یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۸

یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۸

نا آرامی ها در مصر : متعصبین خواهند باخت

اسلامی ها قصد داشتند کشور مصر را به زمان قرون وسطی برگردانند و قدرت خودشان را در دیگر کشور های عربی گسرش دهند . سرنگونی اخوان المسلمین در مصر منجر به پایان قدرت اسلامگرایی در کشور مصر گردید .

 
 حامد عبد الصمد نویسنده و روزنامه نگار مصری مقیم آلمان 
                                                                              
  اسب ” تروآ ” ی دموکراسی 
 هر وقت و هر جا که اسلامیست ها به قدرت دست یافتند ، همراه آنان دو سناریو قابل پیش بینی هم وجود دارد :
الف  – آنها با مشت آهنین حکومت می کنند و جامعه  و کشور را به یک زندان بزرگ تبدیل می نمایند ؛ همه چیز و همه جا را نا بود و ویران میکنند : مانند ایران ؛ افغانستان ؛ سومالی و سودان . ب  – حال اگر آنها از قدرت ساقط شوند مانند الجزایر دهه ٨٠ ، خودشان را بصورت ارگانهای تروریستی شکل میدهند و در کوچه و خیابان حمام خون راه می اندازند . 
درست الأن در مصر ، سناریو اول با مداخله و میانجیگری ارتش عوض شد . همزمان ترس از بروز سناریو دوم ، همان حملات تروریستی ” اخوانی ها ” دارد رشد میکند . هم اکنون ” اخوانی ها” شاخه نظامی خودشان را به خیابان ها گسیل میکنند و بطوری وحشیانه به دور  و بر خود تیراندازی میکنند و تلاش میکنند مردم را به ترس و وحشت بیندازند تا رییس جمهور سرنگون شده خود را دو باره به قدرت برگردانند .حقیقت  این است که ” اخوانی ها ” روح زمانه را نفهمیده و درک نکرده اند . آنها قادر به تصور این نبودند که در زمان ارتباطات جهانی ، امکان حضور  و دوام دیکتاتوری های جدید آسان  نیست . آنها   برای رسیدن به قدرت سیاسی  از دموکراسی  به عنوان اسب ” تروا ” استفاده میکنند . آنها از درون دموکراسی را تهی و نا بود  میکنند . آنها می خواستند مانند رییس جمهور سابق حسنی مبارک ، با سرعت زیاد و شدت  و کنترل هر چه بیشتر بر همه ارگانهای کشور چنگ بیندازند .اتحاد آنها با ” حماس ” یک تهدید آشکار برای امنیت  شبه جزیره سینا بود که منجر به از دست رفتن جان  ١۶ نفر از سربازان مصری شد. برنامه اقتصادی نا شیانه  و نا کار آمد آنها ، منجر به ویرانی  اقتصادی کشور گردید . 
 
مصر به کشتار و خونریزی تهدید میشود 
از آنجایی که در مصر پارلمان وجود ندارد ، برای براندازی یک رییس جمهور باید یک برنامه مورد پسند یا  یک جریانی راه می افتاد تا همه را از دست محمد مرسی خلاص کند . ارتش می بایست مداخله میکرد . تا از یک جنگ داخلی بین هواداران و مخالفان  او  و ویرانی بیشتر اقتصادی کشور جلوگیری نماید . متخصصان خارج از گود در کشور های غربی ، پشت این قضیه پیش آمده در مصر را یک کودتای نظامی می بینند  و خواست میلیون ها مصری را نا دیده میگیرند . بندرت پیش می آید که ” طالبان ” ، حماس ، دولت آمریکا و دولت آلمان دارای یک نظر باشند اما در این مورد همه آنها  برکناری محمد مرسی را ضربه  ای به دموکراسی میدانند . اما باید گفت که دموکراسی ازدواج کاتولیکی نیست که حق تقاضای طلاق زنان از مردان را صلب میکند حتی اگر مرد یا شوهر الکلی و هرزه باشد و نسبت به او بد رفتاری کند .  اسلامی ها قصد داشتند کشور مصر را به زمان قرون وسطی برگردانند و قدرت خودشان را در دیگر کشور های عربی گسرش دهند . سرنگونی اخوان المسلمین در مصر منجر به پایان قدرت اسلامگرایی در کشور مصر گردید . کشور مصر همیشه مرکز اسلام رادیکال و افراطی بود .بنا بر  این  با وجود خطرات زیاد در قاهره ، ما نباید فراموش کنیم : سرنگونی محمد مرسی بوسیله ارتش تنها راه حل بود . دخالت ارتش ، دفاع از آزادی مردم مصر ، و همچنین جلوگیری از تهدید آنها علیه غرب بود . 
 
آخرین نبرد شروع شده است 
بله ، مرسی دموکراتیک انتخاب شد. با راههای قانونی به قدرت رسید . اما یک تفاوت معنی دار  بین قانون و مشروعیت وجود دارد . قانونی  بودن یک روش یا یک طرز اجرا است . ، اما مشروعیت یک مرافعه و دعوای  طولانی و قدیمی است . به خاطر همین است که برای من مرسی مشروعیت خود را به عنوان رییس جمهور مصر از دست داده بود .او پس از زمانی کوتاه از به قدرت رسیدن خود ، به تمام وعده های خود پشت پا زد و از قوانین دموکراسی سر پیچی نمود  و با صدور فرمانهای مورد جدل ، خودش را ماورا و بالا تر از قانون قرار داد و اجازه داد تا شاخه نظامیان اخوان المسلمین دادگاه قانون اساسی را به تصرف خود در آورند . آنها سعی کردند با این کار خود مانع رای   قضات بر  علیه قانون اساسی اسلامی شوند . و همان موقع که مردم تظاهرات صلح آمیز خود را در برابر کاخ ریاست جمهوری آغاز کردند ، باز هم یک قسمت از اعضا شاخه نظامی اخوان المسلمین را به سوی تظاهر کنندگان فرستاد و اجازه داد تا آنها تظاهرات را با خونریزی به پایان ببرند . متحدان اسلامی اش ، روسای مخالفان را حتی در حضور او به عنوان خائنین بی دین خطاب میکردند . بعضی از کانالهای تلویزیونی نزدیک به او ، در واقع مردم را بر علیه ” قبطی ” ها و اقلیت شیعه تحریک میکردند و صحنه سازی ها و برنامه ریزی های آنها ، منجر به کشتار و قربانی شدن عده زیادی از مردم گردید . زمانهای غیر عادی ، الزامات غیر عادی هم می طلبند : کاری که ارتش مصر در سوم یولی ٢٠١٣ انجام داد در واقع  نه یک کودتا بلکه یک عملیات آزاد سازی  گروگانها از  دست گروگانگیر ها بود . تمام کشور بوسیله محمد مرسی و اخوان المسلمین او ، با نام دموکراسی به گروگان گرفته شده بود و مورد بد رفتاری و سوء استفاده قرار میگرفت .
 
افتادن ماسک اسلامیست ها 
هم اکنون دو باره کارت های بازی بر خورده اند. اخوان المسلمین این شانس را دارد که دوباره در دولت و حکومت و انتخابات جدید شرکت کند. اما آنها نمی خواهند . وقتی که نمی توانند قواعد و اصول بازی را خودشان تعیین و تبیین کنند، آنوقت بازی را نمی پذیرند . آنها سعی میکنند شکافهای جامعه  را هر چه بیشتر عمیق تر کنند. محمد مرسی و اخوان المسلمین او، در همان  آغاز بر علیه دموکراسی و بر علیه خواست اکثریت مردم مصر کودتا کردند، اکنون ماسک اسلامیست ها افتاده است و آنها هم اکنون به آن زبانی صحبت میکنند که در بهترین  شکل به آن تسلط دارند که همان زبان تجاوز و خشونت است. در قاهره ، اسکندریه و در شبه جزیره سینا و در جنوب کشور ، آنها می خواهند با خشونت و درگیری ، رییس جمهور بر کنار شده را دو باره به قدرت برگردانند . دهها کشته و صد ها مجروح نتیجه اولین روز درگیری های آنها بودند . آخرین نبرد متعصبین شروع شده است و آنها بازنده این نبرد خواهند بود . 
 
تاریخ انتشار : ۱۶ تیر, ۱۳۹۲ ۶:۴۱ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

انتخابات! کدام انتخابات؟

با عنایت به این وضع و شرایط عملا موجود آنچه در ایران برگزار میشود فاقد حداقل شرایط برای شناخته شدن بعنوان یک انتخابات است. با تمام محدودیت ها و کنترل های نظام امنیتی و سیاسی انتخابی در کار نیست و دقیقا با استعاره از آقای خمینی « در این رژیم آزادی های فردی پایمال و انتخابات واقعی و مطبوعات و احزاب از میان برده شده اند.

مطالعه »
یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
آخرین مطالب

عدم شرکت در انتخابات، همراهی با مردم و در جهت حفظ مصالح ملی است

بی اعتمادی ۸۰ درصد مردم نسبت به نظام حاکم گویای آن است که حکومت با همین سیاست ها و برنامه ها که علیه مصالح ملی و منافع مردم است ، پیش می راند. از این رو برای نجات کشور راهی جز ایستادن در کنار….

«انتخابات» نمایشی برای مشروعیت بخشی به تمامیت ‌خواهی نظام و تمرکز و خالص سازی قدرت

جمهوری اسلامی اکنون در شرایطی قرار دارد که ادامۀ وضع موجود بدون تغییرات در ساختار نظام هر روز سخت‌تر می‌شود. پروسه و روند تحولات تاکنونی و تجربه نشان میدهد که انتظار هیچ تغییر مثبتی از حکومت به شکل امروزی آن برای بهتر شدن اوضاع کشور متصور نیست، بلکه برعکس وضع بدتر از امروز خواهد شد. از این‌ رو عدم شرکت در انتخابات، آغاز راهی دشوار برای فشار مدنی بیشتر مردم به نظام برای تغییرات است. تنها نافرمانی مدنی و اعتراضات گسترده، یک‌پارچه و متحد مردم در مقیاس وسیع است که می‌تواند جمهوری اسلامی را در برابر پرسش سخت تن دادن به خواست مردم، یا سرنوشتی نا معلوم و تلخ برای خودش قرار دهد.

صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف کنید!

ما خواهان توقف، ممنوعیت و لغو صدور و اجرای احکام اعدامیم! تنها با اعتراض گستردۀ مردمی و مبارزات پی‌گیر جامعۀ مدنی می‌توان صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف  و در راستای ممنوعیت و لغو اعدام از قوانین کشور گام برداشت.

سلطه بدون هژمونی

در چنین شرایطی ، مشارکت نصف و نیمه اصلاح طلبان و میانه روها در کلان شهرها ، راه به جایی نخواهد برد . مقاله انتقادی تند محمد قوچانی خطاب به حزب اتحاد ملت و تاکیدش بر لزوم ” اصلاح اصلاحات ”  هم چیزی بیش از مرثیه زود هنگام  شکست اصلاح طلبان ، در این انتخابات نیست.

یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
پيام ها

باید یکی شویم و قلب‌مان را سرود و پرچم‌مان سازیم تا بهاران خجسته به ارمغان به میهن‌مان فراز آید!

کرامت و خسرو دو جوان روشنفکر انسان‌دوست چپ بودند و غم مردم فقرزدهٔ میهن و جهان به دل داشتند. آنان شیفتۀ جنبش فداییان خلق بودند. خسرو گلسرخی در وصیت‌نامه‌اش می‌نویسد: «من یک فدایی خلق ایران هستم و شناسنامه من جز  عشق به مردم چیز دیگری نیست … شما آقایان فاشیست‌ها که فرزندان خلق ایران را بدون هیج مدرکی به قتل‌گاه میفرستید، ایمان داشته باشید که خلق محروم ایران، انتقام خون فرزندان خود را خواهد گرفت». تاثیر ایستادگی جانانه آنان در برابر نظام حاکم و پشتیبانان جهانی آن موجی از شور و ایمان در جنبش فداییان پدید آورد

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

عدم شرکت در انتخابات، همراهی با مردم و در جهت حفظ مصالح ملی است

«انتخابات» نمایشی برای مشروعیت بخشی به تمامیت ‌خواهی نظام و تمرکز و خالص سازی قدرت

صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف کنید!

سلطه بدون هژمونی

هیئت سیاسی ـ اجرایی سازمان اکثریت خاطی برنامە سازمان

۲۹ بهمن روز ستایش زن در فرهنگ ایران