سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۰۱

سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۰۱

بیانیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران دربارۀ آخرین تحولات کشور، و نمایشِ انتخاباتی پیشِ‌روی
حرکت مشترک ما در تحریم نمایش انتخاباتی رژیم منفور و ورشکستۀ ولایت فقیه به‌رهبری علی خامنه‌ای، پیام روشن اکثریت قریب‌به‌اتفاق مردم میهن ما به این رژیم است.
۲۹ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: حزب توده ایران
نویسنده: حزب توده ایران
حقوق بشر! 
در سرزمین اروپا که «فرشتگان» بر آن حاکم ند، انسانيت در حال دفن شده‌ است! سرزمینی که مردگان سیاسی در آن بر صندلی قدرت نشسته اند، با سیاستهای تکراری و...
۲۸ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: شمی صلواتی
نویسنده: شمی صلواتی
منصور یاقوتی معلم، نویسنده متعهد و واقعگرا
مانیفست منصور یاقوتی و تمامی معلمانی که درد مردم را می فهمند، فقط در کلاس درس و آموزش خلاصه نمی شود، منصور رسالت یک معلم را فراتر از تعلیم و...
۲۸ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: بهروز شوقی
نویسنده: بهروز شوقی
مرا عهدیست با جانان...
سال‌هاست که حداقل ویژگی‌های یک جمهوری متعارف از قامت این نظام تارانده شده و جز حکومت اسلامی نام دیگری برازنده آن نیست... قواعد زندگی امروزین و نتایج مبارزات جهانی مردم...
۲۸ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: برديا سياوش
نویسنده: برديا سياوش
چه اتفاقى افتاده؟
آنچه كه در لحظه كنونى بايستى در سياست‌ها مورد توجه قرار گيرد، بیش از هر چیز ايجاد اميد در مردم است كه، رويگردانى حکومت از انتخابات به شیوه ١٤٠٠، نتيجه‌ی...
۲۸ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: محمود سيدى
نویسنده: محمود سيدى
سخنان مجید عبدالرحیم‌پور در یادمان بیژن جزنی و یاران
سخنان رفیق مجید عبدالرحیم‌پور در مراسم سازمان فداییان خلق ایران بمناسبت سالگرد ۲۹ فروردین و قتل دولتی رژیم شاه در تپه های اوین که رفقای فدایی خلق و مجاهد خلق...
۲۸ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)
نویسنده: سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)
آزادی حمید نوری سیلی به صورت ایرانیان آزادی‌خواه است
حمید نوری و امثال او که در جنایتهای جمهوری اسلامی شرکت داشته‌اند باید روزی در دادگاه عادلانه ای در ایران محاکمه و مجازات شوند. تا آن زمان باید تاکید کرد...
۲۷ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: جبهه‌ی ملی ایران، سازمان‌های جبهه‌ی ملی ایران در خارج از کشور
نویسنده: جبهه‌ی ملی ایران، سازمان‌های جبهه‌ی ملی ایران در خارج از کشور

فلسطین برای برطرف کردن بحران شدید غذایی به توجه فوری نیاز دارد

تاثیر جنگ روسیه –اوکراین در تمام بخش‌های جهان احساس می‌شود ، این احساس در برخی محل‌ها بیشترازجاهای دیگراست. کشورهای آفریقایی و خاورمیانه، که در حال مبارزه با مشکلات از پیش موجود، فقر، گرسنگی و بیکاری بوده‌اند تحت بیشترین تاثیرقرارگرفته‌اند. اما فلسطین حکایتی کاملا متفاوت است. فلسطین کشوری اشغال شده است که تقریبا به تمامی، بر عمل قدرت اشغال‌گر اسرائیل متکی است، که از گردن گذاشتن به قوانین بین‌المللی و انسانی خودداری می‌کند.

محمد رافیک مهاوش، دوستِ روزنامه نگار جوان من در غزه، به من گفت که قیمت‌های موادغذایی درهفته‌های اخیر در نوار تحت محاصره سیر نجومی داشته و خانواده‌های بسیاری که در حال حاضر فقیر نگه داشته می‌شوند برای تامین غذای سفرۀ خود مبارزه می‌کنند. 

او گفت،” قیمت‌های مواد غذایی ، به ویژه از زمان آغاز جنگ روسیه – اوکراین، به صورت دردآوری بالا می‌رود. قیمت مواد غذایی اساسی مانند گندم و گوشت، تقریبا دو برابر شده است. به‌عنوان مثال، قیمت مرغ که تنها بخش کوچکی از مردم غزه ازعهده خرید آن بر می آمدند، از ۲۰ شکل( تقریبا ۶  دلار) به  ۴۵ شکل (تقریبا ۱۴ دلار) افزایش یافته است.  

افزایش قیمت‌ها ممکن است در برخی بخش‌های جهان قابل مدیریت باشد اما درمحلی که فقیر نگه داشته می‌شود، در جایی که ۱۵ سال تحت محاصره نظامی کامل اسرائیل بوده است، قطعا بحران انسانی بزرگ مقیاسی در شرف وقوع است. 

در حقیقت، این هشدار گروه خیریه بین المللی آکسفام نیز بود، که در ۱۱ آوریل گزارش داد که قیمت‌های مواد غذایی در سراسر فلسطین تا  ۲۵ درصد بالا رفته است، اما هشداردهنده‌تر میزان ذخایرآردگندم در سرزمین‌های اشغالی است که می‌تواند در” طی سه هفته به اتمام برسد”.

تاثیر جنگ روسیه –اوکراین در تمام بخش‌های جهان احساس می‌شود ، این احساس در برخی محل‌ها بیشترازجاهای دیگراست. کشورهای آفریقایی و خاورمیانه، که در حال مبارزه با مشکلات از پیش موجود، فقر، گرسنگی و بیکاری بوده‌اند تحت بیشترین تاثیرقرارگرفته‌اند. اما فلسطین حکایتی کاملا متفاوت است. فلسطین کشوری اشغال شده است که تقریبا به تمامی، بر عمل قدرت اشغال‌گر اسرائیل متکی است، که از گردن گذاشتن به قوانین بین‌المللی و انسانی خودداری می‌کند. 

موضوع برای فلسطینی‎ها پیچیده است، چون تقریبا تمام جنبه‌های زندگی آن به نوعی به اسرائیل ربط دارد. 

غزه سال‌ها زیر محاصره اقتصادی اسرائیل بوده است، و موادغذایی که اسرائیل اجازه ورود آن را به نوار غزه می‌دهد از سوی اسرائیل به مثابه اقدام تنبیه جمعی جیره بندی و دستکاری می‌شود. عفو بین‌الملل در گزارش خود در بارۀ آپارتاید اسرائیل که در فوریه گذشته منتشر کرد محدودیت‌های اسرائیل علیه تامین مواد غذایی و گاز فلسطینی‌ها را با جزئیات شرح می‌دهد. بنا به اعلام گروه حقوق بشر، اسرائیل ” برای تعیین میزان اجازه ورود غذا به داخل غزه از فورمول‌های ریاضی استفاده می‌کند”، و تامین مواد غذایی را به آنچه تل آویو آن‌را ” برای بقای جمعیت غیر نظامی ضروری” فرض می‌کند محدود می‌سازد.  

صرف‌نظر از موضوع‌های زیرساختی بسیار ناشی از محاصره مانند فقدان آب آشامیدنی، برق، ابزار کشاورزی و غیره- غزه بخش زیادی از زمین قابل کشت خود را نیز به خاطر ایجاد منطقه نظامی از سوی اسرائیل در ناحیه مرزی سراسر نوار از دست داده است. 

ساحل‌غربی هم وضعیت بهتری ندارد. اکثر فلسطینی‌ها در سرزمین‌های اشغالی بارهای رشد یابنده ای از اشغال اسرائیل، در ترکیب با تاثیر ویرانگرهمه‌گیری کووید- ۱۹ و ضعف‌های ساختاری در میان قدرت فلسطینی، شایع بودن فساد و ناکارآمدی را احساس می‌کنند.

آکسفام می‌گوید، فلسطین ۹۵ درصد گندم خود را وارد می‌کند و به هیچ وجه امکانات انبار کردن آن‌را ندارد. تمام این واردات از طریق اسرائیل به فلسطین حمل می‌شود، که تمام دسترسی فلسطینی‌ها به جهان خارج را کنترل می‌کند. چون خود اسرائیل تقریبا نیمی از حبوبات و غلات خود را ازاوکراین وارد می‌کند، از این رو فلسطینی‌ها گروگان این سازوکار هستند.  

اسرائیل، اما مواد غذایی را انباشته و تا حدودی از لحاظ انرژی مستقل است، در حالی‌که فلسطینی‌ها در تمام سطوح برای تامین آن مبارزه می‌کنند. اگرچه مقامات فلسطینی باید بخشی از تقصیرسرمایه‌گذاری دستگاه “امنیتی” خود به هزینه امنیت غذایی را به دوش بگیرند، اما اسرائیل بسیاری از کلیدهای بقای فلسطنی‌ها را در دست دارد. 

با وجود صدها نقطه ایست بازرسی نظامی در ساحل‌غربی، جدا کردن جامعه‌ها از یکدیگر و جدا کردن کشاورزان از زمین‌های کشاورزی، کشاورزی پایدار در فلسطین تقریبا غیرممکن است. 

دو موضوع عمده تصویری از قبل دشوار را پیچیده می‌کند: اول، “دیوار جدایی” صدها کیلومتری، که عملا نه اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها ، بلکه، در حقیقت فلسطینی‌ها را از قطعات بزرگی از سرزمین خود، اساسا از مناطق کشاورزی خود محروم می‌کند، و دوم، سرقت یک جای آب فلسطینی‌ها از منابع زیرزمینی ساحل غربی. در حالی که بسیاری از جوامع فلسطینی برای یافتن آب آشامیدنی در تابستان مبارزه می‌کنند، اسرائیل در تمام طول سال هرگز کمبود آب را تجربه نمی‌کند. 

منطقه به اصطلاح C، که تقریبا ۶۰ درصد از مساحت کل ساحل غربی را تشکیل می‌دهد، تحت کنترل کامل ارتش اسرائیل است. اگرچه در مقایسه منطقه‌ای کم جمعیت است، اما بیشترین زمین کشاورزی منطقه، به ویژه مناطق واقع در دره بسیار حاصلخیز اردن را دربر می‌گیرد. اگرچه اسرائیل در اثر فشار بین‌المللی الحاق رسمی منطقه C را به تعویق انداخته است، اما منطقه عملا به اسرائیل ملحق شده و فلسطینی‌ها به آرامی به خارج ازآن منطقه رانده می‌شوند و جمعیت فزاینده شهرک‌های غیرقانونی یهودی اسرائیلی جایگزین آن‌ها می‌شوند. 

 – منطقه سی یا به عربی ج ناشی از تقسیم اداری توافق اسلو ۲ در ساحل غربی است که به مناطقی خارج از مناطق A و B ساحل غربی اطلاق می‌شود.  منطقه سی تقریبا ۶۱ درصد سرزمین ساحل غربی را تشکیل می‌دهد، منطقه تحت توافق اسلو ۲ در سال ۱۹۹۵ قرار بود به قلمرو فلسطینی منتقل شود. اما این انتقال تاکنون رخ نداده است. – مترجم  ۲   ۶۱   ۱۹۹۵

تاریخ انتشار : ۳ اردیبهشت, ۱۴۰۱ ۷:۲۷ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

آزادی حمید نوری لکهٔ ننگی بر دامن مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر است!

این نخستین بار نیست که مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر، با پشت کردن به تمام موازین ادعایی خود دست به اقداماتی این چنینی می‌زنند. این اقدام دولت سوئد ارزش اقدام تاریخی دستگاه قضاییهٔ سوئد را کاهش نمی‌دهد. محاکمه حمید نوری و محکومیت قطعی او نقش استقلال قوه قضائیه مستقل و کارآمد را به نمایش گذاشت و ثابت نمود که قوۀ قضاییه به عنوان شاخک حسی جامعه برای استقرار حاکمیت قانون، آلت دست دولت‌ها نخواهد شد. اسناد مکتوب این محاکمه، محکومیت حمید نوری و رد استیناف او از سوی دستگاه قضایی سوئد، سند ننگی است تاریخی بر پیشانی جمهوری اسلامی به‌مثابه آمر آن جنایات.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

آن‌چه در هفته‌ی ۲۱ تا ۲۸ خرداد گذشت

صاحبان نام‌های بیرون‌آمده از دودکش شورای نگهبان هر کدام بیانیه‌ای خواندند و از چنین می‌کنیم و چنان، گفتند. و از اصلاح امور و پیشرفت. تو گویی تا به‌امروز جن‌ها بر ایران حاکم بوده‌اند. و از برابری زن و مرد هم گفتند. و هیچ یک اما از شورای نگهبان در همین ادعای برابری زن و مرد، نپرسید، چرا برای خالی نبودن عریضه هم که شده، نام زنی را بیرون نداده است!

مطالعه »
یادداشت

انتخابات ۸ تیر و اعتلای نقش جبهه اصلاحات

انتخابات ۸ تیر در حساس ترین لحظات از عمر ۸۰ ساله خاورمیانه برگذار می شود و نتیجه آن قطعا نه فقط بر جایگاه ایران و بر سرنوشت مردم، که بر اوضاع منطقه و جهان، تاثیر گذار است. جای تاسف بسیار است که در این لحظات حساس جای زخم های به جا مانده بر قلب و روح بخش عمده ای از شهروندان ایران چنان عمیق، و جای تمایل حاکمیت به درمان این زخم ها چنان خالی است که بیگمان در ۸ تیر یکی از بی رمق ترین انتخابات ها در تاریخ جمهوری اسلامی ثبت خواهد شد.

مطالعه »
بیانیه ها

آزادی حمید نوری لکهٔ ننگی بر دامن مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر است!

این نخستین بار نیست که مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر، با پشت کردن به تمام موازین ادعایی خود دست به اقداماتی این چنینی می‌زنند. این اقدام دولت سوئد ارزش اقدام تاریخی دستگاه قضاییهٔ سوئد را کاهش نمی‌دهد. محاکمه حمید نوری و محکومیت قطعی او نقش استقلال قوه قضائیه مستقل و کارآمد را به نمایش گذاشت و ثابت نمود که قوۀ قضاییه به عنوان شاخک حسی جامعه برای استقرار حاکمیت قانون، آلت دست دولت‌ها نخواهد شد. اسناد مکتوب این محاکمه، محکومیت حمید نوری و رد استیناف او از سوی دستگاه قضایی سوئد، سند ننگی است تاریخی بر پیشانی جمهوری اسلامی به‌مثابه آمر آن جنایات.

مطالعه »
پيام ها

بدرود رفیق البرز!

رفیق البرز شخصیتی آرام، فروتن و کم‌توقع داشت. بی‌ادعایی، رفتار اعتمادآفرین و لبخند ملایم‌اش آرام‌بخش جمع رفقای‌اش بود. فقدان این انسان نازنین، این رفیق باورمند، این رفیق به‌معنای واقعی رفیق، دردناک است و خسران بزرگی است برای سازمان‌مان، سازمان البرز و ما!

مطالعه »
بیانیه ها

آزادی حمید نوری لکهٔ ننگی بر دامن مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر است!

این نخستین بار نیست که مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر، با پشت کردن به تمام موازین ادعایی خود دست به اقداماتی این چنینی می‌زنند. این اقدام دولت سوئد ارزش اقدام تاریخی دستگاه قضاییهٔ سوئد را کاهش نمی‌دهد. محاکمه حمید نوری و محکومیت قطعی او نقش استقلال قوه قضائیه مستقل و کارآمد را به نمایش گذاشت و ثابت نمود که قوۀ قضاییه به عنوان شاخک حسی جامعه برای استقرار حاکمیت قانون، آلت دست دولت‌ها نخواهد شد. اسناد مکتوب این محاکمه، محکومیت حمید نوری و رد استیناف او از سوی دستگاه قضایی سوئد، سند ننگی است تاریخی بر پیشانی جمهوری اسلامی به‌مثابه آمر آن جنایات.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

بیانیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران دربارۀ آخرین تحولات کشور، و نمایشِ انتخاباتی پیشِ‌روی

حقوق بشر! 

منصور یاقوتی معلم، نویسنده متعهد و واقعگرا

مرا عهدیست با جانان…

چه اتفاقى افتاده؟

سخنان مجید عبدالرحیم‌پور در یادمان بیژن جزنی و یاران