دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۲:۳۸

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۲:۳۸

حاضران شعار می‌دادند: “پیام ما روشنه، حصر باید بشکنه”

در این مراسم و در حین سخنرانی ها در بین دانشجویان با دستبند های سبز، عکس هایی از میرحسین موسوی و مهدی کروبی و خاتمی و روحانی و شعارهای “پیام ما روشنه حصر باید بشکنه”، “قلب ما در حصر دارد می تپد، ما برای قلب خود دلواپسیم”، “ما تا آخر پای رایمان به تغییر ایستاده ایم”، “دلواپس دلواپسانیم”، “یا حسین میرحسین”، “آزادی احزاب”، “وزیر اطلاعات بند ۳۵۰″، “هنوز برادران و خواهرانمان دربندند”، “زندانیان سیاسی آزاد باید گردد” و “ما برای میر خود دلواپسیم” به چشم می خورد.

کلمه – گروه خبر: دانشگاه علوم پزشکی مشهد دیروز و در سالگرد انتخابات ریاست جمهوری، شاهد دانشجویانی بود که بخشی از مطالبات و وعده های معلق مانده ی مردم را فریاد کرده و یادآوری کردند که هنوز رهبران جنبش سبز و فعالان سیاسی و دانشجویی در حصر و بندند.

به گزارش خبرنگار کلمه، محمدعلی نجفی عصر جمعه در همایش بزرگ امید و انتظار، حماسه تغییر که به مناسبت سالگرد حماسه ۲۴ خرداد در تالار رازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد با تاکید بر اینکه مخالفان دولت می دانند که موفقیت دولت باعث تنگ تر شدن فضای سیاسی برای آنهاست تصریح کرد که اتفاقا نگرانی آنها هم از این موضوع است که احساس می کنند شیشه عمر سیاسی آنها به لرزه در آمده است.

در این مراسم و در حین سخنرانی ها در بین دانشجویان با دستبند های سبز، عکس هایی از میرحسین موسوی و مهدی کروبی و خاتمی و روحانی و شعارهای “پیام ما روشنه حصر باید بشکنه”، “قلب ما در حصر دارد می تپد، ما برای قلب خود دلواپسیم”، “ما تا آخر پای رایمان به تغییر ایستاده ایم”، “دلواپس دلواپسانیم”، “یا حسین میرحسین”، “آزادی احزاب”، “وزیر اطلاعات بند ۳۵۰″، “هنوز برادران و خواهرانمان دربندند”، “زندانیان سیاسی آزاد باید گردد” و “ما برای میر خود دلواپسیم” به چشم می خورد.

دانشجویان همچنین در بین سخنان مشاور رییس جمهور که می گفت: در حماسه ۲۴ خرداد ۹۲ و انتخاب روحانی به ریاست جمهوری، سرمایه اجتماعی اعتماد مردم به دولت و نظام بار دیگر تقویت و بازگردانده شد، به وی یادآوری کردند که بازگرداندن و تقویت اعتماد مردم به دولت و نظام با تحقق وعده های انتخاباتی میسر است.

دانشجویان با شعارهای خود متذکر می شدند که گرچه سال ۹۲ با حضور در پای صندوق های رای به حسن روحانی رای دادند تا نشان دهند می خواهند اعتماد کنند تا آشتی ملی که از جمله وعده های روحانی بود محقق شده و فضای سیاسی به صلح و دوستی بازگردد اما همچنان میرحسین و رهنورد و کروبی و بسیاری دیگر از معترضان انتخابات ۸۸ در حصر و بند به سر می برند.

آن ها همچنین به وزیر اطلاعات دولت روحانی پیگیری ماجرای بند ۳۵۰ را یادآور شده و به وزارت کشور شعار آزادی احزاب را تذکر دادند.

ایرنا گزارش داده که محمدعلی نجفی در این مراسم گفت: در طول هشت سال دولت های نهم و دهم، سرمایه اجتماعی اعتماد مردم به دولتمردان و نظام کم شده بود که البته این بی اعتمادی وسیع ناشی از عملکرد و شعارهایی غیر علمی رییس جمهوری سابق بود.

وی گفت: همه به خاطر دارند که رییس جمهوری سابق در آذر ماه سال ۸۹ وعده ریشه کن کردن بیکاری ظرف دو سال را داد و معاون اول او در فروردین سال ۹۰ قول داد مشکل مسکن را طی همین مدت حل کند و احمدی نژاد بحث واگذاری زمین هایی برای خانه های ویلایی ۵۰۰ تا هزار مترمربع برای هر ایرانی را مطرح کرد.

وی اظهار کرد: این در حالی بود که آنها نه تنها از حل آن مشکلات بر نیامدند بلکه بحث مدیریت بر جهان را مطرح کردند که این شعارها برای انحراف افکار عمومی از ناتوانی آنها در حل مشکلات بود. نجفی گفت: این شعارها از روی تعقل و تجربه نبود و متاسفانه اعتماد مردم به عنوان سرمایه اجتماعی به نظام را دچار مشکل کرد اما انتخابات ۲۴ خرداد باعث شد تا آن بی اعتمادی ها دیگر رنگ ببازد.

وی اظهار کرد: متاسفانه آن عملکرد باعث شد تا جامعه ما از یک جامعه کنشگر، توسعه گر و تلاشگر به جامعه ای تماشاگر تبدیل شود و چنین وانمود کنند که بعد از هشت سال باز هم از صندوق های انتخابات، فرد دیگری از همان طیف روی کار خواهد آمد و این ناامیدی در جامعه وجود داشت. وی گفت: کشور در آن مقطع با یک جریان اقتدار گر تندرو که هر مخالفتی با دولت را ساکت می کرد و یک جریان برانداز نظام روبه رو بود و از این جهت است که ما باید اهمیت انتخابات ۲۴ خرداد را درک و تحلیل کنیم. نجفی در مورد سیاست خارجی دولت های نهم و دهم افزود: عملکرد این دولتها باعث شده بود تا کشورمان در انزوای کامل و در برابر تمام دنیا قرار گیرد و شرایطی را مانند لیبی و عراق را بوجود آورده بودند که مردم ما می گفتند بعد از این دو کشور به ایران حمله نظامی خواهد شد که البته این نگرانی در داخل و خارج کشور، طبق اسناد ، خیلی هم بیهوده نبوده است.

وزیر آموزش و پرورش دولت اصلاحات در مورد بخش اقتصادی در دولت گذشته، اظهار کرد: وقتی دولت امید و تدبیر شروع بکار کرد، تورم در کشور ۴۱ درصد بود و در رده اولین و دومین کشور جهان قرار داشت و تنها کشوری که با ما در تورم رقابت می کرد، ونزوئلا بود.

وی گفت: در بین ۱۶۰ کشور جهان تنها هشت کشور تورم دو رقمی داشتند و ایران در این زمینه دومین کشور بود. وی بیان کرد: همه شاهد بودند که دولت گذشته در بخش فرهنگ چه بلایی بر سر اساتید دانشگاه و دانشجویان که منتقد بودند در آورد و سه هزار بورسیه دکترا را در اختیار کسانی که هیچ ربطی به آن رشته ها نداشتند، قرار گرفت. وی افزود: وضعیت کشور و در واقع به گونه ای شده بود که حتی آن جریان افراطی اقتدار گرا که خود آنها دولت نهم و دهم را روی کار آورده بودند دیگر در تبری جستن از این دولت از یکدیگر سبقت می گرفتند.

وی گفت: مردم دنبال راه حل و رفع نگرانی و بحران می گشتند که خوشبختانه با درک منافع ملی، ائتلاف بزرگ در سراسر کشور شکل گرفت و آن حماسه را خلق کردند که البته پیام ابتدای سال مقام معظم رهبری و انتظار ایشان خلق یک حماسه سیاسی بود که محقق شد، یکی از فاکتورهای بسیار موثر بود. نجفی اظهار کرد: شخصیت خود دکتر روحانی و مناظره هایی که انجام دادند نیز باعث اقبال مردم شد و مردم ثابت کردند که دوران سیاه پوپولیسم اقتصادی و سیاسی تمام شده و دولتی باید بر اساس عقل و منطق و خرد سیاسی، روی کار آید. وی افزود: مجموعه اصلاح طلبان و همراهان این تفکر از این انتخابات سه خروجی انتظار داشتند که خروجی اول آن تلطیف فضای بین المللی با کشورمان و تعامل سازنده بر اساس احترام متقابل با دنیا بود که خوشبختانه با عملکرد دولت این انتظار کم و بیش در جهت محقق شدن بوده است. وی گفت: البته طیف مخالف دستاوردهای دولت را زیر سووال می برند و چنین وانمود می کنند که این مذاکرات و تعامل شکست خورده و بحث دلواپسی را مطرح می کنند و نمی دانند که دلواپسی به وسواس می انجامد و وسواس یکی از شایع ترین بیماریهای روانی است. وی بیان کرد: خروجی دوم ما از انتخابات ۲۴ خرداد ۹۲، بازگرداندن آرامش و ایجاد فضای امید و اطمینان بویژه برای نسل جوان و کنشگران سیاسی است که این آرامش در کشور و کشورهای همسایه بوجود آمده و این راهبرد به میزان زیادی تحقق یافته و کارنامه دولت در این بخش نمره قبولی دارد.

وزیر آموزش و پرورش دوران اصلاحات گفت: خروجی سوم مورد انتظار در انتخابات سال گذشته، برقراری یک گفتمان ملی برای پیشرفت و توسعه بر اساس خرد ورزی بود و تلاش مخالفین این است که اجازه شکل گیری این گفتمان را ندهند و از هر ابزاری علیه عقل و منطق استفاده می کنند. وی افزود: این گروه، انتخابات مجلس فعلی به کام آنها شیرین آمده و لذا تلاش می کنند در انتخابات آینده آن را حفظ کنند و لذا ما باید از همین الان به فکر این باشیم که یک مجلس بر اساس عقلانیت و خرد ورزی شکل گیرد و مردم با انتخابات، یک مجلس مردمی ، ملی و واقعی در راستای انتخابات خرداد ۲۴ روی کار آورند.

نجفی اظهار کرد: مخالفان دولت می دانند که موفقیت دولت باعث تنگ تر شدن فضای سیاسی برای آنهاست و شیشه عمر آنها در دست دولت دکتر روحانی است و اتفاقا نگرانی آنها هم از این موضوع است که احساس می کنند شیشه عمر سیاسی آنها به لرزه در آمده است. وی گفت: من از این آقایان سوال می کنم که چه جوابی دارند که اکنون مواضع صهیونیست های آمریکا در مورد مذاکرات هسته کشورمان و مواضع شیوخ مرتجع عرب در عدم برقراری ارتباط ایران با غرب دقیقا مطابق نظر این آقایان است. وی افزود: گفتمان قبل از انتخابات سال ۹۲ و سیاست توزیعی دولت ها نهم و دهم با ۷۰۰ میلیارد دلار درآمدهای نفتی شکست خورده و جالب است که باز هم مخالفت می کنند.

نجفی اظهارکرد: جواب این سووالات کاملا روشن است ، موفقیت این دولت و حفظ مردم و جوانان به معنای خروج این طیف از صحنه سیاسی کشور است.

شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۳ – ۱۴ ژوین ۲۰۱۴

تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد, ۱۳۹۳ ۸:۱۲ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

انتخابات! کدام انتخابات؟

با عنایت به این وضع و شرایط عملا موجود آنچه در ایران برگزار میشود فاقد حداقل شرایط برای شناخته شدن بعنوان یک انتخابات است. با تمام محدودیت ها و کنترل های نظام امنیتی و سیاسی انتخابی در کار نیست و دقیقا با استعاره از آقای خمینی « در این رژیم آزادی های فردی پایمال و انتخابات واقعی و مطبوعات و احزاب از میان برده شده اند.

مطالعه »
یادداشت

جنگ دارد همچنان همگانی می شود!

این تصاویر شنیع,  چه بازمانده از جنگ و چه بازمانده از دنیای سهمگین سیاستمداران زندانبان !, ما را هم به اشکال مختلف در گیر و تماشاگر چنین صحنه هایی می نماید. یعنی کشتن و یا اعدام شهروندان، به امری معمولی و سرگرم کننده بدل می شود و در روزمرگی جامعه کم کم جا باز می کند.

مطالعه »
آخرین مطالب

مبارزۀ خشونت پرهیز زنان برای آزادی، برابری جنسیتی و عدالت اجتماعی

در گرامیداشت ٨ مارس روز جهانی زن، گروه کار زنان سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) در سامانۀ کلاب‌هاوس برگزار می‌کند. مهمانان برنامه: نیره توکلی، هرمینه هورداد، شهناز قاراگزلو، زری صدرنشین، بیژن میثمی

عدم شرکت در انتخابات: بی‌تفاوتی یا کنش فعال مدنی؟!

عدم شرکت و تحریم انتخابات در ایران یک کنش اجتماعی فعال و مدنی بود و مردم اگاهانه و با هدف مشخص به پای صندوق رای نرفتند؛ و این کنش اجتماعی هیچ ربطی با بی‌تفاوتی مردم غرب به انتخابات ندارد.  این دو زمینه های اجتماعی مختلفی دارند و ربط این دو به هم یک حقه و کلک سیاسی است.

میزان مشارکت در نمایش انتخابات جمهوری اسلامی، به کم‌ترین حد از زمان وقوع انقلاب رسید!

مسلماً انتخابات در حاکمیت جمهوری اسلامی ایران، کم‌ترین تاثیری بر زندگی روزانه مردم ندارد و همواره نیز پرسروصداترین اتفاق در کشور است که چندین ماه فضای رسانه‌ای و حتی خیابانی ایران را تسخیر می‌کند و هر چه جلوتر آمده‌ایم، این تاثیر کم‌تر و آن سر و صدا اعتراضی مردم بیش‌تر شده است.

عشق گفت بنویس، من نوشتم

وقتی که به تو فکر می کنم، لبخندت باران می شود;
نگاهت زلال و زلال، و من چه بی پروا، می چینم آن لبخند را.

یادداشت

جنگ دارد همچنان همگانی می شود!

این تصاویر شنیع,  چه بازمانده از جنگ و چه بازمانده از دنیای سهمگین سیاستمداران زندانبان !, ما را هم به اشکال مختلف در گیر و تماشاگر چنین صحنه هایی می نماید. یعنی کشتن و یا اعدام شهروندان، به امری معمولی و سرگرم کننده بدل می شود و در روزمرگی جامعه کم کم جا باز می کند.

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
پيام ها

باید یکی شویم و قلب‌مان را سرود و پرچم‌مان سازیم تا بهاران خجسته به ارمغان به میهن‌مان فراز آید!

کرامت و خسرو دو جوان روشنفکر انسان‌دوست چپ بودند و غم مردم فقرزدهٔ میهن و جهان به دل داشتند. آنان شیفتۀ جنبش فداییان خلق بودند. خسرو گلسرخی در وصیت‌نامه‌اش می‌نویسد: «من یک فدایی خلق ایران هستم و شناسنامه من جز  عشق به مردم چیز دیگری نیست … شما آقایان فاشیست‌ها که فرزندان خلق ایران را بدون هیج مدرکی به قتل‌گاه میفرستید، ایمان داشته باشید که خلق محروم ایران، انتقام خون فرزندان خود را خواهد گرفت». تاثیر ایستادگی جانانه آنان در برابر نظام حاکم و پشتیبانان جهانی آن موجی از شور و ایمان در جنبش فداییان پدید آورد

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

مبارزۀ خشونت پرهیز زنان برای آزادی، برابری جنسیتی و عدالت اجتماعی

عدم شرکت در انتخابات: بی‌تفاوتی یا کنش فعال مدنی؟!

سلب حق اسکان دانشجویان خوابگاهی در دانشگاه علامه طباطبایی

میزان مشارکت در نمایش انتخابات جمهوری اسلامی، به کم‌ترین حد از زمان وقوع انقلاب رسید!

عشق گفت بنویس، من نوشتم

انتخابات ریاست‌‌جمهوری در آسیا و اقیانوسیه