پروین همتی

معرفی کتاب «به یاد آن پرواز، زندگی و مرگ علیرضا اکبری شاندیز»

کتاب «به یاد آن پرواز، زندگی و مرگ علیرضا اکبری شاندیز»، به قلم رقیه‌ دانشگری (فران) از طریق نشر «آیدا» منتشر شده است.

کتاب «به یاد آن پرواز، زندگی و مرگ علیرضا اکبری شاندیز»، به قلم رقیه‌ دانشگری (فران) از طریق نشر «آیدا» منتشر شده است. نگاهی به فهرست کتاب، نشان از آن دارد که «به یاد آن پرواز...» فراتر از یک بیوگرافی ساده است. در بخشی از کتاب به مسائل کردستان بلافاصله پس از انقلاب و در نیمه‌ی اول دهه‌ی ۶۰، سیاست جمهوری اسلامی ایران در کردستان و هم‌چنین حضور سازمان ما در کردستان پرداخته‌ شده است؛ بخشی که به کتاب جنبه‌ی پژوهشی نیز داده است.

گذر و نظری بر رویدادهای داخلی ۲۸ بهمن تا ۴ اسفند (۱۷ تا ۲۳ فوریه)

به گزارش خبرگزاری فارس، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، روز شنبه دوم اسفند، در «همایش تخصصی رؤسای پلیس مبارزه با مواد مخدر»، گفت: "متاسفانه بخشی از پول‌های مربوط به قاچاق مواد مخدر در حوزه‌ی سیاست وارد می‌شود و در قالب کمک در انتخابات و تصمیم‌سازی‌ها مصرف می‌شود". رحمانی فضلی در ادامه‌ی سخنان خود گفت: "اگر دقت نداشته باشیم، قدرت آلوده می‌شود و قدرت همانی است که مردم اراده می‌کنند و تحت حاکمیتی به عنوان دولت و مجلس و... مطرح می‌شود و این پول‌های کثیف در این حوزه قرار می‌گیرد". رحمانی فضلی در همین زمینه، به یکی از کاندیداهای شورای شهر اشاره کرد که ۲ میلیارد تومان خرج می‌کند و می‌گوید که از دوستان و رفقا هدیه گرفته است.

گذر و نظری بر رویدادهای داخلی ۲۰ تا ۲۷ بهمن (۹ تا ۱۶ فوریه)

از سوی دیگر، یک روز پس از تاکید خامنه‌ای بر این‌که با اصل توافق موافق است، بارک اوباما رییس جمهور امریکا نیز در کنفرانس مشترک خبری‌اش با آنگلا مرکل، نخست‌وزیر آلمان، گفت که او، آنگلا مرکل و دیوید کامرون و دیگر دست‌اندرکارانی که در مذاکرات مشارکت دارند، تشدید تحریم‌ها را معقول نمی‌دانند. وی در همین نشست از کاسته شدن شکاف‌ها میان ایران و غرب سخن گفت و در عین حال تاکید کرد که اکنون زمان آن رسیده که ایران تصمیم‌اش را بگیرد.

گذر و نظری بر رویدادهای داخلی ۲۳ تا ۲۹ دی‌ماه (۱۳ تا ۱۹ ژانویه ۲۰۱۵)۱۳۹۳

.
این تهدید آشکاری علیه امیدهایی است که پیشرفت مذاکرات و حل بحران هسته‌ای را وعده می‌دهد. آیا مخالفت جدی اوباما با لایحه‌ی جدید در حالی که هر دو مجلس کشور در دست جمهوری‌خواهان است و خطر همراه شدن تعدادی از نمایندگان دموکرات کنگره با لایحه‌ی مورد بحث وجود دارد، قادر است جنگ‌طلبان در پارلمان آمریکا را منفعل کند؟ و آیا جنگ‌طلبان داخل ایران با افزایش این خطرها دست از حملات خود به روند مذاکره و سیاست مذاکره‌کنندگان برخواهند داشت؟

جهانی در شوک حمله به «شارلی‌ابدو»

در هر حال، جامعه‌ی اروپایی تا زمانی که نپذیرد، صدها جوان خشمگینی که یا به دام افراطی‌گری و تروریسم می‌افتند و یا بر علیه قوانین مدنی جامعه می‌شورند، بخشی از شهروندانش و در نهایت برآمده از همان جامعه‌اند و نه «خارجی‌هایی» که مسئولیت رسیدگی و کنترل آنان با خانواده‌ها و نهادهای اسلامی است، و تا زمانی که چاره را تنها در تنگ‌تر کردن عرصه بر حضور خارجی‌ها و وضع قوانین سخت و بالا بردن بودجه‌ی امنیتی ببیند، نمی‌تواند به راه‌حل مناسبی در ارتباط با مهاجران نسل دوم و سوم خود برسد.

گذر و نظری بر رویدادهای داخلی ۸ تا ۱۵ دی (۲۹ دسامبر تا ۵ ژانویه)

بازتاب انتشار چند جمله از میرحسین موسوی و تاکید چندباره‌‌‌ی او و کروبی بر آمادگی حضور در یک دادگاه علنی، چنان عرصه را بر رییس قوه‌ی قضاییه تنگ کرده که صراحتاً علت عدم محاکمه‌‌‌ی سران جنبش سبز را نگرانی از این‌که آن‌ها "می‌خواهند حرف‌های خود را بزنند" عنوان می‌کند. و از سوی دیگر معاونش از امکان برگزاری «دادگاهی» سخن می‌گوید که تنها «نتیجه‌ی جلسات» در سطح عموم اطلاع‌رسانی خواهد شد. و در حالی که پنج سال است نه جرئت و بهتر بگوییم امکان محاکمه‌ی موسوی و کروبی را، حتی به همان سبک و سیاق همیشگی، در دادگاهی غیرعلنی و فرمالیته‌ی ویژه‌ی متهمان سیاسی پیدا کرده‌اند و نه شهامت رفع حصر را، وعده‌ی برگزاری «دادگاه‌شان» نیز پر از اما و اگر است. و مهم‌تر از همه، آیا می‌توان فاجعه‌ای بالاتر از این برای سیستم قضایی یک کشور متصور شد که رییس قوه اعلام کند از امکان دفاع از خود متهمین هراسان است؟!

گذر و نظری بر رویدادهای داخلی ۲۷ آبان تا ۳ آذر (۱۸ تا ۲۴ نوامبر)

اول آذرماه امسال هم‌زمان با شانزدهمین سال‌گرد قتل پروانه و داریوش فروهر، پرستو فروهر مانند هر سال برای برگزاری مراسم یادمان مادر و پدرش به ایران سفر کرد. در حالی که این مراسم در منزل شخصی فروهرها برگزار می‌شود، سال‌هاست که به اشکال مختلف از برگزاری آن جلوگیری می‌کنند. حتی احضار پرستو به کلانتری محل و گوشزدها و «توصیه‌های دلسوزانه» هم به سنتی چند ساله بدل شده است...

گذر و نظری بر رویدادهای داخلی از ۱۳ تا ۱۹ آبان (۴ تا ۱۰ نوامبر)

مذاکرات هسته‌ای دو هفته پیش از پایان مهلت نهایی
تاکید بر نقش خامنه‌ای
تلاش برای قانونی کردن «حصر خانگی»
غنچه‌ قوامی
مدیریت جدید صدا و سیما
موظف شدن بسیجیان به اقدام در «مرتبه‌ی زبانی»
باز هم از خشونت نیروی انتظامی
مهنا را به گورستان تبریز راه نمی‌دهند

کارنامه‌ی حقوق بشر ایران و یو.‌پی.آر

گذر و نظری بر رویدادهای داخلی از ۶ تا ۱۲ آبان (۲۸ اکتبر تا ۳ نوامبر)

یا از آن سو، هرچند جنبش زنان ایران، امروز شاهد سازماندهی اعتراضات و کمپین‌هایی به گستردگی پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ نیست، اما سایه‌ی سنگین و مؤثرش هم‌چنان در دل جامعه‌ی ایران حضور دارد. امروز، سیمای زنی چون گوهر عشقی (مادر ستار بهشتی) که دو سال است چهره‌ی تاکیده و قامت در عین حال استو‌ارش همراه با عکس «ستار»، از تصویرهای ثابت مراسم و نشست‌های اعتراضی و مدنی است و به نمادی از دادخواهی و اعتراض مدنی تبدیل شده، حضور چهره‌هایی مانند نرگس محمدی، نسرین ستوده، پروین فهمی، مادران شهدای سبز، همسران زندانیان سیاسی و....

گذر و نظری بر رویدادهای داخلی ۱۵ تا ۲۱ مهر (۷ تا ۱۳ اکتبر)

در این گزارش مجال پرداختن به چرایی پیدایش داعش، فاجعه‌ای که بر منطقه‌ تحمیل شده و میزان مسئولیت و نقش هریک از بازیگران صحنه‌ی جهانی و منطقه‌ای در این آشفته‌بازار جنگ و خشونت نیست، اما واقعیت عینی امروز حاکی از آن است که هرچند این‌روزها صدر اخبار رسانه‌های ایران و جهان را کوبانی و حماسه‌ی مقاومت جمعیتی ۵۰۰هزار نفره در برابر خشونت داعش فراگرفته، ولی در عمل این شهر کوچک کردنشین در محاصره‌ی معادلات جهانی و بده بستان‌های سیاسی کشورهای مختلف گرفتار آمده است. در حال حاضر تمام انگشت‌های انتقاد و اعتراض بیش از همه به سوی ترکیه است، اما سازمان ملل متحد هم تاکنون جز «ابراز نگرانی» و «توصیه» اقدام دیگری نکرده است.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - پروین همتی