شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۰:۵۰

شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۰:۵۰

آیا امپریالیست‌هراسی کمکی است به رشد جنبش کارگری ؟

بحث امپریالیزم هم این روزها لغ‌لغه دهان بعضی‌ها شده و به اصطلاح می‌خواهند بگویند که مسئله امپریالیزم به سرکردگی آمریکا امروز مهم‌تر از نان شب مردم ایران است و پشت خیزش انقلابی مردم ایران نه مردم بلکه امپریالیزم آمریکا است. این افراد که برای حمایت از پوتین به نیروی ازوف اشاره دارند و به نسل‌کشی ایغورها در سین‌کیانگ چندان اهمیتی نمی‌دهند و کشمیر زیر سرنیزه مودی مسئله‌اشان نیست، ملی‌گرایی‌شان هم‌چنان در تناقض چپ - ملی‌گرایی ۲۸ مرداد توده‌ای شعبان جعفری باقی مانده است.

سخن روز

بحث امپریالیزم هم این روزها لغ‌لغه دهان بعضی‌ها شده و به اصطلاح می‌خواهند بگویند که مسئله امپریالیزم به سرکردگی آمریکا امروز مهم‌‌تر از نان شب مردم ایران است و پشت خیزش انقلابی مردم ایران نه مردم بلکه امپریالیزم آمریکا است. این افراد که برای حمایت از پوتین به نیروی ازوف اشاره دارند و به نسل‌کشی ایغورها در سین‌کیانگ چندان اهمیتی نمی‌دهند و کشمیر زیر سرنیزه مودی مسئله‌اشان نیست، ملی‌گرایی‌شان هم‌چنان در تناقض چپ – ملی‌گرایی ۲۸ مرداد توده‌ای شعبان جعفری باقی مانده است.

پس از این زاویه باید درک کرد که مزدبگیران و فرزندان‌اشان (خلق‌های تحت ستم ایران) که برای برابری و آزادی در ایران درحال مبارزه هستند، آیا یاری دارند؟ آیا در عمل امپریالیزم آمریکا با  مردم معترض یا آزادی‌خواهان همراه است؟ این گرایش کوچک اما پرسروصدا از موضع ضدامپریالیزمی به اصطلاح به نوعی طرفدار سرکوب مردم توسط حکومت می‌شوند و موعظه می‌کنند که مردم نباید علیه این حکومت به دلیل ضدامپریالیست بودنش و یا به دلیل موضع آمریکا علیه حکومت عملی انجام دهند. به نظرمی‌آید عده ای تحت لوای چپ که در سطح جهانی هم وجود دارند و سوزنشان به قول معروف روی امپریالیزم  گیر کرده، هیچ درکی ازامپریالیزم ندارند، بدین معنا که نمی‌دانند مبنای تئوریک و عملی امپریالیزم  چیست؟

 در ابتدا باید گفت اگر اصطلاح امپریالیزم به عنوان بالاترین مرحله سرمایه‌داری که صدواندی سال پیش لنین آن را نوشت را مبنا قرار بدهیم، می‌توانیم ادعا کنیم یا این گرایش آن مفهوم را نگرفته‌اند یا فقط تیتر کتاب را خوانده‌اند و خود کتاب را نخوانده‌اند چون اساساً امپریالیزم بدون سرمایه انحصاری مفهومی ندارد. به نظر می‌اید این افرادی که امروز دائماً نام امپریالیزم را تکرار می‌کنند، نمی‌دانند که اصلاً مسئله امپریالیزم، سرمایه‌داری انحصاری هست، مسئله کشور، فرد یا یک حکومت نیست و این سرمایه‌داری انحصاری است که سلطه‌طلب است. بعد از جنگ جهانی دوم عبارت «امپریالیزم به سرکردگی آمریکا» در رقابت‌های دو بلوک از طرف عده‌ای مورد استفاده قرار گرفت در حالی که به واقع امپریالیزم به سرکردگی امریکا اصلا مفهومی ندارد.

در آن زمان به این اعتبار که سرمایه‌داری عمدتاً درآمریکا متمرکز بود می‌گفتند امپریالیزم به سرکردگی آمریکا، ولی درکل قضیه سرمایه‌داری انحصاری مربوط به یک کشور نمی‌شود.
امروز به خصوص سرمایه‌داری انحصاری امری است مربوط به کل جهان، به طور مثال امروز چین به طور مشخص جزیی از سرمایه‌داری انحصاری جهان است، سرمایه‌های چینی در بسیاری از شرکت‌های عمده و تراست‌هایی مثل آمازون، تسلا، اپل در زمینه‌های تکنولوژی، ماشین‌سازی، تولیدات پوشاک و ساختمانی  و … در تمام دنیا فعالند. مدیران و سرمایه‌داران چینی در کنار بخش انرژی روسی از حمایت بسیاری از مدیران نظام سرمایه‌داری نیز برخوردارند به خاطر این‌که خیلی سخت‌گیر هستند و ضد کارگرند، به این مسائل و بحث‌ها ما قبلاً پرداخته‌ایم. (مراجعه کنید به مقالات منتشر شده کانون مدافعان حقوق کارگر)

در یک کلیت، مسئله امروز این است که سرمایه انحصاری دیگر فقط در آمریکا نیست و آمریکا فقط یکی از کشورهای سرمایه‌داری انحصاری است، اتحادیه اروپا کلی هم یکی از ارکان و بخش بزرگ کشورهای سرمایه‌داری انحصاری است، چین و روسیه و هند هم کم‌تر از این‌ها نیستند و کشورهای دیگر هم مانند کره و ژاپن نیز هستند و در مجموع همه آن‌ها بخشی از یک نظام هستند و این مجموعه است که تسلط جهانی دارند. و اما در سایر کشورها هم  نیز بخشی از سرمایه‌های اروپایی، هم‌چنین بخشی سرمایه های آمریکایی وسرمایه‌های روسی، هندی و چینی وجود دارند و نظام اقتصادی آن‌ها بدون این سرمایه‌ها قادر به ادامه حیات نیست.

اگر بخواهیم برگردیم به سوال ابتدای بحث باید بپرسیم پس چرا این افراد آدرس غلط می‌دهند؟ تنها از امپریالیزم امریکا سخن می‌گویند؟ ابتدا باید بگوییم تمام نظام سرمایه‌داری و بنیادگرایی در منطقه و به خصوص اسرائیل پشتیبان وضعیتی هستند که در بسیاری از کشورها مانند ایران، برمه، کلمبیا ، فیلیپین، الجزایر، بلاروس و… وجود دارد ، وضعیتی که در حال حاضر  در این کشورها و خاورمیانه است کل نظام سرمایه‌داری بر سر این وضعیت توافق دارند و می‌خواهند بنیادگرایی مذهبی مسلط باشد و هیچ مخالفت جدی با آن ندارند و حتی اگر در سطح رسانه‌ای مخالفت خود را با این حکومت‌ها اعلام می‌کنند، اما به واقع گام‌های موثری برای ایجاد محدودیت برای آن‌ها برنمی‌دارند و درست به همین دلیل است که می‌بینیم آمریکا افغانستان را دو دستی تقدیم طالبان می‌کند و در پاکستان از کودتا حمایت می‌کنند، ولی در رسانه‌هایشان محدودیت ایجاد شده برای زنان توسط آنان را محکوم می‌کنند و یا علیه اقدامات حکومت ایران علیه مردم موضع می‌گیرند، اما هیچ اقدام جدی علیه سرمایه شرکت‌های آمریکایی، فرانسوی، انگلیسی، ایتالیایی، چینی و … که ابزارهای سرکوب  یا مواد اولیه ساخت سلاح را به ایران می‌فروشند، انجام نمی‌دهند.

هر از گاهی خبر این معاملات اقتصادی فاش می‌شود و بزرگ‌ترین دزدی مالی مردم در همان کشورها وجود دارد، اما با بی‌توجهی رسانه‌ها به راحتی از روی آن گذر می‌کنند و در مسائل کلی مانند اعلام تحریم‌ها افراد و شرکت‌هایی که هیچ گونه مراوده وجود ندارد، به صدور بیانیه‌ها اکتفا می‌کنند تا این افشاگری‌ها در لابه‌لای سیل  خبرهای سرکوب معترضان، کشته شدن، فلج و یا کور شدن آنان گم شود. و این روی دیگر سکه این موضوع است. 
به نظر ما مسئله را باید از این زاویه نگاه کرد که کسانی هستند که آدرس غلط به مردم می‌دهند و می‌گویند ما ضدآمریکایی هستیم (انگار که بقیه کشورهای سرمایه‌داری خوب هستند) و جالب این‌جاست که همان‌ها معتقدند که رفیق پوتین مثلا سوسیالیست است و او را جایگزین شوروی سابق می‌دانند و از سوی دیگر کسانی هم هستند که قبله آمالشان کشورهای سرمایه‌داری پیشرفته اروپایی و آمریکایی است.

امثال این تفکرات عجیب و غریب که فقط به درد کمک به سرکوبگران می‌خورد و همکاری با سرکوبگران است و بحث فرعی بی مورد است.
به نظرما چپ باید هشیارانه به این امر مهم توجه کند که امروز مسئله اساسی برای مردم ایران، مردم منطقه و حتی مردم دنیا مسئله آزادی‌های انسانی است، رفع فقر، مبارزه با فسادهای اقتصادی، حق زندگی شرافتمندانه، برابری و آزادی‌های زنان و کل آزادی‌هایی که بشر نیاز دارد. امروز مسئله اساسی این است و طبیعتاً برای مردم خاورمیانه و سایر کشورها بزرگ‌ترین دشمن همین بنیادگرایی است و در واقع  بنیادگرایی نماینده سرمایه‌داری در منطقه است.

این‌که نیروهایی علیه بنیادگرایی حرکت کردند و به پا خواستند، به خصوص در خود کشور ما که زنان در صف اول مبارزات هستند، حذف بنیادگرایی قطعاً دستاوردهایی دارد. این دستاوردها می‌تواند جامعه بشری را یک مرحله جلو ببرد.
اما این امر ممکن نیست تا حامیان اصلی و به وجود آورندگان بنیادگرایی نیز مورد شناسایی قرار نگیرند. مبارزه بی‌امان و کوبنده مردم علیه این بنیادگرایی بی‌شک سرمایه‌داری را وادار می‌کند که دست از حمایت پنهان و آشکار از بنیادگرایان بردارند.
با توجه به نکات گفته شده کسانی که بحث امپریالیزم و غیره را به این شکل خاص مطرح می‌کنند درمقابله با این انقلاب قرار دارند، هر چیزی و هر تفکری که مبنایش این باشد که بخواهد حرکت عظیم مردم ایران را به نوعی زیر سوال ببرد، شکی نیست که ریشه در همان نظام منحط، بنیادگرایی و نظام استثمارگرانه سرمایه‌داری دارد.
 
آذرماه ۱۴۰۱
کانون مدافعان حقوق کارگر

بخش : سياست
تاریخ انتشار : ۱۸ آذر, ۱۴۰۱ ۱۱:۵۵ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

انتخابات! کدام انتخابات؟

با عنایت به این وضع و شرایط عملا موجود آنچه در ایران برگزار میشود فاقد حداقل شرایط برای شناخته شدن بعنوان یک انتخابات است. با تمام محدودیت ها و کنترل های نظام امنیتی و سیاسی انتخابی در کار نیست و دقیقا با استعاره از آقای خمینی « در این رژیم آزادی های فردی پایمال و انتخابات واقعی و مطبوعات و احزاب از میان برده شده اند.

مطالعه »
یادداشت

جنگ دارد همچنان همگانی می شود!

این تصاویر شنیع,  چه بازمانده از جنگ و چه بازمانده از دنیای سهمگین سیاستمداران زندانبان !, ما را هم به اشکال مختلف در گیر و تماشاگر چنین صحنه هایی می نماید. یعنی کشتن و یا اعدام شهروندان، به امری معمولی و سرگرم کننده بدل می شود و در روزمرگی جامعه کم کم جا باز می کند.

مطالعه »
آخرین مطالب

جنگ دارد همچنان همگانی می شود!

این تصاویر شنیع,  چه بازمانده از جنگ و چه بازمانده از دنیای سهمگین سیاستمداران زندانبان !, ما را هم به اشکال مختلف در گیر و تماشاگر چنین صحنه هایی می نماید. یعنی کشتن و یا اعدام شهروندان، به امری معمولی و سرگرم کننده بدل می شود و در روزمرگی جامعه کم کم جا باز می کند.

دفاع از تحریم انتخابات از منظر جمهوری خواهی

تحریم انفعال نیست بلکه یک خواست اخلاقی و سیاسی است و یک حرکت مدنی برای دفاع از حق مشروع خویش است. در شرایطی که رژِیم بیش از ۸۰ در صد از جامعه ناراضی را از حق انتخاب شدن و انتخاب کردن محرم کرده است….

مرگِ سیاه

و تنها کسی که نمی خواست بداند،
که زندگی جاری است،
دستانی بود که اسلحه بر دست،
جز تداوم خویش را نمی پائید.

آخرین «انتخابات»؟ آغازدوران پساخامنه‌ای، میراث خامنه‌ای برای جانشین‌ خود چه خواهد بود؟

حساسیت این انتخابات چنان است که نه فقط به معنی شروع دوره‌ پساخامنه‌ای دانست، بلکه می توان آن را از جهتی با توجه به رسیدن نظام به‌ سنگر پایانی خود به‌ عنوان شام آخر و چه بسا سلطان‌ آخر سلسه ولایت فقیه دانست.

یک قتل سهوی: گزارشی داستانی از ماجرایی بسیار واقعی

نام الیاس و خبر قتل‌اش چند روز بعد از مرگ او در یکی دو روزنامه علنی شد. نباید صدایش را در می‌آوردند، راننده از خودی‌های نظام بود. او را به راحتی کشتند؛ مثل خیلی از دخترها و پسرهایی که در خیابان فریاد می‌زدند: زن، زندگی، آزادی….

یادداشت

جنگ دارد همچنان همگانی می شود!

این تصاویر شنیع,  چه بازمانده از جنگ و چه بازمانده از دنیای سهمگین سیاستمداران زندانبان !, ما را هم به اشکال مختلف در گیر و تماشاگر چنین صحنه هایی می نماید. یعنی کشتن و یا اعدام شهروندان، به امری معمولی و سرگرم کننده بدل می شود و در روزمرگی جامعه کم کم جا باز می کند.

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
پيام ها

باید یکی شویم و قلب‌مان را سرود و پرچم‌مان سازیم تا بهاران خجسته به ارمغان به میهن‌مان فراز آید!

کرامت و خسرو دو جوان روشنفکر انسان‌دوست چپ بودند و غم مردم فقرزدهٔ میهن و جهان به دل داشتند. آنان شیفتۀ جنبش فداییان خلق بودند. خسرو گلسرخی در وصیت‌نامه‌اش می‌نویسد: «من یک فدایی خلق ایران هستم و شناسنامه من جز  عشق به مردم چیز دیگری نیست … شما آقایان فاشیست‌ها که فرزندان خلق ایران را بدون هیج مدرکی به قتل‌گاه میفرستید، ایمان داشته باشید که خلق محروم ایران، انتقام خون فرزندان خود را خواهد گرفت». تاثیر ایستادگی جانانه آنان در برابر نظام حاکم و پشتیبانان جهانی آن موجی از شور و ایمان در جنبش فداییان پدید آورد

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

جنگ دارد همچنان همگانی می شود!

دفاع از تحریم انتخابات از منظر جمهوری خواهی

مرگِ سیاه

آخرین «انتخابات»؟ آغازدوران پساخامنه‌ای، میراث خامنه‌ای برای جانشین‌ خود چه خواهد بود؟

یک قتل سهوی: گزارشی داستانی از ماجرایی بسیار واقعی

مصاحبه با رفیق فرخ نعمت‌پور در مورد انتخابات مجلس و خبرگان ١۴٠٢