چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۰:۳۰

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۰:۳۰

آه... ماندانا!
فروردین ۱۳۶۱ بود که از کمیتۀ مشترک به بند ۲۴۳ زنان اوین منتقل شدم. دخترکی شیرین ومخملین نظرم را جلب کرد. شاید ۲۲ سال داشت. نرم ومخملین بود، با صلابت....
۳۰ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: زهره تنکابنی
نویسنده: زهره تنکابنی
شوق وزیدن 
در قعر نومیدی … به تداوم ناگزیر زیستن می اندیشم، به تماشای شکوفه های شکوفنده، در باغ بهاری،. که پایان تمامی زمستان ها را،. اعلام می کند...
۲۹ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: مسعود دلیجانی
نویسنده: مسعود دلیجانی
جنایات جمهوری اسلامی علیه هموطنان بهایی را محکوم میکنیم
نظام جمهوری اسلامی سالهاست با گفتمان خودی-غیر خودی، شیعه-سنی، انقلابی-غیر انقلابی و مشابه آن، با پر رنگ کردن اختلافات قومی و مذهبی ملت ایران را چند بخش کرده و کوشش...
۲۹ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: سازمانهای جبهه ملی ایران خارج کشور
نویسنده: سازمانهای جبهه ملی ایران خارج کشور
بحران خالص سازی و به صحنه‌‌آمدن اصلاح طلبان در سیمای تحریم شکنان و کنشگری مرزی!
آیا لقمه خالص سازی در گلوی خامنه‌ای گیر کرده است؟ ... چرا آب و نان اصلاح طلبان در گرو ایفا نقش در هم شکستن دوقطبی جامعه است؟ مهندسی انتخابات از...
۲۹ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: تقی روزبه
نویسنده: تقی روزبه
بیانیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران دربارۀ آخرین تحولات کشور، و نمایشِ انتخاباتی پیشِ‌روی
حرکت مشترک ما در تحریم نمایش انتخاباتی رژیم منفور و ورشکستۀ ولایت فقیه به‌رهبری علی خامنه‌ای، پیام روشن اکثریت قریب‌به‌اتفاق مردم میهن ما به این رژیم است.
۲۹ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: حزب توده ایران
نویسنده: حزب توده ایران
حقوق بشر! 
در سرزمین اروپا که «فرشتگان» بر آن حاکم ند، انسانيت در حال دفن شده‌ است! سرزمینی که مردگان سیاسی در آن بر صندلی قدرت نشسته اند، با سیاستهای تکراری و...
۲۸ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: شمی صلواتی
نویسنده: شمی صلواتی
منصور یاقوتی معلم، نویسنده متعهد و واقعگرا
مانیفست منصور یاقوتی و تمامی معلمانی که درد مردم را می فهمند، فقط در کلاس درس و آموزش خلاصه نمی شود، منصور رسالت یک معلم را فراتر از تعلیم و...
۲۸ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: بهروز شوقی
نویسنده: بهروز شوقی

نامه ی هفتم فرود سیاوش پور (حسن نایب هاشم) به اکبر گنجی ((کاوه پور))

از تو تقاضا میکنم که فقط پزشک و بيمارستان مورد نظرت را تعيين کنی. اگر مرا نيز شايسته بدانی در خدمتت هستم. در بيمارستانی کار نمی کنم ولی می توانم ترتيب درمان و توانبخشی تو را در بهترين بيمارستان های کشورمان را بدهم حتما همکاران زيادی از من در ايران و انيران هم می توانند پيشنهاد مشابهی به تو بدهند. به همه پیشنهادهایی که به تو میشود بیندیش عزیزم.

اکبر عزیزم، امروز روز پنجاه و ششم اعتصاب غذای تو و روز هشتم اعتصاب غذای من و آغاز صدمین سال مشروطیت است. ٩٩ سال گذشته است و هنوز سلطانی مستبد بر میهن مان حکمفرمائی می کند. نمی آیی دست به دست هم دهیم تا شاید سال دیگر در چنین روزی او را در شیشه کرده باشیم؟ نمی خواهم بروی. با ما بمان. کار زیادی پیش روست. 
چند روزی است که هیچ خبری از تو نیست و من به شدت دل‌نگران. این روزها مته ی قوی تری را انتخاب کرده ام تا بالاخره این دیوار سربین را سوراخ کنم و به بالینت بیایم. تنها می توانم حدس زنم که چه سناریوی سفید یا سیاه یا خاکستری رنگی در پشت دیوار زندان میلاد نگارش است. من به خاکستری و سیاهش حتا نمی خواهم لحظه ای بیندیشم. امروز نرسیدم که اعلامیه های در هوا پرتاب شده را بخواهم. خواندم که امروز هم همسر و دختران نگرانت به دیدارت نائل نشدند. به آنجلیکا بیر که از این سوی دنیا دیدارت را مشتاق است تذکره نداده اند. خبرگزاری فارس که می گویند نزدیک ترین مناسبات را با مرتضوی دارد در چند پاراگراف، پریشان گویی های غریبی کرده است. آسمان و ریسمانی را به هم بافته است که تنها از ذهن پریشان اندیشانی مثل مرتضویٍ حسین شریعتمداری و امثال آنها می تواند تراوش کند. زحمتت ندهم مثل آن که گفته باشند خسن و خسین دختران معاویه هستند.
گفتم که از دیروز اشک ریزشی را آغاز کرده ام که امیدوارم هرچه زودتر با رسیدن نامه هایم به دستت و گرفتن پاسخ مورد انتظارم از جانب تو پایان یابد.
چربی گیری را ادامه خواهم داد. نمی دانم که میدانی یا نمی دانی که چربی گیری چیست؟ در آخرین سال های حکمرانی سلطان اسبق در خوابگاه ها، دانشجویان به تصور جوانانه خود برای اینکه مقاومت یکدیگر را در برابر شکنجه های احتمالی آینده در زندان شاه بسنجند به “شوخی” و بازی چند نفره سر یک نفر می افتادند و تا می توانستند نیشگون های محکم از او می گرفتند. حالا هم خیلی از یاران آن هنگام شاید با “صبر” خود چربی دهی زندانیان سیاسی را سنجش می کنند تا در دفتر محاسبات خود نمره ی دلخواه را به آنان دهند. اکبر جان تو نمره ی بیست را در امتحان آنها مدتهاست که گرفته ای. ما در سیستم آموزشی خود از ٢٠ بالاتر نداریم. تو چه اصراری داری به گرفتن نمرات بالاتر از ٢٠؟
تو بعد از سوزاندن تمام چربی خود، گوشت و جوارحت را هم بیشتر از حد سوزانده ای. باور کن که الان نوبت اندکی توقف است، به کجا چنین شتابان؟ هر چه در این جهت پیش روی من خود را ملزم میبینم که با سرعتی بیشتر به سویت بشتابم با ترکیبی از چربی سوزی و “آب بازی” با تو تا خمیره ی مختصری از اکسیر حیاتی که در این سال ها در خود اندوخته ام، نوش جانت کنم. اما این اکسیر هم لایزال نیست.
به خودت بیا عزیزم آخر. به همسر و دخترانت بیشتر بیندیش، مرا هم چون برادری در نظر بگیر. در این سو برادر دیگرت ابراهیم را می بینم و الحق که چه نامه ی قشنگی به همسرت نوشته است. در آن سو هم حتمن خیلی ها هستند ولی من خبر ندارم. خاله و دایی زاده ها، عموها و عمه زاده هایت هم کم نیستند و به شدت نگران تو. دستکم عفت و رویا و بهاره و رضا و عباس و نسیم را من می شناسم. از دیروز در سفرم و مبادا فکر کنی از تو دور می شوم. نمی توانم از حمایت قطعی دوستانت در این سوی تیر به میان درخت نشسته ی آرش گزارشی به تو بدهم تا قوتی باشد برای قلب مهربانت. این روزها زیاد به پر و پای آقای ماردوش، مقام معظم ابلهی پیچیده ام. این رسم من نیست چون همانطور که گفتم عدوی او نیستم و تنها منکر پیگیر اویم. من کند ذهنان و روانپریشان فراوان مداوا کرده ام یا در مداوایشان شریک بوده ام. ولی امروز لازم می بینم که خشم و خشونت کور او را که بر رویت متمرکز کرده است منحرف کنم. هرچند به سوی خودم باشد و کار به اندازه کافی دشوار مرا با تو دشوارتر سازد.
می دانم که “مسئله گنجی” این روزها دغدغه جدی اوست. امیدوارم که حواسش جمع باشد و ببیند که “مسئله گنجی” می تواند با مسئله ی دیگری مشابه آن هم همراه شود. انتظار من این است که او هرچه زودتر مسئله ی اول را به سرعت حل کند تا امکان پیدایش مسئله ی جدی جدیدی برایش کاهش پیدا کند. میشائیل نیاورانی که از مشاهیر و نخبگان فرهنگی کشورهای آلمانی زبان است چندی پیش در برابر این سوال که خود را بیشتر ایرانی می داند یا اتریشی گفته بود ١٠٠ درصد ایرانی و ١٠٠ درصد اتریشی. من می توانم او را درک کنم. امیدوارم آقای ماردوش بداند که انبوهی از ایرانیان در انیران خود را کماکان کاملن ایرانی میدانند ولی از حقوق انیرانی خود نیز برخوردارند. از تسلط خوب آقای ماردوش بر زبان فارسی آگاهم. اگر اوضاع طور گونه ای پیش می رفت امروز شاید یک دبیر خوب ادبیات فارسی در یکی از دبیرستان ها می بود. او حتما شاهنامه خوانده است و می داند که فرود از پدر ایرانی و از مادر انیرانی است. امیدوارم برحذر باشد که مسئله ی دیگری شبیه گنجی می تواند برایش گرانتر از آنچه تصور می کند تمام شود. اگر عقلش الان درست کار کند حل این مسئله را در اولویت اولش قرار می گیرد. هر چند می ترسم که این روزها بزرگ ترین دغدغه اش توجه دائم به پشت دست چپ و سابش مکرر آن باشد تا نکند مار جدیدی از آنجا بروید. این ترس از بوسه شاید باعث عکس العمل سریع او در دست کشیدن چند روز پیشش بود.
اکبر جان این نامه نیز طولانی شد. آخر فردا به دیدار چند ده نفری از لشگریان فریدون (یادآوری پیشین فراموش نشود) می روم. همان ها که در آخرین لحظه خود را از چنگال شکارچیان مغز انسان رهانیدند ، می رویم تا با هم شوری کنیم. شاید نامه ی بعدی ام اندکی دیرتر ارسال شود. ولی کماکان تمام دلم با توست و هر لحظه فرصت کنم پی جویت خواهم بود. پاسخ دلخواهم را هر طور که توانستی ابراز کن. این یک لیتر اشکی که هر روز از چشمانم جاری خواهد شد. توانم را محدود و محدودتر خواهد کرد. مرا در یاب.
اکبر جان حق داشتن پزشک معتمد و بستری شدن در بیمارستان دلخواه یک حق بشری است. فاصله ی پزشک و بیمار نزدیک ترین روابط است و انسان خود را به هر کسی نمی سپارد.
از تو تقاضا میکنم که فقط پزشک و بیمارستان مورد نظرت را تعیین کنی. اگر مرا نیز شایسته بدانی در خدمتت هستم. در بیمارستانی کار نمی کنم ولی می توانم ترتیب درمان و توانبخشی تو را در بهترین بیمارستان های کشورمان را بدهم حتما همکاران زیادی از من در ایران و انیران هم می توانند پیشنهاد مشابهی به تو بدهند. به همه پیشنهادهایی که به تو میشود بیندیش عزیزم.
بی صبرانه منتظر پاسخ دلخواهم هستم.

شامگاه جمعه ١۴ مرداد ١٣٨۴

فرود سیاوش پور 

تاریخ انتشار : ۱۴ مرداد, ۱۳۸۴ ۶:۳۰ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

آزادی حمید نوری لکهٔ ننگی بر دامن مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر است!

این نخستین بار نیست که مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر، با پشت کردن به تمام موازین ادعایی خود دست به اقداماتی این چنینی می‌زنند. این اقدام دولت سوئد ارزش اقدام تاریخی دستگاه قضاییهٔ سوئد را کاهش نمی‌دهد. محاکمه حمید نوری و محکومیت قطعی او نقش استقلال قوه قضائیه مستقل و کارآمد را به نمایش گذاشت و ثابت نمود که قوۀ قضاییه به عنوان شاخک حسی جامعه برای استقرار حاکمیت قانون، آلت دست دولت‌ها نخواهد شد. اسناد مکتوب این محاکمه، محکومیت حمید نوری و رد استیناف او از سوی دستگاه قضایی سوئد، سند ننگی است تاریخی بر پیشانی جمهوری اسلامی به‌مثابه آمر آن جنایات.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

آن‌چه در هفته‌ی ۲۱ تا ۲۸ خرداد گذشت

صاحبان نام‌های بیرون‌آمده از دودکش شورای نگهبان هر کدام بیانیه‌ای خواندند و از چنین می‌کنیم و چنان، گفتند. و از اصلاح امور و پیشرفت. تو گویی تا به‌امروز جن‌ها بر ایران حاکم بوده‌اند. و از برابری زن و مرد هم گفتند. و هیچ یک اما از شورای نگهبان در همین ادعای برابری زن و مرد، نپرسید، چرا برای خالی نبودن عریضه هم که شده، نام زنی را بیرون نداده است!

مطالعه »
یادداشت

انتخابات ۸ تیر و اعتلای نقش جبهه اصلاحات

انتخابات ۸ تیر در حساس ترین لحظات از عمر ۸۰ ساله خاورمیانه برگذار می شود و نتیجه آن قطعا نه فقط بر جایگاه ایران و بر سرنوشت مردم، که بر اوضاع منطقه و جهان، تاثیر گذار است. جای تاسف بسیار است که در این لحظات حساس جای زخم های به جا مانده بر قلب و روح بخش عمده ای از شهروندان ایران چنان عمیق، و جای تمایل حاکمیت به درمان این زخم ها چنان خالی است که بیگمان در ۸ تیر یکی از بی رمق ترین انتخابات ها در تاریخ جمهوری اسلامی ثبت خواهد شد.

مطالعه »
بیانیه ها

آزادی حمید نوری لکهٔ ننگی بر دامن مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر است!

این نخستین بار نیست که مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر، با پشت کردن به تمام موازین ادعایی خود دست به اقداماتی این چنینی می‌زنند. این اقدام دولت سوئد ارزش اقدام تاریخی دستگاه قضاییهٔ سوئد را کاهش نمی‌دهد. محاکمه حمید نوری و محکومیت قطعی او نقش استقلال قوه قضائیه مستقل و کارآمد را به نمایش گذاشت و ثابت نمود که قوۀ قضاییه به عنوان شاخک حسی جامعه برای استقرار حاکمیت قانون، آلت دست دولت‌ها نخواهد شد. اسناد مکتوب این محاکمه، محکومیت حمید نوری و رد استیناف او از سوی دستگاه قضایی سوئد، سند ننگی است تاریخی بر پیشانی جمهوری اسلامی به‌مثابه آمر آن جنایات.

مطالعه »
پيام ها

بدرود رفیق البرز!

رفیق البرز شخصیتی آرام، فروتن و کم‌توقع داشت. بی‌ادعایی، رفتار اعتمادآفرین و لبخند ملایم‌اش آرام‌بخش جمع رفقای‌اش بود. فقدان این انسان نازنین، این رفیق باورمند، این رفیق به‌معنای واقعی رفیق، دردناک است و خسران بزرگی است برای سازمان‌مان، سازمان البرز و ما!

مطالعه »
بیانیه ها

آزادی حمید نوری لکهٔ ننگی بر دامن مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر است!

این نخستین بار نیست که مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر، با پشت کردن به تمام موازین ادعایی خود دست به اقداماتی این چنینی می‌زنند. این اقدام دولت سوئد ارزش اقدام تاریخی دستگاه قضاییهٔ سوئد را کاهش نمی‌دهد. محاکمه حمید نوری و محکومیت قطعی او نقش استقلال قوه قضائیه مستقل و کارآمد را به نمایش گذاشت و ثابت نمود که قوۀ قضاییه به عنوان شاخک حسی جامعه برای استقرار حاکمیت قانون، آلت دست دولت‌ها نخواهد شد. اسناد مکتوب این محاکمه، محکومیت حمید نوری و رد استیناف او از سوی دستگاه قضایی سوئد، سند ننگی است تاریخی بر پیشانی جمهوری اسلامی به‌مثابه آمر آن جنایات.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

آه… ماندانا!

شوق وزیدن 

جنایات جمهوری اسلامی علیه هموطنان بهایی را محکوم میکنیم

بحران خالص سازی و به صحنه‌‌آمدن اصلاح طلبان در سیمای تحریم شکنان و کنشگری مرزی!

بیانیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران دربارۀ آخرین تحولات کشور، و نمایشِ انتخاباتی پیشِ‌روی

حقوق بشر!