ترجمه: رضا کاویانی 

مصاحبه تلویزیونی غافلگیرکننده ولیعهد عربستان سعودی درباره ایران 

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در کمال تعجب با لحنی آشتی جویانه و مهربانانه نسبت به ایران سخن گفت. سلمان در مصاحبه تلویزیونی با MBC عربستان سعودی که دراواخرعصر روز سه شنبه منتشر شد گفت: "ایران یک کشور همسایه است و همه تلاش ما داشتن روابط خوب و ویژه با ایران است، ما خواستار شرایط  سخت و دشوار برای ایران نیستیم، ما می خواهیم اقتصاد ایران شکوفا شود و در پیشرفت و رونق اقتصادی منطقه و جهان سهیم باشد.

کودتا در درون خانواده سلطنتی اردن

روزنامه آمریکایی اشنگتن پست در گزارش خود نوشته است: که نیروهای امنیتی اردن "حمسا بن حسین"، برادر ناتنی شاه اردن  و حدود ۲۰ نفر دیگر را در ارتباط با "تهدید به ثبات و امنیت کشور" دستگیر کرده اند. این طور به نظر می رسد، هدف مخالفین سرنگونی ملک عبدالله دوم بود. این پادشاه در سال ۱۹۹٩، پس از مرگ پدرش ملک حسین به سلطنت رسید.

ادعای امکان کودتا در برزیل

وزیر دفاع قبلی فرناندو آزودو ای سیلوا و برخی از فرماندهان نیروهای مسلح در برابر سیاسی کردن ارتش مقاومت کرده بودند، اکنون آنها شغل خود را از دست داده اند. این باعث می شود که گوش های مخالفان در خصوص اقدامات رییس جمهور تیز شود. از طرفی  بولسونارو  تحت فشار قابل توجهی از طرف مردم کشور خود قرار گرفته است. هر روز تقریباً ۳۰۰۰ برزیلی در اثر ابتلا به ویروس Covid-19  جان خود را از دست می دهند. حتی طرفداران سرسخت بولسونارو هم اکنون در حمایت از سیاست های او به تردید افتاده اند. بازگشت لوئیز ایناسیو لولا دا سیلوا، رئیس جمهور سابق و چپ گرای این کشور، فضای سیاسی را برای جائر بولسونارو تنگ تر و متزلزل کرده و او را در برابر یک چهره مخالف جدی قرار داده است. از طرفی نخبگان اقتصادی و مالی کشور که مدتها از او حمایت می کردند، شروع به پشت کردن به او می کنند. سال آینده انتخابات  سرنوشت سازی در برزیل برگزار می شود.

با بازگشت احتمالی آمریکا، امکان گفتگوها درباره توافق هسته ای با ایران وجود دارد 

آیا امیدی به توافق هسته ای با ایران وجود دارد؟ فردا روز جمعه ۱۳ فروردین ماه ۱۴۰۰- ۲ آوریل ۲۰۲۱، یک کنفرانس ویدیویی به ریاست کمیسیون اتحادیه اروپا در مورد بازگشت احتمالی ایالات متحده آمریکا به توافق نامه هسته ای با ایران برگزار خواهد شد. ژوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عصر پنجشنبه گفت: این گفتگوها باید در مورد "چشم انداز بازگشت احتمالی ایالات متحده" به توافق نامه و "اجرای کامل و موثر توافق توسط همه طرف های قرارداد" باشد.

راه دشوار سودا از میان تحجر، تجاوز و خشونت در کشور نپال 

برای بسیاری از دختران و زنان در نپال، خانه خود می تواند محل تجاوز و شکنجه، و زندانی در کنترل مردان باشد. زندانی که در آن، به خطر مرگ نیز منجر می شود. در حال حاضر دو خانه در شهر کاتماندو پایتخت کشور نپال تاسیس شده است که  پناهگاهی برای این دختران و  زنان آسیب دیده می باشد. "سودا" در نوجوانی مورد تجاوز قرار گرفت و باردار شد. او در یکی از این خانه های امن در شهر کاتماندو مورد حفاظت قرار گرفت. سودا  در این خانه از بهت و بحران به خود آمد و توانست پس از سال ها، از میان راه  دشوار تحجر، تجاوز و خشونت، راهی برای بازگشت به زندگی پیدا کند.

نتیجه گزارش کمیسیون دولتی: وجود نژاد پرستی در انگلستان را  را  ماست مالی می کند 

آیا انگلیس نمونه بارز مبارزه با نژادپرستی است؟ آیا این کشور می تواند یک الگوی مناسب برای دیگر کشورهای اروپایی باشد؟ یک کمیسیون مطالعه به سفارش بوریس جانسون نخست وزیر کشور پادشاهی انگلستان, موقعیت اقلیت های قومی را در بهترین و در بالاترین شرایط مطلوب می بیند و تحسین می کند، اما حزب کارگر و فعالان حقوق مدنی به سرعت به آن پاسخ منفی می دهند. بورس جانسون نژاد پرستی در انگلستان را ماست مالی می کند.

هشدار اتحادیه کارگری آلمان (IG Metal) به اعتصابات کارگری 

اتحادیه صنفی IG Metall خواستار چهار درصد دستمزد بیشتر برای تقریباً ۳.۸ میلیون کارگران این صنایع در سراسر کشور است. اتحادیه همچنین با توجه به بحران تولید ناشی از کرونا و کاهش ساعات کار، خواستار جبران یا غرامت دستمزد نیز می باشند. اتحادیه همچنین خواستار اظهار نظر و هم آهنگی و شرکت بیشتر در تصمیمات استراتژیک شرکت ها است.

اشتراک در RSS - ترجمه: رضا کاویانی