ترجمه: رضا کاویانی

خانم نجلا بودن، به عنوان نخست وزیر تونس منصوب شد

خانم نجلا بودن در اوایل دهه۶۰ زندگی خویش است، استاد زمین شناسی و از کارکنان ارشد وزارت آموزش و پرورش است. اکنون او قرار است رهبری دولت تونس را بر عهده گیرد و امیدهای زیادی برای او وجود دارد تا کشور تونس را برای عبور از بحران سیاسی و اقتصادی هدایت کند. در تونس، نجلا بودن اولین زنی است که به عنوان نخست وزیر منصوب شده است. رئیس جمهور، نامزدی یک زن را "افتخاری برای تونس و به رسمیت شناختن حقوق زنان تونسی" توصیف کرد.

گرتا تونبرگ به سیاست آب و هوایی دولت اسکاتلند حمله کرد

نشست آب و هوایی سازمان ملل متحد قرار است در نوامبر سال جاری در گلاسکو اسکاتلند برگزار شود. اسکاتلند پیشتر از این اعلام کرده بود که به عنوان کشور میزبان، پیشگام حفاظت از آب و هوا و محیط زیست است که مورد حمله گرتا تونبرگ قرار گرفت، او گفت: این اظهارات نادرست است، منطقه بریتانیا پیشگام مبارزه با تغییرات آب و هوایی نیست، و به عنوان نمونه از ایجاد برنامه میدان های جدید نفتی در نزدیکی جزایر اسکاتلند نام برد.

قدرت در تنوع است

آمیناتا توره، جوانترین و اولین نایب رئیس آفریقایی آلمانی در مجلس ایالتی آلمان است. او به موضوعاتی مانند مهاجرت، برابرحقوقی و آزادی ادیان می پردازد وعلیه نژاد پرستی فعالیت می کند.او در این مصاحبه درباره اولین کتاب خود "ما می توانیم بیشتر باشیم" صحبت می کند. این کتاب، در روز پنجشنبه گذشته -۱۹ آگوست منتشر شد.*

چین خواهان روابط دوستانه با طالبان است

سرانجام،۲۴ ساعت پس از ترک خاک افغانستان توسط اشرف غنی رئیس جمهورسابق این کشور, نیروهای طالبان شهر کابل را به تصرف خود درآوردند و دوره جدیدی از حکومت طالبان ها را اعلام کردند. چین اولین کشوری بود که آمادگی خود را برای گفتگو با اسلام گرایان طالبان اعلام کرد. به گزارش خبرگزاری تاس, نماینده ویژه رئیس جمهور ولادیمیر پوتین در افغانستان اظهار داشت: مسکو طالبان را تهدیدی برای آسیای میانه نمی داند.

مکزیک از تولیدکنندگان سلاح آمریکایی شکایت کرد

بیش از دو میلیون اسلحه گرم طی ده سال اخیر به مکزیک قاچاق شده است. گفته می شود بیشتر آنها از ایالات متحده به کشور مکزیک وارد شده است. دولت مکزیک اکنون علیه چندین تولیدکننده و فروشنده اسلحه در آمریکا به دلیل استفاده از سلاح های قاچاق از ایالات متحده توسط گروه های جنایتکار در مکزیک شکایت کرده است. گفتنی است که ارزش تقریبی این سلاح ها که غیر قانونی وارد خاک مکزیک شده است در حدود ده میلیارد دلار است. جنگ مواد مخدر در این کشور بشدت ادامه دارد.

آرژانتین خواستار دستگیری احمد وحیدی وزیر کشور دولت رئیسی شد

به دنبال انتشار فهرست وزاری پیشنهادی ابراهیم رئیسی رئیس جمهور جدید جمهوری اسلامی و معرفی احمد وحیدی به عنوان وزیر کشور جدید، دولت آرژانتین از این امر به شدت انتقاد کرد. دولت آرژانتین اتهاماتی را علیه نامزدی احمد وحیدی به عنوان وزیر کشور جدید جمهوری اسلامی مطرح کرد. به گفته بازرسان آرژانتینی، احمد وحیدی فرمانده سابق سپاه قدس یکی از مغزهای متفکر حمله به مرکز جامعه یهودیان آمیا در سال ۱۹۹۴در بوینس آیرس بود که در آن ۸۵ نفر کشته شدند.

دادگاه عالی برزیل، علیه رئیس جمهور تحقیق می کند

دادگاه عالی برزیل در حال تحقیق درباره ژائیر بولسونارو رئیس جمهور برزیل در مورد نشر اخبار جعلی علیه مخالفین سیاسی خود است.رئیس جمهور برزیل از الگوی ترامپ پیروی می کند: او تهدید می کند که نتیجه انتخابات ۲۰۲۲ را به رسمیت نخواهد شناخت، در حالی که هنوز انتخاباتی صورت نگرفته و شواهدی هم نمی توانند وجود داشته باشند. قاضی الکساندر دو موراس در بیانیه ای از دادگاه در برازیلیا روز چهارشنبه گفت که این نشان دهنده هدف واضح اخلال، دشواری یا خنثی سازی روند انتخابات است. او هرگز تا اینقدر بین مردم کشور برزیل نا محبوب نبوده است.

امروز ششم اوت، سال روز بمباران اتمی هیروشیما است

یوشیهیده سوگا، نخست وزیر ژاپن در مراسم یادبود امروز در هیروشیما سخنرانی کرد. وی بعداً بخاطر نادیده گرفتن یا سانسور بخشی از متن سخنرانی خود که ادعا می شود مربوط به حمایت ژاپن از خلع سلاح هسته ای بین المللی است،عذرخواهی کرد. یوکو سادو ۴۳ ساله که به همراه پسر هفت ساله اش در پارک یادبود صلح قدم می زد و از معدود شرکت کنندگان در این مراسم بودبه خبرگزاری فرانسه گفت: بسیار نا امید شدم، این یک فرصت عالی بود، هیروشیما فرصت انتشار پیام صلح را از دست داد.

بحران سیاسی در تونس

قیس سعید، رئیس جمهور تونس اعلام کرد که با فساد مبارزه خواهد کرد. سعید در ملاقات با اتحادیه اوتیکا گفت "هیچ قصدی برای آسیب رساندن بر اقتصاد و یا سوءاستفاده از حقوق تجارت و بازرگانی ندارد". این کشور در شمال آفریقا در حال هرج و مرج سیاسی است. رئیس جمهور پیش از این ملاقات، پارلمان را تعلیق، دولت را بر کنار و هشام المشیشی نخست‌وزیررا اخراج کرده بود. به گفته قیس سعید،۴۶۰ نفراز افراد با نفوذ سیاسی و مالی، میلیاردها یورو از اموال عمومی مردم تونس را سرقت کرده و به جیب زده اند. این درآمد های غیر قانونی باید به خزانه دولت برگردد.

پیرامون قتل دافنه کاروانا گالیزیا، افشاگر شبکه پولشویی معروف به "اسناد پاناما"

هنگامی که کاروانا گالیزیا در جریان انتشار اسناد به اصطلاح پاناما در سال ۲۰۱۶ معاملات خارجی سیاستمداران برجسته را فاش کرد، تهدید و خطرات جانی نسبت به او به شدت افزایش یافته بود. دادستان ها، یورگن فنک بازرگان پر نفوذ و نزدیک به دولتمردان را متهم می کنند که پشت نقشه این قتل بوده است. او روابط نزدیکی با مقامات ارشد دولتی داشت. دادگاه، یورگن فنک را به مشارکت در قتل متهم کرده است. در سال ۲۰۱۷، سه مرد به اتهام انفجار بمب دستگیر شدند. یکی از آنها محکوم به ۱۵ سال زندان شد و دوران محکومیت خود را می گذراند، دو نفر دیگر منتظر محاکمه و رای دادگاه هستند.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - ترجمه: رضا کاویانی