یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۷:۴۵

یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۷:۴۵

کویر، منبع ایده آلی برای انرژی

انتخابات ریاست جمهوری در شیلی همین آخر هفته برگزار می شود. تمامی کاندیدها در یک مورد متفق القول اند: ضرورت تداوم "انقلاب سبز" در این کشور. شیلی در این زمینه پیشتاز است. در سال 2050، نوددرصد انرژی تولیدی تجدیدپذیر خواهد بود. کلید این موفقیت در کویر آتاساما یافته شده است.
کار آنلاین
منبع: فولکس کرانت، 13 دسامبر 2017

در چشم انداز مهتاب خاکستری کویر آتاساما برجی ۲۰۰ متری سر به فلک کشیده است. هزاران آینه، همچون پیروان یک پیامبر، در نیم دایرۀ ای به دور آن حلقه زده اند. یک “گرماگیر” ۴۰ متری در پای برج گذاشته شده است تا به زودی به بالا کشیده شود.

این تأسیسات خورشیدی در سال ۲۰۱۹ به بهره برداری خواهد رسید. آنگاه تمام این آینه ها همچون گل آفتابگردان، با خورشدی خواهند گردید و گرما را به گرماگیر بالای برج منتقل خواهند کرد. گرماگیر موجب افزایش حاد دمای یک محلول نمکی و در نتیجه تبدیل آن به بخار خواهد شد. بخار به نوبۀ خود توربینی را به حرکت درخواهد آورد، و توربین انرژی را به صورت انرژی الکتریکی تحویل خواهد داد. امتیاز بزرگ این روش نسبت به پانلهای خورشیدی این است که اگر خورشید هم نتابد، باز این نیروگاه عمل خواهد کرد.

مهندس هرنان آرامایو، از مسئولان پروژه، می گوید: “نیروگاه توان کار ۱۸ ساعت بدون تابش خورشید را دارد، اما چنین اتفاقی در کویر آتاکاما هرگز پیش نخواهد آمد” و با دست آسمان را نشان می دهد: چند تکۀ کوچک و نازک ابر سفید، در پهنۀ آسمان آبی. می گوید: “تازه امروز یک روز فوق العاده ابری است! ما در اینجا ۳۶۵ روز در سال آفتاب داریم. بنابراین کافی است ساعات شبانه را پشت سر بگذاریم.”

شیلی، تحت رهبری خانم میشله باشلت، به مقام یک سرمشق در تولید انرژی تجدیدپذیر نائل شده است. باشلت در آغاز [دور دوم] ریاست جمهوری اش در سال ۲۰۱۴ اهداف بلندی را پیش روی خود گذاشت و تمام کشور اکنون به جد می کوشد که به این اهداف دست یابد. در سال ۲۰۵۰ سهم انرژی از منابع تجدیدپذیر ۹۰ درصد خواهد بود.

روز یکشنبه، ۱۷ دسامیر، مردم شیلی به پای صندوق رأی خواهند رفت و جانشین باشلت را انتخاب خواهند کرد. اختلافات بین سباستیان پینرا، کاندیدای راست محافظه کار، و الیاندرو گوئیلیر، کاندیدای چپ و میانه، هرچه باشند، تداوم انتقال موفقیت آمیز به “انرژی سبز” ابداً مورد مناقشه آنان نیست. پینرا حتی وعده کرده است که سهم گفته شده را در سال ۲۰۴۰ به صددرصد برساند.

شیلی، برخلاف بسیاری دیگر از کشورهای منطقه، محروم از منابع نفت و گاز است و تا حدود پنج سال پیش سه چهارم نیاز خود به انرژی را با واردات انرژیهای فسیلی تأمین می کرد. بقیه انرژی مورد نیاز توسط توربینهای آبی روی سدها تولید می شد. شیلی، در سال ۲۰۰۷، هنگامی با درد به وابستگی اش به آرژانتین وقوف یافت، که این کشور همسایه شیرهای گاز خود را به روی آن بست، زیرا خود آرژانتین برای تأمین تقاضای فزایندۀ صنایع به انرژی، به آن نیاز یافت.

نتیجه کمبود انرژی حاد در شیلی بود. فشار قبض های متزاید انرژی بر شهروندان و ادارات واقعاً سنگین بود. برنامه ها برای استفاده از منابع مخرب و آلاینده زغالی و نیروگاه های آبی، در زمان حکومت پینرا، به اعتراضات گسترده ای انجامید. باشلت، که پس از پینرا به ریاست جمهوری رسید، تصمیم گرفت که تماماً بر تولید انرژیهای تجدیدپذیر – همچون خورشید، باد و “زمین گرمائی” – متمرکز شود.

زمانبندی او درست از کار درآمد. هزینه تولید انرژی از خورشید و باد در سالهای گذشته کاهش یافته است و شرکتهای انرژی دست به رقابت برای سبقت در تولید انرژی تجدیدپذیر زده اند. پیش از ریاست جمهوری باشلت سهم انرژیهای تجدیدپذیر ۶ درصد بود. اکنون ۲۰ درصد است.

شرح موفقیت

کلید موفقیت شیلی در کویر آتاساما، در شمال این کشور، نهفته است. هیچ جای دیگری در دنیا چنین خورشید تند، هوای خشک و آسمان صافی ندارد. بنابراین جائی بهتر از اینجا برای ت.لید انرژی قابل تصور نیست. به علاوه کویر آباساما پر از منابع آتشفشان است، که برای تولید انرژی زمین گرمائی لازم اند و در تمام اوقات سال باد شدیدی در آن جریان دارد؛ چیزی که کویر را برای تولید انرژی بادی مساعد می سازد.

پروژۀ انرژی خورشیدی در کویر آتاساما در مالکیت شرکت انرژی امریکائی ای. آی.جی. است. این شرکت در کنار برج گفته شده و یازده هزار آینۀ متحرک، ۳۶۰هزار پانل خورشیدی نیز نصب خواهد کرد. این پانلها هم به آرامی به همراه خورشید حرکت می کنند. فرناندو گونزالس، مدیرعامل شرکت ای.آی.جی.، که برای مشاهدۀ پیشرفت کار از دفتر مرکزی شرکت در واشتکتن به کویر آمده است، می گوید: “شیلی مقررات روشن و روانی برای سرمایه گذاران خارجی دارد. دولت هم امکان می دهد که بازار کار خودش را بکتد. این پروژه ثابت می کند که رقابت با انرژیهای فسیلی، بدون یارانه نیز ممکن است.”

پیش رو، در ناحیه ای دست نایافتنی، آتشفشان کرو پابلون، منبع نیروگاه زمین گرمائی دل نوتره، قرار دارد. راه تا آنجا چیزی غیر از شن و سنگ نیست. به نظر می رسد که در این جا هیچ گونه حیاتی ممکن نباشد، اما این فقط ظاهر امر است: این جا پر از گله های لاما است که جولان می دهند. و فلامینگوهای زیبائی که با پرهای سرخ شان بر نمکزارهای سفیدبرفی می خرامند. باد ابرهای به شدت کمیاب را، که سایه های درازی بر اتشفشانها می اندازند، همچون فیلمی با دور تند، می پراکند.

کرو پابلون یک آتشفشان نسبتاً کوچک در این کویر پهناور است. در این جا، در ۴۵۰۰ متری از سطح دریا، نیروگاه دل نوتره گرما را از اعماق زمین بیرون می کشد و آن را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. گیدو کاپتی، مدیر این پروژه، می گوید: “کار این آتشفشان عالی است. من کمتر آتشفشانی با این قدرت مولد دیده ام.”

این ایتالیائی ۷۲ ساله که زندگی اش را مصروف تکمیل تکنیک انرژی زمین گرمائی کرده است، چند سال پیش به شیلی نقل مکان کرد تا نخستین نیروگاه زمین گرمائی را در امریکای جنوبی بسازد. نیروگاه دل نوتره، که از ماه سپتامبر به بهره برداری رسید، ۲۷۲ میلیون اورو هزینه برداشته است و دارای ظرفیتی برابر ۴۸ مگاوات است. این ظرفیت پاسخگوی نیاز ۱۶۵هزار خانوار است.

همۀ کارگران این نیروگاه عینکهای تیرۀ آفتابی بر چشم دارند. کار در این جا ضرباهنگ کندی دارد. کمبود اکسیژن هوا سرگیجه آور است. روزها خورشدی بی رحمانه می تابد، در حالی که دمای هوا در شبها به ۳۰ درجه زیر صفر می رسد. پرستاران هر روزه فشار خون پرسنل را اندازه می گیرند. کسانی که فشار خون شان بالا باشد، باید مدتی را در اتاق اکسیژن سپری کنند.

مهندس مارسل بلنگر اعتراف می کند که “شرایط کار در این جا دشوار است.” اما او از کارش بسیار راضی است. می گوید: “ما پیشگامان ایم. این مرتفعترین نیروگاه زمین گرمائی در دنیاست.” او با گامهای بلندی محوطه را می پیماید. دودی گرم و سفید با قدرت از زمین تنوره می کشد و بوی تند گوگرد را به اطراف می پراکند. او با برقی در چشمانش می گوید: “این هم یک منبع جدید. فردا آن را هم وارد خط تولید می کنیم.”

از محل منبع لوله های بزرگی به طرف نیروگاه، که دو-سه کیلومتر آن سوتر در نزدیکی ده اولاگوئه قرار دارد، کشیده شده اند. بنا به گفتۀ کارلوس ریگاداس، کدخدای ده، این ده ۳۴۵ نفر جمعیت دارد. اما جز تعداد انگشت شماری اهالی کهنسال، بسیاری ده را ترک کرده اند. خیلی از خانه ها در برون با قفلهای زنگ زده بسته شده اند. دانش آموزان مدرسۀ ده ۳۳ نفر اند.

سرخپوستان کوچوآ

زمانی در این جا ۴۵۰۰ سرخپوست کوچوآ در خانه های گلی زندگی می کردند. آنها به استخراج سولفات اشتغال داشتند. اما وقتی بدیلی مصنوعی برای سولفات به بازار آمد، اقتصاد محلی در این جا فروپاشید. به جز چند زن که به نظافت اشتغال دارند یا به کارگران نیروگاه دل نوتره خوراک سرپائی می فروشند، این نیروگاه هم امکان شغلی چندانی به همراه نیاورد. با این حال اهالی ده بابت تأسیس نیروگاه به خود می بالند. به خصوص به این دلیل که شرکت مربوطه یک نیروگاه هیبرید (التقاطی) باد و خورشیدی را هم در کنار نیروگاه دل نوتره ساخته است.

کدخدای ده می گوید: “تا دوسال پیش ما فقط یک ژنراتور دیزلی داشتیم. از نیمه شب تا ۹ صبح برق نداشتیم. بنابراین مشکلات زیادی داشتیم.”

بیرون از ده، در کنار ایستگاه راه آهن، یک بلندگو نصب است. برق آن با کابلی که از شهرداری تا آنجا کشیده شده، تأمین می شود. در تمام روز موسیقی محلی، که از بلندگو پخش می شود، در خیابانهای ده به گوش می رسد. پیرزنی در پاسخ به این سؤال که “اوضاع در کویر چه طور است؟” می گوید: “باد تند و خورشید سوزان.” می خندد. دهان تقریباً بی دندانش از برگ کوکا (عامل مؤثری برای ارتفاع زدگی) سبز است.

تاریخ انتشار : ۲۵ آذر, ۱۳۹۶ ۱۰:۴۲ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …

شاید کشته شدن ابراهیم رئیسی در پی سرنگونی بالگرد حامل او مهمترین خبر چند روز گذشته باشد. در پی چندگویی دست‌اندکاران حکومتی در آگاهی‌رسانی، بازار شایعات در ایران و جهان در این رابطه گرم شد. این و آن گفتن دست‌اندرکاران حکومتی و شایعه، و هم، پیشامد و اتفاق‌هایی چنین، حکومت اسلامی در ایران را از همان آغاز پیدایش، همراهی کرده‌اند.

مطالعه »
آخرین مطالب

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …

شاید کشته شدن ابراهیم رئیسی در پی سرنگونی بالگرد حامل او مهمترین خبر چند روز گذشته باشد. در پی چندگویی دست‌اندکاران حکومتی در آگاهی‌رسانی، بازار شایعات در ایران و جهان در این رابطه گرم شد. این و آن گفتن دست‌اندرکاران حکومتی و شایعه، و هم، پیشامد و اتفاق‌هایی چنین، حکومت اسلامی در ایران را از همان آغاز پیدایش، همراهی کرده‌اند.

صدور حکم دادگاه بین المللی کیفری برای بازداشت نتانیاهو، گالانت و رهبران حماس!

در بیانیه دادستان کریم خان در مورد اقدامات اسرائیل آمده است: «تاثیرات استفاده از گرسنگی به عنوان یک روش جنگی، همراه با سایر حملات و مجازات‌های دسته‌جمعی علیه مردم غیرنظامی غزه، به طور حاد، قابل مشاهده و به‌طور گسترده شناخته شده است.»

مفهوم زمان در زندگی، نوع تفکر و جهان‌بینی ما…

آیا زمان آغاز و پایانی دارد؟ آیا می‌توان بین گذشته، حال و آینده تفکیک قائل شد؟ آیا ’حال‘ در علم فیزیک معنا دارد؟ آیا جهت‌ِ زمان در همه‌ی عرصه‌های طبیعی (فیزیک) به یک ‌سو است؟ آیا یک سویه بودن زمان در ترمودینامیک کلاسیک در مورد ترمودینامیک کوانتومی نیز صادق است؟

نظر مصطفی تاج‌زاده درباره پیشنهاد مهدی نصیری و «ائتلاف از تاجزاده تا شاهزاده»!

اگر هم زمانی قرار بر تشکیل ائتلافی شد، باید بر مبنای پذیرش دمکراسی، حقوق بشر و حقوق شهروندی شکل بگیرد تا درنهایت به توسعه و امنیت پایدار در خاورمیانه‌ی آشوب‌زده کنونی برسد، نه اینکه از استبدادی به استبداد دیگری برویم.

خوانش سیاسی سقوط بالگرد و تاکتیک مقطعی…

مرگ رئیسی اگر نظام را در عزا نشاند، در مقابل اکثریت قاطع مردم را خوشحال کرد. در جامعه‌ای که «پشت سر مرده حرف نمی‌زنند»، شادی از مرگ در اصل نشانه‌ی سیاسی است! ابراز شادی از این نیستی سیاسی که شکل فراگیر هم دارد نه فقط جسارت جامعه را به رخ حکومت می‌کشد، که در هراس نظام از مردم نمود نمی‌یافت هرگاه کار آن به تهدید اشخاص و شبکه‌ها بخاطر شادمانی نمی‌کشید!

یادداشت

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
پيام ها

دانشجویان آمریکایی در اعتراض به ادامه نسل کشی فلسطینیان توسط اسرائیل دانشگاه ها را به تصرف خود در آوردند!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا ضمن اعلام حمایت کامل از مبارزه دانشجویان و استادان در تمامی دانشگاه های آمریکایی شرکت کننده در این جنبش، به مقاومت نسل نوین دانشجویی درود میفرستد و برای ایشان در شکستن فضای تاریک تحمیل شده و تا موفقیت نهایی پیروزی آرزو می‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …

صدور حکم دادگاه بین المللی کیفری برای بازداشت نتانیاهو، گالانت و رهبران حماس!

مفهوم زمان در زندگی، نوع تفکر و جهان‌بینی ما…

نظر مصطفی تاج‌زاده درباره پیشنهاد مهدی نصیری و «ائتلاف از تاجزاده تا شاهزاده»!

خوانش سیاسی سقوط بالگرد و تاکتیک مقطعی…

نگاهی به دورنمای انقلاب در ایران…