سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۴:۲۶

سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۴:۲۶

در باره وضعیت بازداشت شدگان جمعیت ال یاسینT درخواست کمک فوری از مراجع بین المللی

ممنوعیت تماس و ملاقات با خانواده، عدم اطلاع و امکان حضور وکیل در پرونده، شکنجه های جسمی و روانی در طول بازجویی ها، جلسات تفتیش پر فشار و طولانی، استفاده از چشم بند، حبس طولانی مدت در انفرادی و استفاده از اهرم فشار خانوادگی از روش های ضدبشری دایره مذاهب بوده که همگی آنها در این مدت نسبت به آقای پیمان فتاحی و اعضای دستگیر شده ال یاسین بکار گرفته شده اند.

 

به نام آزادی و خدایی که انسان را آزاد آفرید

با درود
این درخواست عاجلانه جمعی از آزاداندیشان ایران برای یاری رساندن به زنان و مردانی است که ماههاست در زندان های ایران در معرض بدترین جنایات قرار گرفته اند. ما به عنوان گروه بزرگی از جامعه فعالان مدنی و فرهنگی ایران، بر اساس شواهد و مدارک، و اخبار موثق اعلام می کنیم سرکوبهای القاعده فرهنگی ایران به مرحله حاد و جنایتکارانه ای رسیده است و در این وضعیت بحرانی که جان عده ای از اهل قلم و فرهنگ ایران در خطر قرار گرفته، از شما درخواست کمک و حمایت فوری داریم.

گزارش های متعدد و موثق نشان می دهد سلامت جسمی- روانی و جان تعدادی از فعالان فرهنگی ایران از جمله آقایان پیمان فتاحی (رهبر جمعیت ال یاسین)، مرتضی رسولیان (از اعضای ارشد جمعیت ال یاسین)، علیار نیک فرمان (عضو مرکزی انجمن حرفه ای متفکران)، و خانمها نازی حسامی (مدیر نشر یاهو و سردبیر نشریه هنرهای زیستن) و میترا حاجی نجفی (مسئول نشر تعالیم حق و مدیر نشر حم) در زندان امنیتی ۲۰۹ اوین در معرض خطر قرار گرفته و هر لحظه احتمال وقوع جنایتی خاموش و غیرقابل جبران می رود.

بر اساس اخبار و وقایع تکان دهنده ای که علاوه بر رسانه های معتبر خارجی (۱) و گزارش های منتشره از سوی مراجعی چون سازمان عفو بین الملل، وزرات امور خارجه امریکا، اتحادیه اروپا و نهادهای حقوق بشری به دست ما رسیده، طی نود روزی که از بازداشت مجدد آقای پیمان فتاحی گذشته ایشان از کلیه حقوق اولیه از جمله حق مداوای پزشکی محروم بوده اند. با توجه به اینکه آقای فتاحی طی ۶ ماه انفرادی در زمان اولین بازداشت، به دلیل تزریقهای مشکوک دچار مسمومیت شدید خونی شده اند و طبق معاینات پزشکی به شدت نیازمند مراقبتهای پزشکی هستند، وضعیت سلامتی ایشان بسیار نگران کننده است، به ویژه که احتمال تکرار تزریقات مشکوک نیز وجود دارد. این نگرانی به دلیل چند رخداد تکان دهنده دیگر در طول دو سال گذشته شدت یافته از جمله آنکه در زمان اولین بازداشت آقای پیمان فتاحی (استاد ایلیا)، برادر ایشان (رامین فتاحی) نیز دستگیر و پس از مدتی به علت وخامت حال جسمی (ناشی از شکنجه) آزاد شد، اما با فاصله کوتاهی پس از آزادی به طرز مشکوکی فوت کرد. از طرفی در یکی از جلسات احضار آقای پیمان فتاحی (مورخ ۲۸/۷/۸۷) مأموران دایرۀ مذاهب اطلاعات در داخل اتاق بازجویی به ایشان هجوم برده و وی را بطرز وحشیانه ای با مشت و لگد، باتوم و شوکر الکتریکی مورد ضرب و شتم قرار دادند که حاصل آن خونریزی گسترده ای بود که به بستری شدن آقای پیمان فتاحی منجر گردید. این وقایع همراه با تهدیدات مکرر بازجویان امنیتی مبنی بر احتمال ترور و آسیب فیزیکی به آقای پیمان فتاحی توسط ماموران لباس شخصی، عامل نگرانی عمیقی از جانب خانواده و شاگردان ایشان شده است.

همچنین خانم نازی حسامی با توجه به سابقه ضعف جسمی- عصبی و اعتصاب غذا در اعتراض به فشارهای داخل زندان، بیش از یک ماه و نیم است که به گفته ماموران زندان در اثر وخامت حال به بیمارستانی خارج از زندان منتقل شده اند اما هیچگونه اطلاعی از شرایط و محل بستری ایشان در دست نیست. اخباری نیز مبنی بر شکنجه های شدید جسمی به منظور گرفتن اعترافات دروغین از آقای مرتضی رسولیان منتشر شده است. متاسفانه پس از انتشار این اخبار و تا امروز نه وکیل و نه اعضای خانواده این افراد نتوانسته اند ملاقاتی با آنها داشته باشند. وضعیت فعلی همگی آنها نامعلوم بوده و احتمال وخیم تر شدن شرایط بسیار زیاد است.

ایران یکی از اعضای کنوانسیون بین المللی حقوق سیاسی و مدنی است. بر اساس ماده هفتم این پیمان «هیچ کس نباید مورد مجازات و رفتارهایی که شکنجه یا اعمال بیرحمانه، غیرانسانی و تحقیرکننده است قرار بگیرد» اما طی دو سال گذشته «دایره مذاهب وزارت اطلاعات»، در یک تمرّد آشکار نسبت به مجمع عمومی سازمان ملل، اتحادیه اروپا و سازمان های بین المللی حقوق بشر، به طور مستمر و برنامه ریزی شده ای در حال نقض گسترده قوانین حقوق بشر است.

ممنوعیت تماس و ملاقات با خانواده، عدم اطلاع و امکان حضور وکیل در پرونده، شکنجه های جسمی و روانی در طول بازجویی ها، جلسات تفتیش پر فشار و طولانی، استفاده از چشم بند، حبس طولانی مدت در انفرادی و استفاده از اهرم فشار خانوادگی از روش های ضدبشری دایره مذاهب بوده که همگی آنها در این مدت نسبت به آقای پیمان فتاحی و اعضای دستگیر شده ال یاسین بکار گرفته شده اند. فرزندان خردسال (یک و چهار ساله) آقای پیمان فتاحی بر اثر تنش های وارده دچار بیماری های روحی روانی شده اند که توسط چندین روانپزشک اطفال تایید شده است. دستگیری موقت خانم شباب حسامی (همسر آقای فتاحی) نیز به یکی از اهرمهای فشار برای شکنجه روانی همسر و خواهر ایشان تبدیل شده که هم اکنون در بازداشت اند. و همه این اقدامات ضد بشری تنها برای تفتیش عقاید رخ می دهد.

متاسفانه بی واکنشی مسئولان و رسانه ها در ایران به تشدید این وضعیت دامن زده و میدان را برای ادامه اقدامات جنایتکارانه و ضد بشری دستگاه امنیتی باز گذاشته است. روشن است که سکوت و عدم توجه مراجع معتبر بین المللی احتمال تکرار وقایعی مشابه مرحوم زهرا کاظمی، بنی یعقوب، حشمت ساران و میرصیافی را شدت می بخشد و بدیهی است که عدم حمایت نهادهای بین المللی از قربانیان این جنایات، به حادتر شدن وضعیت آزاداندیشان، بی ثمر ماندن تلاش های آنان برای احقاق حقوق خود در ایران، و متوقف یا کند شدن جنبشهای مدنی و مردمی برای رسیدن به ایرانی آزاد می انجامد.

ما بعنوان اعضای یکی از بزرگترین جمعیت های فرهنگی در ایران و خاورمیانه از شما می خواهیم برای رسیدن به درخواست های ذیل از ما حمایت نمایید:

۱- آزادی هر چه سریعتر دستگیرشدگان که با وجود ماهها بازجویی، تفتیش منازل، شنود و مراقبت دائم، مدرکی دال بر اثبات اتهامات و مجرمیت آنها ارائه نشده است.

۲- مداوای پزشکی آقای پیمان فتاحی در خارج از زندان توسط هیئت پزشکی مورد اعتماد ایشان و تحت نظارت ارگانهای ذیصلاح و وکلای مربوطه

۳- تعیین وضعیت و محل بستری خانم نازی حسامی و فراهم شدن امکان ملاقات وکیل و اعضای خانواده (بعنوان یک اقدام فوری و ضروری)

۴- برخورداری از حق ملاقات و تماس با خانواده برای دستگیر شدگان تا زمان آزادی

۵- برخورداری از حق داشتن وکیل و ملاقات با وی

۶- برگزاری دادگاه صالحه و ارائه مدارک، و برخورداری از حق دادرسی عادلانه و علنی ما به پای بندی و احترام شما به حقوق بشر اعتقاد و اطمینان داریم و امیدواریم که شما با اتکاء به اعتبار بین المللی خود پشتیبان استوار ما در محدود کردن و سرانجام توقف نقض حقوق بشر و تفتیش عقاید در ایران باشید.

در پایان به نمایندگی از جمعیت فرهنگی ال یاسین مجدداً درخواست حمایت فوری و موثر آن مرجع محترم را تکرار نموده و منتظر اقدامات عاجل شما هستیم.

 

به امید آزادی

کانون حقوق بشر و روابط بین الملل “آیا”

۲۴ فروردین ۸۸ مطابق با ۱۳ آوریل ۲۰۰۹

 

امضاکنندگان این نامه به نمایندگی از جمعیت ال یاسین
۱. شورای نشریات جمعیت ال یاسین
۲. نشر یاهو
۳. نشر تعالیم حق
۴. نشر حامیم
۵. مدیر مسئولان و اعضای تحریریه های نشریات علوم باطنی، هنر زندگی متعالی، هنرهای زیستن، علم موفقیت، حرکت دهندگان، تفکر متعالی
۶. شورای نویسندگان و محققان یاسین
۷. انجمن حرفه ای متفکران و محققان
۸. انجمن جبهه طبیعت
۹. شورای مترجمین یاسین
۱۰. سازمان حامیان خارج از کشور
۱۱. نهضت زنان جمعیت ال یاسین
۱۲. جمعیت جوانان ال یاسین
۱۳. کمپین های حمایتی نازی حسامی و میترا حاجی نجفی
۱۴. کمیته گزارشگران ال یاسین
۱۵. سازمان آزادی اندیشه یاسین (اولین سازمان مجازی- مردمی ضد تفتیش عقاید در ایران)
۱۶. نمایندگان کانون حقوق بشر و روابط بین الملل ال یاسین
دفتر کانون در خارج از ایران: تلفن ۰۰۱۶۴۷۸۸۷۳۶۱۱
ارتباط مستقیم با دبیر کانون: roshangaran@live.com
واحد روابط عمومی کانون:
www.ayahra.org
info@ayahra.org

 

پانویسها
(۱) برخی رسانه های منعکس کننده عبارتند از صدای امریکا، رادیو فردا، رادیو زمانه و خبرگزاری های و سایتهای مرتبط با موضوعات زنان و حقوق بشر.
(۲) جهت اطلاع بیشتر، شرح مفصل تر وقایع و برخوردهای دایره مذاهب با جمعیت ال یاسین به همین نامه پیوست شده است.

تاریخ انتشار : ۱ اردیبهشت, ۱۳۸۸ ۹:۲۵ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

انتخابات ۸ درصدی!

اخباردور دوم انتخابات مجلس: روز جمعه ۲۱ اردیبهشت سال جاری, نتیجه انتخابات دور دوم مجلس در تهران اعلام گردید نماینده اول کلان شهر تهران با کسب ۲۶۹/۴۳  رای از حدود ۸ میلیون نفر واجدین شرایط رای دادن, یعنی با رای فقط ۲ درصد از مردم تهران به مجلس راه یافت. البته با احتساب ۵ درصد آرا باطله, مشارکت مردم تهران کمتر از  ۳ درصد بوده است.

مطالعه »
آخرین مطالب

پس از حادثه و مرگ رئیس جمهور!

بسیار ساده انگارانه است که تصور کنیم با سقوط پرواز حامل رئیسی و مرگ او جمهوری اسلامی نیز سقوط خواهد کرد و ساده انگارانه تر آنکه تصور شود در چنین شرایطی رقبای جمهوری اسلامی حتی در منطقه و جهان نیز چنین انتظاری را خواهند داشت.

روز بعد از رئیسی…

سید ابراهیم رئیسی اگرچه به دلیل نقش تبهکارانه‌اش در اعدام‌های ۶۷ و  از تیغ گذراندن  چندین هزار زندانی سیاسی در مدت زمانی کوتاه همواره از سوی جامعه سیاسی ایران به عنوان چهره‌ای منفور قلمداد می‌شده، اما پس از برگمارده شدن در انتخاباتی بسیار محدود و گزینشی به عنوان رئیس جمهور نیز هیچگاه  بمثابه رئیس جمهوری محبوب ، کارآمد و تاثیرگذار از سوی کلیت جامعه مورد ارزش گذاری قرار نگرفت.

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

چگونه زندانیان سیاسی ایران به سوی خودکشی سوق داده می شوند؟

خانواده اندام از ترس دستگیری از بردن دخترشان به بیمارستان یا مراکز درمانی برای برداشتن گلوله ها اجتناب کردند. مادر دالیا تمام ۲۵ ساچمه را از بدن دخترش در خانه خارج کرد. خانواده اندام از ترس دستگیری دختر نوجوان خود، او را به خانه یکی از بستگان نزدیک خود منتقل کردند. بعد از حدود دو هفته که وضعیت جسمانی او بهتر شد، به خانه خودشان بازگشتند.

برتری طلبی برهنه هندو!

این زشت ترین انتخابات از زمان استقلال بوده است. برتری طلبی آشکار هندو حزب حاکم بهاراتیا جاناتا (بی جی پی) ۱۷۰ میلیون شهروند مسلمان هند را علنا تحریم و از حق رای محروم کرده است. حزب در قدرت سال‌های اخیر را صرف سرکوب رسانه‌های منتقد و اپوزیسیون سیاسی کرده است تا یک پروژه اساساً ضد دموکراتیک و تبعیض گرایانه را پیش ببرد.

یادداشت

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

مطالعه »
بیانیه ها

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

مطالعه »
پيام ها

دانشجویان آمریکایی در اعتراض به ادامه نسل کشی فلسطینیان توسط اسرائیل دانشگاه ها را به تصرف خود در آوردند!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا ضمن اعلام حمایت کامل از مبارزه دانشجویان و استادان در تمامی دانشگاه های آمریکایی شرکت کننده در این جنبش، به مقاومت نسل نوین دانشجویی درود میفرستد و برای ایشان در شکستن فضای تاریک تحمیل شده و تا موفقیت نهایی پیروزی آرزو می‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

پس از حادثه و مرگ رئیس جمهور!

روز بعد از رئیسی…

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

چگونه زندانیان سیاسی ایران به سوی خودکشی سوق داده می شوند؟

برتری طلبی برهنه هندو!

گرگهایِ وال استریت رژیم…