مناف عماری

ادامهٔ سرکوب دستگیرشدگان اعتراضات اخیر با صدور کیفرخواست عمومی

جان دستگیرشدگان در خطر جدی است. در کرج برای ۱۱ نفر از جمله یک زن به اتهام افساد فی‌الارض کیفرخواست صادر شده است. ضمن افشای این اعمال قرون وسطایی، و دفاع قاطع از حقوق دستگیرشدگان، به رویه‌های غیرحقوقی و غیرقانونی حاکمیت اعتراض کنیم.

کانون‌های وکلای دادگستری و جنبش «زن، زندگی، آزادی!»

در ادامهٔ حرکت‌های خیابانی جوانان و نوجوانان، زنان و مردان، گروه‌ها و اقشار دیگری از مردم و هم‌چنین نهادهای مدنی و صنفی، در حمایت از این جنبش وارد کارزار شده و بر خواست‌های بر حق جنبش خیابان و «زن، زندگی، آزادی!» تاکید کردند. گسترش این حضور زنگ‌های خطر را برای حاکمیت به صدا در آورده است و به همین خاطر حکومت با تمام توان در صدد سرکوب، خاموش کردن و منحرف کردن هر گونه حرکت خیابانی و هر گونه حمایت جوامع مدنی صنفی از این جنبش بر آمده است.

عدالت قضایی بدون حق دفاع و آزادی آن ممکن نیست.

بار دیگر کانون های وکلای دادگستری در معرض هجوم مرتجعان قرار گرفته است و عده ای مشخص از نمایندگان مجلس  " طرح تحقیق و تفحص از کانون وکلا" را به مجلس ارا ئه کرده اند. این طرح از ابتدا با تحریف واقعیات تاریخی و قانونی به مجلس ارائه شده است.

حمله به آزادی بیان

 

قتل شیرین ابوعاقله روزنامه نگارشبکه الجزیره نقض آشکارآزادی بیان و حمله به دموکراسی توسط اسرائیل است. ترور«شیرین ابوعاقله» روزنامه نگار فلسطینی-آمریکایی در جریان عملیات نظامی اسرائیل در کرانه باختری اشغالی، واکنش های شدیدی را برانگیخت. شیرین ابوعاقله توسط نظامیان اسرائیلی با خونسردی کشته شد. الجزیره در بیانیه ای با محکوم کردن این قتل گفت: این یک شوک برای همه ما و نقض قوانین بین المللی است.

"دادگاه کار" و نه هیات حل اختلاف منتسب به قوه مجریه

 

 در سیستم دادرسی ایران، رسیدگی به دعاوی کارگران در صلاحیت هیات تشخیص و هیات حل اختلاف کار وابسته به قوه مجریه و زیر مسئولیت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت میگیرد. این مراجع فاقد هرگونه استقلال  برای اعاده حقوق کارگران اند. آن ها مراجع طرفدار دولت و نه مرجع احقاق حقوق کارگران اند. بنابراین هیات تشخیص و هیات حل اختلاف باید مسئولیت خود را به "دادگاه کار" متشکل از حد اقل یک مسئول قاضی که هیچگونه وابستگی به دولت نداشته باشد بسپارد.

هفتم اسفند روز استقلال کانون وکلای دادگستری

کانون وکلای دادگستری، این اولین و بزرگترین تشکل مدنی، غیر دولتی و مستقل کشورمان سابقه ای طولانی تری از انقلاب مشروطه دارد اما تصویب قانون استقلال کانون در دوره نخست وزیری آقای مصدق و با همت قاضی و وزیر عدليه شریف و برجسته کشورمان آقای لطفی به ثمر نشست.

جلوگیری از توزیع وسایل مربوط به بارداری

سازمان غذا و داروی ایران، توزیع رایگان و یارانه ای وسایل مربوط به جلوگیری از بارداری را ممنوع و "هرگونه ارائه داروهای جلوگیری از بارداری" را منوط به تجویز پزشک نموده و بر اساس "قانون جوانی جمعیت" که اخیرا جهت اچرا به ارگان های اچرایی ابلاغ شده، محدودیت های معین استراتژیک را هم به پزشکان بصورت مستقیم و غیر مستقیم ابلاغ نموده اند.

سه دهه بعد از جنگ سرد

جنگ سرد

دخالت نیروهای نظامی "سازمان امنیت جمعی" در اعتراضات قزاقستان، سفر رئیسی به مسکو و ارائه پیش نویس توافق نامه همکاری های استراتژیک بیست ساله به پوتین و همچنین تصویب طرح پیشنهادی رئیس جمهور کوبا مبنی بر پیوستن کوبا به "سازمان امنیت جمعی" از طرف پارلمان کوبا، همکاری های استراتژیک چین و روسیه در تمامی زمینه ها با هم و بخش بزرگی از کشور های آسیایی، امریکای لاتین و جنوبی، همچنین اختلافات شدید اروپا و ایالات متحده امریکا با روسیه و با نقش مستقیم پیمان ناتو، نشان از تحول جدیدی در صف بندی های سیاسی امنیتی و نظامی است

تکرار تاریخ

ابتدایی ترین پرنسیپ دررابطه با خصوصی سازی و احیای بخش خصوصی این است که شرکت های خصوصی توسط اشخاص حقیقی که با انگیزه کسب درآمد، تشکیل و هدایت شده و فاقد هرنوع وابستگی به دولت بوده و رابطه آنها با دولت را قوانین مربوط به شرکت ها تعیین می کند. این را هم توصیح مجدد داده باشم که بدون تغییر در ساختارهای مدیریتی ناکارآمد حکومت، در تمامی عرصه ها و حاکمیت قانون، امیدی به هیچ گشایشی در امور کشور پدید نخواهد آمد.

فاز جدید جنگ قدرت در حکومت و حکایت لاریجانی

دلایل این حذف در واقعیت هر چیزی باشد دلیل روشنی بر این هست که از زمان رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی، دستگاه حکومتی برای خودی‌ها هم امن نیست و هرم رهبری، مدیریت ایدئولوژیکی در بالاترین رده‌های حاکمیت را سرلوحه سیاست‌گذاری خود قراردادە، و نشان می‌دهد هرکس که در چارچوب گام دوم انقلاب اعلام شدە توسط خامنەای بگنجد، فرصت صعود دارد.

دشوار مذاکرات وین

مذاکره کنندگان احیای برجام، هفته گذشته پس از یک دور نشست، ادامه مذاکرات را به اواخر ماە دسامبر و یا اوایل ماە ژانویه سال آینده موکول نمودند. طرف های ذینفع دلایل متفاوتی را برای این وقفه اعلام کردند، اما آنچه که منطقی به نظر می آید این است که انتظارات و خواسته های طرفیق تفاوت زیادی با هم داشته و آنها مجبورند برای هماهنگی خواسته های خود با  طرف های مقابل، با سیاست گذاران خارجی کشورشان به مشورت نشسته و استراتژی و خواست خود را هماهنگ نمایند.

انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، قانون اساسی و انتخابات آزاد

انتخابات امسال ریاست جمهوری در شرایطی برگزار خواهد شد که کشور در تمامی زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی درگیر بحرانی فزاینده بوده و حاکمیت به همین دلیل و به اضافه فساد ساختاری در کشور، در پائین‌ترین حد از مشروعیت در عرصه‌ی داخلی و بالاترین انزوای سیاسی - اقتصادی در عرصه بین‌المللی قرار دارد.

انتخابات ریاست جمهوری و وظایف نیروها در دوران تبلیغات آن

طرح تغییر ساختارهای غیر دمکراتیک جمهوری اسلامی، اما در این روزهای انتخابات ریاست جمهوری فرصتی را پیش آورده که می توان با استفاده از امکانات دیجیتالی و عمدتا از طرف کاندیداهای طرفدار اصلاح ساختاری (بدون توجه به تایید یا رد صلاحیت)، و با پشتیبانی نیروهای سیاسی خواهان این تغییرات، آنرا به گفتمان اصلی انتخابات تبدیل نمود. این طرح که من در ذهنم آنرا "طرح گفتمان ملی تغییر از پائین در ساختار رژیم" نامیده ام، پروژه ای زمان بر بوده و تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری امسال بهترین فرصت برای معرفی این طرح ملی است

معمای پرونده اکبر طبری، مرگ قاضی منصوری و طرح توبه و نقش رهبر

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، نه مستقل است و نه کارآمد . « حاكميت قانون » که يكي از مهمترين اركان مدیریت در جهان و به عنوان يك هنجاردر حقوق بین المللی شناخته میشود، یک بازیچه و شوخی در جمهوری اسلامی است.

دخالت معاونت قوه قضاییه در امور کانون وکلای دادگستری در تناقض با قانون اساسی است

مخالفت حاکمیت جمهوری اسلامی با کانون وکلای دادگستری ادامه بخشی از جدال تاریخی عرف و شرع است که من قبلا هم در نوشته ها به آن اشاره کرده ام. این دو گانگی علت اساسی دخالت های قوه قضائیه وابسته به ولی فقیه است. تا زمانی که این جدال به نفع عرف حل نشود، وضعیت به همین منوال بوده و در آینده و به شکل های متفاوتی امکان بروز خواهد یافت.

قانون بد بهتر از بی قانونی است (نقدی بر مقاله آقای سرکوهی)

آقای سرکوهی می توانند مخالف حاکمیت قانون و یا هرچیز دیگر باشند، اما در این صورت دیگر نمی توانند از دستگیری، اتهام، شکنجه، زندان و... کاملا غیرقانونی، غیر انسانی و نقض حقوق اساسی خود در زندانهای جمهوری اسلامی که ناشی از عدم حاکمیت قانون بوده شکوه نمایند.

بخش: 

جاودانه تا ابدیت

در بزرگداشت زنده یاد مهدی عماری

در سال 61 در بخش کارگری سازمان در غرب تهران سازمان‌دهی گردید. در ابتدا حسابرس کارخانه شیشه‌سازی مینا بود و بعدها به دلایل امنیتی، کار خود را در شرکت‌ها و کارخانه‌های مختلف در غرب تهران ادامه داد. مهدی در 30 مرداد 1365 ازدواج و درست یک ماه بعد در 30 شهریور 1365 در دام دژخیمان افتاد.

به بهانه تقاضای عفو "آقایان عبدالفتاح سلطانی، سید محمد سیف زاده و.." از طرف هیئت مدیره کانون وکلای مرکز

"... در حال صحبت بودیم که دیدم انگشتهای دست راستشان حرکت نمی کند گفتم چرا اینطوری شده است با شوخی گفت آثار دموکراسی رژیم گذشته و راحتی زندانیان در رژیم فعلی است .علت را جویا شدم گفتند این همان دستی است که در ساواک رژیم گذشته 5 بار شکسته بود که به تدریج با بالا رفتن سن دچار کندی حرکت شده بود ولی در زندان به علت کمبود ویتامین و مواد غذایی مناسب دچار ضعف عضلانی و تحلیل عضلانی شده و دایم انگشتان دستش قفل می شود که درد شدید دارد .حال باید دید که چه زمانی دادسرا اجازه ی اعزام پزشکی را می دهد که این درد ها را درمان نماییم. "

اشتراک در RSS - مناف عماری