دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۶

دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۶

تخریب محل انعقاد مجالس دراویش نعمت اللهی گنابادی

محل انعقاد مجالس دراویش نعمت اللهی گنابادی در شهر اصفهان در جوار مقبره درویش ناصر علی در تخت فولاد اصفهان تخریب گردید

اداره اطلاعات اصفهان در سحرگاه روز چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه ۱۳۸۷ در یک اقدام شبانه در ساعاتی پس از نیمه شب به سالن اجتماعات دراویش نعمت اللهی سلطانعلیشاهی گنابادی شبیخون زده و پس از بازداشت سرایدار و تنی چند از دراویش گنابادی حاضر در آنجا به نامهای علی تیموری و محمد حسنپور و حسن مومن و کشاورز و آرمان چند دستگاه بولدوزر به محل وارد و سالن اجتماعات دراویش را که در وسعتی در حدود ۲۰۰۰ متر مربع بنا داشت، ویران نمود.

نیروهای دولتی مهاجم حدود ۱۸۰ تن از نیروهای امنیتی، یگان ویژه، اماکن و شهرداری و سران سپاه گزارش می شود.

مقبره درویش ناصرعلی سالهاست محل انعقاد مجالس دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی ساکن در اصفهان بوده و این مقبره در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و در زمره میراث فرهنگی کشور می باشد.

اداره اطلاعات اصفهان قبلاً برای این اقدام هماهنگیهای لازم با سایر ادارات را بعمل آورده و این اقدام بصورت هماهنگ صورت پذیرفت، بطوری که همراه با نیروی انتظامی نمایندگان ادارات آب و برق و شهرداری و فرماندار اصفهان نیز هنگام شبیخون اداره اطلاعات با اکیپهای مجهز در محل حاضر بودند.

سوابق فعالیت اداره اطلاعات اصفهان برای تخریب حسینیه دراویش در تخت فولاد
در پاییز ۱۳۷۹ نیز عده ای از مخالفین تصوف در ارگانهای اجرایی و امنیتی تحت عنوان حزب الله قصد داشتند که مقبره درویش ناصر علی در تخت فولاد اصفهان را تخریب نمایند که با اجتماع دراویش در مقبره، از این عمل ممانعت به عمل آمد، ولی در ادامه برخوردها، حسینیه دراویش گنابادی اصفهان پلمب و شیخ سلسله دکتر مهندس جذبی (ثابتعلی) را مجبور به خروج از موطن خود اصفهان کردند.

در ۲۳ خرداد ۱۳۸۰ اداره اطلاعات اصفهان از طریق شهرداری و با فشار بر کمیسیون ماده ۱۰۰ اقدام به صدور حکم تخریب تکیه دراویش گنابادی در تخت فولاد نمود (حکم تخریب شماره ۱۱۶۰ ک م ۶ مورخ ۸۰/۳/۲۳ ). دراویش از زن و مرد و پیر و جوان بین بولدوزرهای شهرداری که به دستور اداره اطلاعات برای تخریب تکیه دراویش به تخت فولاد آمده بودند، حائل شدند و اجتماعاً بر روی زمین دراز کشیدند. مأمورین اطلاعات اصفهان اقدام به ترک محل نموده و تهدید کردند که تکیه دراویش را با بمب و مواد منفجره ویران خواهیم کرد و به آتش خواهیم کشید. عدهای از دراویش در این رابطه دستگیر و به زندان اطلاعات اعزام شدند.

اعتراض مجدد دراویش اصفهان و درخواست تجدیدنظر منجر به رأی دیگری توسط همین کمیسیون به تاریخ ۸۰/۴/۱۷ مبنی بر تأیید رأی قبلی صادره به امر اداره اطلاعات شد. برای مقابله با این امریه غیرقانونی موضوع از طریق طرح شکایت در دیوان عدالت اداری توسط دراویش دنبال گردید و شعبه ۱۸ دیوان عدالت اداری به ریاست سید محمود نوری زاده اقدام به صدور رأی مبنی بر جلوگیری از تخریب نمود (دادنامه شماره ۶۸۷ کلاسه پرونده ۱۸-۸۰-۸۵۸ مورخ ۱۳۸۰/۶/۲۸. شرح مفصل این موضوع در روزنامه همبستگی تحت عنوان: تخت فولاد اصفهان زیر تیغ بولدوزرها، سال دوم شماره ۲۶۳ شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۸۰ آمده است.

اداره اطلاعات اصفهان در روز جمعه ۱۰ آبان ماه ۱۳۸۷، مامورانی را به مصلای اصفهان اعزام کرد تا در نماز جمعه اصفهان با پخش اعلامیه علیه دراویش گنابادی تخریب مقبره تخت فولاد اصفهان متعلق به دراویش را خواستار شوند. این اعلامیه با تحریک و تشویق امت حزب الله!! به حمله و هجوم به دراویش گنابادی، در سطح وسیعی توزیع و پخش شد.

در همان روز نشریه عبرتها نیز در مقاله مفصلی در یک اقدام هماهنگ در شماره ۲۸ ویژه نامه اصفهان طی مقالاتی مفصل در باب ضرورت برخورد با دراویش مسئله تخریب مقبره تخت فولاد را مطرح نمود و شیوه تخریب نیز همانند تخریب حسینیه شریعت قم در بهمن ماه ۱۳۸۴ مطرح گردید.

شمه ای از رفتار اداره اطلاعات اصفهان با دراویش
اداره اطلاعات اصفهان سالهاست که دراویش را تحت فشار قرار داده که وقایع زیر شمه ای از این وقایع در شهر اصفهان است:

اداره اطلاعات اصفهان حاج علی عبد یزدان شیخ سلسله گنابادی در اصفهان را به کرات به اداره اطلاعات احضار و با نامبرده به شدت بدرفتاری نمود که در اثر کثرت فشارهای وارده و خوراندن دارو در زمان بازداشتهای پیاپی نامبرده سکته نمود و در ۱۵ شهریور ۱۳۷۵ درگذشت.

هنگام ساختمان حسینیه دراویش گنابادی (به نام حسینیه رضا) در اصفهان اداره اطلاعات ضمن اعمال فشار حتی اقدام به ربودن پروانه ساخت حسینیه از شهرداری منطقه ۷ نمود.

در فروردین ۱۳۷۶ یوسف مردانی شیخ سلسله دراویش گنابادی که از یزد به سمت اصفهان در حرکت بود توسط ماموران اطلاعات ربوده شد و پس از شکنجه فرزندش آنها را روانه تهران می نماید که مردانی و فرزندش محمود هر دو در بیمارستان دی تهران بستری می شوند.

در شهریور ۱۳۷۶ اداره اطلاعات اصفهان یوسف مردانی از اصفهان و شهرضا اخراج می نماید.

در دی ۱۳۷۶ اداره اطلاعات اصفهان مجدداً یوسف مردانی را از اصفهان اخراج می کند.

در فروردین ۱۳۸۰ (محرم ۱۴۲۲) نیروهای اطلاعات و انتظامی به محل حسینیه دراویش گنابادی یورش نموده و صفهای نماز آنها را به هم زدند و نمازگزاران و عزاداران حسینی را دستگیر و بازداشت نمودند.

در ۳۱ فروردین ۱۳۸۰ (برابر با ۲۵ محرم) نیروی انتظامی به دستور اداره اطلاعات اقدام به جلب و بازداشت تعداد بسیاری از دراویش گنابادی و اعزام آنها به کلانتریها و مقرهای اطلاعات نمود.

در روز پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۸۰ نیروهای ویژه اطلاعات، انتظامی، اطلاعات نیروی انتظامی، کمیته اماکن، یگان ویژه، پلیس ۱۱۰ و پلیس ضدشورش با بیش از ۵۰ دستگاه اتومبیل پاترول و مجهز به تیربارهای سنگین با بستن اتوبان کاوه و مسیرهای منتهی به حسینیه، به حسینیه دراویش گنابادی (رضا( حمله برده و مراسم عزاداری آنها را برهم زده و بیش از ۶۰ نفر از دراویش را بازداشت کردند.

در ۱۰ اردیبهشت ۱۳۸۰ اداره اطلاعات اصفهان حاج دکتر مهندس سید علیرضا جذبی از مشایخ دراویش گنابادی را بازداشت و به اتهام برگزاری نماز جماعت و امامت نماز جماعت بدون کسب اجازه از اداره اطلاعات در بند ویژه زندانی نمود.

مأمورین اداره اطلاعات در ۱۲ اردیبهشت ۱۳۸۰ اقدام به تلافی و حمله به منزل دکتر جذبی نموده و ضمن ممنوع الملاقات کردن او کلیه مجالس درویشی در اصفهان را تعطیل و خواندن نماز در جلسات دراویش را ممنوع اعلام نمودند.

در ۳ شهریور ۱۳۸۰ برای چندمین بار دکتر جذبی به اداره اطلاعات احضار و بازداشت شد.

در ۱۲ مهر ۱۳۸۰ دو نفر مأمور اداره اطلاعات اصفهان به اسامی مستعار حمیدی و موسوی به تکیه دراویش در تخت فولاد وارد و اقدام به فحاشی و تهدید نمودند.

در ۹ اردیبهشت ۱۳۸۱ مأمورین اطلاعات به منزل دکتر جذبی حمله کرده و نامبرده را که در دوران نقاهت پس از عمل جراحی چشم بسر می برد از اصفهان اخراج نمودند.

روز ۲۶ آذر ۱۳۸۵ شخصی به نام سید از اطلاعات اصفهان طی تماسی تلفنی با حسین فرخی از دراویش گنابادی ساکن اصفهان نامبرده را تهدید و احضار نمود و ساعتها تحت ضرب و شتم با چوب باطوم قرار می گیرد.

همزمان با اقدام فوق شخصی بنام سرافراز از اداره اطلاعات نجف آباد اصفهان دراویش مصدوم و مجروح در واقعه حسینیه شریعت قم را که زندانی شده بودند تلفنی احضار و خانواده آنها را تهدید نمود. و مهدی عزیزی از دراویش نجف آباد در تاریخ ۲۶ / ۹ / ۸۵ و اسماعیل احسانی از دراویش نجف آباد در تاریخ ۲۹ / ۹ / ۸۵ و روح الله اکبری از دراویش نجف آباد در تاریخ ۲۹ / ۹ / ۸۵ احضار و مورد آزار و اذیت قرار گرفتند.

در ۱۱ تیر ۱۳۸۷ منزل رحمت الله جوادی یکی از دراویش چرمهین اصفهان به دلیل تشکیل مجالس درویشی در زیر تیغ بولدوزرهای اداره اطلاعات تخریب و با خاک یکسان شد. بلدوزرها خانه این معلم را پس از اینکه نیروهای انتظامی زن و فرزند او را از خانه بیرون کشیدند در زیر آوار، نابود کردند. در این ارتباط ۲۸ تن از دراویش احضار و بازداشت شدند. مجید امیری، امامقلی قهرمانی، کمال راکمیار، روزعلی امیری، ابوالقاسم صادقی، الله کرم صادقی، محمد جواد جوادی، یوسف لطفی، مهدی قاسمی، رضا قاسمی، ناصر جوادی، رسول سلیمانی، نگهدار خدابخشی، مهدی رضایی، برزو نعمتی، غلامعلی لطفی برخی از احضارشدگان می باشند.

۱۵مردادماه ۱۳۸۷ یوسف امیری از دراویش گنابادی ساکن چرمهین بازداشت و روانه زندان گردید. وی قبلا نیز در هنگام تخریب منزل رحمت الله جوادی توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده بود. رحمت الله جوادی نیز که منزلش در ماه گذشته توسط نیروهای امنیتی با بولدوزر خراب شد مجددا توسط نیروهای اطلاعات بازداشت و روانه زندان گردید.

تاریخ انتشار : ۱ اسفند, ۱۳۸۷ ۱۰:۴۱ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

انتخابات ۸ درصدی!

اخباردور دوم انتخابات مجلس: روز جمعه ۲۱ اردیبهشت سال جاری, نتیجه انتخابات دور دوم مجلس در تهران اعلام گردید نماینده اول کلان شهر تهران با کسب ۲۶۹/۴۳  رای از حدود ۸ میلیون نفر واجدین شرایط رای دادن, یعنی با رای فقط ۲ درصد از مردم تهران به مجلس راه یافت. البته با احتساب ۵ درصد آرا باطله, مشارکت مردم تهران کمتر از  ۳ درصد بوده است.

مطالعه »
آخرین مطالب

چگونه زندانیان سیاسی ایران به سوی خودکشی سوق داده می شوند؟

خانواده اندام از ترس دستگیری از بردن دخترشان به بیمارستان یا مراکز درمانی برای برداشتن گلوله ها اجتناب کردند. مادر دالیا تمام ۲۵ ساچمه را از بدن دخترش در خانه خارج کرد. خانواده اندام از ترس دستگیری دختر نوجوان خود، او را به خانه یکی از بستگان نزدیک خود منتقل کردند. بعد از حدود دو هفته که وضعیت جسمانی او بهتر شد، به خانه خودشان بازگشتند.

برتری طلبی برهنه هندو!

این زشت ترین انتخابات از زمان استقلال بوده است. برتری طلبی آشکار هندو حزب حاکم بهاراتیا جاناتا (بی جی پی) ۱۷۰ میلیون شهروند مسلمان هند را علنا تحریم و از حق رای محروم کرده است. حزب در قدرت سال‌های اخیر را صرف سرکوب رسانه‌های منتقد و اپوزیسیون سیاسی کرده است تا یک پروژه اساساً ضد دموکراتیک و تبعیض گرایانه را پیش ببرد.

گرگهایِ وال استریت رژیم…

حالا شما تصور کنید جوان ۳۲ ساله که ۳بار زندان رفته و از همان زندان معامله کوکائین و مواد مخدر در بیرون از زندان را سازماندهی میکند و از همان زندان قمارخانه را اداره میکند با چه کسانی در ارتباط است.!!؟

زخم…

زخمی که بر تن می نشیند/ زخمی که روح را به صُلابه می کشد/ از هر جایِ بدن که خون فوران کند/ زخم است/ زخم یک دست/ زخم یک پا/ زخم نشسته بر قلب کودکی در غزه…

خطر اعدام قریب الوقوع آروین قهرمانی، شهروند یهودی در کرمانشاه!

یک منبع مطلع درخصوص وضعیت این زندانی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: آروین قهرمانی دو سال پیش به اتهام قتل امیر شکری در یک دعوای گروهی بازداشت و به قصاص نفس محکوم شد. اکنون تا روز دوشنبه به خانواده وقت داده‌اند و اگر نتوانند رضایت بگیرند، حکم وی اجرا خواهد شد.

یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
بیانیه ها

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

مطالعه »
پيام ها

دانشجویان آمریکایی در اعتراض به ادامه نسل کشی فلسطینیان توسط اسرائیل دانشگاه ها را به تصرف خود در آوردند!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا ضمن اعلام حمایت کامل از مبارزه دانشجویان و استادان در تمامی دانشگاه های آمریکایی شرکت کننده در این جنبش، به مقاومت نسل نوین دانشجویی درود میفرستد و برای ایشان در شکستن فضای تاریک تحمیل شده و تا موفقیت نهایی پیروزی آرزو می‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

چگونه زندانیان سیاسی ایران به سوی خودکشی سوق داده می شوند؟

برتری طلبی برهنه هندو!

گرگهایِ وال استریت رژیم…

خطر اعدام قریب الوقوع آروین قهرمانی، شهروند یهودی در کرمانشاه!

آنچه در هفته ۲۲ تا ۲۹ اردیبهشت گذشت…