گروه کار زنان سازمان فدائیان خلق ایران ـ اکثریت

۲۱ تیر، روز حجاب و عفاف حکومتی، بهانه ای جدید برای سرکوب زنان

تشدید برخورد با زنان به دلیل نوع پوششان در حالی است که مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی در سال ۱۳۹۷ با عنوان «عوامل موثر بر اجرایی شدن سیاست‌های حجاب و راهکارهای پیش‌رو»، از گشت ارشاد به عنوان «تجربه ناموفق» و «اثرگذاری کم» یاد شده بود.

در هفته‌های اخیر به دنبال سخنرانی حجت الاسلام کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران و رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور (۱)،گزارش‌های زیادی از برخورد خشونت‌آمیز نیروی انتظامی و ماموران گشت ارشاد با زنان و دخترانی که "بدحجاب یا کم حجاب" خوانده می‌شود در شهرهای مختلف ایران سرخط خبرهای اجتماعی کشور بوده است . روحانیون و امام مان جمعه نیز در تقبیح زنان بد حجاب از هم دیگر پیشی گرفتند (۲،۳،۴).

بخش: 

مسئله حجاب و نمایش قدرت حاکمیت

امنیت در ایران صرفا ابزاری شده است برای کنترل مردم . میگویند امنیت خارجی برای مردم ایجاد کردند. آیا امنیت داخلی ملاک نیست؟ امنیت در مفهوم سنتی آن دارای دو بْعد داخلی و خارجی است که بر حسب آن، دولت، کشور را هم از گزند تجاوزات و تهدیدات خارجی و هم از ناامنیهای داخلی مصون نگاه می‌دارد. تامین امنیت نباید آزادی شهروندان را سلب کند. با زور اسلحه نمی ‌توان مردم را به رعایت حجاب وا داشت. قدر مسلم ایران تنها کشور مسلمان دنیا نیست. در کشور های سوریه، لبنان، پاکستان، ترکیه، اندونزی، مالزی، امارات و چندین کشور دیگر که اکثریت ساکنان آن مسلمان هستند، زنان از بی‌حجاب تا محجبه در عادی‌ترین شکل ممکن کنار هم با صلح، بدون تنش و در امنیت زندگی می‌کنند.

بخش: 

تشدید تبعیض جنسیتی با بحران کرونا در جهان

حقوق برابر برای زنان، تامین حقوق کل جامعه اساس ضروری برای جهانی صلح آمیز، مرفه و پایدار است. کووید-۱۹ نابرابری های جنسیتی را که از قبل موجود بود، بیشتر تشدید کرده و چنانچه دولت ها اقدامی نکنند، باید شاهد تاثیرات منفی گسترده بر سلامت و وضعیت اقتصادی زنان در دهه های آینده باشیم. تبعیض علیه زنان خود بسترساز انواع شکاف هایی خواهد بود که بیشترین مقاومت را در برابر توسعه پایدار به دنبال خواهد داشت.

بخش: 

جنسیت و نابرابری دستمزد

از جمله دلایل گرایش زنان به حرفه های «زنانه»، نوع تعلیمات سنتی، علمی و حرفه ای است که در اختیار آنها قرار میگیرد و یا آنها امکان و اجازه دسترسی به آن را دارند. گرایش زنان به مشاغل «زنانه»، انعکاسی است از نقش خانگی زنان. همانطور که در بیشتر جوامع، کار خانگی کم ارزش تلقی میشود، مشاغل و مهارت های «زنانه» نیز کم ارزش بشمار می آیند. ادامه نابرابری سطح دستمزد در کارهای «زنانه»، امکان بهره کشی هر چه بیشتر کارفرمایان از کار زنان را فراهم میسازد و مسبب محرومیت مادی نیمی از زحمتکشان و مزد بگیران است.

بخش: 

روز جهانی زن برای دستیابی به برابری جنسیتی و رفع تبعیض علیه زنان گرامی باد

هشت مارس نقطه کانونی در جنبش حقوق زنان برای کسب حقوق و امتیازات برابر با مردان و مناسبتی برای تجلیل از دستاوردهای فعالیت اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی زنان در جهان است. موقعیت و وضعیت زنان در همه جای جهان یکسان نیست. این روز در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شود و فعالانی که برای تحقق حقوق زنان بر اساس معیارهای جهانی، به مثابه بخشی از حقوق بشر تلاش می‌کنند مورد آزار و تعقیب کیفری قرار می‌گیرند. اما علیرغم همه فشارها و محدودیت های سرکوبگرانه رژیم، زنان و فعالان حقوق زنان همواره برای دستیابی به حقوق برابر با مردان و تغییر فرهنگ و قوانین تبعیض‌آمیز تلاش کرده اند

بخش: 

مبارزه علیه ختنه زنان و دختران

خوشبختانه ختنه زنان و دختران در ایران رو به کاهش است، زیرا نسل جوان تن به پذیرش این عمل نمی دهند. مهاجرت روستاییان به شهرها و زندگی مدرن شهری و تحصیلات بیشتر، از عمده ترین دلایل کمرنگ شدن این سنت است. فعالان و پژوهشگران حوزه کودکان سالهاست برای درک و از بین بردن این سنت تلاش میکنند. آنها با بر گزار کردن برنامه‌های آموزشی و بهداشتی جهت آگاهی و آموزش زنان این مناطق موفق به کاهش این عمل شده اند.

بخش: 
اشتراک در RSS - گروه کار زنان سازمان فدائیان خلق ایران ـ اکثریت