سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۴:۱۱

سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۴:۱۱

دیدار و گفتگو با نمایندگان پارلمان اروپا در بروکسل، برای اعتراض به اعدام ها در ایران

دیدار و گفتگوی: نمایندگان مادران جان باختگان دهه ۶۰، حامیان مادران پارک لاله، همبستگی برای حقوق بشر در ایران و تنی چند از مدافعان ایرانی حقوق بشر با نمایندگان پارلمان اروپا در بروکسل، برای اعتراض به اعدام ها در ایران

عکس و گزارش از محسن. ص

 

روز دوشنبه، ۲۰ آبان ۱۳۹۲ برابر با ۱۱ نوامبر ۲۰۱۳، گروهی از مدافعان ایرانی حقوق بشر متشکل از نمایندگان مادران جانباختگان دهه ۶۰، حامیان مادران پارک لاله و همبستگی برای حقوق بشر در ایران که از شهرهای گوناگون آلمان، نروژ و بلژیک آمده بودند، با خانم باربارا لوخبیلر، نماینده پارلمان اروپا از حزب سبز آلمان و رئیس کمیسیون حقوق بشر، آقای علی یورتا گل از اعضای دفتر خانم تاریا کرونبرک از حزب سبز نروژ و رئیس هیات پارلمان اروپا در امور ایران و اروپا، خانم سابین مایر، کارشناس امور ایران در پارلمان اروپا و دیمیتری لومق، رئیس دفتر خانم ایزابل دوران از حزب سبز بلژیک و معاون پارلمان اروپا، در بروکسل دیدار و گفتگو کردند و نگرانی های خود را در باره افزایش موج اعدام ها در ایران ابراز داشتند. این هیئت خواهان آزادی همه زندانیان سیاسی و قطع اعدام ها در ایران شدند.

در ابتدا اعضای گروه ایرانی با خانم باربارا لوخبیلر، مسئول کمیسیون حقوق بشر در پارلمان اروپا با حضور آقای علی یورتاگل، مسئول دفتر خانم تاریا کرونبرگ، رئیس هیات پارلمان اروپا در روابط با ایران دیدار داشتند. در آغاز این جلسه، خانم لوخبیلر اعلام کرد که در روز سه شنبه ۱۲ نوامبر، با سفیر ایران در بلژیک ملاقات خواهد داشت و نگرانی های حقوق بشری این گروه را با وی در میان خواهد گذاشت. همچنین، خانم لوخبیلر از تلاشگران حقوق بشری، به ویژه از مادران پارک لاله ایران و حامیان آنان، به خاطر خبر رسانی و کوشش های شبانه روزی آنان سپاسگزاری کرد و گفت که امیدوار است این همکاری‌ها ادامه پیدا کند تا زندانیان ایرانی از جمله زندانیان گمنام فراموش نشوند.

پس از آن خانم مرسده محسنی از شهر کلن آلمان و از اعضای خانواده های جان باختگان دهه شصت، از خانم لوخبیلر که همیشه او و دوستانش را با آغوش باز پذیرفته و به درد دل آنان گوش فرا می‌دهد و همچنین از کمک او برای آزادی آرش صادقی سپاسگزاری کرد و سپس از نگرانی خود نسبت به افزایش چشمگیر آمار اعدام ها در ایران در ماه های اخیر گفت و از خانم لوخبیلر خواست که اجازه ندهند اخبار نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر در ایران در بحبوحه مذاکرات هسته ای ایران با غرب به فراموشی سپرده شود و زندانیان قربانی معاملات تجاری گردند. خانم محسنی با اشاره به اعدام های گسترده مخالفان سیاسی در دهه شصت در ایران از مسئولان پارلمان اروپا خواست که نگذارند اتفاقی مشابه، هر چند در ابعاد بسیار کوچکتر، بار دیگر تکرار شود.

در ادامه خانم فاطمه رضایی، از حامیان مادران پارک لاله در شهر دورتموند آلمان اعلام کرد که روند بررسی پرونده محکومان به اعدام، آقایان زانیار و لقمان مرادی، مسعود آروند و آرمان پیروزی مطابق با معیارهای اولیه حقوق بشر نبوده است. وی از مسئول کمیسیون حقوق بشر پارلمان اروپا خواست که برای آزادی این افراد، از هیچ اقدامی کوتاهی نکند. خانم رضایی که نمایندگی شورای همبستگی برای حقوق بشر در ایران را به همراه آقای پرویز مختاری در این دیدار داشت، به وضعیت زندانیان بیمار اشاره کرد و گفت چندین روز است که آقای عبدالفتاح سلطانی، وکیل خانم نسرین ستوده و بسیاری از زندانیان دیگر، به اتفاق چند نفر دیگر از زندانیان، در اعتراض به وضعیت درمانی زندانیان بیمار، دست به اعتصاب غذا زده اند. خانم رضایی وضع زندانیان بیمار را اسف بار توصیف کرد.

سپس در ادامه جلسه، خانم خاطره معینی، از اعضای خانواده جانباختگان دهه شصت که از شهر اسلو، پایتخت نروژ آمده بود، بیانیه ای را در باره وضعیت ناگوار زندانیان سیاسی کنونی و خطر مرگ و اعدام آنان با امضای پنجاه و شش نفر از خانواده‌های جانباختگان دهه شصت، در اختیار خانم لوخبیلر و آقای علی یورتاگل قرار داد. ایشان نیز به اعدام های جوانان بلوچستان و کردستان اشاره کرد و گفت که خطر اعدام هم وطنان جوان عرب و کرد ما هم چنان در هر لحظه وجود دارد. خانم معینی از آقای یورتاگل خواست تا در سفر به ایران، فقط به دیدار با مقامات دولتی بسنده نکنند و با خانواده‌های جانباختگان، از جمله با مادران ستار بهشتی، ندا، ترانه موسوی و سهراب اعرابی دیدار کنند.

لازم به یادآوری است که آقای یورتاگل به همراه هیئتی از نمایندگان و کارشناسان اروپایی به ریاست خانم تاریا کرونبرگ، در ماه دسامبر به ایران خواهد رفت.

خانم منیر فرهودی، همسر زنده یاد مهرداد پاکزاد از جانباختگان دهه شصت، که از آلمان آمده بود، گزارشی در مورد قتل عام ها در کردستان در بعد از انقلاب ارائه داد. او از کشتار روزانه کول بران در کردستان به دست نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی و اعدام های اخیر حبیب الله گلپری، شیرکوه معارفی… یاد کرد و وضعیت اسفناک حقوق بشر در کردستان را تشریح کرد. خانم فرهودی تقاضاهای خانم آمنه قادری، مادر زانیار مرادی، پدر لقمان مرادی و همچنین دختر منصور آروندی را به استحضار رساند. او خاطر نشان کرد که زندانیان از حقوق اولیه یک زندانی، مانند داشتن وکیل محروم می باشند. سپس لیست زیر را که شامل نام تعدادی از زندانیان کرد است و هر لحظه احتمال اعدامشان می رود، تقدیم خانم لوخبیلر کرد.

۱ ـ رشید آخکندی ۲ ـ  منصور آروند ۳ ـ بهروز آلخانی ۴ ـ رضا اسماعیلی ۵ ـ رزگار (حبیب) افشاری ۶ ـ علی افشاری ۷ ـ سمکو خورشیدی ۸ ـ هوشنگ رضایی ۹ ـ علی احمد سلیمان۱۰ ـ مصطفی سلیمی ۱۱ ـ ابراهیم عیسی‌پور ۱۲ ـ حبیب الله لطیفی ۱۳ ـ زانیار مرادی ۱۴ ـ لقمان مرادی ۱۵ـ بختیار معماری ۱۶ ـ صابر موخلید موانه ۱۷ ـ سیروان نژاوی ۱۸ ـ سامان نسیم.

آقای پرویز مختاری که از شهر هامبورگ آلمان آمده بود و یکی از نمایندگان شورای « همبستگی برای حقوق بشر در ایران » حاضر در این نشست بود، به روند ناعادلانه رسیدگی به پرونده متهمان در ایران اشاره کرد و خواستار آن شد که اعضای هیات اروپایی در بازدیدشان از ایران با خانواده های زندانیان سیاسی و عقیدتی و خود زندانیان سابق مانند دکتر فریبرز رئیس دانا، نسرین ستوده، عباس امیر انتظام، طبرزدی و وکلای آنان، ملاقات کنند. وی همچنین با اشاره به مرگ افشین اسالو در زندان از شرایط نامساعد در زندان های ایران و عدم تأمین جانی زندانیان سخن گفت و خواستار آزادی زندانیان عقیدتی شد.

هم چنین در این دیدار، خانم پروین محسنی، رئیس فدراسیون فرهنگی و حقوق بشری اروپرس که از نهادهای عضو همبستگی برای حقوق بشر در ایران می باشد، از کشور بلژیک حضور داشت. ایشان گفت که باید میثاق جهانی حقوق بشر در ایران نهادینه شود و مقامات و مسئولان جمهوری اسلامی ایران به این پیمان نامه جهانی احترام بگذارند. او سپس چنین ادامه داد: چون بیانیه جهانی حقوق بشر در ایران جدی گرفته نمی‌شود و بهایی به آن داده نمی شود، هر روز شاهد دستگیری، شکنجه، اعدام و سنگسار عده‌ای هستیم. تلاش کنیم رعایت این بیانیه جهانی را که محصول پیشرفت و تکامل اندیشه بشری است، به رژیم ایران بقبولانیم. تا زمانی که حکومت ایران به آزادی‌های بیان و رسانه‌ها و دیگر آزادی‌های نوشته شده در این کنوانسیون گردن ننهد، ما همیشه این گرفتاری‌ها را خواهیم داشت.

 در پایان این نشست، خانم لوخبیلر قول داد که تمام توان خود را برای لغو اعدام و قطع شکنجه در زندان ها و آزادی همه زندانیان سیاسی و عقیدتی به کار خواهد برد. ایشان از هیئت ایرانی دعوت کرد تا در نشست ماهانه کمیسیون حقوق بشر که بلافاصله پس از این دیدار شروع می شد، شرکت کنند.

پس از این جلسه اعضای گروه ایرانی در نشست عمومی حقوق بشر در پارلمان اروپا شرکت کردند.

نشست کمیسیون حقوق بشر پارلمان اروپا به ریاست خانم باربارا لوخبیلر برگزار شد و نمایندگان احزاب گوناگون پارلمان اروپا در آنجا حضور داشتند و به نقض حقوق بشر در نقاط مختلف جهان پرداختند. در ابتدای این نشست رئیس کمیسیون اعلام کرد که گروهی از ایرانیان برای آزادی زندانیان سیاسی و اعتراض به اعدام ها در ایران به پارلمان آمده‌اند و اکنون در سالن هستند. ایشان ضمن خوش آمدگویی به ایرانیان، به اعدام آقایان حبیب الله گلپری پور، رضا اسماعیلی و چهارده نفری که در زاهدان اعدام شدند اشاره کرد و افزایش تعداد اعدام ها در ماه های اخیر را نگران کننده خواند.

پس از این دیدارها، نشست های جداگانه ای با خانم سابین مایر و رئیس دفتر خانم ایزابل دوران، معاون پارلمان اروپا برگزار شد که حمایت آنان نیز برای قطع اعدام ها در ایران خواسته شد. از خانم ایزابل دوران خواسته شد که در سفرش به ایران، حتماً با نمایندگان نهادهای مدنی نیز دیدار کنند و این سفر فقط صرف چلو کباب با رئیس جمهور و رئیس مجلس ایران نباشد.

تاریخ انتشار : ۲۲ آبان, ۱۳۹۲ ۶:۴۶ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

انتخابات! کدام انتخابات؟

با عنایت به این وضع و شرایط عملا موجود آنچه در ایران برگزار میشود فاقد حداقل شرایط برای شناخته شدن بعنوان یک انتخابات است. با تمام محدودیت ها و کنترل های نظام امنیتی و سیاسی انتخابی در کار نیست و دقیقا با استعاره از آقای خمینی « در این رژیم آزادی های فردی پایمال و انتخابات واقعی و مطبوعات و احزاب از میان برده شده اند.

مطالعه »
یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
آخرین مطالب

#تنها_صداست_که_می_ماند

ظهر بود، فنجان چای را که گذاشتم کنار کامپیوتر، چشمم افتاد به آفتاب پشت پنجره… از بعضی خاطره ها، هزار بار هم که فرار کنی، مثل بَختک چسبیده اند به ذهنت و دست از کنج قلب و روحت برنمیدارند….

آفیش سرخ

نه خواهان شکوه بودید، نه خواهان اشک،

نه خواهان آوای ارگ‌ها، نه دعا برای مردگان،

آنک یازده سال، وه چه زود می‌گذرد، یازده سال،

زانگاه که سلاح برگرفتید،

مرگ  نمی‌زداید از خاطر، چشمان پارتیزان!

عدم شرکت در انتخابات، همراهی با مردم و در جهت حفظ مصالح ملی است

بی اعتمادی ۸۰ درصد مردم نسبت به نظام حاکم گویای آن است که حکومت با همین سیاست ها و برنامه ها که علیه مصالح ملی و منافع مردم است ، پیش می راند. از این رو برای نجات کشور راهی جز ایستادن در کنار….

«انتخابات» نمایشی برای مشروعیت بخشی به تمامیت ‌خواهی نظام و تمرکز و خالص سازی قدرت

جمهوری اسلامی اکنون در شرایطی قرار دارد که ادامۀ وضع موجود بدون تغییرات در ساختار نظام هر روز سخت‌تر می‌شود. پروسه و روند تحولات تاکنونی و تجربه نشان میدهد که انتظار هیچ تغییر مثبتی از حکومت به شکل امروزی آن برای بهتر شدن اوضاع کشور متصور نیست، بلکه برعکس وضع بدتر از امروز خواهد شد. از این‌ رو عدم شرکت در انتخابات، آغاز راهی دشوار برای فشار مدنی بیشتر مردم به نظام برای تغییرات است. تنها نافرمانی مدنی و اعتراضات گسترده، یک‌پارچه و متحد مردم در مقیاس وسیع است که می‌تواند جمهوری اسلامی را در برابر پرسش سخت تن دادن به خواست مردم، یا سرنوشتی نا معلوم و تلخ برای خودش قرار دهد.

صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف کنید!

ما خواهان توقف، ممنوعیت و لغو صدور و اجرای احکام اعدامیم! تنها با اعتراض گستردۀ مردمی و مبارزات پی‌گیر جامعۀ مدنی می‌توان صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف  و در راستای ممنوعیت و لغو اعدام از قوانین کشور گام برداشت.

یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
پيام ها

باید یکی شویم و قلب‌مان را سرود و پرچم‌مان سازیم تا بهاران خجسته به ارمغان به میهن‌مان فراز آید!

کرامت و خسرو دو جوان روشنفکر انسان‌دوست چپ بودند و غم مردم فقرزدهٔ میهن و جهان به دل داشتند. آنان شیفتۀ جنبش فداییان خلق بودند. خسرو گلسرخی در وصیت‌نامه‌اش می‌نویسد: «من یک فدایی خلق ایران هستم و شناسنامه من جز  عشق به مردم چیز دیگری نیست … شما آقایان فاشیست‌ها که فرزندان خلق ایران را بدون هیج مدرکی به قتل‌گاه میفرستید، ایمان داشته باشید که خلق محروم ایران، انتقام خون فرزندان خود را خواهد گرفت». تاثیر ایستادگی جانانه آنان در برابر نظام حاکم و پشتیبانان جهانی آن موجی از شور و ایمان در جنبش فداییان پدید آورد

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

#تنها_صداست_که_می_ماند

آفیش سرخ

عدم شرکت در انتخابات، همراهی با مردم و در جهت حفظ مصالح ملی است

«انتخابات» نمایشی برای مشروعیت بخشی به تمامیت ‌خواهی نظام و تمرکز و خالص سازی قدرت

صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف کنید!

سلطه بدون هژمونی