یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ - ۰۵:۲۵

كار، ارگان سازمان فداييان خلق ايران (اكثريت)

یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ - ۰۵:۲۵

سرمایه نمی خوابد

سرمایه نمی خوابد، پیشنهاد ممنوعیت کار شبانه که در اولین فرمان کمون پاریس در سال ۱۸۷۱،مورد توجه و تقاضای اولیه جنبش کارگری قرار گرفته بود، در واقع یک خواسته چپ گرایانه بود، که امروز در برنامه انتخاباتی هیچ یک از احزاب سیاسی دیده نمی شود. چرا؟ مرگ زودرس اغلب کارگران خسته و بیمار و دائماً در حال کار، دلیل این پیشنهاد بود. وقتی حزب سوسیال دموکرات آلمان"، ۱۳۰ سال پیش در "برنامه کنگره این حزب در شهر ارفورت"، خواستار ممنوعیت کارشبانه شد، این پیشنهاد در آن زمان، هنوز فقط براساس مشاهدات کاملاً اجتماعی بود. تنها در چند دهه گذشته، اثبات علمی اثرات مضر کار شبانه بر سلامتی امکان پذیر شده است. اما در این میان، دیگر ایده ممنوعیت کار شبانه از بین رفته است.آیا خطر غرق شدگی در تلاطم رقابت های امواج سهمگین کار و سرمایه، کمتر شده است؟ آیا خطر کار شبانه کمتر شده است؟ یا اینکه نیاز به شب کاری، بخشی از مناسبات بین کار و سرمایه است؟

مرگ زودرس اغلب کارگران شب کار

مرگ زودرس اغلب کارگران شب کار: وقتی “SPD”حزب سوسیال دموکرات آلمان، ۱۳۰سال پیش در “برنامه کنگره این حزب در شهر “ارفورت”، خواستار ممنوعیت کار شبانه شد، این پیشنهاد در آن زمان، هنوز فقط براساس مشاهدات کاملاً اجتماعی بود. تنها در چند دهه گذشته، اثبات علمی اثرات مضر کار شبانه بر سلامتی امکان پذیر شده است. اما در این میان، دیگر ایده ممنوعیت کار شبانه از بین رفته است.آیا خطر غرق شدگی در تلاطم رقابت های امواج سهمگین کار و سرمایه، کمتر شده است؟ آیا خطر کار شبانه  کمتر شده است؟  یا اینکه نیاز به شب کاری بخشی از مناسبات بین کار و سرمایه است؟

تنها در سال ۲۰۱۷ بود که سه محقق آمریکایی به خاطر کشف هایشان در مورد کارکرد “ساعت داخلی” ،به اصطلاح ریتم شبانه روزی ،جایزه نوبل پزشکی را دریافت کردند. ده سال قبل (سازمان بهداشت جهانی WHO) کار شبانه را به عنوان “احتمالاً سرطان زا” طبقه بندی کرده بود، که در سال ۲۰۱۹ دوباره تأیید کرد. ارتباط پزشکی با این موضوع بدون شک اثبات نشده است، بلکه فقط بدیهی است. یک مطالعه از سال ۲۰۱۵ با بیش از ۷۰ هزار پرستار به این نتیجه رسید که کار منظم شیفت شب خطر مرگ و میر عمومی را یازده درصد افزایش می دهد، همچنین سایر فاکتورهای خطر مانند مصرف الکل، کهولت سن، سیگار، کمی ورزش یا چاقی را در نظر می گیرد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ در ایالات متحده بر روی ۲۷۰ هزار شرکت کننده نشان داد که کار در شیفت شب خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را ۴۴ درصد افزایش می دهد. طبق تحقیقات مختلف، سازمان ایمنی و بهداشت شغلی انگلیس، ۴۰ درصد خطر بیماری قلبی را بیشتر می کند. ما می دانیم که کار در شب تقریباً بر روی تمام عملکردهای بدن انسان، از خواب تا هضم غذا تا سیستم قلبی عروقی تأثیر منفی دارد. این واقعیت که برخی افراد به طور ذهنی با ساعت کاری غیر طبیعی سازگار می شوند یا به طور عینی تا حدودی با استرس کنار می آیند،اما اصل مساله تغییر نمی کند. هیچ ساعت داخلی نمی تواند با این ریتم سازگار شود. کار منظم در شب برای بدن انسان یک آزمایش سخت است.

کار شبانه، در حال گسترش است 

به دلیل حجم بسیار محدود داده ها، تعیین اینکه کار شبانه در چه مناطقی افزایش یافته دشوار است. جای بحث و تردید نیست که در بعضی از بخش ها، به عنوان مثال در پرستاری، در پلیس یا آتش نشانی و تا حدودی در صنعت، ضروری است.مانند بخش هایی که ماشین آلاتی دارند که نمی توان آنها را در شب خاموش کرد، اما از اوایل سال ۱۹۹۲، کلاوس زویکل، معاون وقت (IG Metall -اتحادیه کارگران فلز کار آلمان)، مشاهده کرد که کارهای شب در جایی که نیازی به کار نیست، در حال افزایش است. سرشماری خرد در بازار کار ۲۰۱۹ نشان می دهد که افراد در مشاغل آموزشی عمدتا تحت تأثیر کار شبانه قرار می گیرند. کسانی که دارای مدرک دانشگاهی هستند از این قاعده مستثنی هستند. کار شبانه به ویژه در صنعت تولید، تجارت و تدارکات و بخش های خدمات خصوصی بسیار گسترده است. با این وجود باید دید که تا چقدر ضروری است و یا چه تفاوت هایی نسبت به هم دارند: بر خلاف بخش هایی مانند مراقبت های درمانی، پلیس و یا خدمات گروه های آتش نشانی، کار در شب حداقل در تولید کالا یا صنعت حمل و نقل و شرکت های مانند آمازون یا سایر شرکت های تدارکاتی مورد سوال است.علاوه بر این، کار شبانه همیشه کار شبانه نیست. در مواردی که به دلایل فنی، فرهنگی یا اجتماعی اجتناب ناپذیر باشد، می توان آسیب آن را محدود کرد: حداکثر پنج ساعت در شب، حداکثر دو روز در هفته با یک دوره استراحت سه روزه، حداکثر دو سال به طورمنظم و در مورد بعدی، با یک وقفه سه ساله، ابزارهای زیادی وجود دارد که حداقل می توانند خطر را کاهش دهند. اما در حال حاضرهیچ یک از این پیشنهاد ها مورد استقبال قرار نگرفته و یا مورد توجه واقع نشده است.هر سال، تعداد بیشتری از کارمندان مجبور به تحمل این سختی ها می شوند، بیش از سه میلیون نفر در آلمان در حال حاضر مجبورند شبانه کار کنند. از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۵، نسبت کارکنانی که شب کار می کنند از ۷.۶ درصد به ۹.۱ درصد رسیده است. در ضمن، به نظر نمی رسد که آنها به دلیل منافع سیاسی شب کاری را انتخاب کرده اند.در برنامه انتخاباتی هیچ یک از احزاب، کلمه “کار شبانه” دیده نمی شود. چرا؟ آیا کار شبانه برای جامعه ما بسیار طبیعی و اجتناب ناپذیر است؟

در زمان کارل مارکس هیچ تفاوتی با امروز نداشت

فراتراز مسئله ضرورت اجتماعی کار شبانه، یک دلیل کاملاً متفاوت برای کار شبانه وجود دارد: سرمایه نمی خوابد. در جلد اول سرمایه، کارل مارکس نوشت که ” تمدید روز کاری فراتر از حد روز طبیعی به شب […] فقط عطش خون آشام را برای مکیدن خون کارگران فرو می نشاند”.ممکن است وام های اسطوره ای در این مرحله عجیب به نظر برسند،اما این کلمات حاوی یک حقیقت مهم هستند: سرمایه  متناسب با ذات خود، برای افزایش در آمد تلاش می کند و علاقه چندانی به “ریتم شبانه روزی” کار و تولید  ندارد.از منظر اقتصاد بازار، مزیت های قابل توجهی وجود دارد که بتوانید ماشین ها را تمام شب راه بیندازد و کار کنند و بتوانید خدمات را بدون توقف ارائه دهید. در زمان کارل مارکس هیچ تفاوتی با امروز نداشت. بنابراین اگر اقتصاد تمایل به استفاده از کار شبانه دارد، برای محدود کردن آن لازم است اقدامات قانونی انجام شود. در سال ۱۹۸۴ توسط سبزهای جوان آلمان، که در میان سایر موارد، در پیش نویس قانون جدید خود در مورد ساعات کار، ممنوعیت کار شبانه را پیشنهاد کردند،به این منظور اقدام کردند. چهار سال بعد، حزب سوسیال دموکرات آلمان همچنین در پیش نویس قانونی که در پارلمان معرفی شد، به صراحت گفت که “قانونگذار نمی تواند مسئول گسترش هر چه بیشتر کار شبانه غیر فیزیولوژیکی باشد […]”.

 کار شبانه برای زنان که مغایر قانون کار ارزیابی شد و ممنوع اعلام گردیده بود، دو سال بعد در قانون جدید، ساعت کاری حذف شد و بنابراین درب گسترش کار شبانه گشوده شد.حزب سوسیال دموکرات آلمان، به عنوان حزب حاکم، ظاهراً مسئول این امر از سال ۱۹۹۸ بود. در طرح سرخ – سبز+ برای ایجاد رقابت اقتصادی دوباره در آلمان با آزاد سازی بازار کار،جای بسیاری از موارد جدید وجود داشت، اما از تنظیم کار شبانه صحبتی نشده بود. برای اتحادیه ها نیز این تقاضا اولویت خود را از دست داده است. گرچه اتحادیه کارگران فلزکار آلمان در سال ۱۹۹۲تصمیم  گرفت کمپینی علیه کار شبانه راه اندازی کند، اما، بعد ها دیگر به آن اشاره ای نشد. درست است که به مضر بودن این شکل کار اشاره شده و برای بهبود شرایط  کار، چهارچوب هایی در نظر گرفته شده است،اما باید تاکید شود که تقاضای محدودیت مداوم کار شبانه و یا حتی ممنوعیت آن، وجود ندارد. این سؤال باقی می ماند: چرا کارمندان با آن همراه هستند؟ چگونه وضعیت متناقضی بوجود آمده است که با افزایش دانش و دانستنی های ما در مورد مضر بودن کار شبانه، تعداد کارکنانی که این کار را انجام می دهند افزایش می یابد؟

ممنوعیت کار شبانه،هزینه سنگینی دارد 

در حال حاضر بیش از ۵ هزار شکایت در بالاترین دادگاه کار آلمان در امور شب کاری وجود دارد و حتی مراحل اولیه برای ارجاء شکایات دردادگستری اروپا “ECJ” نیز وجود دارد.در آلمان، برای کارهای منظم یا شیفتی، اضافه دستمزد در نظر گففته شده است که باید به طور متوسط ۲۵ درصد باشد، اما این میزان در درجه اول توسط طرفین قرارداد کار دسته جمعی تعیین می گردد. البته این اضافه هزینه به طور رسمی به عنوان یک آرامبخش برای پذیرش خطر کار شبانه یا حتی به عنوان یک انگیزه عمل نمی کند، بلکه می تواند برای جبران برخی کاستی ها باشد. اما به دو دلیل مشکل ساز است: از یک سو، اکثر کارکنان حتی نمی دانند که این درآمد اضافی بر سوابق کاری مادام العمر آنها تاثیرگذار خواهد بود، یا نه؟،چون مسلم است که این درآمد،از نوع  پاداش نیست که  که بطورمثال، فردی بهتر از دیگران،کاری را انجام داده باشد.بلکه در مورد شکلی از انجام کار است که بدون شک برای سلامتی مضر است.از سوی دیگر باید تاکید شودکه: بسیاری می توانند و می خواهند از این درآمد اضافی به خوبی استفاده کنند، یا حتی به آن وابسته هستند. کار شبانه به قانونی اساسی کار مربوط نمی شود، بلکه به بندهای تمایز در قراردادهای جمعی مربوط می شود، که بر اساس آنها برای کار شبانه دائمی دستمزد کمتری نسبت به کار نامنظم وجود دارد، قانونی که خود جای تامل دارد. از زمان صدور حکم مهم دادگاه کار فدرال در سال ۲۰۱۸، کارکنان آسیب دیده به درستی ادعا کرده اند که این حکم، نشان دهنده حمایتی نا روشن از  از رفتاری بی دلیل است.

+- اشاره به دولت ائتلافی حزب سوسیال دموکرات و حزب سبز های آلمان 

 

سه شنبه:۱۲ مرداد ماه ۱۴۰۰- ۳ آگوست ۲۰۲۱

 

 

بخش : کارگری
تاریخ انتشار : ۱۲ مرداد, ۱۴۰۰ ۳:۵۱ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سخن روز

چگونه رسانه های بریتانیا و ایالات متحده فلسطینیان را انسان زدایی می کنند؟

رسانه‌های بریتانیایی-آمریکایی مرگ فلسطینی‌ها را منفعلانه گزارش می‌کنند، گویی از طریق سوانح طبیعی مرده اند، اغلب مرگ‌ها را به زبانی بیان می‌کنند که نشان می‌دهد آنها عمدتاً حماس یا در مجاورت حماس هستند، یا حداقل به‌طور نامناسبی در مقابل موشک‌ها قرار گرفته اند.

مطالعه »
یادداشت

گسترش دامنه جنگ ویرانگر بین اسراییل و فلسطین خطر بزرگی‌ست براى منطقه و جهان!

ریشهٔ این جنگ، نتیجه دو دهه سیاست تهاجمی اسراییل در قبال فلسطین و حمایت قدرت‌های غربی از آن است. امیدواریم جامعهٔ جهانی قادر باشد با درک این موضوع، برای برقراری آتش بس و بازگشت به دیپلماسی صلح از راه‌های مسالمت‌آمیز و متکی بر توافق اسلو برای حل مسئلهٔ فلسطین و جلوگیری از گسترش یک جنگ ویرانگر دیگر اقدام کند.

مطالعه »
آخرین مطالب

جنبش دادخواهی و ضرورت تلاش برای محاکمه «مقام امنیتی» در یک دادگاه بین‌المللی

پرویزثابتی همان «مقام امنیتی» معروف رژیم سابق و از مسئولان اصلی ساواک و همه کاره اداره سوم، پس از چندین دهه خود را آفتابی کرده و به روی صحنه آمده است و با وقاحت بی مانندی منکر هرگونه شکنجه شده و مدعی است که رؤسای ساواک زدن حتی یک سیلی به گوش افراد دستگیر شده و تحت بازجوئی را ممنوع اعلام کرده بودند …

گزارش شرکت هیئت نمایندگی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) در کنگرهٔ حزب چپ آلمان

روز دوم کنگره یعنی شنبه ۱۸ نوامبر ۲۰۲۳ (۲۷ آبان ۱۴۰۲)، با خانم یولیا ویدمن مسئول بخش سیاست بین‌الملل حزب چپ آلمان دیداری صورت گرفت. فت‌وگو با آرزوی موفقیت برای کنگرۀ حزب چپ آلمان از سوی هیئت نمایندگی سازمان و آرزوی موفقیت برای سازمان از سوی خانم یولیا ویدمن و تأکید بر ادامهٔ هم‌کاری نزدیک میان سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) و حزب چپ آلمان به پایان رسید.

کنوانسیون استانبول، حمایت از زنان در برابر خشونت

کنوانسیون شورای اروپا معروف به کنوانسیون استانبول، روز چهارشنبه، یازده مه ۲۰۱۱ (۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۰)، توسط وزرای امور خارجه ۴۷ کشور اروپایی در استانبول تصویب و از ۱ اوت ۲۰۱۴ توسط امضا کنندگان لازم الاجرا است. … هدف این کنوانسیون تقویت برابری بین زن و مرد و حق زنان برای داشتن زندگی عاری از خشونت است.

یادداشت

گسترش دامنه جنگ ویرانگر بین اسراییل و فلسطین خطر بزرگی‌ست براى منطقه و جهان!

ریشهٔ این جنگ، نتیجه دو دهه سیاست تهاجمی اسراییل در قبال فلسطین و حمایت قدرت‌های غربی از آن است. امیدواریم جامعهٔ جهانی قادر باشد با درک این موضوع، برای برقراری آتش بس و بازگشت به دیپلماسی صلح از راه‌های مسالمت‌آمیز و متکی بر توافق اسلو برای حل مسئلهٔ فلسطین و جلوگیری از گسترش یک جنگ ویرانگر دیگر اقدام کند.

مطالعه »
بیانیه ها

بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران به مناسبت ۲۵ نوامبر، ‌روز جهانی منع خشونت بر زنان

جنبش مقاومت و آزادی‌خواهی زنان که بی‌درنگ پس از استقرار حاکمیت اسلامی نخستین گام علنی خود را با اعتراض به «حجاب اجباری» در هفدهم اسفندماه ۵۷ برداشته بود، از آن پس بارها به‌ شکل‌های گوناگون قد علم کرد تا سرانجام در پی قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی شعله‌ور شد و در اندک‌زمانی به شکل جنبشی عمومی درآمد…..

مطالعه »
پيام ها

پیام نرگس محمدی در مورد اعدام میلاد زهره وند، هشتمین معترض جنبش زن زندگی آزادی

حکومت دینی استبدادی، فریبکارانه و حیله‌گرانه قواعد کشتار بی‌رحمانه را به جای میدان جنگ در دالانهای دادگاه انقلاب و به جای فرماندهان، با قضات دست‌نشانده نهادهای امنیتی_نظامی پیش می‌برد. صحنه جنایت قتل و کشتار حکومتی هم با تشریفات مبتذل، “سکوی اجرای قانون” نامیده می‌شود.

مطالعه »
بیانیه ها

بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران به مناسبت ۲۵ نوامبر، ‌روز جهانی منع خشونت بر زنان

جنبش مقاومت و آزادی‌خواهی زنان که بی‌درنگ پس از استقرار حاکمیت اسلامی نخستین گام علنی خود را با اعتراض به «حجاب اجباری» در هفدهم اسفندماه ۵۷ برداشته بود، از آن پس بارها به‌ شکل‌های گوناگون قد علم کرد تا سرانجام در پی قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی شعله‌ور شد و در اندک‌زمانی به شکل جنبشی عمومی درآمد…..

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

جنبش دادخواهی و ضرورت تلاش برای محاکمه «مقام امنیتی» در یک دادگاه بین‌المللی

گزارش شرکت هیئت نمایندگی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) در کنگرهٔ حزب چپ آلمان

کنوانسیون استانبول، حمایت از زنان در برابر خشونت

هنری کیسینجر، وزیر خارجه پیشین آمریکا و طراح «جنگ و صلح» درگذشت!

اعدام کامران رضایی، از معترضان آبان ۹۸ در شیراز

رویکردی نوین به فمینیسم سوسیالیستی