سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۱۱

سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۱۱

در جشن اومانیته ۲۰۱۱

در «دهکده جهانی»، برای چهارمین سال متوالی، غرفه مشترک سه سازمان چپ ایرانی، متشکل از سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران، سازمان فدائیان خلق ایران( اکثریت) و شورای موقت سوسیالیست های چپ ایران با شعار "برای یک ایران آزاد، جمهوریخواه، دموکراتیک و لائیک" قرار داشت.

گزارشی از جشن اومانيته

غرفه مشترک سه سازمان چپ ایرانی، میعادگاه بخش قابل توجهی از هموطنان ایرانی با گرایشات مختلف بود. این سه سازمان، در این جشن دو هدف سیاسی را برجسته کرده بودند. نخستین هدف را نیرومند کردن خواست آزادی زندانیان سیاسی در ایران قرار داده بودند. به همین منظور در اعلامیه ای که به زبان فرانسوی منتشر شده بود در مورد زندانیان سیاسی ایران چنین تاکید نموده بودند:

 

جشن اومانیته ۲۰۱۱ در همبستگی با جنبش مزد و حقو بگیران، مبارزات آزادیخواهانه کشورهای عربی، خواست عضویت کشور مستقل فلسطین به سازمان ملل متحد،لغو حکم اعدام ” تروی دیویس”یک سیاه پوست متهم به مرگ پلیس سفید پوست آمریکائی در روزهای ۱۶، ۱۷ و ۱۸ سپتامبر با حضور بیش از ۵۰۰ هزار تن در پارک بسیار بزرگ “کورنوو” برگزار گردید.

 

جشن اومانیته که هشتاد و یک سال بعد از ایجاد آن، اکنون به یک جشن بزرگ ملی تبدیل شده است بار دیگر امید به مبارزه مشترک را در دل مبارزات کارگران، زنان و جوانان، برای عدالت اجتماعی و صلح و… در فرانسه زنده نمود. در جشن امسال نیز ” دهکده جهانی” محل دید و بازدید و ملاقات و حضور احزاب و سازمان های کمونیستی، سوسیالیستی، چپ، دموکرات و ترقیخواهان کشورهای مختلف در سراسر جهان با تنوعات فرهنگی و سیاسی بود.

در مکان های دیگر پارک “کورنوو”، احزاب چپ و سازمان های غیر دولتی فرانسوی و فدراسیونهای حزب کمونیست فرانسه از مناطق مختلف، غرفه داشتند و با برنامه های متنوع خود شور و شوق بازدیدکنندگان را دوچندان مینمودند. اومانیته و وجهه سیاسی آن در «دهکده جهانی» و در «فدراسیون های منطقه ای حزب کمونیست فرانسه» تنها یک جنبه آن است. برنامه های موسیقی و کنسرت مورد علاقه وسیع ترین قشر جوان فرانسه، امسال نیز با حضور هنرمندان مشهور پا بر جا بود. جنبه دیگر فعالیت فرهنگی، در «دهکده کتاب» است که به ارائه آخرین کتاب های منتشره می پردازد. اما در جوار این نمایشگاه از کتاب، گفتگوهای گوناگون در باره اخرین دست اوردهای ادبی با حضور ادیبان سر شناس صورت می گیرد و … و بالاخره خوردن و نوشیدن از خوردنی ها و نوشیدنی های مختلفی که مربوط به کشورهای مختلف جهان هستند، همگی با هم فستیوالی را تشکیل می دهند که از کوچک و بزرگ به این جشن علاقمند می شوند و از آن بهره می برند.

آقای پاتریک لو هایریک، دبیر هیئت تحریریه روز نامه اومانیته و نماینده حزب کمونیست فرانسه در پارلمان اروپا، در روز شنبه در افتتاح جشن در ” دهکده جهانی ” ضمن خوشآمد گوئی به مهمانان و نمایندگان احزاب و مسئولین ارگانهای مطبوعاتی کشورهای خارجی به وضعیت بحران اقتصادی و مالی و شرایط مشقت بار در کشورهای یونان ،اسپانیا، پرتغال، ایرلند و فرانسه اشاره نمود و سیاست های مخرب رهبران این کشورها را به باد انتقاد گرفت. او در بخش دیگری تحولات چند ماهه اخیر در کشورهای عربی را ستود و از نقش زیانمند دولت سرکوزی در زمان انقلاب تونس پرده برداشت. همچنین او ضمن تجلیل از مبارزات مردم فلسطین، خواهان حمایت همه جانبه از ابتکار سازمان آزادیبخش فلسطین در زمینه شناسائی کشور فلسطین توسط سازمان ملل متحد شد، کشوری در مرزهای ۱۹۶۷ که پایتحت آن بیت المقدس غربی است. حضار با کف زدن ممتد همراهی تائید آمیز خود را با این خواست نشان دادند و فضای سالن سخنرانی را که نماینده دولت خودگردان فلسطین نیز در آن حضور داشت به شدت متاثر نمودند.

 

«پییر لوران»، دبیر کل حزب کمونیست فرانسه و پرزیدنت حزب چپ اروپا، در هنگام پذیرائی از سران احزاب و سندیکاهای فرانسوی، خطاب به رهبران حزب سوسیالیست و «اروپای اکولوژی- سبز» بیان داشت: «آیا می خواهیم برای مدیریت رکود یا برای آزاد کردن مردم قدرت را بدست آوریم؟ … سی سال قبل، شما به ما می گفتید که دگماتیک نباشیم. ما دیگر نیستیم. بیست سال پیش، به ما می گفتید که بیشتر دموکراتیک باشیم. ما این چنین هستیم. ده سال قبل، به ما می گفتید که اکولوژیک باشیم. ما این چنین هستیم. امروزه، من به شما می گویم چپ باشید. چپ باشید.»

در محل مباحثات وتبادل نظر در «دهکده جهانی»، گفتگوهای بسیار مفیدی در باره مسائل مهم جهان بخصوص منطقه انجام شد. استقبال از این گفتگوها چشم گیر و فراتر از سال های پیش بود. در اولین سخنرانی، تحت عنوان «رهائی جهان بدون نقش و آزادی زنان غیر ممکن است» نمایندگانی از جنبش زنان مصر، تونس و ایران سخنرانی کردند. ایرانداخت انصاری، نماینده انجمنی از فعالین زن در فرانسه، بعنوان یک ایرانی در این بحث شرکت داشت و از تجارب جنبش زنان ایران صحبت کرد. نمایندگان مصر و تونس نیز شرایط عمومی جنبش آزادیخواهانه و انقلاب در کشور خود را طرح و نسبت به وضعیت زنان و مطالبات انان برای حاضرین توضیح دادند. ایرانیان، در این گفتگوها بسیار فعال مشارکت نمودند تا تجربه خود را با کشورهای عربی در حال مبارزه در میان گذارند و بخصوص از ضرورت جدائی دین از دولت صحبت کنند. متقابلا شایان توجه است که در میان سخنرانان بوضوح می شد مشاهده کرد که آنان نسبت به تجربه ایران بی اطلاع نیستند و ان را ندیده نمی گیرند. دو سخنران از تونس، از جمله خانم «نادیا شبان»، که لیست نیروهای دموکراتیک دوازده گانه تونس را رهبری می کند برای تونسی های مقیم فرانسه، در طی سخنان خود مطرح کرد که ما نه در سال ۱۹۷۹ قرار داریم و نه نسبت به تجربه ایران بی توجه.

 

 

در «دهکده جهانی»، برای چهارمین سال متوالی، غرفه مشترک سه سازمان چپ ایرانی، متشکل از سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران، سازمان فدائیان خلق ایران( اکثریت) و شورای موقت سوسیالیست های چپ ایران با شعار “برای یک ایران آزاد، جمهوریخواه، دموکراتیک و لائیک” قرار داشت. در «دهکده جهانی»، حزب توده ایران و سازمان فدائیان ـ اقلیت هم هریک غرفه مستقل خود را داشتند.

غرفه مشترک سه سازمان چپ ایرانی، میعادگاه بخش قابل توجهی از هموطنان ایرانی با گرایشات مختلف بود. این سه سازمان، در این جشن دو هدف سیاسی را برجسته کرده بودند. نخستین هدف را نیرومند کردن خواست آزادی زندانیان سیاسی در ایران قرار داده بودند. به همین منظور در اعلامیه ای که به زبان فرانسوی منتشر شده بود در مورد زندانیان سیاسی ایران چنین تاکید نموده بودند: « ابعاد فشار در زندان ها، به اعتصاب غذای های پیاپی زندانیان انجامیده است. صدور احکام اعدام و زندان برای فعالین سیاسی و مدنی در دادگاه های نمایشی و غیر عادلانه تشدید شده است. کار را این حکومت به جائی کشانده است که وکلای مدافع زندانیان مدنی و سیاسی نیز از سرکوب در امان نمانده اند. آنان با اتهاماتی واهی دستگیر و زندانی شده اند. هدف این اقدامات، ایجاد ترس و وحشت در جامعه بوده است. مبارزه آزادیخواهانه مردم ایران، برای پیشرفت نیازمند حمایت جامعه بین المللی، بویژه حمایت افکار عمومی از این مبارزات، برای آزادی تمامی زندانیان سیاسی، مدنی و مذهبی است. ما سه جریان چپ مدافع دموکراسی و عدالت اجتماعی، این سرکوب ها را محکوم می دانیم و خواهان آزادی همه زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم.»

هدف دومی که برجسته شده بود اعلام همبستگی با مردم کشورهای همسایه، همرزم و دوست عرب در مبارزه ازادیخواهانه شان بود. این مساله نیز در اعلامیه مشترک مورد تاکید قرار گرفته بود. در این باره در اعلامیه چنین آمده بود: « این همه، این بیراهه ها، این دهه های مصیبت و فقر و بدبختی برای جامعه ما، محصول چیزی نیست جز سر بر آوردن یک حکومت مذهبی در جامعه ما و امیزش دین و دولت و برقراری روحانی سالاری و ولایت فقیه. امروز برای بسیاری از مردم روشن گشته است که سرنوشت جامعه ما، سرنوشت آزادی و عدالت، به جدائی دین از دولت وابسته است. ما علاقه داریم که جامعه روشنفکری و سیاسی و فرهنگی کشورهای عربی تجربه ما را مورد مطالعه و توجه قرار دهد. پیروزی مبارزات ضد دیکتاتوری در این کشورها، در پی سقوط دیکتاتورها، با دشواری راه گذار روبرو خواهد شد. ما صمیمانه آرزو می کنیم که راهی را که در کشور خود شاهد بوده ایم و مصایبی را که زندگی کرده ایم، در این کشورها تکرار نشوند. ما برای ملل مبارز دوست و همسایه و هم رزم، آزادی و عدالت و حکومت های غیر مذهبی و انتخابی آرزو می کنیم.»

غرفه سه سازمان، با مساعی و فعالیت مشترک اعضا، بنحو مناسبی در جهت انعکاس پیام های سیاسی مورد نظر تزئین شده و با پوستر ها و پرده هایی در دفاع از جنبش کارگری، جنبش های آزادیخواهانه،زنان، ملیت ها و … آراسته شده بود. همچنین همبستگی با مردم کشورهای منطقه نیز از جمله شعارهائی بود که به شکل برجسته ای به چشم می خورد. افزون بر این در پشتیبانی از تصمیم ۲۴ مارس ۲۰۱۱ شورای حقوق بشر سازمان ملل دایر بر انتخاب نماینده ویژه برای اعزام به ایران یعنی آقای احمد شهید طوماری تهیه شده بود. در این طومار درخواست اجازه مسافرت او به ایران که حکومت ایران از آن سر باز زده است مورد تاکید قرار گرفته بود. این طومار را صدها نفر با ذکر نام و نشانی و شغل خود امضا نمودند و در جریان امضا بین گردانندگان غرفه و امضا کنندگان گفتگوهای دائمی و مفیدی در مورد وضعیت ایران و چگونگی حمایت از آزادی زندانیان سیاسی و جنبش آزادیخواهانه مردم ایران صورت گرفت. دو پوستر توسط غرفه سه سازمان منتشر شده بود که یکی از آن ها به دفاع از وکلای زندانی که دفاع از زندانیان سیاسی یکی از جرایم آنان بود، اختصاص داشت. تصویر خانم نسرین ستوده با دست های دستنبد زده، توجه بسیاری از امضا کنندگان طومار را جلب کرد. گفتگوهای انجام شده نشان می دهند که مجموعه اثار و فعالیت انجام شده فرهنگی و مطبوعاتی و سینمائی در فرانسه، شناخت خوب و نظر مثبتی نسبت به ایرانیان را در جامعه فرانسوی برانگیخته است.

میز کتاب، اعلامیه ها، نشریات نیز گوشه دیگری از غرفه را بخود اختصاص داده بود که مراجعه کنندگان و علاقه مندان انتشارات جدید در باره ایران، چه به زبان فارسی و چه به زبان فرانسوی به آن مراجعه می کردند و آثار مورد علاقه خود را تهیه می کردند. در میان کتاب های فارسی جدید، کتاب «بازخوانی جنبش فدائیان خلق – بمناسبت چهلمین سالگرد نوزده بهمن» ارائه شده بود.

کارهای دستی ایرانی نیز بخش دیگری از غرفه ما را به خود اختصاص داده بود.

رقص و پایکوبی و موزیک و نیز گفتگوهای چند جانبه میان شرکت کنندگان در مورد وضع ایران، ضرورت اتحاد و هماهنگی نیروهای ایرانی، تلاش برای وحدت چپ و اهمیت ان نیز شور و زندگی را در مقر ایجاد کرده بود.

مجموعه کار و فعالیت اعضا و دوستان سه سازمان از جمله دوستان جوان ما ، طی این سه روزه اثر مثبتی را در میان ایرانیان و غیر ایرانیان شرکت کننده در جشن به جا گذاشت. موفقیت این برنامه، باعث نیرومند تر شدن همگی دست اندر کاران برای تلاش های وسیع تر اینده می باشد.

از طرف کمیته بر گزارکننده جشن

۱۹ سپتامبر ۲۰۱۱ – ۲۸ شهریور ۱۳۹۰

تاریخ انتشار : ۳۰ شهریور, ۱۳۹۰ ۶:۵۷ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …

شاید کشته شدن ابراهیم رئیسی در پی سرنگونی بالگرد حامل او مهمترین خبر چند روز گذشته باشد. در پی چندگویی دست‌اندکاران حکومتی در آگاهی‌رسانی، بازار شایعات در ایران و جهان در این رابطه گرم شد. این و آن گفتن دست‌اندرکاران حکومتی و شایعه، و هم، پیشامد و اتفاق‌هایی چنین، حکومت اسلامی در ایران را از همان آغاز پیدایش، همراهی کرده‌اند.

مطالعه »
آخرین مطالب

هند و صادرات پهپاد به اسراییل در جنگ غزه…

مشارکت آدانی-البیت که توسط تاجری نزدیک به نخست وزیر مودی اداره می شود در پنج سال گذشته ۲۰ بار مجوز فروش را دریافت کرده است و ادعا می کند هواپیماهای بدون سرنشین برای مصارف “غیر جنگی” هستند اما سیستم صدور مجوز هند اقلام را به عنوان مهمات طبقه بندی می کند.

۳۰ سال پس از آزادی ماندلا, رویا ها محقق نشده است…

درآفریقای جنوبی از میراث نلسون ماندلا چه چیزی باقی مانده است؟ او نماد جنبش ضد آپارتاید در این کشور بود و هنوز هم به عنوان یک الگو در مبارزه با ظلم و بی عدالتی شناخته می شود.اما روحیه کشور متشنج است و اعتماد به دولت در حال کاهش است. از سوی دیگر، دموکراسی آفریقای جنوبی با قوه قضاییه عمدتاً مستقل، رسانه‌های آزاد و جامعه مدنی هوشیار خود, ثابت می‌کند که انعطاف‌پذیر است. 

شهروندی درجه چهار با اسم رمزِ «کارگر حجمی»!

دسته‌بندی کارگران و فرق گذاشتن میان آن‌ها، امکان تشکل‌یابی متحد و همگرایی افقی کارگران واحدها را به نفع کارفرما به صفر می‌رساند؛ وقتی در یک کارگاه کوچک مثل انبار یک شرکت، کارگرانِ همکار، سه مدل قرارداد و سه نوع دستمزد داشته باشند، هرگز نمی‌توانند سر مطالبات مشترک با کارفرما چانه‌زنی کنند یا دست به اعتراض جمعی بزنند چون اساساً سرنوشت مشترکی در میان نیست؛

نگاهی به بحران های منطقه «غرب آسیا» در پرتو گذار به «نظم نوین جهانی»-بخش یک

سال ها روال رایج این‌گونه بود که ایالات متحده آمریکا تعیین می‌کرد که در غرب آسیا چه اتفاقی باید بیفتد و چه اتفاقی نباید رخ دهد. بدون توافق و دخالت آمریکا در گذشته ای نه چندان دور هیچ مناقشه و بحرانی رفع نمی شد. اکنون دیگر بر کسی پوشیده نیست آن چیرگی گذشته آمریکا در منطقه رو به کاهش می باشد و بسیاری از مسائل مهم منطقه بدون حضور و حتی مشورت با آمریکا روی می دهد.

“ما و تخت پرویز”

زنده یاد پرویز بابایی در بازگویی خاطرات خود برای این قلم عنوان داشته بود که از همان بدو ورود خود در عرصه کار چاپ و چاپخانه به وقت نوجوانی با اسم کوه و کوه‌نوردی آشنا شد و متوجه گردید که تمام کارگرانی که شور و شرر مبارزاتی دارند برای کوه و کوه‌نوردی منزلتی خاص قائل هستند و او هم خیلی زود به‌جمع آن‌ها اضافه شد.

یادداشت

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
پيام ها

دانشجویان آمریکایی در اعتراض به ادامه نسل کشی فلسطینیان توسط اسرائیل دانشگاه ها را به تصرف خود در آوردند!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا ضمن اعلام حمایت کامل از مبارزه دانشجویان و استادان در تمامی دانشگاه های آمریکایی شرکت کننده در این جنبش، به مقاومت نسل نوین دانشجویی درود میفرستد و برای ایشان در شکستن فضای تاریک تحمیل شده و تا موفقیت نهایی پیروزی آرزو می‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

هند و صادرات پهپاد به اسراییل در جنگ غزه…

۳۰ سال پس از آزادی ماندلا, رویا ها محقق نشده است…

شهروندی درجه چهار با اسم رمزِ «کارگر حجمی»!

نگاهی به بحران های منطقه «غرب آسیا» در پرتو گذار به «نظم نوین جهانی»-بخش یک

“ما و تخت پرویز”

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …