یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۲

یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۲

اعتراض دو روزه ایرانیان به وزیر دولت کودتائی احمدی نژاد در بروکسل

حضور منوچهر متکی در بروکسل فرصتی برای ایرانیان ایجاد کرد که مجدداً در میان اروپائی ها و بلژیکی موضوع نقض شدید حقوق بشر و وجود دیکتاتوری در ایران برجسته کنند

گزارشگر: علی صمد از بروکسل

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه حکومت جمهوری اسلامی ایران، در تاریخ اول و دوم ژوئن برای دیدار و مذاکره با مقامات اتحادیه اروپا به بروکسل آمد. در روز سه شنبه توسط کمیسیون امور خارجه پارلمان اروپا، جلسه ای برای بحث و گفتگو با وزیر خارجه دولت کودتائی احمدی نژاد گذاشته شد. نمایندگانی از پارلمان اروپا بعنوان اعتراض به حضور ایشان با در دست گرفتن عکس هایی از ندا آقا سلطان به حضور او در پارلمان اروپا اعتراض کردند و نیز بشدت نقض خشن حقوق بشر را در ایران بصورت علنی محکوم کردند. در بیرون پارلمان اروپا توسط دو تشکل ایرانی (اروپرس و بیان) در اعتراض به دعوت کنندگان، و حضور منوچهر متکی در مرکز اروپا و نیز نسبت به نقض شدید حقوق بشر در ایران تظاهراتی در برابر پارلمان اروپا سازمان داده شده بود. تعدادی از دوستان کانون زندانیان سیاسی در شهر کلن آلمان برای اعتراض به حضور وزیر امور خارجه ایران به بروکسل آمدند و در آکسیون ایرانیان در بروکسل شرکت کردند.

کانال های تلویزیونی بلژیکی، انگلیسی از آکسیون اعتراضی ایرانیان خبر و گزارش تهیه کردند و مصاحبه هایی با شرکت کنندگان انجام دادند. تلویزیون “ارونیوز”، به تظاهرات ایرانیان را بازتاب داد. در این تجمع خانم “ایزابل دوران” معاون پارلمان اروپا بصورت کوتاه سخنرانی و بدین ترتیب با خواسته های ایرانیان اعلام همبستگی کردند. چند روز قبل از حضور متکی در پارلمان اروپا خانم ایزابل دوران یک بیانیه مطبوعاتی در رابطه با حضور منوچهر متکی در اتحادیه اروپا انتشار دادند. ایشان در بیانیه خود اعلام کردند که :” به عنوان معاون پارلمان اروپا و یکی از اعضای فعال در گروه نمایندگان پارلمان اروپا در امور ایران و اروپا، مایلم پیش از این دیدار، برای روشن شدن مسائل، نکاتی را ذکر کنم و همچنین بر دفاع از ارزش های انسانی و دمکراتیک رایج در پارلمان اروپا تاکید کنم”. ایشان در بخشی دیگر از بیانیه خود متذکر شدند که حضور متکی در پارلمان اروپا را به عنوان فرصتی قلمداد کردند و از این طریق قطعنامه ۱۰ فوریه ۲۰۱۰ پارلمان اروپا در باره ایران را به ایشان تحویل دادند. در آخر بیانیه معاون پارلمان اروپا آمده است که :” آمدن متکی به پارلمان اروپا تنها یک دیدار اداری ساده است…”. تظاهرات با دادن شعارهایی در جهت دفاع از خواسته های مردم ایران، آزادی زندانیان سیاسی، لغو اعدام و محکومیت حکومت جمهوری اسلامی ایران به پایان رسید.

در روز دوم حضور وزیر امور خارجه ایران” در بروکسل، “مرکز اروپائی مطالعات سیاسی” که بعنوان یکی از جریانات لوبی اروپائی محسوب می شود در روز چهارشنبه دوم ژوئن ساعت هشت صبح جلسه ای را در “هتل استانوپ” بروکسل، با آقای منوچهر متکی، سازماندهی کرد. جمعیت دفاع از جبهه جمهوری و دمکراسی در ایران- بلژیک، برای همبستگی با مبارزین داخل کشور و برای اعتراض به دیکتاتوری، اختناق و نقض شدید حقوق بشر در ایران اطلاعیه ای را بدین منظور به دو زبان فارسی و فرانسه صادر کرد و از ایرانیان مقیم بلژیک خواست که با تجمع در برابر هتل استانوپ بصورت مشترک خواهان قطع اعدام ها، آزادی تمام زندانیان سیاسی، قطع شکنجه و آزار و اذیت فعالین سیاسی و مدنی در ایران شوند. ده ها نفر از ایرانیان در تظاهرات اعتراضی جمعیت شرکت کردند و با دادن شعارهایی به حمایت از خواسته های جنبش اعتراضی و دمکراتیک مردم ایران پرداختند. چندین کانال تلویزیونی عربی، ترکی، بلژیکی، و انگلیسی از تظاهرات کنندگان خبر و گزارش تهیه کردند. جمعیت دفاع از جبهه جمهوری و دمکراسی در ایران- بلژیک، پیشتر نیز یک نامه اعتراضی را به زبان انگلیسی، آلمانی و فرانسه، خطاب به مدیران “مرکز اروپائی مطالعات سیاسی” و هتل استانوپ تهیه و در سطح وسیعی در سایت های اینترنتی و گروه های ایمیلی پخش کرده بود. دو مراکز مربوطه توسط ایرانیان، بلژیکی ها و اروپائیان بمباران ای-میلی شدند. در آن نامه اعتراضی به مسئولین دو مرکز آمده بود :” شما حتماً آگاه هستید که نامبرده(متکی) نمایندگی دولتی را به عهده دارد که از طریق یک انتخابات تقلبی غیردمکراتیک و غیرآزاد، بقدرت رسیده است. در واقع آنها از طریق یک کودتای انتخاباتی در تاریخ ۱۲ ژوئن ۲۰۰۹، بر سر کار آمده اند و بالطبع چنین حکومتی از نظر مردم ایران کاملاً غیرمشروع است”. در بخشی دیگر از این نامه اعتراضی می خوانیم :” از ۱۲ ژوئن ۲۰۰۹ تا امروز، چندین هزار نفر در ایران دستگیر شده اند؛ در حدود صد نفر از معترضین در جریان تظاهرات مسالمت آمیز به قتل رسیده اند؛ صدها نفر در جریان دادگاه های کوتاه نمایشی به زندان محکوم شده اند. علاوه بر موارد فوق باید به اعدام های بیشمار، حبس زندانیان سیاسی و دیگر موارد نقض حقوق بشر که از چندین سال قبل در ایران روی داده اند، نیز توجه داشت. متاسفانه حکومت ایران به لحاظ اجرای حکم اعدام نسبت به جمعیت کشور از رکورد بسیار بالایی در جهان برخوردار است”.

جمعیت دفاع از جبهه جمهوری و دمکراسی در ایران- بلژیک به مدیران مراکز مربوطه اعلام کرد که:” طبعاً شما مجازید که حق آزادی بیان را برای آقای منوچهر متکی فراهم کنید، حقی که رژیم ایران از شهروندان ایرانی دریغ کرده است. اما به این ترتیب شما، به عنوان تریبونی معتبر و عمومی، دست به انتخابی برای معامله با بخش توتالیتر حکومت ایران نیز زده اید. مضافأ این که در این میان هیچ امکانی را برای نمایندگان اپوزیسیون دمکراتیک ایرانی فراهم نکرده اید”. در آخر نامه اعتراضی ذکر شده بود که :” ایرانیان تبعیدی در بلژیک مطمئناً از حق آزادی بیان خود برای تظاهرات عمومی در برابر هتلی که برنامه در آنجا برگزار خواهد شد، بهره خواهند گرفت”. و بدین طریق ایرانیان از ساعت هشت صبح با دادن شعارهایی بزبان فرانسه و فارسی از آقای منوچهر متکی پذیرائی کردند و بدین طریق نشان دادند که هر جا که نمایندگان حکومت جمهوری اسلامی ایران در خارج حضور یابند صدای ایرانیان دمکرات و آزادیخواه به عنوان اعتراض به صدا در خواهد آمد و از این طریق صدای مردم ایران را بگوش افکار عمومی بلژیکی و اروپائی رسانده خواهد شد.

حضور منوچهر متکی در بروکسل فرصتی برای ایرانیان ایجاد کرد که مجدداً در میان اروپائی ها و بلژیکی موضوع نقض شدید حقوق بشر و وجود دیکتاتوری در ایران برجسته کنند و با حضور گسترده وسایل ارتباط جمعی بلژیکی و اروپائی حاضر در آکسیون های اعتراضی در اول و دوم ژوئن بشکلی حساسیت افکار عمومی بلژیک و اروپا نسبت به مسئله اختناق و سرکوب در ایران جلب شد.

تاریخ انتشار : ۱۲ خرداد, ۱۳۸۹ ۹:۳۰ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

انتخابات! کدام انتخابات؟

با عنایت به این وضع و شرایط عملا موجود آنچه در ایران برگزار میشود فاقد حداقل شرایط برای شناخته شدن بعنوان یک انتخابات است. با تمام محدودیت ها و کنترل های نظام امنیتی و سیاسی انتخابی در کار نیست و دقیقا با استعاره از آقای خمینی « در این رژیم آزادی های فردی پایمال و انتخابات واقعی و مطبوعات و احزاب از میان برده شده اند.

مطالعه »
یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
آخرین مطالب

عدم شرکت در انتخابات، همراهی با مردم و در جهت حفظ مصالح ملی است

بی اعتمادی ۸۰ درصد مردم نسبت به نظام حاکم گویای آن است که حکومت با همین سیاست ها و برنامه ها که علیه مصالح ملی و منافع مردم است ، پیش می راند. از این رو برای نجات کشور راهی جز ایستادن در کنار….

«انتخابات» نمایشی برای مشروعیت بخشی به تمامیت ‌خواهی نظام و تمرکز و خالص سازی قدرت

جمهوری اسلامی اکنون در شرایطی قرار دارد که ادامۀ وضع موجود بدون تغییرات در ساختار نظام هر روز سخت‌تر می‌شود. پروسه و روند تحولات تاکنونی و تجربه نشان میدهد که انتظار هیچ تغییر مثبتی از حکومت به شکل امروزی آن برای بهتر شدن اوضاع کشور متصور نیست، بلکه برعکس وضع بدتر از امروز خواهد شد. از این‌ رو عدم شرکت در انتخابات، آغاز راهی دشوار برای فشار مدنی بیشتر مردم به نظام برای تغییرات است. تنها نافرمانی مدنی و اعتراضات گسترده، یک‌پارچه و متحد مردم در مقیاس وسیع است که می‌تواند جمهوری اسلامی را در برابر پرسش سخت تن دادن به خواست مردم، یا سرنوشتی نا معلوم و تلخ برای خودش قرار دهد.

صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف کنید!

ما خواهان توقف، ممنوعیت و لغو صدور و اجرای احکام اعدامیم! تنها با اعتراض گستردۀ مردمی و مبارزات پی‌گیر جامعۀ مدنی می‌توان صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف  و در راستای ممنوعیت و لغو اعدام از قوانین کشور گام برداشت.

سلطه بدون هژمونی

در چنین شرایطی ، مشارکت نصف و نیمه اصلاح طلبان و میانه روها در کلان شهرها ، راه به جایی نخواهد برد . مقاله انتقادی تند محمد قوچانی خطاب به حزب اتحاد ملت و تاکیدش بر لزوم ” اصلاح اصلاحات ”  هم چیزی بیش از مرثیه زود هنگام  شکست اصلاح طلبان ، در این انتخابات نیست.

یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
پيام ها

باید یکی شویم و قلب‌مان را سرود و پرچم‌مان سازیم تا بهاران خجسته به ارمغان به میهن‌مان فراز آید!

کرامت و خسرو دو جوان روشنفکر انسان‌دوست چپ بودند و غم مردم فقرزدهٔ میهن و جهان به دل داشتند. آنان شیفتۀ جنبش فداییان خلق بودند. خسرو گلسرخی در وصیت‌نامه‌اش می‌نویسد: «من یک فدایی خلق ایران هستم و شناسنامه من جز  عشق به مردم چیز دیگری نیست … شما آقایان فاشیست‌ها که فرزندان خلق ایران را بدون هیج مدرکی به قتل‌گاه میفرستید، ایمان داشته باشید که خلق محروم ایران، انتقام خون فرزندان خود را خواهد گرفت». تاثیر ایستادگی جانانه آنان در برابر نظام حاکم و پشتیبانان جهانی آن موجی از شور و ایمان در جنبش فداییان پدید آورد

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

عدم شرکت در انتخابات، همراهی با مردم و در جهت حفظ مصالح ملی است

«انتخابات» نمایشی برای مشروعیت بخشی به تمامیت ‌خواهی نظام و تمرکز و خالص سازی قدرت

صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف کنید!

سلطه بدون هژمونی

هیئت سیاسی ـ اجرایی سازمان اکثریت خاطی برنامە سازمان

۲۹ بهمن روز ستایش زن در فرهنگ ایران