یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۰

یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۰

دوشنبه – مقر اروپایی سازمان ملل متحد

برنامه ها و خواست های ایرانیان در ژنو

ایرانیان از کشورهای مختلف اروپایی راهی ژنو شده اند تا در یکی از بزرگترین گردهمایی خود نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کنند. این گردهمایی روز دوشنبه همزمان با اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران برگزار می شود. جریان این اجلاس به طور مستقیم از اینترنت پخش خواهد شد. در اعلامیه های مختلفی که به مناسبت برگزاری این اجلاس منتشر شده، ایرانیان خواست ها و مطالبات مردم را در برابر نمایندگان این اجلاس مطرح کرده اند... 

از روز دوشنبه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد هفتمین اجلاس نوبتی خود را به مدت سه روز در ژنو آغاز می کند. در اجلاس روز دوشنبه، وضعیت حقوق بشر در ایران مورد بررسی این شورا قرار خواهد گرفت. ده ها نهاد و گروه دموکراتیک و مدافع حقوق بشر از روز یکشنبه روانه ی ژنو می شوند تا همزمان با تشکیل این اجلاس، یکی از گسترده ترین تظاهرات ایرانیان در ژنو را در اعتراض به نقض حقوق بشر در ایران برگزار کنند و خواست های خود را به گوش نمایندگان این شورا برسانند.

پخش مستقیم اینترنتی نشست

بنا بر گزارش ها، جلسه سه ساعته بررسی وضعیت حقوق بشر ایران در نشست دوره ای یو پی آر در روز دوشنبه ۲۶ بهمن ماه از ساعت ۱۱ و نیم صبح تا ۲ و نیم بعدازظهر به وقت تهران مستقیما از طریق اینترنت پخش می شود. در این نشست نمایندگان کشورهای عضو شورای حقوق بشر دولت ایران را بخاطر نقض وسیع و نظام مند حقوق بشر به چالش خواهند کشید. مردم ایران که از حضور مستقیم در این نشست محروم هستند می توانند با نظارت مستقیم مجازی در جریان این چالش قرار بگیرند.

نشست بررسی وضعیت حقوق بشر ایران در این پیوند قابل مشاهده است:

www.un.org

در اطلاعیه ای که به این مناسبت منتشر شده آمده است: در صورت فیلتر شدن سایت و یا در دسترس نبودن آن در ایران، سریعا مراتب را به اطلاع برسانید تا شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در همان نشست دولت ایران را برای نقض حق دانستن مردم مورد سوال قرار دهد.

برنامه های مشترک ۷٨ تشکل دموکراتیک ایرانی

۷٨ تشکل دموکراتیک خارج از کشور در اعلامیه ی شماره ی دو خود جزئیات برنامه های اعتراضی خود در روز دوشنبه آینده برابر مقر اروپایی سازمان ملل متحد را اعلام کردند.

در اطلاعیه ی شماره ی دو این گروه ها که شنبه شب منتشر شد، این برنامه ها به قرار زیر اعلام شده اند.

ساعت ۹ تا ۱۲: پخش مستقیم برنامه اجلاس همراه با گفتارها و اسناد زنده ی سرکوب ونقض حقوق بشر در ایران

ساعت ۱۲،٣۰ تا ۱۴: پخش زنده کنفرانس مطبوعاتی در مقر سازمان ملل متحد

ساعت ۱۴ تا ۱۷: سخنرانی شخصیت های حقوقی و اجتماعی و فرهنگی ایرانی و خارجی؛ قربانیان سرکوب و زندان و شکنجه و بازماندگان جانباختگان راه آزادی ایران

در اطلاعیه مذکور همچنین خاطر نشان شده است برنامه ی روزهای سه شنبه و چهارشنبه در محل تظاهرات به اعتراض همگان خواهد رسید.

خواست های تظاهرات

در بیانیه ی مشترک ۷٨ نهاد دموکراتیک و مدافع حقوق بشر ایرانیان، خواست ها و مطالبات این گروه ها به شرح زیر اعلام شده است:

۱ – محکومیت سرکوب، شکنجه، سنگسار، تجاوز و اعدام در ایران و درخواست محاکمه آمران و عاملان این اعمال ضد انسانی.

۲ – آزادی بی قید و شرط کلیه ی زندانیان سیاسی و عقیدتی.

٣ – رفع تبعیض جنسیتی علیه زنان و برابری حقوقی و سیاسی و اجتماعی زنان و مردان.

۴ – حق تجمع و تشکل آزادانه.

۵– حق انتخاب آزاد نوع زندگی و حق آزادی اندیشه و بیان و نشر و پوشش.

۶ – اعزام فوری هیئت بازرسان سازمان ملل متحد برای بررسی وضعیت زندانها و زندانیان.

۷ – تعیین گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران از سوی سازمان ملل.

٨ – ملزم کردن حکومت جمهوری اسلامی ایران به رعایت مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق های الحاقی آن و رفع هرگونه تبعیض بر اساس مذهب، دین، قوم، و جنسیت.

متن کامل اطلاعیه ی فوق و اسامی نهادهای حمایت کننده ی آن را می توانید در ستون «آخرین خبرها»ی اخبار روز ملاحظه کنید.

درخواست های کارگران

در بیانیه ی مشترکی که سه نهاد عمده ی کارگری ایران، سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه و اتحادیه آزاد کارگران ایران خطاب به اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد منتشر کرده اند، خواست های مشخص کارگران ایران نیز در کنار خواست های دموکراتیک و عام حقوق بشری اعلام شده است.

این خواست های مشخص متاسفانه در اعلامیه ی ۷٨ گروه مدافع حقوق بشر مورد پشتیبانی قرار نگرفته اند.

نهادهای کارگری در نامه ی ی خود به اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواهان موارد زیر شده اند:

– لغو مجازات اعدام و آزادی فوری و بی قید و شرط کلیه فعالین کارگری و دیگر جنبشهای اجتماعی از زندان،

– لغو اتهامات کلیه دستگیرشدگان جنبش کارگری و سایر جنبشهای اجتماعی و صدور حکم منع تعقیب قضائی آنان،

– آزادی بی قید و شرط ایجاد تشکلهای کارگری بدون کسب اجازه از کارفرمایان و نهادهای دولتی و پذیرفتن کلیه کنوانسیونهای بینالمللی کارگری و بر چیده شدن تمامی نهادهای غیرکارگری از محیط های کار و محاکمه سرکوبگران و نقض کنندگان حقوق کارگران،

– آزادی بی قید و شرط اعتصاب، اعتراض، تجمع و آزادی بیان،

– برابری کامل حقوق زنان و مردان در محیط کار و تمامی عرصه های زندگی اجتماعی و اقتصادی و خانوادگی،

– محو کار کودک و تامین امکانات رفاهی، آموزشی و بهداشتی برای همه کودکان،

کمیته برگزارکننده تظاهرات در مقابل مقر سازمان ملل- ژنو

همزمان، عده ی دیگری از فعالین سیاسی و حقوق بشری که قصد تظاهرات در برابر مقر سازمان ملل متحد را دارند، سومین بیانیه ی خود را تحت عنوان «کمیته ی برگزارکننده ی تظاهرات در مقابل مقر سازمان ملل – ژنو» منتشر کرده اند. این بیانیه زیر عنوان «نه به جمهوری اسلامی، عین حقوق بشر است» منتشر شده است.

در این بیانیه خواست های کمیته ی مذکور به شرح زیر اعلام شده است:

۱– در کوتاه ترین زمان ممکن، هیأتی از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل برای بررسی وضعیت زندانیان و زندان ها عازم ایران شود. ۲- تعیین و اعزام هرچه سریع تر گزارشگر ویژه حقوق بشر به ایران از سوی سازمان ملل

٣– آزادی بی قید و شرط همه زندانیان سیاسی، عقیدتی و به ویژه همه کسانی که در رویدادهای گسترش جنبش اخیر مردم ایران، دستگیر و زندانی شده اند.

۴- محکومیت تبعیض جنسیتی علیه زنان و توقف سنگسار و لغو قوانین زن ستیز در جمهوری اسلامی

۵- واداشتن جمهوری اسلامی به توقف فوری سرکوب و اعدام و کشتار مردم و دستگیرشدگان رویدادهای اخیر، لغو احکام اعدام ۶٣ نفر از مخالفین که از سوی دادستانی رژیم «محارب» نامیده شده اند و بویژه لغو احکام اعدام ۲۱ نفر از فعالین سیاسی کُرد که در زندان های جمهوری اسلامی به گروگان گرفته شده اند.

۶- محکومیت رژیم و وادشتن جمهوری اسلامی در توقف سریع شکنجه و مجازات های اسلامی در زندان های این رژیم و در سراسر ایران.

۷- محکومیت نقض حقوق دموکراتیک مردم در مورد آزادی های اجتماعی، آزادی بیان، آزادی اعتراض، آزادی اعتصاب و حق ایجاد نهادهای مستقل زنان، کارگران، دانشجویان و دیگر اقشار مردم.

علاوه بر موارد فوق این کمیته تاکید کرده است:

ما خواستار آزادی صدیق کبودوند، فرزاد کمانگر و امید منتظری فعالان حقوق بشر و اجتماعی و همچنین دیگر فعالان حقوق بشر در ایران هستیم.

ما خواستار آزادی منصور اسالو، علیرضا مددی، علیرضا ثقفی، محمد اشرفی و دیگر فعالین جنبش کارگری در ایران هستیم.

ما خواستار آزادی هرچه سریع تر روناک صفارزاده، شیوا نظر آهاری، پریسا کاکایی، سمیه رشیدی و همه فعالان جنبش زنان هستیم.

ما خواستار آزادی هرجه سریع تر بهاره هدایت، سورنا هاشمی و علیرضا فیروزی و دیگر فعالین دانشجوئی هستیم.

ما خواستار آزادی هر جه سریع تر همه روزنامه نگارانی که در پی رویداد های اخیر دستگیر شده اند، هستیم

ما خواستار محاکمه قاضی مرتضوی، مسئول جنایات کهریزک و دیگر آمران و عاملان شکنجه و تجاوز و خشونت در زندان های رژیم جمهوری اسلامی هستیم.

تاریخ انتشار : ۲۵ بهمن, ۱۳۸۸ ۱:۰۸ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

انتخابات! کدام انتخابات؟

با عنایت به این وضع و شرایط عملا موجود آنچه در ایران برگزار میشود فاقد حداقل شرایط برای شناخته شدن بعنوان یک انتخابات است. با تمام محدودیت ها و کنترل های نظام امنیتی و سیاسی انتخابی در کار نیست و دقیقا با استعاره از آقای خمینی « در این رژیم آزادی های فردی پایمال و انتخابات واقعی و مطبوعات و احزاب از میان برده شده اند.

مطالعه »
یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
آخرین مطالب

عدم شرکت در انتخابات، همراهی با مردم و در جهت حفظ مصالح ملی است

بی اعتمادی ۸۰ درصد مردم نسبت به نظام حاکم گویای آن است که حکومت با همین سیاست ها و برنامه ها که علیه مصالح ملی و منافع مردم است ، پیش می راند. از این رو برای نجات کشور راهی جز ایستادن در کنار….

«انتخابات» نمایشی برای مشروعیت بخشی به تمامیت ‌خواهی نظام و تمرکز و خالص سازی قدرت

جمهوری اسلامی اکنون در شرایطی قرار دارد که ادامۀ وضع موجود بدون تغییرات در ساختار نظام هر روز سخت‌تر می‌شود. پروسه و روند تحولات تاکنونی و تجربه نشان میدهد که انتظار هیچ تغییر مثبتی از حکومت به شکل امروزی آن برای بهتر شدن اوضاع کشور متصور نیست، بلکه برعکس وضع بدتر از امروز خواهد شد. از این‌ رو عدم شرکت در انتخابات، آغاز راهی دشوار برای فشار مدنی بیشتر مردم به نظام برای تغییرات است. تنها نافرمانی مدنی و اعتراضات گسترده، یک‌پارچه و متحد مردم در مقیاس وسیع است که می‌تواند جمهوری اسلامی را در برابر پرسش سخت تن دادن به خواست مردم، یا سرنوشتی نا معلوم و تلخ برای خودش قرار دهد.

صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف کنید!

ما خواهان توقف، ممنوعیت و لغو صدور و اجرای احکام اعدامیم! تنها با اعتراض گستردۀ مردمی و مبارزات پی‌گیر جامعۀ مدنی می‌توان صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف  و در راستای ممنوعیت و لغو اعدام از قوانین کشور گام برداشت.

سلطه بدون هژمونی

در چنین شرایطی ، مشارکت نصف و نیمه اصلاح طلبان و میانه روها در کلان شهرها ، راه به جایی نخواهد برد . مقاله انتقادی تند محمد قوچانی خطاب به حزب اتحاد ملت و تاکیدش بر لزوم ” اصلاح اصلاحات ”  هم چیزی بیش از مرثیه زود هنگام  شکست اصلاح طلبان ، در این انتخابات نیست.

یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
پيام ها

باید یکی شویم و قلب‌مان را سرود و پرچم‌مان سازیم تا بهاران خجسته به ارمغان به میهن‌مان فراز آید!

کرامت و خسرو دو جوان روشنفکر انسان‌دوست چپ بودند و غم مردم فقرزدهٔ میهن و جهان به دل داشتند. آنان شیفتۀ جنبش فداییان خلق بودند. خسرو گلسرخی در وصیت‌نامه‌اش می‌نویسد: «من یک فدایی خلق ایران هستم و شناسنامه من جز  عشق به مردم چیز دیگری نیست … شما آقایان فاشیست‌ها که فرزندان خلق ایران را بدون هیج مدرکی به قتل‌گاه میفرستید، ایمان داشته باشید که خلق محروم ایران، انتقام خون فرزندان خود را خواهد گرفت». تاثیر ایستادگی جانانه آنان در برابر نظام حاکم و پشتیبانان جهانی آن موجی از شور و ایمان در جنبش فداییان پدید آورد

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

عدم شرکت در انتخابات، همراهی با مردم و در جهت حفظ مصالح ملی است

«انتخابات» نمایشی برای مشروعیت بخشی به تمامیت ‌خواهی نظام و تمرکز و خالص سازی قدرت

صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف کنید!

سلطه بدون هژمونی

هیئت سیاسی ـ اجرایی سازمان اکثریت خاطی برنامە سازمان

۲۹ بهمن روز ستایش زن در فرهنگ ایران