جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ - ۱۱:۳۹

جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ - ۱۱:۳۹

نقش تاریخی هنر و هنرمندان در روند تکامل اجتماعی
تاریخ مبارزات مردمان در گوشه گوشه جهان همواره تجلی‌گاه نقش هنرمندان در روندهای تاربخی و گذرگاه‌های مهم آن بوده است. در مقاطعی از تاربخ سیر تحولات را با تغییرات شگرف...
۲۸ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: کامران
نویسنده: کامران
استعارۀ مرغ و پاهایش
نقطه مشترک حکومت‌های غیردمکراتیک، دیکتاتوری و یا تمامیت‌خواه با جریان‌های برانداز، سرنگونی‌طلب و یا انقلابی در این است که برای هر دوی آنها "مرغ یک پا دارد"! برای اصلاح‌طلبان مذهبی...
۲۷ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: سعید مقیسەای
نویسنده: سعید مقیسەای
در نقد دیدگاه آقای بهزاد کریمی در مقاله‌ای تحت عنوان بلوع سیاسی جامعه و انتظار از اپوزیسیون دموکراتیک
سرخوردگی از اپوزیسیون، به‌ویژه؛ خارج کشور و سرکوب شدید و شکستن مقاومت مردم و تحمیل اختناق برجامعه که امید به بروز هر جنبش اعتراضی را به یاس تبدیل کرده است،...
۲۷ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: کامران
نویسنده: کامران
محکومیت حکم اعدام شریفه محمدی از سوی سه سندیکای کارگری ایتالیا
از دولت ایتالیا درخواست می‌نماییم، از مسیرهای ارتباطات دیپلماتیک خود برای درخواست لغو فوری و بدون قید و شرط حکم اعدام شریفه محمدی و آزادی بی‌قید و شرط کلیۀ معترضین...
۲۷ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: سه سندیکای کارگری ایتالیا
نویسنده: سه سندیکای کارگری ایتالیا
پرده‌ی آخر نمایش انتخاباتی نظام، بلوغ سیاسی جامعه و انتظار از اپوزیسیون دمکراتیک
جامعه‌ی معاصر ایرانی‌ به وقت خود بهره‌گیری از «فرصت‌»های درون نظام را آزموده و نتیجه‌ی آزمون خود را که مبین سترونی آن بود، ثبت حافظه‌‌اش کرده است. ارزش روی‌کرد جامعه...
۲۶ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: بهزاد کریمی
نویسنده: بهزاد کریمی
مرگ در «منطقۀ امن»
اسکات اندرسون، معاون هماهنگ کننده «اونراوا»( آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک) گفت در بیمارستان «ناصر» شاهد «بعضی از وحشتناک‌ترین صحنه هایی بودم که در ۹...
۲۵ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: برگردان: پروین همتی
نویسنده: برگردان: پروین همتی
به یاد سیمین بهبهانی، شاعری مبارز و مدافع حقوق زنان!
سیمین بهبهانی، با زبانی صریح و بی‌پرده، از دردها و رنج‌های زنان جامعه‌اش سخن می‌گفت و همواره می‌کوشید که ادبیات و هنرش را برای آشکار کردن دردها ی جامعه و...
۲۵ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: گروه کار زنان سازمان فداییان خلق ایران ( اکثریت)
نویسنده: گروه کار زنان سازمان فداییان خلق ایران ( اکثریت)

علیه جنگ افروزی دولت اسرائیل و تشنج آفرینی گردانندگان رژیم ایران

جنگ برای کشور ما و منطقه پيآمدهای ويرانگر خواهد داشت. لازم است از يکسو همانند نيروهای صلح طلب اسرائيل عليه جنگ افروزی دولت نتانياهو به اعتراض برخاست و از سوی ديگر به رژيم ايران فشار آورد تا سیاست های تنش زا و ضداسرائيلی را کنار بگذارد و سياست تعامل و گفتگو با کشورهای ٥+ ١، شفاف سازی برنامه پروژه هسته ای و جلب اعتماد جامعه جهانی را در پيش گيرد.

دولت دست راستی اسرائیل در داخل و خارج از این کشور در حال شکل دادن فضای جنگی است. این دولت در مقابل ایران آرایش نظامی گرفته  گردانندگان آن در هفته های گذشته به طور روزانه از “آمادگی کامل نظامی”، “زمان جنگ” و “مدت زمان جنگ” سخن می گویند و به بسیج افکارعمومی می پردازند. اقدامات آن ها، گمانه‌زنی‌ها در باره نزدیکی زمان اقدام نظامی اسرائیل علیه ایران را تقویت می کند. وزیر امنیت داخلی اسرائیل به مردم این کشور اطمینان می دهد که برای حمله به ایران تمام تدابیر لازم در مرزهای اسرائیل و برای حفظ امنیت مردم اسرائیل اتخاذ شده است و اسرائیل از هر زمان دیگری آماده تر برای حمله به ایران است. 

دولت اسرائیل دارای زرادخانه بمب اتمی است ولی نتانیاهو نخست وزیر این کشور می گوید که ایران درحال دست یافتن به بمب هسته ای است و ایران هسته ای بزرگترین تهدید برای امنیت اسرائیل است. این گفته در حالی است که بر اساس گزارش سازمان‌های اطلاعاتی غرب، جمهوری اسلامی فاقد بمب اتمی است و تهدیدی بالفعل برای اسرائیل به حساب نمی‌آید.

هم زمان با تدارکات جنگی اسرائیل، سران رژیم ایران با سخنان ضداسرائیلی، غیرمسئولانه و توخالی، بهانه به دست جنگ افروزان اسرائیل می دهند. علی خامنه ای در آستانه روز قدس، اسرائیل را “زائده دروغین و جعلی” خوانده و وعده می دهد که اسرائیل از صفحه جغرافیا محو خواهد شد و احمدی‌نژاد می گوید اسرائیل “غده سرطانی” است و وجود این کشور “توهین به تمام بشریت است.” سخنان گردانندگان حکومت در باره “محو اسرائیل” آن چنان تحریک آمیز بود که با انتقاد شدید دبیرکل سازمان ملل روبرو شد. گردانندگان دو دولت اسرائیل و ایران، برای صلح و زندگی مسالمت آمیز مردم این دو کشور ارزشی قائل نیستند و هر دو برطبل نابودی و جنگ می کوبند.

دولت راست افراطی در اسرائیل برای حمله نظامی به ایران با مخالفت در دستگاه سیاسی، نظامی و امنیتی خود و با اعتراضات در سطح جامعه روبرو است. بسیاری از دولتمردان کنونی و پیشین اسرائیل با جنگ مخالفند و به نظر آن ها، ریسک حمله بسیار بالا و غیرقابل محاسبه است. بزعم شماری از آن ها، این مهمترین تصمیم پس از تأسیس اسرائیل از ۶۵ سال بدین سو است و می تواند یک قرن برتحولات منطقه و اسرائیل تأثیرگذار باشد. اکثریت مردم اسرائیل مخالف حمله نظامی به ایران هستند. گروه هائی از مردم اسرائیل در روزهای گذشته علیه جنگ طلبی دولت اسرائیل دست به تظاهرات زدند. چند صد نفر اسرائیلی بیانیه ای را امضا کرده اند که در آن از خلبانان نیروی هوایی اسرائیل درخواست شده است از هرگونه فرمان بمباران ایران تمرد کنند. 

مخالفت ها و اعتراضات نسبت به آرایش جنگی اسرائیل در کشورهای غربی هم به تدریج در حال شکل گیری است. حزب سوسیال دمکرات آلمان از دولت این کشور خواسته است که با مداخله دیپلماتیک مستقیم از ادامه تهدیدات جلوگیری کند. سخنگوی سیاست خارجی فراکسیون این حزب گفته است: “خانم مرکل باید به اسرائیل تفهیم کند که حمله نظامی به ایران فاقد مشروعیت حقوقی و سیاسی است.”

به نظر می‌رسد با توجه به عدم همراهی دولت اوباما و اتحادیه اروپا با دولت اسرائیل و مخالفت ها و اعتراضات در داخل اسرائیل، هدف اصلی نتانیاهو از آرایش جنگی بیش از آنکه تهران باشد، واشنگتن است. برنامه نتانیاهو تحت فشار گذاشتن اوباما، اخذ تعهدات بیشتر از آمریکا در زمینه برنامه هسته‌ای ایران و در نهایت جلب همراهی واشنگتن با حمله نظامی است.

 با این وجود اگر دولت اسرائیل شعله جنگ برافروزد، جنگ در محدوده مرزهای ایران باقی نخواهد ماند و منطقه به آتش کشیده خواهد شد. در این جنگ بسیاری از ایرانیان جان خود را از دست خواهند داد، زیرساخت های کشور ما صدمه جدی خواهد دید و مردم ما متحمل آسیب های جدی خواهند شد. در صورت انجام حمله نظامی، مسئولیت جنگ افروزی در درجه اول با دولت نتانیاهو خواهد بود.

جامعه جهانی، کشورهای عرب و همسایگان ایران از فعالیت های هسته ای رژیم ایران بیمناک هستند. با این همه سران رژیم نسبت به نگرانی جامعه جهانی و همسایگان ایران بی توجه بوده و با سیاست های تنش زا، سخنان تحریک آمیز، تداوم برنامه هسته ای و سرباز زدن از پاسخ به خواست شورای امنیت سازمان ملل، زمینه را برای حمله نظامی آماده می کند.

 جنگ برای کشور ما و منطقه پیآمدهای ویرانگر خواهد داشت. لازم است از یکسو همانند نیروهای صلح طلب اسرائیل علیه جنگ افروزی دولت نتانیاهو به اعتراض برخاست و از سوی دیگر به رژیم ایران فشار آورد تا سیاست های تنش زا و ضداسرائیلی را کنار بگذارد و سیاست تعامل و گفتگو با کشورهای ۵+١، شفاف سازی برنامه پروژه هسته ای و جلب اعتماد جامعه جهانی را در پیش گیرد. جمهوری اسلامی مسئولیت سنگینی برای پیش گیری از جنگ برعهده دارد.

دولت اسرائیل باید بداند که بخش اعظم نیروهای اپوزیسیون با وجود مخالفت با سیاست های رژیم ایران در قبال موجودیت دولت اسرائیل، مخالف سرسخت حمله نظامی به ایران هستند و حمله به ایران را به نفع جنبش دمکراتیک و مدنی ایران نمی دانند. در واقع در چنین جنگی این مردم ایران هستند که بیشترین آسیب ها را خواهند دید. با این وجود مردم ایران به دلیل استبداد حاکم برکشور نمی توانند به خیابان ها بیآیند، صدای اعتراض خود را علیه جنگ و جنگ افروزان بلند کنند و ندای صلح، دوستی و همزیستی میان دو ملت سردهند.

 در شرایط کنونی برآمد نیروهای اپوزیسیون، همکاری و اقدام مشترک علیه حمله نظامی و سیاست تشنج آفرینی رژیم ایران، جلب نظر نهادهای بین المللی علیه جنگ و تلاش برای شکل دادن جنبش صلح امری است مبرم و ضرور.

 هیئت سیاسی ـ اجرائی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)

٣١ مرداد ١٣٩١ (٢١ اوت ٢٠١٢)

 

تاریخ انتشار : ۱ شهریور, ۱۳۹۱ ۸:۴۴ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

مروری بر آن‌چه تا بیست و سوم تیرماه گذشت

نفس چاق نکرده بود آقای پزشکیان که در دفتر شرکت هواپیمایی توسط نیروهای انتظامی بسته شد. گویا عدم رعایت حجاب کارکنان زن این دفتر دلیل این کنش نیروهای انتظامی بود. مساله مهمی نبود! آقای وزیر کشور دولت گفت. فردا باز خواهد شد دفتر.

مطالعه »
یادداشت

حکم اعدام فعال کارگری، شریفه محمدی نمادی است از سرکوب جنبش صنفی نیرو های کار ایران!

میزان توانایی کارگران برای برگزاری اقدامات مشترک، از جمله اعتصابات و عدم شرکت در امر تولید، مرتبط است با میزان دسترسی آنها به تشکل های صنفی مستقل و امکان ایجاد تشکل های جدید در مراکز کار. ولی در جمهوری اسلامی نه تنها حقوق پایه ای کارگران برای سازمان دهی و داشتن تشکل های مستقل رعایت نمیشود، بلکه فعالان کارگری، از جمله شریفه محمدی، مرتبا سرکوب و محکوم به حبس های طولانی مدت، ضربات شلاق و حتی اعدام میشوند.

مطالعه »
بیانیه ها

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

مطالعه »
پيام ها

بدرود رفیق البرز!

رفیق البرز شخصیتی آرام، فروتن و کم‌توقع داشت. بی‌ادعایی، رفتار اعتمادآفرین و لبخند ملایم‌اش آرام‌بخش جمع رفقای‌اش بود. فقدان این انسان نازنین، این رفیق باورمند، این رفیق به‌معنای واقعی رفیق، دردناک است و خسران بزرگی است برای سازمان‌مان، سازمان البرز و ما!

مطالعه »
بیانیه ها

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

مطالعه »
مطالب ویژه
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

نقش تاریخی هنر و هنرمندان در روند تکامل اجتماعی

استعارۀ مرغ و پاهایش

در نقد دیدگاه آقای بهزاد کریمی در مقاله‌ای تحت عنوان بلوع سیاسی جامعه و انتظار از اپوزیسیون دموکراتیک

محکومیت حکم اعدام شریفه محمدی از سوی سه سندیکای کارگری ایتالیا

پرده‌ی آخر نمایش انتخاباتی نظام، بلوغ سیاسی جامعه و انتظار از اپوزیسیون دمکراتیک

مرگ در «منطقۀ امن»