پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۷:۱۵

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۷:۱۵

نقش “گرگ های خاکستری” در ترکیه 

روزنامه لس آنجلس تایمز بخش "جنگ ویژه" در سال ۱۹۹۸ در گزارشی اعلام می نماید: ارتش ترکیه از مشاوران ایالات متحده پول و آموزش دریافت کرده بود تا واحدهایی را برای حمله احتمالی شوروی تشکیل دهد. اعضای این جنبش در سال های بعد، در کشتار اقلیت های قومی و مذهبی از جمله کردهای علوی شرکت داشتند. آنها روزنامه نگاران، نویسندگان، وکلا، اعضاء اتحادیه های صنفی و فعالان چپ را در سراسر ترکیه و خارج از کشور شناسایی و به قتل رسانده اند.

اعضای جنبش “گرگ های خاکستری” در سال های بعد,در کشتار اقلیت های قومی و مذهبی از جمله کرد های علوی شرکت داشتند. آنها روزنامه نگاران,نویسندگان, وکلا, اعضاء اتحادیه های صنفی و فعالان چپ را در سراسر ترکیه و خارج از کشورشناسایی و به قتل رسانده اند.بمباران مناطق کرد نشین نیز بر اساس همین دشمنی ناسیونالیستی و در جهت حذف اقلیت های غیر ترک انجام می گیرد.آنها تلاش کردند تا ادارات و دستگاه های دولتی را از”شر” مخالفین “آزاد” نمایند. در کیفرخواستی که علیه “گرگهای خاکستری”تنظیم شده بود آمده بود: طی سالهای ۱۹۷۱ تا ۱۹۸۰, نزدیک به ۷۰۰ فقره قتل مرتکب شده اند. جنبش” گرگ های خاکستری”, عامل اصلی گسترش ترس و وحشت بین شهروندان داخل و خارج از کشور ترکیه هستند.مانند کشتار فعالین چپگرای کرد در فرانسه و نیز حمله به پاپ “یوهانس ژان پل دوم” که توسط “ممتحد علی آگچا” عامل گرگ های خاکستری صورت گرفت. از سال ۲۰۱۸، حزب عدالت و توسعه نوعثمانی رجب طیب اردوغان توانسته است با کمک حزب راستگرای افراطی و حمایت جنبش” گرگ های خاکستری”, اکثریت پارلمان ترکیه را در دست بگیرد.

 باز هم نام یکی از بد نام ترین افراد تشکیلات “گرگ های خاکستری” در ترکیه خبرساز شد. “علا الدین چاکچی” رئیس مافیای ۶۷ ساله گرگ های خاکستری در نامه ای سرگشاده، کمال کلیچداراوغلو رئیس بزرگترین حزب مخالف دولت اردوغان CHP را به مرگ تهدید کرد ۱+. این امر باعث خشم و نگرانی رهبران این حزب گردیده است. از طرف دیگر “دولت باه چلی” رئیس و پدر خوانده جناح راست افراطی حزب MHP از او حمایت کرد و او را یک دوست، یک متحد و میهن پرست خواند. اما انعکاس این نامه سرگشاده در شبکه های اجتماعی باعث سر و صدای زیادی شد و خشم و نفرت مردم را برانگیخت. تا جایی که سخنگوی رئیس جمهور رجب طیب اردوغان انتشار این نامه را غیر قابل قبول خواند و آن را محکوم کرد. نویسنده نامه علا الدین چاکچی به دادگاه سپرده شد و قرار است که محاکمه گردد. اما باید گفت بیشتر پرونده های در ارتباط با تشکیلات گرگ های خاکستری، با محکومیت های جزئی مختومه اعلام می گردند. 

 حزب راستگرای افراطی”MHP” در سال ۱۹۶۹ توسط آلپارسلان تورکیز تاسیس گردید ۲+. این حزب از همان آغاز در ارتباط تنگانگ با گرگ های خاکستری قرار گرفت.”گرگهای خاکستری” به عنوان جنبش جوانان حزب راست گرای افراطی ناسیونالیست شناخته می شود.در این حزب شماره رسمی عضویت وجود ندارد و تعداد افراد وابسته آن در داخل کشوربه بیش از یک میلیون نفر تخمین زده می شود. هدف “گرگهای خاکستری” امپراتوری بزرگی از مردم ترک از بالکان تا منطقه ایلغور نشین چین است. آنها یهودیان، ارمنی ها و کردها را دشمن ترکییه می دانند. “گرگ های خاکستری” با سلام گرگ یکدیگر را می شناسند. آنها دو انگشت وسط و انگشت شست را به شکل پوزه گرگ به هم متصل می نمایند و دوانگشت کوچک و اشاره را بطرف بالا، مانند گوش گرگ نگهمیدارند. این علامت همان نشانگر سر گرگ می باشد. رئیس جمهور اردوغان نیز بارها و بارها در سخنرانی های خود از این نماد استفاده کرده است. اتحاد اردوغان با حزب ناسیونالیست و “گرگهای خاکستری”، به او کمک کرده است تا در انتخابات های گذشته پیروز شود. در عین حال، سیاست های دولت اردوغان در سال های اخیر به طرف ملی گرایی و زنده کردن زمامداری ترکان عثمانی است۳+. برخی مخالفان دولت اردوغان اعتقاد دارند که در واقع دولت توسط حزب راستگرای افراطی ناسیونالیست اداره می شود. زیرا بدون حمایت آنها، دولت اردوغان اکثریت خود را در پارلمان از دست خواهد داد. مورات یتکین روزنامه نگار می نویسد: می توان این تصور را داشت که رئیس حزب ناسیونالیست” دولت باه چلی”، از اردوغان حمایت می کند.

حملات به روزنامه نگاران، وکلا باه چلی و آلپ ارسلان تورکیز حزب راستگرای افراطی MHP با عنوان افسر در دهه ۱۹۵۰ در ارتش آمریکا، دوره جنگ های نامتقارن را آموزش می بیند و سپس به ترکیه باز می گردند و واحدهای شبه نظامی ضد چپ، ضد وکلا و روزنامه نگاران و مخالفین را پایه گذاری می کنند که به “گرگ های خاکستری” معروف هستند. گرگ های خاکستری حملات زیادی را علیه چپ های ترکیه که در حال قدرت گیری بودند سازمان می دهند. روزنامه لس آنجلس تایمز بخش “جنگ ویژه” در سال ۱۹۹۸ در گزارشی اعلام می نماید: ارتش ترکیه از مشاوران ایالات متحده پول و آموزش دریافت کرده بود تا واحدهایی را برای حمله احتمالی شوروی تشکیل دهد. اعضای این جنبش در سال های بعد، در کشتار اقلیت های قومی و مذهبی از جمله  کرد های علوی شرکت داشتند. آنها روزنامه نگاران، نویسندگان، وکلا، اعضاء اتحادیه های صنفی و فعالان چپ را در سراسر ترکیه و خارج از کشور شناسایی و به قتل رسانده اند. بمباران مناطق کرد نشین نیز بر اساس همین دشمنی ناسیونالیستی و در جهت حذف اقلیت های غیر ترک انجام می گیرد. آنها تلاش کردند  تا ادارات و دستگاه های دولتی را از” شر” مخالفین “آزاد” نمایند. در کیفرخواستی که علیه “گرگهای خاکستری”تنظیم شده بود آمده بود: طی سالهای ۱۹۷۱ تا ۱۹۸، نزدیک به ۷۰۰ فقره قتل توسط مرتکب شده اند. جنبش” گرگ های خاکستری”، عامل اصلی گسترش ترس و وحشت بین شهروندان داخل و خارج از کشور ترکیه هستند. مانند کشتار فعالین چپگرای کرد در فرانسه و نیز حمله به پاپ “یوهانس ژان پل دوم” که توسط “ممتحد علی آگچا ” عامل گرگ های خاکستری صورت گرفت.

 یک پژوهشگر سیاسی در دانشگاه مرمره استانبول گفته است: “در دهه های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ مافیا و گرگ های خاکستری در زمینه های مختلفی از جمله درقاچاق اسلحه و مواد مخدر و کنترل بنگاه های قماراتحاد عمل داشتند. همچنین گفته می شود رئیس مافیا علاالدین چاکچی، باعث تحریک و عامل حمله راستگرایان افراطی ترک به نیروهای چپگرا بودند. همچنین از قمارخانه ها، پول های کلانی را اخاذی کرده است. وی بعد ها به جرم قتل همسرش به حبس طولانی مدت محکوم شد. بنا به گفته خودش، او در سرویس مخفی ترکیه MIT کار می کرد. یک کارمند ارشد آن در دادگاه شهادت داد که از علاالدین چاکچی، بارها در عملیات اطلاعاتی خارج از کشور استفاده شده است. با وجود همه این حوادث باید گفت که حزب ناسیونالیست و جنبش جوانان آن “گرگهای خاکستری” هنوز یکی از عناصر مهم یا تاثیر گذار در سیاست گذاری های ترکیه است. در سال ۲۰۱۹ این حزب ۵۰ سالگی خود را جشن گرفت. یکی از اعضاء این حزب که بیش از ۲۰ سال در آلمان زندگی و کار می کرد در استودیوی ARD آلمان در استانبول گفت: “من طرفدار آدولف هیتلر هستم, چگونه باید بگویم تا باور نمایید! من از ۱۳ سالگی با حزب ناسیونالیست بودم و اکنون من ۵۴ ساله هستم و هنوز هم همراه این حزب هستم.” این مرد ترجیح داد نام خود را منتشر نکند.

 

 

جهت اطلاع خوانندگان گرامی:

۱+ – CHP حزب جمهوری خواه ترکیه است که در سال ۱۹۲۳با مرام سوسیال دموکراسی توسط مصطفی کمال آتاتورک بنیانگزار جمهوری ترکیه پایه گذاری شد.

۲ +- MHP حزب جنبش ناسیونالیست، یک حزب راستگرای افراطی در ترکیه است. که “دولت باه چلی” از سال ۱۹۹۷ ریاست این حزب را به عهده دارد. MHP به عنوان بازوی سیاسی “آاتحاد ملی” (klkücüler) یا “گرگ های خاکستری” در عرصه سیاست داخلی و خارجی ترکیه، نقش بازوی سرکوب رژیم را  به عهده دارد. این حزب توسط  آلپ ارسلان تورکیز” بنیانگذاری شده است.  

۳+ – از سال ۲۰۱۸، حزب عدالت و توسعه نو عثمانی رجب طیب اردوغان “AKP” توانسته است با کمک حزب راستگرای افراطی MHP و حمایت جنبش “گرگ های خاکستری”، اکثریت پارلمان ترکیه را در دست بگیرد.

 

  

یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰-۲۵ آوریل ۲۰۲۱

 

 

تاریخ انتشار : ۵ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۹:۵۹ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

حملۀ تروریستی در مسکو را محکوم می‌کنیم!

روشن است که چنین حمله‌ای نیاز به تیمی حرفه‌ای و سازماندهی و تدارکی نسبتاً طولانی و گسترده دارد. در عین حال، زود است که بتوان تحلیل جامع و روشنی از ابعاد پشت پردۀ این جنایت و اهداف سازمان‌دهندگان آن ارائه داد. هدف از این یادداشت کوتاه نیز  در وهلۀ نخست مکثی است بر قربانیان این حمله و حملاتی از این دست. قربانیانی که تنها سهم‌شان از سازمان‌دهی و تدارک چنین جنایاتی و علل پشت پردۀ آن، هزینه‌ای است که با جان و سلامتی‌شان می‌پردازند.

مطالعه »
یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
آخرین مطالب

دیوید هرست: نحوه حمله ایران ضعف اسرائیل را آشکار کرد!

پس از چنین حمله‌ای، تصاویر بصری بد به نظر می‌رسند: اسرائیل به دیگران برای دفاع از خود نیاز دارد و در انتخاب نحوه عکس العمل نیز آزاد نیست. این حمله اگر صورت گیرد باعث می‌شود که حامی اسراییل، ایالات متحده، گزینه‌های سیاسی دیگری را انتخاب کند.

یادمان ۴٩مین سالگرد جانباختگان تپه‌های اوین به‌دست دژخیمان سلطنت پهلوی

یادمان ۴٩مین سالگرد جانباختگان تپه‌های اوین به‌دست دژخیمان سلطنت پهلوی –
جمعه، ٣١ فروردین ١۴٠٣ (١٩ آپریل ٢٠٢۴ میلادی)،
ساعت: ٢١:٣٠ به‌وقت ایران (٢٠ به‌وقت اروپای مرکزی)

نظام مالی جهانی و بازارهای مالی و پولی و ابزار آن

درک و دریافت و آموزش اقتصاد سرمایه داریِ جهان امروز׳ بدون شناخت لایه های پنهان یا کمتر شناخته شده نظام مالی و تجارت جهانی و گردانندگان و سوداگران آن و آشنایی با سویه ها و دگرگونی های شتابنده و یا گام به گام آن شدنی نیست و نیازمند واکاوی سنجشگرانه است׳ که در این بخش کوشش می شود تنها به گونه ای فشرده به آنها اشاره شود.

اینترسپت: گزارش نظامی درگیری ایران-اسراییل!

ایالات متحده مدعی است که اکثر هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌های شلیک شده ایران در جریان حمله نیمه شب شنبه را سرنگون کرده است. بیش از نیمی از تسلیحات ایران نیز قبل از رسیدن به خاک اسرائیل توسط هواپیماها و موشک های آمریکا منهدم شدند.

خوشه ها را

خاطره ها، مثل پیچک، در ما می پیچند,
چون شعاعی از گس و عطر,
نرمک نرمک، همچون امید، می گشایند راه،
می نمایند رخ …

یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
بیانیه ها

افزایش تشنج در منطقه و ادامۀ ماجراجویی‌های دولت‌های اسرائیل و ایران را محکوم می‌کنیم!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت) یک‌بار دیگر مخالفت اکید خود را با ماجراجویی‌های خطرناک پیش‌آمده از سوی اسرائیل و واکنش متقابل جمهوری اسلامی ایران و ادامۀ حملات نظامی  چه از سوی جمهوری اسلامی و چه از سوی اسرائیل، اعلام و قاطعانه از تلاش‌های دیپلماتیک برای رفع اختلافات منتج به این حوادث حمایت می‌کند. 

مطالعه »
پيام ها

از قطعنامۀ شورای امنیت سازمان ملل و برقراری آتش‌بس فوری و پایدار در غزّه حمایت می‌کنیم!

ما فداییان خلق ایران از نخستین روز آغاز جنگ ضمن محکوم کردن و غیرقابل توجیه خواندن عملیات مسلحانه و نظامی علیه مردم بی‌دفاع غیرنظامی، همراه و هم‌صدا با آزادی‌خواهان جهان خواهان آتش‌بس فوری و تأمین حقوق حقّهٔ مردم فلسطین شدیم. با این رویکرد ما مهار مقاومت آمریکا و تصویب قطعنامهٔ شورای امنیت را یک پیروزی بزرگ برای مردم بی‌گناه غزّه و فلسطین و تمامی آزادی‌خواهان جهان می‌دانیم.

مطالعه »
بیانیه ها

افزایش تشنج در منطقه و ادامۀ ماجراجویی‌های دولت‌های اسرائیل و ایران را محکوم می‌کنیم!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت) یک‌بار دیگر مخالفت اکید خود را با ماجراجویی‌های خطرناک پیش‌آمده از سوی اسرائیل و واکنش متقابل جمهوری اسلامی ایران و ادامۀ حملات نظامی  چه از سوی جمهوری اسلامی و چه از سوی اسرائیل، اعلام و قاطعانه از تلاش‌های دیپلماتیک برای رفع اختلافات منتج به این حوادث حمایت می‌کند. 

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

دیوید هرست: نحوه حمله ایران ضعف اسرائیل را آشکار کرد!

یادمان ۴٩مین سالگرد جانباختگان تپه‌های اوین به‌دست دژخیمان سلطنت پهلوی

نظام مالی جهانی و بازارهای مالی و پولی و ابزار آن

اینترسپت: گزارش نظامی درگیری ایران-اسراییل!

خوشه ها را

افزایش تشنج در منطقه و ادامۀ ماجراجویی‌های دولت‌های اسرائیل و ایران را محکوم می‌کنیم!