کریم دحیمی

پرونده سازی وزارت اطلاعات علیه فعالان عرب اهوازی

این افراد در اوائل آوریل سال جاری در حمیدیه همراه ده ها تن دیگر در حمیدیه، هویزه ، سوسنگرد و اهواز بازداشت شدند كه بعضی از آنها با قید وثیقه آزاد شدند. عفو بین الملل و دیدبان حقوق بشر نسبت به بازداشت حدود ١٠٠ نفر در آوریل ٢٠١٥ در اهواز ابراز نگرانی كرده و بی اطلاع گذاشتن خانواده ها و بازداشتهای خودسرانه و نقض مكرر حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی را محكوم كردند.

بازداشت و ربودن سە فعال سیاسی عرب اهوازی

در سالهاي اخير وزارت اطلاعات ايران براي جلوگيري از وسعت فعاليتهاي مسالمت آميز جوانان عرب اهوازي آنها را به اتهام اقدام عليه امنيت كشور،ارتباط با خارج، تجسس براي كشورهاي بيگانه و ارتباط با گروهاي مذهبي تندرو و غيره بازداشت و روانه زندان يا آنها را اعدام مي كنند.

اخراج كاركنان عرب از شركتهای جنوب، بازداشت یكی از مهندسان معترض و اخراج شهردار حویزه

بجای كاهش نرخ بیكاری در شهرهای مختلف عرب نشین، مسؤلان بعضی از مؤسسات اقدام به اخراج گروهی از كاركنان شركتها از جمله گروه ملی صنایع فولاد اهواز و شركت نفتی آزادگان كرده و بجای آنها افراد غیر بومی را استخدام كردند

بازداشت چند تن از تشییع كنندگان یونس عساكره

به گزارش فعالان حقوق بشر از خرمشهر تعدادی از تشییع كنندگان مرحوم یونس عساكره دیروز، دوشنبه ٢٣/٣/٢٠١٥، پس از پایان مراسم تشییع و تدفین او، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به اماكن نامعلومی منتقل شدند.

فشار اطلاعات به خانواده عساکره در ارتباط با برگزاری مراسم عزاداری

دستگاه اطلاعات بشدت خانوادۀ یونس عساکره را تحت فشار قرار داده تا شروط این اداره در برگزاری مراسم ختم را بپذیرند. اداره اطلاعات از خانواده عساکره خواسته است تا از تجمع جوانان عرب در مراسم عزا ممانعت کنند. آنها اجازه ندارند مراسم ختم پرجمعیت برگزار کنند. همچنین اطلاعات از خانواده عساکره خواسته است به هیچ وجه به جوانان عرب اجازه خواندن اشعار ملی در حمایت از یونس را ندهند و مراسم یزله (موسیقی محلی جنوب ایران) و پایکوبی صورت نگیرد.

یونس عساکره، جوان عرب که خود را به آتش کشید، درگذشت

به گزارش فعالان حقوق بشر اهوازی، ساعت ۳ و ۵۵ دقیقه بامداد روز یکشنبه ۲۲ مارس جاری میلادی یونس عساکره، جوان اهل خرمشهر که هفته قبل در اعتراض به بیکاری اش دست به خودسوزی زده بوده، در بیمارستان مطهری تهران درگذشت.

اعتراض مردم عرب، فعالیت پروژه نفتی آزادگان را برای ساعتها متوقف ساخت

ابوالحسن عطایی طی نامه ای در واکنش نسبت به مخالفت کشاورزان عرب با مصادره شدن زمینهایشان توسط این شرکت جهت حفاری نفت، فرهنگ مردم عرب را فرهنگی "عقب افتاده" نامیده است. عطایی نوشته است: "نظر به این که پروژه آزادگان شمالی در موقعیت جغرافیایی قرار گرفته که مردم بومی آن از یک فرهنگ عقب مانده عشیره ای برخوردار اند، ووو"

کشف محل دفن هاشم شعبانی و هادی راشدی، یک سال پس از اعدام

هاشم شعبانی و هادی راشدی دو فعال فرهنگی عرب اهوازی عضو موسسه فرهنگی الحوار (گفتگو) و دو معلم مدارس شهر ماهشهر بودند که به اعدام محکوم شده و در اواخر نوامبر ۲۰۱۳ از زندان کارون به مکانی نامعلوم انتقال داده شدند. مدتی پس از آن در ژانویه ۲۰۱۴ خبر اعدامشان به خانواده هایشان اعلام شد.

حبس ابد و ٢٠ سال زندان براي چهار فعال عرب اهوازي

قابل ذکر است که این 4 زندانی در یک سناریوی ساختگی توسط وزارت اطلاعات در سال 2012 توسط كانال انگليسي زبان“پرس تی وی ” وابسته به نظام جمهوري اسلامي وادار به "اعترافات اجباری "مبني بر ترور و مجروح كردن دو بسيجي شدند، اتهامي كه توسط اين ٤ فعال در دادگاه انقلاب اهواز رد شد. اين افراد هم اكنون در زندان كارون اهواز هستند.

بازداشت شهروندان اهوازی بدلیل برپایی نماز "تراویح"

بنا به گزارش فعالان حقوق بشر، روز جمعه ٢٧ تیرماه ١٣٩٣، نیروهای امنیتی عده ای از شهروندان عرب اهوازی را به دلیل برپایی نماز "تراویح" در روستای "بیت محارب" در شمال شهر اهواز ساعت ٣ صبح دستگیر كردند.

بخش: 

احضار مجدد دو زندانی سیاسی پیش از خاتمۀ مرخصی

دو فعال سایبری اهوازی كه به اتهام تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی از طریق انتشار خبر و عكس در فضای مجازی هر كدام به سه سال حبس تعزیری محكوم شده بودند، قبل از اتمام مرخصی، روز شنبه ١٤ تیر توسط "عملیات كارون" احضار شدند.

دستگیریهای گسترده در اهواز

نیروهای امنیتی بدون هیچ حکم یا مجوز قانونی شبانه یا سحرگاه منزل افراد مورد نظر را محاصره کرده و با هجوم به درون خانه و ایجاد رعب و وحشت برای ساکنان آن دست به دستگیری فعالان اهوازی می زنند. فعالان حقوق بشر خبر از بازداشت بیش از ۶٠ نفر را در شهرهای مختلف از جمله آبادان، شادگان، اهواز و ماهشهر گزارش دادند.

زندانیان بیمار چشم انتظار یاری فعالان حقوق بشر اند

زندانیان سیاسی و فرهنگی عرب در شرایط سخت و طاقت فرسایی دوران حبس خود را در زندانهای اهواز و زندانهای دیگر کشور سپری می‌کنند. این زندانیان تقریبا از همه حقوق اولیه یک زندانی محروم اند. روند افزایشی تعداد زندانیان و كمبود فضا برای نگهداری آنها، مسئولان را وادار به ساختن زندانهای جدیدی نموده، اما همچنان مشكل تراكم جمعیت در درون زندانها برطرف نشده است.

بازداشت ده ها تن از شهروندان عرب اهوازی

بعد از برگزاری مراسم بزرگداشت شاعر بزرگ اهوازی "ملافاضل سکرانی"

فعالان حقوق بشر از اهواز گزارش داده اند که روز یکشنبه ١٩ – ١-٢٠١۴ بعد از حضور و تجمع باشکوه و چشمگیر جوانان عرب در مراسم بزرگداشت شاعر بزرگ اهواز "ملافاضل سکرانی" نیروهای انتظامی و یگان ویژه اقدام به دستگیری ده ها نفر از شهروندان عرب در مسیر اهواز – فلاحیه ( شادگان) کردند.

افزایش فشارها و تهدیدات علیه فعالان سنّی اهوازی

مقامات قضائی و امنیتی در اهواز، طی ماه های اخیر با اتخاذ روشهای جدید در پی منع تحرك و رفت و آمد فعالان اهل سنت اند. نیروهای امنیتی با برقراری تماسهای تلفنی وهمچنین مراجعه به منازل این فعالان، آنها را به شدت تحت مراقبت قرار داده اند.

احضار مجدد دوتن از محکومان به اعدام شهر شادگان به دادگاه

این اقدام دستگاه قضایی در فراخواندن دوتن از محکومان به اعدام با اتهامی جدید جهت محاکمه دوباره، درپی واکنش شدید نهادهای جهانی مدافع حقوق بشر نظیر دیده بان حقوق بشر وسازمان عفو جهانی صورت می گیرد. چنین اقدامی بی شک نشان از عزم دولت مرکزی ایران درسنگین تر وانمود کردن اتهامات این فعالان فرهنگی عرب واجرای احکام اعدام علیه آنها حکایت می کند.

تایید و ابلاغ حکم اعدام 4 جوان در شهر شادگان( فلاحيه)؛ درخواست خانواده ها از نهادهای حقوق بشری برای توقف حکم

بنا بر گزارش های رسیده از اهواز، چهار تن از شهروندان عرب از شهرستان فلاحیه (شادگان) طی حکم صادره در مورخه ۴/٠٩/٢٠١٢ شعبه اول دادگاه انقلاب اهواز و به کیفر خواست به شماره ۹۰۱۰۴۳۶۳۰۰۴۰۰۷۹۱ به اعدام محکوم شده اند.

صدور وثيقه های بسیار سنگین علیه فعالان عرب

این روند صدور وثیقه های بسیار بالا و سنگین برای بازداشت شد گان خود نوعی فشار بر خانواده ها و دستگیر شدگان می باشد. خانواده های دستگیر شدگان ، صدور قرار وثیقه های بسیار سنگین و كلان را خارج از توان خود می دانند، آنها می گویند اگر دادگاه قصد آزادی فرزندان مان را دارند چرا وثیقه های سنگینی برای آنها صادر می كنند در صورتی كه وضع مادی ما ضعیف و چنین وثیقه هائی از توان ما خارج است.

گوشه ای از وضع دشوار معلمان عرب در ایران

دبیر مدارس راهنمائی شهر هویزه دستگیر شد

از معلمان اعدامی می توان محمد علی سواری، ریسان سواری و لفته سیاحی و غیره نام برد. از دبیران در بند نیز می توان نام هاشم شعبانی نژاد، هادی راشدی و محمد علی عموری نژاد و دیگران ذكر كرد. همچنین تعداد زیادی از معلمان و دبیران شهرهای عرب بدلایل فعالیتهای مسالمت آمیز تنزیل مزایا و گروه، اخراج و یا به مناطق دور تبعید شده اند.

تجمع خانواده های جوانان محكومین به اعدام اهل رامشیر در مقابل "بیت رهبری"

در این تجمع تومارهای امضا شده توسط چندین هزار نفر از اهل رامشیر كه شامل فرهنگیان و دانش آموزان، شاعران، روشنفكران و كسبه و دیگر اقشار این شهر بود، توسط این خانواده ها تحویل مسئولین دفتر رهبر ایران شد. امضاكنندگان این تومار فعالیت مدنی و فرهنگی این پنج عضو "مؤسسه الحوار" را تایید كرده و خواهان آزادی آنان شده بودند.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - کریم دحیمی