق یک دلار در روز استثمار کرده، آنجا را مناسب‌ترین محل برای سوءاستفاده‌ی اقتصادی جهانی کرده است.

بخش: 

تزیین کاران لباسپراکنده ترین و بی حقوق ترین کارگران بخش پوشاک و لباس

از آنجایی که برخی از این کارگاهها، بسیاری از کارهای شان مانند کارهای دست روی لباس (ملیله دوزی، منجق دوزی، سنگ دوزی و...)، مونتاژ برخی قطعات الکترونیکی و... را به کارگرانی میسپارند تا کار را در خانه انجام دهند، این پراکندگی، در سالهای اخیر بیشتر شده است و … در نتیجه حق و حقوق کارگر، همان توافقی است که کارفرما با او انجام می دهد؛ توافقی اجباری که اگر به آن تن ندهد، باید از خیر کار نیز بگذرد

بخش: 

آزادی طبقه کارگر بدون آزادی زنان معنا ندارد

بهترین دوران تشکل های کارگری زنان در جامعه ما بین سالهای پنجاه و هفت تا شصت بود. در این دوران، تشکل های زیادی بوجود آمد ولی به واسطه حوادث دهه شصت تمام تجربیات آنها از بین رفت. در آن دوران زنان در بعد وسیعی به فعالیت های اجتماعی کشیده شده بودند و خواسته هایشان را از طریق تشکل های محلی و صنفی و... که ایجاد کرده بودند مطرح می كردند

بخش: 
اشتراک در RSS - هاله صفرزاده