یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ - ۰۳:۳۴

كار، ارگان سازمان فداييان خلق ايران (اكثريت)

یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ - ۰۳:۳۴

رد پای برده داری

نجابت ایجاب می کند که ما با دیگران با احترام رفتار کنیم. نویسنده ما عذاب وجدان داشت و می خواست بداند که چقدر در لپ تاپ او بی توجهی وجود دارد. می خواهد به شما یاد آوری کند که ما چگونه در ارتباط با هم هستیم. شیوه زندگی ما هزینه هایی دارد که دیگران باید متحمل شوند. آیا این امر نباید در مورد کسانی که فقط از طریق چیزهایی که خریداری می کنیم با آنها در ارتباط هستیم صدق کند؟ معدنچیانی که برای تامین مواد صنعت فناوری اطلاعات، از معدن استخراج می کنند؟ افرادی که دستگاه ها را در کارخانه ها به هم وصل و راه اندازی می کنند؟

هر روز ساعت ها را با هم می گذرانیم، در محل کار یا عصر هنگام تماشای فیلم. با این وجود او به طرز وحشتناکی با من بیگانه است. من دو سال پیش لپ تاپ خریدم. من به سختی چیزی در مورد زندگی گذشته او می دانم. قبل از اینکه روی میز من بیاید, چه اتفاق هایی در این مسیر افتاده است؟ چه کسانی باید رنج بکشند تا او به دست من برسد و من روی آن کار کنم؟ البته من می دانم که شیوه زندگی ما هزینه هایی دارد که دیگران باید متحمل شوند. گاهی اوقات سعی می کنم مخالف آن باشم، بیشتر اینطور نیست. من قهوه با قیمت عادلانه می خریدم, شکلات معمولی. من چند تی شرت تولیدی پایدار در کمد خود دارم, اما بیشتر لباس های دیگر از مارک های استاندارد تهیه می شوند.

در حال آزمایش روی اینترنت تحت نام “رد پای برده داری slaveryfootprint *هستم. من به سوالات  مربوط به رژیم غذایی، وضعیت زندگی، موجودی پوشاکم پاسخ می دهم. این سایت مسیرهای تولید صدها شیء روزمره برای ادامه کار برده ها را بررسی کرده و آنها را با نقاط مشخص و علامت گذاری کرده است. در پایان متوجه می شوم: شیوه زندگی شخصی من, یعنی تامین مجموعه  نیازهای من,بر اساس کار ۲۳ نفر برده است. در بیشتر موارد این تعداد به دلیل محصولات الکترونیکی است.

 شاید کمی تعجب آور باشد که دقیقا با چه برآوردی در این نوشتار از برده داری استفاده می شود، آیا اصطلاح برده داری در اینجا به طور آزاد استفاده می شود؟ اما این آزمون به من یادآوری می کند: پشت چیزهایی که می خریم همیشه روابط با افراد دیگر وجود دارد. نجابت ایجاب می کند که با افرادی که در زندگی روزمره ملاقات می کنیم، همکاران، دوستان، غریبه ها در خیابان با احترام رفتار کنیم. آیا این امر نباید در مورد کسانی که فقط از طریق چیزهایی که خریداری می کنیم با آنها در ارتباط هستیم صدق کند؟ معدنچیانی که برای صنعت فناوری اطلاعات معدن استخراج می کنند؟ افرادی که دستگاه ها را در کارخانه ها به هم وصل و راه اندازی می کنند؟

تولد لپ تاپ من باعث رنج می شود

برچسب لپ تاپ من نشان می دهد که ساخت چین است و تاریخ مونتاژ آن ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۶می باشد. من با خط تلفن مشتری تماس می گیرم. از کارمندی می پرسم: “لپ تاپ من کجا ساخته شده است؟” آن طرف خط بطور قابل توجهی عصبانی است. او می گوید: “خوب، در چین, چرا می خواهید بدانید؟” او نمی تواند اطلاعات بیشتری در سیستم پیدا کند. اما من با یک ایمیل به نتیجه ای رسیدم, به احتمال زیاد لپ تاپ من از شهر چونگ کینگ، شهر میلیونی در قلب چین آمده است. شما می توانید منطقه بسیار وسیعی را در نظر بگیرید.چونگ کینگ بزرگترین شهر جهان با ۳۲ میلیون نفر جمعیت است. سال گذشته بیش از۶۰ میلیون دستگاه از آنجا ارسال شد و تقریباً هر یک سوم نوت بوک فروخته شده تا اکنون از چونگ کینگ است.

در پایان سال ۲۰۱۶، هنگامی که دفترچه یادداشت من نیز آماده شد, سازمان مستقر در هنگ کنگ “دانشجویان و دانشمندان علیه رفتارهای”غیر حقوقی شرکت ها”، یک کارمند خود را به طور ناشناس, به یک کارخانه مونتاژ فرستادند. نتیجه: دانش آموزان هنرستان های منطقه ظاهراً به طور سیستماتیک مجبور به کار ارزان در آنجا، با شیفت های ۱۲ ساعته, گاهی برای ماه ها, بدون حتی یک روز استراحت بودند. گفته می شود که یک مدیر به کارمند سازمان غیردولتی مخفی گفته است که کارآموزان مدارس حرفه ای حدود ۶۰ درصد از نیروی کار را تشکیل می دهند. این غیرقانونی خواهد بود. قانون اجازه ده درصد می دهد. در گزارش سازمان به نقل از مدیر کارخانه، “کارآموزان دانشجو, بسیار خوب هستند، زیرا انعطاف پذیر اند.” تنها چند هفته طول می کشد تا کارآموزان جدیدی را از مدارس سفارش دهید.

ظاهراً دستگاههای سازنده لپ تاپ من نیز تحت چنین سیستمی تولید می شوند. با اطمینان در پاسخ به درخواست روزنامه انگلیسی “گاردین”می شود گفت سازنده لپ تاپ من در مورد اتهامات اظهار نظر نکرد.این تولید کننده در وب سایت خود ادعا می کند که هیچ کار اجباری توسط دانشجویان را تحمل نمی کند و شرکای تجاری خود را با دقت کنترل می کند. اما آیا می توان آن را تأیید کرد؟ پیتر پاولیکی به من امید کمی می دهد. “شما اطلاعات کمی در مورد رایانه خود خواهید داشت.” پاولیکی در”سازمان نظارت بر تولیدات الکترونیکی Electronics Watch” کار می کند که از موسسات عمومی در خرید فناوری اطلاعات با بیشترین تولید اجتماعی پشتیبانی می کند. چیزی که تقریباً غیرممکن است: “هیچ محصول پایدار اجتماعی در صنعت الکترونیک وجود ندارد.” تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که به سازندگان وعده دهید که اگر در جایی شکایات علیه آن ها مشخص شود، در زنجیره تأمین آنها واکنش نشان داده خواهد شد. برای این کار، پاولیکی و تیمش اطلاعاتی را از سازمان های کاری محلی جمع آوری می کنند.”اما ما فقط زمانی می توانیم علیه این تولید کنندگان اقدام نماییم که آن ها محصولی را عرضه کنند و اعضای ما هم از دولت خریداری کرده باشند.” اما سازنده  لپ تاپ من در لیست “سازمان نظارت بر تولیدات الکترونیکی” نیست. 

 تولید منصفانه یک موش“Maus رایانه 

در حال حاضر سازمان ملل متحد در حال مذاکره بر سر توافق برای تشویق شرکت ها به رعایت و تامین حقوق بشر در زنجیره تولیدات رایانه ای است. هنوز به نتیجه ای نرسیده اند.اگر ایالات متحده بر سر یک قرارداد دقیق به توافق برسند, احتمالاً پیامدها برای صنعت رایانه بزرگ و قابل توجه خواهد بود. داستان “سوزانه یوردان” از بیچل در بایرن علیا در آلمان نشان می دهد که مسیرهای تحویل چقدر اشتباه است. او در ابتدا برای یک آژانس کوچک رتبه بندی کار می کرد که پایداری شرکت ها را ارزیابی می کند و شگفت زده شد: قهوه منصفانه وجود دارد، لباس مناسب وجود دارد، اما چرا یک کامپیوتر عادلانه وجود ندارد؟ بنابراین او انجمنی را تأسیس کرد تا خودش فناوری اطلاعات اجتماعی پایدار تولید کند. فعلا فقط یک موش”Maus”, ساده ترین دستگاه IT** ,این باید آسان باشد, درست است؟

در حقیقت، او تقریباً سه سال قبل از ارائه نمونه اولیه، سرگرم کار بود، سوزانه یوردان، موش”Maus” را در کارگاه ادغام در شهرستان”Regensburg”، طبق قانون کار آلمان, مونتاژ کرد. اما آیا حدود ۲۰جزء موس نیز منصفانه تولید شده است؟ سوزانه یوردان سعی کرد مسیر هر قسمت را از تأمین کننده آن تا تولید کننده مواد اولیه را دنبال کند. او به چین سفر کرد، با شرکت ها مذاکره نمود، اما درک چندانی از سوالات خود دریافت نکرد. صدای پرسش ها به سرعت محو می شوند. تولید کننده سوئیچ، ورق ها را از کجا تهیه می کند؟ نقره، روی و مس که ورق فلز از آنها ساخته شده است کجا استخراج می شوند؟ هیچ پاسخی در کار نیست، همه چیز تاریک است. مسیرهای تحویل به یک نمودار پیچیده به علامت های سؤال زیادی منتهی می گردند. باید توجه نمایید که همه این سد معبر ها برای یک ماوس است، یعنی برای دستگاهی که در واقع بسیارساده است. پس از یک هفته، سرانجام سازنده ماوس، پاسخی را برای من ارسال می کند:” متأسفانه نمی توانیم بگوییم کجا ساخته شده است. به طور مختصر می گوید: “چنین داده هایی در دسترس ما نیست.”

زیر نویس:

*- رد پای برده داری “slaveryfootprint”, ردپای برده داری یک خودآزمایی اینترنتی است که توجه را به شرایط تولید برده داری, کودکان و کار اجباری در صنعت کالاهای مصرفی بین المللی جلب می کند.

**- فناوری اطلاعات (به اختصار IT) یک اصطلاح عمومی برای پردازش داده های الکترونیکی و زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری است که برای این کار استفاده می شود. اصول تعیین کننده فناوری اطلاعات عبارتند از میکروالکترونیک دیجیتال و فناوری نرم افزاری.

پنجشنبه ۱۸ شهریور ۱۴۰۰- ۹ سپتامبر ۲۰۲۱

 

 

تاریخ انتشار : ۱۸ شهریور, ۱۴۰۰ ۹:۲۱ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سخن روز

چگونه رسانه های بریتانیا و ایالات متحده فلسطینیان را انسان زدایی می کنند؟

رسانه‌های بریتانیایی-آمریکایی مرگ فلسطینی‌ها را منفعلانه گزارش می‌کنند، گویی از طریق سوانح طبیعی مرده اند، اغلب مرگ‌ها را به زبانی بیان می‌کنند که نشان می‌دهد آنها عمدتاً حماس یا در مجاورت حماس هستند، یا حداقل به‌طور نامناسبی در مقابل موشک‌ها قرار گرفته اند.

مطالعه »
یادداشت

گسترش دامنه جنگ ویرانگر بین اسراییل و فلسطین خطر بزرگی‌ست براى منطقه و جهان!

ریشهٔ این جنگ، نتیجه دو دهه سیاست تهاجمی اسراییل در قبال فلسطین و حمایت قدرت‌های غربی از آن است. امیدواریم جامعهٔ جهانی قادر باشد با درک این موضوع، برای برقراری آتش بس و بازگشت به دیپلماسی صلح از راه‌های مسالمت‌آمیز و متکی بر توافق اسلو برای حل مسئلهٔ فلسطین و جلوگیری از گسترش یک جنگ ویرانگر دیگر اقدام کند.

مطالعه »
آخرین مطالب

امریکا با وتوی خود شریک جرم کشتار مردم فلسطین و مسئول تهدید صلح و امنیت جهانی است!

سازمان ما نه تنها امریکا را از این پس شریک جرم اسراییل در نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت در غزه می‌داند، بلکه مسئول خطر گسترش جنگ و تهدید صلح جهانی می‌شمارد.

پیچیدگی انتخابات در روسیه!

روحیۀ صلح‌طلبانه در روسیه روبه افزایش است، مطابق آمار, بیش از سی درصد ساکنان جوان روسیه خواهان پایان دادن به جنگ می‌باشند.

زینب جلالیان: تنها زن زندانی سیاسی کرد ایرانی که به حبس ابد محکوم شده است!

روند دستگیری و شرایط حبس زینب جلالیان، تنها زن زندانی سیاسی محکوم به حبس ابد، نامه‌های او و هم‌سلولی‌های‌اش نمونه‌ای است از تداوم صدای آزادی‌خواهی و حق‌طلبی زنان علیرغم فشارهای متعددی که این فعالین سیاسی و مدنی دهه‌هاست با آن دست به گریبان‌اند.

هنری کیسینجر: یک سالوس

هنری کیسینجر که روز چهارشنبه ۲۹ نوامبر درگذشت، نمودار تضادی بود در روایتی که ابرقدرت آمریکا از یک سو به جهانیان ارائه می‌داد و از سویی خود به نحوی دیگر عمل می‌کرد.

یادداشت

گسترش دامنه جنگ ویرانگر بین اسراییل و فلسطین خطر بزرگی‌ست براى منطقه و جهان!

ریشهٔ این جنگ، نتیجه دو دهه سیاست تهاجمی اسراییل در قبال فلسطین و حمایت قدرت‌های غربی از آن است. امیدواریم جامعهٔ جهانی قادر باشد با درک این موضوع، برای برقراری آتش بس و بازگشت به دیپلماسی صلح از راه‌های مسالمت‌آمیز و متکی بر توافق اسلو برای حل مسئلهٔ فلسطین و جلوگیری از گسترش یک جنگ ویرانگر دیگر اقدام کند.

مطالعه »
بیانیه ها

امریکا با وتوی خود شریک جرم کشتار مردم فلسطین و مسئول تهدید صلح و امنیت جهانی است!

سازمان ما نه تنها امریکا را از این پس شریک جرم اسراییل در نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت در غزه می‌داند، بلکه مسئول خطر گسترش جنگ و تهدید صلح جهانی می‌شمارد.

مطالعه »
پيام ها

پیام نرگس محمدی در مورد اعدام میلاد زهره وند، هشتمین معترض جنبش زن زندگی آزادی

حکومت دینی استبدادی، فریبکارانه و حیله‌گرانه قواعد کشتار بی‌رحمانه را به جای میدان جنگ در دالانهای دادگاه انقلاب و به جای فرماندهان، با قضات دست‌نشانده نهادهای امنیتی_نظامی پیش می‌برد. صحنه جنایت قتل و کشتار حکومتی هم با تشریفات مبتذل، “سکوی اجرای قانون” نامیده می‌شود.

مطالعه »
بیانیه ها

امریکا با وتوی خود شریک جرم کشتار مردم فلسطین و مسئول تهدید صلح و امنیت جهانی است!

سازمان ما نه تنها امریکا را از این پس شریک جرم اسراییل در نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت در غزه می‌داند، بلکه مسئول خطر گسترش جنگ و تهدید صلح جهانی می‌شمارد.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

امریکا با وتوی خود شریک جرم کشتار مردم فلسطین و مسئول تهدید صلح و امنیت جهانی است!

خشونت خانگی، دردی که درمان دارد

پیچیدگی انتخابات در روسیه!

زینب جلالیان: تنها زن زندانی سیاسی کرد ایرانی که به حبس ابد محکوم شده است!

هنری کیسینجر: یک سالوس

کسینجر برند مخوفِ جنایت علیه بشریت در صد سالگی مرد