دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۱:۴۱

دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۱:۴۱

سه بار نقد رهبری در یک روز

روز سی ام خرداد و سالگرد سركوب خونین مردم معترض در سال گذشته، از این جهت هم قابل اهمیت بود كه سه گفتار متفاوت، رهبر جمهوری اسلامی را مورد تعریض و انتقاد قرارداد: بیانیه مهدی كروبی، مصاحبه هاشمی رفسنجانی و نامه عبدلكریم سروش

روز سی ام خرداد و سالگرد سرکوب خونین مردم معترض در سال گذشته، از این جهت هم قابل اهمیت بود که سه گفتار متفاوت، رهبر جمهوری اسلامی را مورد تعریض و انتقاد قرارداد: بیانیه مهدی کروبی، مصاحبه هاشمی رفسنجانی و نامه عبدلکریم سروش.

نامه به رهبری جمهوری اسلامی از سال ۷۸ و با نامه تاثیر گذار یدالله سحابی آغاز شد، نامه ای که در همان سال نسبت به نوع حکومت داری سید علی خامنه ای خرده گرفته بود. یدالله سحابی در نامه اش با کمال احترام به رهبری تذکر می داد که همه راهها در جمهوری اسلامی به رهبری ختم می شود و بسیاری از افراد در تضییع حقوق مردم حق یا ناحق خود را منتسب به ولایت فقیه و رهبری می دانند. نامه سحابی توقیف روزنامه ناشر را درپی داشت. پس از سحابی هم، تنی چند مانند شعله سعدی نماینده سابق مجلس که در انتخابات مجلس رد صلاحیت شده بود، نامه هایی به رهبری نوشتند که بازتاب چندانی نداشت. دوازده خرداد سال گذشته اکبر اعلمی نماینده مجلس ششم و نامزد رد صلاحیت شده ریاست جمهوری، نامه سر گشاده ای به رهبر جمهوری اسلامی نوشت و در ابتدای نوشته اش عنوان کرد که این نامه ی بنده خدا به بنده دیگر خداست و سپس به نقد محترمانه رهبری و شورای نگهبان منصوبش پرداخت. اما پس از ۲۲ خرداد سال ۸۸ و اعلام دستبرد بزرگ حاکمیت به صندوقهای رای از سوی معترضان، نقد رهبری بالا گرفت، در راهپیمایی معترضان به انتخابات و تا روز ۲۹ اردیبهشت ماه و یک روز قبل از خطبه های جنجالی سید علی خامنه ای، شعارهای مردم علیه احمدی نژاد بود و صرفا اعتراض به تقلب در انتخابات.

سخنرانی تند رهبری در نماز جمعه ۲۹ اردیبهشت و این بیان صریح که خون معترضان بر گردن میرحسین موسوی و کروبی است و در پی آن سرکوب خونین مردم در روز بعد، رهبری نظام را به هدف اصلی شعارها تبدیل کرد، به نظر می رسید تا پیش از این مردم معترض ابا داشتند تا شعاری علیه رهبری سر دهند و این شخص رهبر نظام بود که به ناگاه از احمدی نژاد سبقت گرفت و خود را مقابل مردم قرار داد.

کشتار مردم در سی ام خرداد ماه همه چیز را به ضرر بالاترین مقام کشور تمام کرد و در تمام مناسبت های بعدی مانند روز قدس و ۱۶آذر این سید علی خامنه ای بود که پیشتر و بیشتر از احمدی نژاد آماج شعارهای تند و گزنده مردم می شد. اوج این ابراز نفرت مردم معترض در روز به خاک سپاری آیت الله منتظری بود که جمعیت انبوه مشایعت کنندگان پیکر آیت الله، اعتراض خود را به پیام تسلیت مغرضانه رهبری که آیت الله فقید را گناهکار خوانده بود بیان کردند، این شعار های پرطنین علیه رهبری آن هم در شهر مذهبی و روحانی نشین قم، آنچنان برای حکومت گران آمد که از روز بعد فضای امنیتی شدیدی در شهر برقرار شد و تظاهرات حامیان رهبری به سرعت مهیا گشت.

خشونت های یکسال اخیر دوستان سابق رهبری را هم یا به سکوتی پر معنا فرو برد و یا مانند محمد نوری زاد به فریادی بهت آور وا داشت، نوری زاد یار دیرین رهبری نامه های منتقدانه و پی در پی به رهبری نگاشت و حتی در زندان هم دست از این نامه نگاری برنداشت. با این همه هنوز سران جنبش سبز در بیانیه ها به تعریض، رهبری نظام را مورد خطاب قرار می دادند.

نامه یک دوست شصت ساله

دو روز مانده به انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری، هاشمی رفسنجانی در نامه ای که حتی در ازدحام خبر پس از انتخابات هم اهمیتش را از دست نداد، برای اولین بار در دوران رهبری آیت الله خامنه ای زبان به انتقاد و هشدار به رهبری گشود، هاشمی در این نامه که به بهانه توهین های احمدی نژاد به او و خانواده اش نگارش یافت، احمدی نژاد را با بنی صدر مقایسه کرده بود و هشدار داده بود که اگر در انتخابات تقلبی صورت گیرد، آتشفشانی بر پا خواهد شد که نمی توان مهارش کرد. نامه هاشمی سلامی نداشت و همین حامیان رهبری را می آزرد و لحنی داشت که چندان شبیه یک پیرو ولی فقیه نبود.

امسال و در سالگرد انتخابات، سایت رسمی هاشمی رفسنجانی بار دیگر همان نامه را دوباره منتشر کرد و باز هم مانند سال گذشته خبر ساز شد، اما هاشمی رفسنجانی اینبار در مصاحبه با یک نشریه ناشناخته جمله ای را گفت که در تعریض و انتقاد مستقیم به رهبری به شمار می رفت. هاشمی رفسنجانی با صراحتی که انتظارش نمی رفت عنوان کرد که در قبال مناظرات و عملکرد احمدی نژاد که همه سرمایه نظام را به حراج گذاشت، انتظار دلسوزان نظام این بود که رهبری عکس العملی نشان می داد. هاشمی در این مصاحبه که به نظر می رسید سوالاتش به دقت بررسی شده اعلام کرد که هراس دارد تا از قدرت کناره گیری کند تا مبادا شبهه قهر و اختلاف برخیزد. برخی ناظران معتقدند که این یک تهدید است و شاید مقدمه ای برای نگارش یک نامه تازه و انتقادی تمام عیار از سید علی خامنه ای که هاشمی رفسنجانی می گوید سابقه دوستی شصت ساله دارند.

بیانیه ای در یک قدمی رهبر

مهدی کروبی در آخرین بیانیه اش به مناسبت سالگرد انتخابات دهم، جدای از اینکه به صراحت و برای چندمین بار بر تقلبی بودن انتخابات پای فشرده، برای اولین بار در بیانیه هایش تعریض غلیظی به رهبر جمهوری اسلامی داشته است و اختیارات ولی فقیه را مورد نقد قرار داده است.

کروبی یکبار دیگر و در آستانه سال نو، سخنرانی سید علی خامنه ای را که گفته بود نظام جمهوری اسلامی کشتی نجات است به سخره گرفت و در پیام سال نو ، نظام جمهوری اسلامی مطلوب رهبری را که تنها فقهای شورای نگهبان و برخی نظامیان از آن پشتیبانی می کنند، به قایق تشبیه کرد.

کروبی در بیانیه تازه اش تفسیر ولایت فقیه را آنگونه که حکومت بیان می کند با اصول شیعه ناسازگار خوانده و عنوان کرده که تفسیر ولایت فقیه آنچنان توسعه یافته که تیشه به ریشه قانون اساسی و جمهوری اسلامی می زند. تعارض ولایت فقیه و به تبع آن ولی فقیه و رهبر با قانون اساسی، نکته برجسته بیانیه کروبی است و این بیانیه را در یک قدمی نقد مستقیم سید علی خامنه ای قرار می دهد.

خطیب از دست رفته

عبدالکریم سروش از میانه دهه هفتاد نامه نگاری به رهبر جمهوری اسلامی را آغاز کرد، درست از همان سالهایی که سخنرانی سروش در دانشگاه امیرکبیر از سوی انصار حزب الله به تشنج کشیده شد. نامه سروش به رهبر نظام، گلایه ای بود که بیشتر به تظلم خواهی می مانست و این غزل حافظ را برای رهبری به تمامی روایت کرده بود که زان یار دلنوازم شکریست با شکایت. اما نامه این استاد ممنوع ااتدریس دانشگاه تهران که سی ام خرداد منتشر شد، با لحن مطنطن و گزنده، عملا رهبر جمهوری اسلامی فاقد شرایط رهبری عنوان کرده بود . این نماینده روشنفکران دینی در این نامه تنها حسن سید علی خامنه ای را به زعم خود ، خطابه دانسته و آن را هم با خطبه آخرین نماز جمعه رهبری و علی خواندن خود و طلحه و زبیر نامیدن مخالفان بر باد رفته دانسته است.

نامه ای در دور دست

خرداد سال ۱۳۵۵، زمانی که رژیم پهلوی در اوج اقتدار به سر می برد و تمام گروهای مسلح بر انداز با عملیات موفق اطلاعاتی، ساواک از بین رفته بودند. علی اصغر سید جوادی، نویسنده ممنوع القلم، نامه ۲۳۰ صفحه ای سرگشاده ای خطاب به شاه نوشت و با انتقاد از رژیم سلطنت و فساد دربار متذکر شد که صدای شکستن پایه های سلطنت پهلوی را می شنود. نامه سید جوادی در آستانه انقلاب ۵۷ که هنوز طالعش ندمیده بود، اتوریته رژیم را به لرزه در آورد، این نامه مفصل که بنابر قانون اساسی مشروطیت، به شاه هشدار می داد که فقط باید سلطنت می کرد و نه حکومت، بنا به عقیده تاریخ نویسانی مانند سرهنگ نجاتی، حسن مطلع انقلاب ۵۷ بود. علی اصغر سید جوادی نامه را به آدرس کاخ نیاوران پست کرد و در مدت کوتاهی و با امکانات آن روزها ، نامه مفصلش زیراکس شد و دست به دست چرخید و باعث شد تا دیگران هم زبان به نقد مستقیم شاه باز کنند . کانون نویسندگان و شعرا و نویسندگانی که سال بعد در ده شب ادبی انجمن گوته گرد هم آمدند ، همه در انتقاد از رژیم پهلوی زبان گشاده ای داشتند که عاقبت به فریادهای حنجره میلیونی مردم در خیابانهای تهران گره خورد و نظام شاهنشاهی فروریخت. گفتگوی جرس با علی اضغر سید جوادی نویسنده نامه ای به آخرین شاه ایران را بخوانید.

تاریخ انتشار : ۱ تیر, ۱۳۸۹ ۹:۲۲ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …

شاید کشته شدن ابراهیم رئیسی در پی سرنگونی بالگرد حامل او مهمترین خبر چند روز گذشته باشد. در پی چندگویی دست‌اندکاران حکومتی در آگاهی‌رسانی، بازار شایعات در ایران و جهان در این رابطه گرم شد. این و آن گفتن دست‌اندرکاران حکومتی و شایعه، و هم، پیشامد و اتفاق‌هایی چنین، حکومت اسلامی در ایران را از همان آغاز پیدایش، همراهی کرده‌اند.

مطالعه »
آخرین مطالب

“ما و تخت پرویز”

زنده یاد پرویز بابایی در بازگویی خاطرات خود برای این قلم عنوان داشته بود که از همان بدو ورود خود در عرصه کار چاپ و چاپخانه به وقت نوجوانی با اسم کوه و کوه‌نوردی آشنا شد و متوجه گردید که تمام کارگرانی که شور و شرر مبارزاتی دارند برای کوه و کوه‌نوردی منزلتی خاص قائل هستند و او هم خیلی زود به‌جمع آن‌ها اضافه شد.

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …

شاید کشته شدن ابراهیم رئیسی در پی سرنگونی بالگرد حامل او مهمترین خبر چند روز گذشته باشد. در پی چندگویی دست‌اندکاران حکومتی در آگاهی‌رسانی، بازار شایعات در ایران و جهان در این رابطه گرم شد. این و آن گفتن دست‌اندرکاران حکومتی و شایعه، و هم، پیشامد و اتفاق‌هایی چنین، حکومت اسلامی در ایران را از همان آغاز پیدایش، همراهی کرده‌اند.

صدور حکم دادگاه بین المللی کیفری برای بازداشت نتانیاهو، گالانت و رهبران حماس!

در بیانیه دادستان کریم خان در مورد اقدامات اسرائیل آمده است: «تاثیرات استفاده از گرسنگی به عنوان یک روش جنگی، همراه با سایر حملات و مجازات‌های دسته‌جمعی علیه مردم غیرنظامی غزه، به طور حاد، قابل مشاهده و به‌طور گسترده شناخته شده است.»

مفهوم زمان در زندگی، نوع تفکر و جهان‌بینی ما…

آیا زمان آغاز و پایانی دارد؟ آیا می‌توان بین گذشته، حال و آینده تفکیک قائل شد؟ آیا ’حال‘ در علم فیزیک معنا دارد؟ آیا جهت‌ِ زمان در همه‌ی عرصه‌های طبیعی (فیزیک) به یک ‌سو است؟ آیا یک سویه بودن زمان در ترمودینامیک کلاسیک در مورد ترمودینامیک کوانتومی نیز صادق است؟

نظر مصطفی تاج‌زاده درباره پیشنهاد مهدی نصیری و «ائتلاف از تاجزاده تا شاهزاده»!

اگر هم زمانی قرار بر تشکیل ائتلافی شد، باید بر مبنای پذیرش دمکراسی، حقوق بشر و حقوق شهروندی شکل بگیرد تا درنهایت به توسعه و امنیت پایدار در خاورمیانه‌ی آشوب‌زده کنونی برسد، نه اینکه از استبدادی به استبداد دیگری برویم.

یادداشت

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
پيام ها

دانشجویان آمریکایی در اعتراض به ادامه نسل کشی فلسطینیان توسط اسرائیل دانشگاه ها را به تصرف خود در آوردند!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا ضمن اعلام حمایت کامل از مبارزه دانشجویان و استادان در تمامی دانشگاه های آمریکایی شرکت کننده در این جنبش، به مقاومت نسل نوین دانشجویی درود میفرستد و برای ایشان در شکستن فضای تاریک تحمیل شده و تا موفقیت نهایی پیروزی آرزو می‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

“ما و تخت پرویز”

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …

صدور حکم دادگاه بین المللی کیفری برای بازداشت نتانیاهو، گالانت و رهبران حماس!

مفهوم زمان در زندگی، نوع تفکر و جهان‌بینی ما…

نظر مصطفی تاج‌زاده درباره پیشنهاد مهدی نصیری و «ائتلاف از تاجزاده تا شاهزاده»!

خوانش سیاسی سقوط بالگرد و تاکتیک مقطعی…