رضا کاویانی

قطار پیشرفت جمهوری اسلامی از کره شمالی هم گذر کرده است!

این همه ناکارآمدی فقط مختص اقتصاد نیست، کشور ما در همهٔ عرصه‌ها دچار بحران گردیده است. بهداشت و درمان، حمل‌ونقل، آلودگی محیط زیست، مدیریت شهری، کشاورزی، آب‌وهوا و هر کدام درگیر بحران‌هایی جدید شده‌اند که درمان و چاره‌سازی را تقریباً ناممکن کرده و کشور ما به لحاظ ساختاری به شدت فرسوده شده است. نرخ تورم مواد غذایی در ۱۳ ماه استقرار دولت ابراهیم ريیسی، رئیس جمهور قاتل، رکورد تورم بعد از جنگ جهانی دوم را در ایران شکسته است.

تحول خواست‌های اتحادیه‌های کارگری آلمان

تا به امروز، فدراسیون اتحادیه‌های کارگری آلمان و اتحادیه‌های عضو آن با اطمینان برای پیشرفت اجتماعی مبارزه می‌کنند. از جمله نمونه‌های این مبارزه سیاست چانه‌زنی جمعی نوآورانه، تعیین قانونی دستمزد حداقل در۱ ژانویه ۲۰۱۵، و حمایت از قانون بیمه‌های اجتماعی است. فدراسیون اتحادیه‌های کارگری آلمان، به جامعه و اقتصاد آلمان شکل داده‌اند و به این کار ادامه خواهند داد.

بخش: 

گشت ارشاد تهران, مسوول مرگ مهسا امینی است

بی شک این جنایتی که توسط ماموران گشت ارشاد انجام گرفته است و جان دختر جوان سرشار از هزار آرزو را گرفت و داغ آن را برای مادر و پدر و خانواده و دوستانش به جا گذاشت و موجب انزجار مردم کشور را نسبت به حکومت ارتجاعی جمهوری اسلامی دامن زد, از طرف مردم کشور ما نباید, بی پاسخ  بماند و باید دست به اعتراض های عمومی بزنند و دست نیروهای مرتجع گشت و امنیتی را که بر خلاف همه ادعا های حکومت, بیشترین خطرها و آسیب ها را نسبت به جان و مال مردم وارد می نمایند کوتاه نمایند و این ارازل  و اوباش حکومتی را از خیابان ها برچینند و جامعه را از ای

خانم سپیده رشنو، یک نویسنده است، آزادش کنید!

آقای آرش صادقی، فعال مدنی و زندانی سیاسی پیشین روز دوشنبه، ۲۷ تیر در توییتی ضمن اعلام این خبر نوشته است که سپیده رشنو، ۲۸ ساله، هنرمند، داستان‌نویس و ویراستار است و روز ۲۵ تیر بازداشت شده است. صادقی، همچنین هویت زنی را که در اتوبوس پس از تذکر به خانم رشنو به او حمله و او را تهدید کرده بود،"رایحه ربیعی" اعلام کرده است. در روزهای گذشته ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی به شکل گسترده‌ای هم‌رسانی شد که در آن یک زن جوان با پوشش چادر در اتوبوس در حال مشاجره با یک زن دیگر دیده می‌شود.

اتوبوس برجام را چه کسی هدایت می کند !

حکومت، گسست غیرقابل ترمیمی را  بین خود و مخالفین و دیگر اندیشان به جا گذاشته است.آن ها، به این نشست های بی نتیجه "برجام" راضی هستند تا مثل همیشه موضوعی برای نمایش مظلوم نمایی و حق طلبی های خود داشته باشند و علاقه ای هم به صلح و تامین آرامش کشور ما ندارند. آن ها از همان آغاز تاسیس جمهوری اسلامی، زندگی در بحران و دشمنی با دیگران را به کشور ما تحمیل کردند و مایل اند به آن ادامه دهند. اما مردم کشور ما  دیگر بر سر مرز بین حیات و ممات مانده اند. معیشت و تامین نان، به اصلی ترین مقوله زندگی بدل گشته است. و هر گونه راه حلی برای توافق بر سر برجام، می تواند به  بخشی از این مصائب بی کران پایان دهد.

دولت رئیسی علیه زنان، قداره به کمر بسته است!

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی می خواهد جامعه مدرن ایرانی را با قرون وسطی منطبق کند. دولت رئیسی، قداره به کمر بسته است. دولت امنیتی او هار شده  و زنجیر پاره کرده  و در کوچه و خیابان به جان زنان و دختران کشور ما افتاده اند. جمهوری اسلامی، تا کنون از هیچ گونه  اجحاف نسبت به زنان ایرانی کوتاهی نکرده است. از خشونت کلامی، توهین و تجاوز در زندان ها گرفته، تا  اسید پاشی و سوزاندن زنان و تلاش در محو کردن جنایت. و تا قرار های سنگین حبس در زندان های قرون وسطایی خود.

ما با اعداد و ارقام در چه ارتباطی هستیم؟

بسیاری از ما ساعت های مدیدی را در کنار رایانه ها می گذرانیم و یا در معامله با ابزار های هوشمند می باشیم. ما درشرایطی قرار گرفته ایم که برای درخواست کمک از یارانه ها, در آغاز مجبور به ارائه همه مشخصات خصوصی خود هستیم و حتی در همین ارتباط , مجبور به پرداخت هزینه ای هم می باشیم ! در واقع در شرایط معامله ای قرار می گیریم که پیشاپیش بهای آن را می پردازیم. ما خود را در گرو یک قراداد می گذاریم. یعنی در ازای اجازه ورود به دنیای مجازی, خود را می فروشیم. سوال این است آیا آزادی خود را با چه معامله کرده ایم؟ ما در مقابل اعداد و ارقام, به زانو در آمده ایم؟

نگاهی به روابط خارجی جمهوری اسلامی

همسایه های ریز و درشت کشور ما در حال تجدید نظر در سیاست های قدیمی و رفع کدورت ها هستند و در جهت تامین روابط صلح آمیز به اتحادهای کوچک و بزرگ اقتصادی دست می زنند. اما تشنج های فرا منطقه ای و کشمکش های نفتی بین جمهوری اسلامی و یونان نصیب ملت مان می شود. نتیجه حضور چندین ساله جمهوری اسلامی در کشمکش های برون مرزی خود، بار سنگین بدهی هایی است که از صندوق ذخیره ارزی کشور پرداخته شده، ثروتی که می بایست برای باز سازی و تقویت ساختارهای کشور، از جمله بازسازی مدارس و امکانات دسترسی فرزندان همه مناطق این کشور به آموزش رایگان هزینه گردد.

قضیه، بالا کشیدن اندوخته های زحمتکشان است

کشور ما در سال های اخیر شاهد افزایش اعتراضات عمومی گسترده در همه بخش های اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی, قومی و صنفی بوده است. "لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان" از دولت گذشته به مجلس ارائه شده اما به دلایل متعدد از جمله اولویت های دیگر جمهوری اسلامی مانند توسعه برنامه های نظامی و کمک به گروه های نیابتی در منطقه به تصویب نرسیده است. صندوق بازنشستگی در ایران نیز به دلیل فساد مدیران و استفاده غیر مجاز از سرمایه این صندوق برای جبران کسری بودجه دولت با ورشکستگی مواجه شده اند. 

آش آنقدر شور شده است که خان هم فهمید!

به این سخنان سخیف ارازل مداح حکومتی توجه نمایید. هر روز و هر ساعت از تریبون های مختلف که بیش از ۴۰  سال است در اختیار گرفته اند، به روح و روان وشعور جامعه  ایرانی تا چقدر توهین و اجحاف می شود. سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران روز شنبه  ۱۴ خرداد در سی و سومین سالگرد درگذشت آیت الله خمینی از:"این گرانی‌های افسارگسیخته "صحبت می کند و از دولت می خواهد در این زمینه نظارت داشته باشد. او که تا به امروز از تریبون نماز جمعه، جز دروغ پردازی و زدن رنگ و لعاب به عملکرد دولت های فاسد جمهوری اسلامی، سخنی نگفته است، رسما به گرانی اشاره می نماید. یعنی آش آنقدر شور شده است که خان هم فهمید!.

آیا این جنگ, موجب اتحاد بیشتر ساکنین قاره اروپا خواهد شد؟

صدای متقاضیان کار و دستمزد عادلانه, رفاه اجتماعی, آموزش و بهداشت رایگان, صلح, مبارزه با راسیسم و حقوق و دستمزد مساوی بین زنان و مردان و حفظ محیط زیست و سرانجام جراحی در توزیع ثروت و مقابله با قدرت فائقه سیستم سرمایه داری است که نمی تواند بی پاسخ بمانند. امروز شهروندان اتحادیه اروپا خود را در مجموع, در گیر جنگی پنهان و آشکار در ارتباط با مداخله روسیه در اوکراین می بینند, که رهبران اتحادیه در حمایت از اوکراین، سراسیمه و هیجان زده به نام حمایت های بشردوستانه, مداخله عملی خود را نشان داده اند و خاطره جنگ های بین اروپایی بالکان " ۱۹۹۱ – ۲۰۰۱ " را زنده کرده اند. آیا این جنگ, موجب اتحاد بیشتر ساکنین قاره اروپا خواهد شد؟

تظاهر کنندگان در برلین: جنگی نیست جزمبارزه طبقاتی!

راینر هافمن رئیس کنفدراسیون اتحادیه های کارگری آلمان: هیچ تسلیحاتی به قیمت صلح اجتماعی وجود ندارد.
هافمن در سخنرانی خود هشدار داد که: این پول برای سرمایه گذاری در آینده و کارآمدی دولت رفاه بیشتر مصرف خواهد شد. حفظ صلح نظامی نباید به قیمت صلح اجتماعی خریداری شود.او گفت: همبستگی جامعه نیاز روز افزون به کارگران ماهر دارد, حجم کار بسیار بالا، ساعات کاری نامتعارف و دستمزد ناکافی تأثیر نامطلوبی بر تصمیم افراد برای دنبال کردن یک حرفه اجتماعی داشته است. اکنون باید شرایط مناسب و چارچوبی ایجاد شود تا نیاز آینده به متخصصان در بخش اجتماعی تامین شود. در مجموع حدود ۲۰ تظاهرات در مناطق مختلف شهر برلین برگزار گردید. که ۱۱ مورد آن از طرف فدراسیون اتحادیه های کارگری آلمان فراخوان داده شده بودند. تظاهرات سازمان های کارگری پس از وقفه حدود دو ساله در نتیجه همه گیری کرونا، انجام می گرفت.

عوضش ما امنیت داریم

آنقدر این چند کلمه کذایی "عوضش ما امنیت داریم"، هم باعث تمسخر مردم شده و هم نفرت انگیز جلوه کرده است, که امروزه از دهان هر کسی شنیده می شود، مورد مواخذه شدید قرار می گیرد. شعاری که اغلب مورد استفاده مسئولان قرار گرفته و آگاهانه در آن تلاش شده به شعور مردم توهین گردد و از پیش خواسته است که چشمانش را بر واقعیت های تلخ جامعه  ببندد.

اشتراک در RSS -   رضا کاویانی