جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۱۳

جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۱۳

مسائلِ بزرگِ جهانِ هستی: لحظهِ آغازِ کیهان
در حال حاضر اساس علمِ کیهان‌شناسیِ را نظریه نسبیت عام اینشتین که یک نظریه کلاسیک است تشکیل می‌دهد. اما این نظریه توسعه و تحولات کیهان را فقط تا مرز به...
۲۵ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: حسن بلوری
نویسنده: حسن بلوری
انتخابات دگر بار شروعیدن کرد!
ماه مشروطه در این ملک طلوعیدن کرد، انتخابات دگر بار شروعیدن کرد، شیخ در منبر و محراب خشوعیدن کرد، حقه و دوز وکلک باز شیوعیدن کرد، وقت جنگ و جدل...
۲۵ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: محمد تقی بهار (ملقب به ملک‌الشعرا)
نویسنده: محمد تقی بهار (ملقب به ملک‌الشعرا)
نوام چامسکی، ۹۵ ساله، پس از سکته مغزی در بیمارستانی در کشور برزیل بستری است
والریا همسر نوام چامسکی از طریق ایمیل به آسوشیتدپرس گفت که او پس از سکته مغزی در ژوئن سال گذشته اکنون در بیمارستانی در سائوپائولو در کشور برزیل بستری است....
۲۵ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: ترجمه و تلخیص: نرگس
نویسنده: ترجمه و تلخیص: نرگس
جدیت یک نمایش مسخره
حکومت به ماشین قراضه‌ای تبدیل شده که مدام در معرض سانحه است. به پیچ مهم تعیین رهبر آینده که مسئله‌ی مسئله‌ها در نظام ولایی است نزدیک می‌شوند. همه‌ی سهم‌بران به...
۲۴ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: محمدرضا نیکفر
نویسنده: محمدرضا نیکفر
تجمع اعتراضی معلمان بازنشسته در مقابل وزارت آموزش و پرورش 
در اعتراض به اهمال و کوتاهی وزارت آموزش‌وپرورش و سازمان بازنشستگی کشوری در انجام تکالیف قانونی و تاخیرهای متعدد در انجام تعهدات خود صدها معلم از نقاط مختلف کشور روز...
۲۴ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
نویسنده: شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
چرا بسیاری از سارقانِ ادبی منکرِ خطای خودند
برای جلوگیری از سرقت ادبی بهتر است این تصور را کنار بگذاریم که سرقت ادبی ضرورتاً به معنای فاسد و شریر بودن سرشتِ شخص است یا آنکه باید او را...
۲۴ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: فیلیپ رید. برگردان: افسانه دادگر
نویسنده: فیلیپ رید. برگردان: افسانه دادگر
سخنان مریم سطوت در یادمان بیژن جزنی و یاران
سخنان رفیق مریم سطوت در مراسم سازمان فداییان خلق ایران بمناسبت سالگرد ۲۹ فروردین و قتل دولتی رژیم شاه در تپه های اوین که رفقای فدایی خلق و مجاهد خلق...
۲۴ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)
نویسنده: سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)

بیانیه دفتر تحکیم وحدت به مناسبت هفته دانشجو

جنبش دانشجویی که اینک با حفظ هویت مستقل خود پیوندی عمیق با جنبش فراگیر سبز یافته است نشان داد که امروز گسترده تر شده و برخلاف سالیان گذشته تنها محدود به جمعی از فعالان دانشجویی و یا تشکل ها نیست

سپاس بی کران را تقدیم مادران و پدرانی می کنیم که با دست های خالی اما سبز و قلبی اکنده از شور در پشت درب های بسته دل های خود را با دانشگاه گره زدند و اگر نصیب انها تنها سرکوب سخت بود اما پیام صبر ،امید و مقاومت ،مهر افروزی را به میان دانشگاهیان انتقال دادند.

و نیز تقدیر می کنیم حضور پر شور دانشجویان را که برگی دیگر بر مبارزات مدنی و ملی ایران زدند ،که نقطه امیدی برای تمام ارمانهای سبز ایرانیان بودند.

شانزدهم آذر امسال شاهد تداوم بیش از نیم قرن مبارزات دانشجویی علیه استبداد و تلاش برای برپایی ایرانی آباد و آزاد و مستقل بودیم.در رابطه با حوادث رخ داده در این روز و مسائل و مشکلات امروز دانشجویان ذکر نکاتی چند ضروری می نماید:

۱_حجم گسترده ی اعتراضات دانشجویی در روز داشنجو و ادامه ی آن در روزهای بعدی با وجود سرکوب چند ماهه ی مردم دانشجویان سبب امیدواری بیشتر مردم به آینده شد.

جنبش دانشجویی که اینک با حفظ هویت مستقل خود پیوندی عمیق با جنبش فراگیر سبز یافته است نشان داد که امروز گسترده تر شده و برخلاف سالیان گذشته تنها محدود به جمعی از فعالان دانشجویی و یا تشکل ها نیست.

نیروهای امنیتی با درکی نادرست از فضای جدید دانشگاه گمان می کردند با احضار و بازداشت گسترده ی فعالان شناخته شده ی دانشجویی و تهدید مداوم تشکل های دانشجویی مستقل می توانند اعتراضات دانشجویی را مهار کنند.۱۶ آذر نشان داد که چنین تصوری باطل بوده و تنها نقش خیال بر روی آب زدن است.

۲_دانشجویان در اعتراضات خود نشان دادند که همچنان به شیوه ی مسالمت آمیز پایبند بوده و با وجود به کارگیری حجم بالای خشونت از سوی نیروهای امنیتی انتظامی و لباس شخصی از دست زدن به اقدامات متقابل پرهیز می کنند.تردیدی نیست که جریان اقتدارگرا می کوشد با تحریک مردم و دانشجویان آنها را به خشونت وا دارد تا هم برای خشونت های پیشین خود در کف خیابانها و کهریزک و… توجیه اخلاقی ایجاد کند و هم اینکه مجوزی برای خشونت های گسترده آتی بیابد.

۳_گسیل سازمان یافته نیروهای لباس شخصی با در دست داشتن کارت جشن غدیر به دانشگاه تهران و با هدایت برخی مداحان شناخته شده قدرت همه و همه با این هدف صورت گرفت که هر چند به صورت جعلی دانشجویان به عنوان حامی دولت معرفی شوند.این نمایش ناکام در حالی برپا شد که به اذعان نماینده ی رهبری در دانشگاهها بیش از ۷۰%دانشجویان حامی کاندیداهای دیگری غیر از محمود احمدی نژاد در انتخابات اخیر ریاست جمهوری بوده اند.اکنون جای این پرسش باقی است که چگونه است که این اکثریت دانشجویان هیچ تشکل و اتحادیه دانشجویی رسمی برای خود ندارند و تنها اتحادیه ها و تشکل هایی حق فعالیت رسمی و آزادی یابند که حامی دولت نهم هستند؟

۴- در روز شانزدهم اذر جریانی مرموز و انحصار طلب بجای انکه پاسخگوی مطالبات مدنی جنبش سبز و نیز اقناع افکار عمومی باشد با هزینه های کلان بر امده از درامد های ملی نمایشی مضحک را در درون دانشگاه ها راه انداخت و در زمانی که نتوانست با انتقال نیروها ی شبه نظامی به درون دانشگاه و استفاده از خشونت عریان برای انتقال عصبانیت ،اشفتگی و گسترده کردن رادیکالیسم و در نهایت ایجاد انحراف در خواسته های بر حق و قانونی جنبش سبز و مدنی راه به جایی بببرد ،کل ماجرا را در فازی جدید تر پیش برد و با پیچیده تر کردن جریانات ماجرایی پر ابهام را خلق کرد و از کاه کوهی را ساخت و با مقدس مابی اصل صورت مسئله مطالبات مدنی را زیر سوال برد.در حالی که همگان می داند که خشونت و کینه ورزی از هیچ درجه اعتباری در جنبش سبز برخوردار نیست .

در حالی بار دیگر کفن پوشان و مدعیان انقلاب وارد میدان شدند که جای سوال جدی وجود دارد که مدعیان اسلام و حقیقت در ماجرای کهریزک که اصل مشروعیت نظام زیر سوال رفت در کدام صحنه حاضر بودند و کدام میدان را گرم می کردند.

در جایی که باتوم ها بر سر و سینه مردان و زنان ایرانی فرود می امد چرا کسی از این نیروها ی پر حرارت از سر وطن پرستی و اسلام خواهی و زیر سوال رفتن حیثیت شعار استقلال ،ازادی و جمهوریت نظام فریادی را سر نداد؟

واضح است که نوک پیکان این نمایشات پر سابقه خیابانی قلب چه جریانی را نشانه گرفته است تا بکوشد در اخرین سکانس این نمایش در محاکمه رهبران جنبش سبز به فرو پاشی زود هنگام در ایران دامن بزند.

۵_ضروری می دانیم نگرانی جدی خود را در مورد وضعیت زندانیان سیاسی به ویژه دو عضو در بند شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت میلاد اسدی و عباس حکیم زاده اعلام کنیم.عباس حکیم زاده که پیش از این ۲ بار بازداشت شده و نزدیک به ۲۰۰ روز را در انفرادی بندهای ۲۰۹ و ۲۴۰ اوین به سر برده این بار هم با ایستادگی خود سرتسلیم در برابر بازجویی های قرون وسطایی فرود نخواهد آورد.همچنین اخبار رسیده حاکی از مقاومت و پافشاری جانانه میلاد اسدی بر حقوق قانونی خود نظیر عدم استفاده از چشم بند و دسترسی به وکیل است.

از سوی دیگر مجید توکلی شرف جنبش دانشویی ایران که عاشقانه در شانزدهم آذر امسال به دانشگاه رفت اگرچه قربانی دسیسه ای کودکانه از سوی خبرنگاران امنیتی فارس شد با این حال با هشیاری مردم و دانشجویان نمادی شد بر حقانیت مردمی که سالهاست زیر فشار تحقیر و سرکوب خم نکرده اند.

گرامی می داریم یاد و خاطره ی شهدای جنبش دانشجویی و شهدای جنبش سبز ملت ایران را که از برای آزادی دست زجان شستند و درودی می فرستیم بر همه ی دانشجویان دربند و زندانیان سیاسی که هدفی جز سربلندی آزادی عدالت و حقوق بشر نداشتند.

                                                                                       اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان

                                                                                             دانشگاههای سراسر کشور

                                                                                                   دفتر تحکیم وحدت

تاریخ انتشار : ۲۷ آذر, ۱۳۸۸ ۹:۵۸ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

به مناسبت انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در روز ۸ تیر ۱۴۰۳ مردم درپی تغییرات بنیادین، حکومت درپی تداوم استبداد!

اگر اندیشۀ راهنمای حکومت منافع مردم و کشور می‌بود، انتخابات ۸ تیر می توانست گامی بسیار بزرگ در جهت کاهش چشمگیر نارضایی‌ها و نومیدی‌ها در جامعه باشد؛ در چنین حالتی می‌توانست شرایط موجود برای غلبه بر بحران‌های اقتصادی ناشی از تحریم‌ها و تنش‌های چندین دهساله مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

آن‌چه در هفته ۱۳ – ۲۰ خرداد گذشت

در ایران شعله تنوری به‌نام انتخابات روشن شده است. در یک چشم به‌هم زدن هشتاد نفر خود را نامزد جایگاه نفر دوم حکومت کردند. زان میان آقای احمدی‌نژاد و تنی چند از دستیارانش. و، هشت ماه است که اسرائیل به کشتار فلسطینیان می‌تازد. اسرائیل نتانیاهو در این هشت ماه با فلسطینیان و غزه آن کرده است که روزی، ۷۹ سال پیشتر؛ امریکا با هیروشیما و ناکازاکی کرد.

مطالعه »
یادداشت

انتخابات ۸ تیر و اعتلای نقش جبهه اصلاحات

انتخابات ۸ تیر در حساس ترین لحظات از عمر ۸۰ ساله خاورمیانه برگذار می شود و نتیجه آن قطعا نه فقط بر جایگاه ایران و بر سرنوشت مردم، که بر اوضاع منطقه و جهان، تاثیر گذار است. جای تاسف بسیار است که در این لحظات حساس جای زخم های به جا مانده بر قلب و روح بخش عمده ای از شهروندان ایران چنان عمیق، و جای تمایل حاکمیت به درمان این زخم ها چنان خالی است که بیگمان در ۸ تیر یکی از بی رمق ترین انتخابات ها در تاریخ جمهوری اسلامی ثبت خواهد شد.

مطالعه »
بیانیه ها

به مناسبت انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در روز ۸ تیر ۱۴۰۳ مردم درپی تغییرات بنیادین، حکومت درپی تداوم استبداد!

اگر اندیشۀ راهنمای حکومت منافع مردم و کشور می‌بود، انتخابات ۸ تیر می توانست گامی بسیار بزرگ در جهت کاهش چشمگیر نارضایی‌ها و نومیدی‌ها در جامعه باشد؛ در چنین حالتی می‌توانست شرایط موجود برای غلبه بر بحران‌های اقتصادی ناشی از تحریم‌ها و تنش‌های چندین دهساله مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

مطالعه »
پيام ها

بدرود رفیق البرز!

رفیق البرز شخصیتی آرام، فروتن و کم‌توقع داشت. بی‌ادعایی، رفتار اعتمادآفرین و لبخند ملایم‌اش آرام‌بخش جمع رفقای‌اش بود. فقدان این انسان نازنین، این رفیق باورمند، این رفیق به‌معنای واقعی رفیق، دردناک است و خسران بزرگی است برای سازمان‌مان، سازمان البرز و ما!

مطالعه »
بیانیه ها

به مناسبت انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در روز ۸ تیر ۱۴۰۳ مردم درپی تغییرات بنیادین، حکومت درپی تداوم استبداد!

اگر اندیشۀ راهنمای حکومت منافع مردم و کشور می‌بود، انتخابات ۸ تیر می توانست گامی بسیار بزرگ در جهت کاهش چشمگیر نارضایی‌ها و نومیدی‌ها در جامعه باشد؛ در چنین حالتی می‌توانست شرایط موجود برای غلبه بر بحران‌های اقتصادی ناشی از تحریم‌ها و تنش‌های چندین دهساله مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

مسائلِ بزرگِ جهانِ هستی: لحظهِ آغازِ کیهان

انتخابات دگر بار شروعیدن کرد!

نوام چامسکی، ۹۵ ساله، پس از سکته مغزی در بیمارستانی در کشور برزیل بستری است

جدیت یک نمایش مسخره

تجمع اعتراضی معلمان بازنشسته در مقابل وزارت آموزش و پرورش 

چرا بسیاری از سارقانِ ادبی منکرِ خطای خودند