چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۱۲

چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۱۲

بمناسبت بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی جدید

امسال در حالی سال جدید تحصیلی را آغاز می‌کنیم که بخشی از دانش‌آموزان و کودکان ایران به دلایل مختلفی نظیر عدم فرصت‌های برابر آموزشی، محروم‌بودن از تحصیل به زبان مادری، تبعیض جنسیتی، مشکلات اقتصادی خانواده‌ها، دریافت اجباری وجه نقد از دانش‌آموزان، نداشتن انگیزه برای ادامه تحصیل ترک ‌تحصیل کرده و این روند همچنان رو به افزایش است. بر اساس آمارهای موجود در سال گذشته، بیش از یک چهارم کودکان ایرانی ترک تحصیل کرده‌اند، و احتمال می‌رود امسال نیز همین تعداد از ثبت‌نام در مدارس خودداری کرده باشند.

اول مهر از راه می رسد، و بار دیگر زنگ‌های مدارس کشور به صدا درمی آیند. طنین صدای شادمان میلیون ها  کودک مشتاق میهنمان برای آموختن علم و دانش، ترنم زیبای بهاری را بر پیادەروهای پاییزی میهن می پراکند، و دگر بار اشتیاق به تحصیل و فراگیری علم و دانش، فضای خیابانها، مدارس و خەه ها را به خود اختصاص می دهد.

 ما این روز خجسته را به همه دانش آموزان، خانوادەها و معلمین متعهد و زحمتکش آموزش و پرورش تبریک می گوییم، و سال تحصیلی موفق و پر از دستاوردهای علمی و آموزشی را برای این عزیزان آرزومندیم.

امسال طبق آمار اعلام شده توسط وب‌سایت وزارت آموزش و پروش ایران، حدود هفت و نیم میلیون دانش‌آموز ابتدایی به استقبال سال تحصیلی ۹۶-۹۵ می‌روند، از این رقم حدود یک و نیم میلیون دانش آموز برای اولین بار پا به مدرسه می‌گذارند. دریغا که سال تحصیل جدید، همانند سالهای گذشته در حالی آغاز می شود که مطابق آمار رسمی بیش از ۴ میلیون از کودکان کشور توانایی ادامه تحصیل را ندارند، و از چرخه آموزش طرد شده اند. از اینرو، همواره اول مهر و بازگشایی مدارس و آغاز بکار سیستم آموزشی کشور از سویی نوید بخش سواد آموزی و شکوفایی کودکان کشور، و از سوی دیگر یادآور محرومیت بخش بزرگی از کودکان و نوجوانان میهنمان از حق تحصیل  و آموزش می باشد.

امسال هم مانند سالهای گذشته همزمان با این شور و اشتیاق، در آنسوی دیوار مدارس، هزاران کودک آرزومند تحصیل با حسرت و با چشمانی گریان، هم چنان در چهارراه ها و کارگاه ها برای لقمه نانی به اجبار از دنیای کودکی جدا شده و بسیار زود و نابهنگام وارد بازار کار شده و مورد استثمار قرارمی گیرند. کودکان کار و کودکان خیابانی بی پناه ترین و آسیب پذیرترین گروه اجتمائی را تشکیل می دهند.

هم میهنان گرامی! 

اکنون و در شرایطی که بیش از هر زمان دیگر کشور ما نیازمند توجه به امر آموزش رایگان و تامین امکانات فراگیر آموزش عمومی می باشد، مسئولان آموزش و پرورش و مسئولین امور فرهنگی کشور، تلاش خود را بر کالایی کردن آموزش و پرورش متمرکز کرده و بر طبل خصوصی سازی و پولی کردن هر چه بیشتر خدمات آموزشی می کوبند. دولت جمهوری اسلامی بی توجه به مشکل میلیونها دانش آموز محروم از تحصیل و بی توجه به مشکلات عدیده آموزشی که اساسا محصول، فقر و مشکلات اقتصادی، سیستم آموزشی نادرست و ناعادلانه ، مسئولین ناکارآمد آموزش و سیاستهای حاکم بر سیستم آموزشی می باشد، بشکل گسترده ای اقدام به واگذاری خدمات آموزشی به بخش خصوصی کرده و با این حرکت، بەجان حداقل امکانات باقی مانده در آموزش عمومی افتاده و اقدام به واگذاری فضاهای مدارس عمومی به مدارس غیرانتفاعی و بخش خصوصی می کنند.

این اقدامات در شرایطی صورت می گیرد که نزدیک به یک سوم جمعیت ایران از دسترسی به ابتدایی ترین امکانات زندگی محرومند، و در فقر و گرسنگی روزگار می گذرانند، و نمی توانند هزینه های آموزش فرزندان خود را تامین کنند. 

عدم توجه به آموزش عمومی و سیاست خصوصی سازی در این عرصه، ضربه سنگینی بر امر پر اهمیت آموزش و  ظلم و بی عدالتی بر زندگی کارگران و زحمتکشان و طبقات فرودست جامعه می باشد. 

ما با تاکید بر حق استفاده از تحصیل رایگان برای همه کودکان و نوجوانان میهن، تامین و گسترش و امکانات آموزش عمومی را ضرورتی عاجل دانسته و تداوم این سیاستهای تبعیض آمیز را نادرست، ناعادلانه، غلط و خطرناک می دانیم و معتقدیم که علیرغم وعده های انتخاباتی و سخنان آقای روحانی در آغاز سال تحصیلی گذشته همچنان ظلم و بیعدالتی بر سیستم آموزشی کشور سایه انداخته است. 

امسال در حالی سال جدید تحصیلی را آغاز می‌کنیم که بخشی از دانش‌آموزان و کودکان ایران به دلایل مختلفی نظیر عدم فرصت‌های برابر آموزشی، محروم‌بودن از تحصیل به زبان مادری، تبعیض جنسیتی، مشکلات اقتصادی خانواده‌ها، دریافت اجباری وجه نقد از دانش‌آموزان، نداشتن انگیزه برای ادامه تحصیل ترک ‌تحصیل کرده و این روند همچنان رو به افزایش است. بر اساس آمارهای موجود در سال گذشته، بیش از یک چهارم کودکان ایرانی ترک تحصیل کرده‌اند، و احتمال می‌رود امسال نیز همین تعداد از ثبت‌نام در مدارس خودداری کرده باشند.

 مسئولین و مقامات جمهوری اسلامی حساسیتی  در قبال معضلات اجتماعی که گریبانگر دانش آموزان نیز شده است،  نشان نمی دهند. وزارت آموزش و پرورش به جای اولویت دادن به مشکلات اساسی این وزارتخانه، اولویت خود را در برگزاری سوری نماز و مسائل حاشیه ای و خصوصی مردم قرار داده است.

هم میهنان گرامی!

اکنون قریب به سی و هفت سال از تسلط قشریون بر آموزش و پرورش می گذرد. کارنامه این سالها سرشار از نشاندن خرافه به جای علم، ارائه تصویری مخدوش از تاریخ ایران به دانش آموزان، سرکوب خلاقیت های هنری کودکان و نوجوانان، جدایی دختران و پسران و بسیاری فجایع دیگر که نظام آموزش کشور را در بحرانی عمیق فرو برده است. ما ریشه همه این خرابی ها را در دخالت حوزەها و ارگانهای غیر مسئول در امر آموزش دانسته و استقلال مدارس، دانشگاه ها و سیستم آموزشی کشور را خواهانیم.

 بهرەمند شدن از حق آموزش به زبان مادری، یک حق انسانی و حقوق بشری است که در اسناد و معاهدات حقوق بشری از جمله اعلامیه جهانی حقوق زبانی، منشور زبان مادری، اعلامیه حقوق اشخاص متعلق به اقلیت‌های ملی، زبانی، مذهبی، کنوانسیون حقوق کودکان بر آن تأکید شده است. ما تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی موجود در کشور را فرصتی برای پیشرفت و همگرایی ملی تلقی کرده و حق آموزش به زبان مادری را برای همه مردم ایران خواهانیم.

ما خواهان ارتقای کیفی کتابهای درسی، بکار گیری معلمین و استادان مجرب، کارآزموده و امکانات آموشی مناسب برای همه می باشیم.

ما بر این باوریم کە:   

ـ بهرمند شدن همگانی از حق تحصیل رایگان،

ـ توجه به امور مرتبط با امنیت تحصیل وآموزش و تربیت کودکان و نوجوانان،

ـ توجه اکید به کودکان کار و کودکان خیابان،

ـ استقلال مدارس و نظام آموزشی از حوزه ها و مراکز دینی،

ـ ایجاد فضای سالم و امن برای تحصیل و اندیشیدن در مدارس و محیط های آموزشی،

از جمله نیازها و خواسته هایی است که همین امروز باید به آن پرداخت.

ضمن آرزوی موفقیت برای دانش آموزان میهن در این سال تحصیلی، امیدواریم که سال آینده شاهد حضور همه کودکان و مشتاقان به تحصیل در مدارس بوده و امید داریم که بیعدالتی و ستم از سیستم آموزشی میهن ما رخت بربندد.

 

 اول مهر ماه سال ۱٣۹۵ – برابر با  ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۶

 

تاریخ انتشار : ۱ مهر, ۱۳۹۵ ۴:۲۲ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …

شاید کشته شدن ابراهیم رئیسی در پی سرنگونی بالگرد حامل او مهمترین خبر چند روز گذشته باشد. در پی چندگویی دست‌اندکاران حکومتی در آگاهی‌رسانی، بازار شایعات در ایران و جهان در این رابطه گرم شد. این و آن گفتن دست‌اندرکاران حکومتی و شایعه، و هم، پیشامد و اتفاق‌هایی چنین، حکومت اسلامی در ایران را از همان آغاز پیدایش، همراهی کرده‌اند.

مطالعه »
آخرین مطالب

معیشت خانوارها ۱۴۳درصد کمتر شده…

وقتی سبد مصرفی کل کشور در اردیبهشت‌ماه به عدد ‌ ۲۴۳ می‌رسد، یعنی قیمت سبد مصرفی خانوارها از سال ۱۴۰۰ تاکنون ۱۴۳‌ درصد رشد کرده و به عبارتی فقط در سه سال، حدود ۱.۵ برابر شده است. در بخش کالای خوراکی عدد شاخص در اردیبهشت ماه ۲۷۴.۴ رسیده که نشان می‌دهد نزدیک به ۱۷۵ درصد در سه سال رشد تورم ایجاد شده است.

توافق هند و ایران در چابهار چالشی برای کریدور تجاری مورد حمایت آمریکا و جی هفت!

پاکستان علیرغم راه اندازی نسبی چابهار، ۸۰ درصد از سهم تجارت ترانزیتی با افغانستان را از دست داده است. با امضای این قرارداد، تجارت ترانزیتی باقیمانده به بنادر ایران منتقل می شود و پاکستان را کاملاً از صحنه خارج خواهد ساخت.

هند و صادرات پهپاد به اسراییل در جنگ غزه…

مشارکت آدانی-البیت که توسط تاجری نزدیک به نخست وزیر مودی اداره می شود در پنج سال گذشته ۲۰ بار مجوز فروش را دریافت کرده است و ادعا می کند هواپیماهای بدون سرنشین برای مصارف “غیر جنگی” هستند اما سیستم صدور مجوز هند اقلام را به عنوان مهمات طبقه بندی می کند.

۳۰ سال پس از آزادی ماندلا, رویا ها محقق نشده است…

درآفریقای جنوبی از میراث نلسون ماندلا چه چیزی باقی مانده است؟ او نماد جنبش ضد آپارتاید در این کشور بود و هنوز هم به عنوان یک الگو در مبارزه با ظلم و بی عدالتی شناخته می شود.اما روحیه کشور متشنج است و اعتماد به دولت در حال کاهش است. از سوی دیگر، دموکراسی آفریقای جنوبی با قوه قضاییه عمدتاً مستقل، رسانه‌های آزاد و جامعه مدنی هوشیار خود, ثابت می‌کند که انعطاف‌پذیر است. 

شهروندی درجه چهار با اسم رمزِ «کارگر حجمی»!

دسته‌بندی کارگران و فرق گذاشتن میان آن‌ها، امکان تشکل‌یابی متحد و همگرایی افقی کارگران واحدها را به نفع کارفرما به صفر می‌رساند؛ وقتی در یک کارگاه کوچک مثل انبار یک شرکت، کارگرانِ همکار، سه مدل قرارداد و سه نوع دستمزد داشته باشند، هرگز نمی‌توانند سر مطالبات مشترک با کارفرما چانه‌زنی کنند یا دست به اعتراض جمعی بزنند چون اساساً سرنوشت مشترکی در میان نیست؛

یادداشت

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
پيام ها

دانشجویان آمریکایی در اعتراض به ادامه نسل کشی فلسطینیان توسط اسرائیل دانشگاه ها را به تصرف خود در آوردند!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا ضمن اعلام حمایت کامل از مبارزه دانشجویان و استادان در تمامی دانشگاه های آمریکایی شرکت کننده در این جنبش، به مقاومت نسل نوین دانشجویی درود میفرستد و برای ایشان در شکستن فضای تاریک تحمیل شده و تا موفقیت نهایی پیروزی آرزو می‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

معیشت خانوارها ۱۴۳درصد کمتر شده…

توافق هند و ایران در چابهار چالشی برای کریدور تجاری مورد حمایت آمریکا و جی هفت!

هند و صادرات پهپاد به اسراییل در جنگ غزه…

۳۰ سال پس از آزادی ماندلا, رویا ها محقق نشده است…

شهروندی درجه چهار با اسم رمزِ «کارگر حجمی»!

نگاهی به بحران های منطقه «غرب آسیا» در پرتو گذار به «نظم نوین جهانی»-بخش یک