چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۲:۲۴

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۲:۲۴

آه... ماندانا!
فروردین ۱۳۶۱ بود که از کمیتۀ مشترک به بند ۲۴۳ زنان اوین منتقل شدم. دخترکی شیرین ومخملین نظرم را جلب کرد. شاید ۲۲ سال داشت. نرم ومخملین بود، با صلابت....
۳۰ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: زهره تنکابنی
نویسنده: زهره تنکابنی
شوق وزیدن 
در قعر نومیدی … به تداوم ناگزیر زیستن می اندیشم، به تماشای شکوفه های شکوفنده، در باغ بهاری،. که پایان تمامی زمستان ها را،. اعلام می کند...
۲۹ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: مسعود دلیجانی
نویسنده: مسعود دلیجانی
جنایات جمهوری اسلامی علیه هموطنان بهایی را محکوم میکنیم
نظام جمهوری اسلامی سالهاست با گفتمان خودی-غیر خودی، شیعه-سنی، انقلابی-غیر انقلابی و مشابه آن، با پر رنگ کردن اختلافات قومی و مذهبی ملت ایران را چند بخش کرده و کوشش...
۲۹ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: سازمانهای جبهه ملی ایران خارج کشور
نویسنده: سازمانهای جبهه ملی ایران خارج کشور
بحران خالص سازی و به صحنه‌‌آمدن اصلاح طلبان در سیمای تحریم شکنان و کنشگری مرزی!
آیا لقمه خالص سازی در گلوی خامنه‌ای گیر کرده است؟ ... چرا آب و نان اصلاح طلبان در گرو ایفا نقش در هم شکستن دوقطبی جامعه است؟ مهندسی انتخابات از...
۲۹ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: تقی روزبه
نویسنده: تقی روزبه
بیانیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران دربارۀ آخرین تحولات کشور، و نمایشِ انتخاباتی پیشِ‌روی
حرکت مشترک ما در تحریم نمایش انتخاباتی رژیم منفور و ورشکستۀ ولایت فقیه به‌رهبری علی خامنه‌ای، پیام روشن اکثریت قریب‌به‌اتفاق مردم میهن ما به این رژیم است.
۲۹ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: حزب توده ایران
نویسنده: حزب توده ایران
حقوق بشر! 
در سرزمین اروپا که «فرشتگان» بر آن حاکم ند، انسانيت در حال دفن شده‌ است! سرزمینی که مردگان سیاسی در آن بر صندلی قدرت نشسته اند، با سیاستهای تکراری و...
۲۸ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: شمی صلواتی
نویسنده: شمی صلواتی
منصور یاقوتی معلم، نویسنده متعهد و واقعگرا
مانیفست منصور یاقوتی و تمامی معلمانی که درد مردم را می فهمند، فقط در کلاس درس و آموزش خلاصه نمی شود، منصور رسالت یک معلم را فراتر از تعلیم و...
۲۸ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: بهروز شوقی
نویسنده: بهروز شوقی

عملیات آمریکا درگذشته، تهدیدی برای اروپای کنونی

پیمان آتلانتیک شمالی استفاده از اورانیوم ضعیف شده را تکذیب کرد تا اینکه دو سال پس از جنگ، مرگ زودهنگام 18 تن از افراد حافظ صلح فاش شد. سرطان آنها را در عرض چند ماه کشت: پزشکان ادعا کردند که این فقط با تشعشعات رادیواکتیو قوی امکان پذیر است.

اسپوتنیک درباره حقایق ناخوشایند برای پیمان ناتو طی مطلبی می نویسد: اعضای سابق ارتش یوگسلاوی در سال ۱۹۹۹ علیه ناتو به دلیل استفاده از اورانیوم ضعیف شده شکایت کردند.

روستاهای در معرض خطر مرگ

نیم قرن پیش، ناحیه Pchinsk در جنوب شرقی صربستان یک استراحتگاه بود: دره های زیبا، دریاچه ها، چشمه های آب معدنی. در سال ۱۹۹۹، هواپیماهای ناتو در اینجا دور زدند و مواضع نیروهای یوگسلاوی را با مهمات اورانیوم ضعیف شده بمباران کردند. پس از انفجار، ماده رادیواکتیو به جو پاشیده شد و سپس ته نشین گردید و خاک و آب را آلوده کرد.

یک سال پس از جنگ، بروز سرطان در ناحیه پچینسک به شدت افزایش یافت. روستاهایی که روزگاری رنگارنگ بودند در حال نابودی هستند. زاگورکا ترایکوویچ، یکی از معدود افرادی که در اینجا باقی مانده است، به خبرنگاران شکایت می کند: “ما خود را بسیار خوش شانس می دانیم اگر شصت سال زندگی کنیم.” ۷۰۰-۸۰۰ نفر در سال در اینجا به دلیل امراض سرطانی جان خود را از دست می دهند، تقریبا یک درصد از جمعیت. اکثراً آنها مردان ۳۵ تا ۵۰ ساله هستند.

تن ها گرد و غبار رادیواکتیو

مانند عملیات “طوفان صحرا” یا درگیری بوسنی، هواپیماهای آمریکایی A-10 Thunderbolt مهمات حاوی اورانیوم-۲۳۸ و اورانیوم-۲۳۶ را بر فراز این مکان ها پرتاب کردند. علاوه بر این، در یوگسلاوی، سلاح های رادیواکتیو به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت: در مجموع ۱۵ تُن. یوری براژنیکوف روسی، که در آن زمان در ترکیب نیروی کمک های بشردوستانه به مردم بود، توضیح می دهد: “تخمین زده می شود که بیش از ۳۱ هزار گلوله اورانیوم ضعیف شده پرتاب شده است.”

در کوزوو هنوز تجهیزاتی وجود دارد که توسط چنین کلاهک هایی منهدم شده است. مقامات محلی آن را بر نمی دارند، تا چه رسد به پاکسازی جامع قلمرو از تشعشعات در آن سامان. در همین حال، دانشمندان سالانه رشد تعداد بیماری‌های سرطانی به طور فزاینده‌ای در میان متولدین اواخر دهه ۱۹۹۰ ثبت می‌کنند.

در ده سال اول پس از عملیات ناتو در یوگسلاوی، بیش از ۳۰ هزار سرباز ارتش یوگسلاوی به سرطان مبتلا شدند. اغلب آنها لوسمی و یا تومور مغزی داشتند. بر اساس منابع مختلف، از ده تا ۱۸ هزار نفر فوت کردند. این را “سندرم بالکان” نامیده اند.

پیمان آتلانتیک شمالی استفاده از اورانیوم ضعیف شده را تکذیب کرد تا اینکه دو سال پس از جنگ، مرگ زودهنگام ۱۸ تن از افراد حافظ صلح فاش شد. سرطان آنها را در عرض چند ماه کشت: پزشکان ادعا کردند که این فقط با تشعشعات رادیواکتیو قوی امکان پذیر است.

دو سال بعد، کمیسیون ویژه سازمان ملل متحد گفت که برای نتیجه گیری نهایی خیلی زود است، اگرچه این گزارش حاوی عباراتی در مورد “پیامدهای تاخیری بلندمدت” است که در ۱۵ تا ۲۰ سال آینده ظاهر می شود. این ارزیابی نرم، دست آمریکایی ها را باز کرد. پس از کارزار در عراق، پزشکان افزایش سرطان خون، سرطان ریه، مغز، پانکراس و اندام های تناسلی را در آن کشور ثبت کردند. تعداد جهش های مادرزادی به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

قربانیان “سندرم عراق” به دیوان بین المللی دادگستری مراجعه کردند. اما پرونده باز نشد. مراجعه سربازان آمریکایی به پنتاگون نیز به همین سرنوشت دچار شد. وزارت نظامی به شدت آسیب اورانیوم ضعیف شده را رد می کند. به هر حال، بر اساس گزارش رسانه ها، از آن به طور فعال در افغانستان و سوریه استفاده می شد.

سابقه ایتالیایی

با این حال، موفق نشدند موضوع را مسکوت بگذارند. یک شکایت توسط ۵۰۰ سرباز بازنشسته ایتالیایی که در اواخر دهه ۱۹۹۰ در بالکان خدمت می کردند، داده شد. در طی این فرآیند، مشخص شد که آنها تقریباً علائم مشابهی داشتند. مانند سربازانی از جمهوری چک، یونان، اسپانیا و بلژیک.

در سال ۲۰۱۱، دادگاه اعلام کرد که فرماندهی نیروهای مسلح ایتالیا با اطلاع از خطرات، “اقداماتی برای از بین بردن تهدید انجام نداده است.” در مجموع، طی ده سال گذشته، دادگاه های ایتالیایی در سطوح مختلف به ۲۵۳ دعوی رسیدگی کرده اند.

پیامدهای میلیاردها ساله

منافع ایتالیایی ها توسط وکیل آنجلو فیوره تارتالیا نمایندگی می شد. حالا او به شاکیان صربستان کمک خواهد کرد. اولین شکایتی که یک سال پیش در مورد بمباران اورانیومی ارائه شد، توسط رهبری ناتو نادیده گرفته شد. اکنون یک تلاش جدید در جریان است. اسناد به دادگاه عالی بلگراد تحویل داده شد. وکیل سرجان آلکسیچ شواهدی مبنی بر آسیب رساندن به اعضای ارتش یوگسلاوی جمع آوری می کند. او ‌گفت: “در سال ۱۹۹۹، نیروهای غربی می‌توانستند با سلاح‌هایی که طبق کنوانسیون‌ها مجاز بود، کنار بیایند، زیرا برتری آشکاری داشتند. اما آنها سلاح رادیواکتیو بکار بردند. عواقب آن برای کل جمعیت میلیون ها سال آینده خواهد بود. این یک جنایت جنگی است و پیمان آتلانتیک شمالی باید به شهروندان صربستان غرامت بدهد.” (ما در مورد غرامت برای هر قربانی به مبلغ ۳۰۰ هزار یورو صحبت می کنیم).

علیرغم صدها مطالعه و هزاران شهادت، ناتو همچنان به رد اتهامات علیه خود ادامه می دهد. در همین حال کارشناسان محیط زیست تصریح می کنند: یک ماده خطرناک رودخانه های سرازیر به دریای اژه را آلوده می کند و کشورهای همسایه صربستان ضرر می بینند. گفتنی است که نیمه عمر اورانیوم ۴.۵ میلیارد سال است.

 

تاریخ انتشار : ۷ بهمن, ۱۴۰۰ ۱۱:۳۳ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

آزادی حمید نوری لکهٔ ننگی بر دامن مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر است!

این نخستین بار نیست که مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر، با پشت کردن به تمام موازین ادعایی خود دست به اقداماتی این چنینی می‌زنند. این اقدام دولت سوئد ارزش اقدام تاریخی دستگاه قضاییهٔ سوئد را کاهش نمی‌دهد. محاکمه حمید نوری و محکومیت قطعی او نقش استقلال قوه قضائیه مستقل و کارآمد را به نمایش گذاشت و ثابت نمود که قوۀ قضاییه به عنوان شاخک حسی جامعه برای استقرار حاکمیت قانون، آلت دست دولت‌ها نخواهد شد. اسناد مکتوب این محاکمه، محکومیت حمید نوری و رد استیناف او از سوی دستگاه قضایی سوئد، سند ننگی است تاریخی بر پیشانی جمهوری اسلامی به‌مثابه آمر آن جنایات.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

آن‌چه در هفته‌ی ۲۱ تا ۲۸ خرداد گذشت

صاحبان نام‌های بیرون‌آمده از دودکش شورای نگهبان هر کدام بیانیه‌ای خواندند و از چنین می‌کنیم و چنان، گفتند. و از اصلاح امور و پیشرفت. تو گویی تا به‌امروز جن‌ها بر ایران حاکم بوده‌اند. و از برابری زن و مرد هم گفتند. و هیچ یک اما از شورای نگهبان در همین ادعای برابری زن و مرد، نپرسید، چرا برای خالی نبودن عریضه هم که شده، نام زنی را بیرون نداده است!

مطالعه »
یادداشت

انتخابات ۸ تیر و اعتلای نقش جبهه اصلاحات

انتخابات ۸ تیر در حساس ترین لحظات از عمر ۸۰ ساله خاورمیانه برگذار می شود و نتیجه آن قطعا نه فقط بر جایگاه ایران و بر سرنوشت مردم، که بر اوضاع منطقه و جهان، تاثیر گذار است. جای تاسف بسیار است که در این لحظات حساس جای زخم های به جا مانده بر قلب و روح بخش عمده ای از شهروندان ایران چنان عمیق، و جای تمایل حاکمیت به درمان این زخم ها چنان خالی است که بیگمان در ۸ تیر یکی از بی رمق ترین انتخابات ها در تاریخ جمهوری اسلامی ثبت خواهد شد.

مطالعه »
بیانیه ها

آزادی حمید نوری لکهٔ ننگی بر دامن مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر است!

این نخستین بار نیست که مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر، با پشت کردن به تمام موازین ادعایی خود دست به اقداماتی این چنینی می‌زنند. این اقدام دولت سوئد ارزش اقدام تاریخی دستگاه قضاییهٔ سوئد را کاهش نمی‌دهد. محاکمه حمید نوری و محکومیت قطعی او نقش استقلال قوه قضائیه مستقل و کارآمد را به نمایش گذاشت و ثابت نمود که قوۀ قضاییه به عنوان شاخک حسی جامعه برای استقرار حاکمیت قانون، آلت دست دولت‌ها نخواهد شد. اسناد مکتوب این محاکمه، محکومیت حمید نوری و رد استیناف او از سوی دستگاه قضایی سوئد، سند ننگی است تاریخی بر پیشانی جمهوری اسلامی به‌مثابه آمر آن جنایات.

مطالعه »
پيام ها

بدرود رفیق البرز!

رفیق البرز شخصیتی آرام، فروتن و کم‌توقع داشت. بی‌ادعایی، رفتار اعتمادآفرین و لبخند ملایم‌اش آرام‌بخش جمع رفقای‌اش بود. فقدان این انسان نازنین، این رفیق باورمند، این رفیق به‌معنای واقعی رفیق، دردناک است و خسران بزرگی است برای سازمان‌مان، سازمان البرز و ما!

مطالعه »
بیانیه ها

آزادی حمید نوری لکهٔ ننگی بر دامن مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر است!

این نخستین بار نیست که مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر، با پشت کردن به تمام موازین ادعایی خود دست به اقداماتی این چنینی می‌زنند. این اقدام دولت سوئد ارزش اقدام تاریخی دستگاه قضاییهٔ سوئد را کاهش نمی‌دهد. محاکمه حمید نوری و محکومیت قطعی او نقش استقلال قوه قضائیه مستقل و کارآمد را به نمایش گذاشت و ثابت نمود که قوۀ قضاییه به عنوان شاخک حسی جامعه برای استقرار حاکمیت قانون، آلت دست دولت‌ها نخواهد شد. اسناد مکتوب این محاکمه، محکومیت حمید نوری و رد استیناف او از سوی دستگاه قضایی سوئد، سند ننگی است تاریخی بر پیشانی جمهوری اسلامی به‌مثابه آمر آن جنایات.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

آه… ماندانا!

شوق وزیدن 

جنایات جمهوری اسلامی علیه هموطنان بهایی را محکوم میکنیم

بحران خالص سازی و به صحنه‌‌آمدن اصلاح طلبان در سیمای تحریم شکنان و کنشگری مرزی!

بیانیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران دربارۀ آخرین تحولات کشور، و نمایشِ انتخاباتی پیشِ‌روی

حقوق بشر!