ترجمه، رضا کاویانی

گوستاوو پترو مبارز سابق جنبش چریکی، رئیس جمهور جدید کلمبیا شد

برای اولین بار در تاریخ کلمبیا، گوستاوو پترو، از جنبش چریکی جناح چپ به ریاست جمهوری گواتمالا انتخاب شد. او توانست در دور دوم انتخابات، رقیب میلیونر راستگرای انتخاباتی خود رودولفو هرناندز را شکست دهد. حدود۳۹ میلیون کلمبیایی برای شرکت در این انتخابات فراخوانده شدند. بر اساس آمار رسمی، حدود ۲۰ میلیون نفر در سراسر کشور رای داده اند.

الکساندریا اوکاسیو کورتز بر سر دوراهی مانده است!

هنگامی که در یک مصاحبه تلویزیونی از او پرسیده شد که آیا از انتخاب مجدد جو بایدن در سال ۲۰۲۴ حمایت خواهد کرد یا خیر، او با طفره رفتن پاسخ داد: " زمانش برسد به آن رسیدگی خواهیم کرد". گرچه الکساندریا اوکاسیو کورتز، به نترس بودن و صراحتش معروف است، اما با لکنت به او گفت :" می‌دانی، اگر دوباره نامزد شود، فکر می‌کنم می‌دانی... ! ما به این موضوع رسیدگی خواهیم کرد." همه می دانند که یک تأیید صمیمانه, کاملا متفاوت به نظر می‌رسد.

بخش: 

امروز، زادروز کارل مارکس است. ایده های او جهان را تغییر داد

امروز پنجشنبه پنجم ماه مای ۲۰۲۲، زادروز کارل مارکس است. ۲۰۴ سال پیش در چنین روزی، در ۵ ماه مای ۱۸۱۸، کارل هاینریش مارکس در تریر متولد شد. او به همراه دوستش فردریش انگلس کتاب‌های زیادی نوشت که جهان را تغییر دادند. کمونیسم و ​​سوسیالیسم بخشی از ایده های آنهاست. در اواسط قرن نوزدهم، دکترین سیاسی کمونیسم توسط کارل مارکس و فردریش انگلس توسعه یافت. مطالبه معروف را نوشتند: "پرولترهای همه کشورها متحد شوید!" پرولتاریا باید بر نظام سرمایه داری غلبه کند و جامعه ای بی طبقه ایجاد کند.

توقف تحویل گاز روسیه, برای آلمان خطر رکود اقتصادی دارد

گازپروم, شرکت انرژی روسیه ۲۸ میلیارد یورو سود برده است.شرکت دولتی انرژی روسیه توانست درآمد خود را در سال گذشته افزایش دهد. دلیل این درآمد بالا, افزایش قیمت گاز و نفت است. بر این اساس، سود خالص از۱۶۲ میلیارد روبل در سال ۲۰۲۰ به ۲.۲ تریلیون روبل (۲۸.۴ میلیارد یورو) در سال ۲۰۲۱ افزایش یافت. طبق داده ها، درآمد از ۶.۳ تریلیون روبل به ۱۰.۲ تریلیون روبل افزایش یافت.

اولین پیش بینی از انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

مکرون و لوپن اکنون در۲۴ آوریل به مصاف هم میروند - تکرار دوئل دور دوم ۲۰۱۷ که در نهایت لوپن به مکرون باخت. نظرسنجی ها نتیجه بسیار سخت تری را برای این زمان پیش بینی کرده اند.پس از دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، ژان لوک ملانشون، سیاستمدار کمونیست ، از مردم فرانسه خواست به مارین لوپن، نامزد راست افراطی رای ندهند. ملانشون ۲۰ درصد آراء را در این انتخابات به دست آورده است.

چه کسانی در مشهد، مسئول پاشیدن اسپری فلفل به زنان هستند؟

آخرین بازی مقدماتی ایران که پیش از این به جام جهانی راه یافته بود، طبق معمول در تهران پایتخت برگزار نشد، بلکه در شهر مذهبی مشهد در شمال شرق ایران برگزار شد. با وجود اینکه بلیت ها به صورت آنلاین در اختیار هواداران زن قرار گرفت، اما بانوان با بلیت های معتبر خود تا پایان بازی مقابل دروازه های بسته ایستادند. به گفته شاهدان عینی، این امر به اعتراضات منجر شد و پلیس از اسپری فلفل علیه زنان استفاده کرد. در شبکه های اجتماعی، این رویداد با ممنوعیت رفتن دختران به مدرسه در افغانستان توسط طالبان اسلامگرا مقایسه شد."اما تجربه نشان داده در مواردی مانند پاشیدن اسپری فلفل به زنان در مشهد، نه کسی مسئولیت می‌پذیرد و نه کسی متوجه می‌شود در پشت پرده دستور اصلی را چه کسی صادر کرده است.

بخش: 
اشتراک در RSS - ترجمه، رضا کاویانی