شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۹

كار، ارگان سازمان فداييان خلق ايران (اكثريت)

شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۹

فقر، بیکاری و انتخابات علت ۵۰ درصد از بیماری‌های روانی است

وزیر بهداشت و درمان در رابطه با هزینه‌های درمانی بیماران نیز تاکید کرد: سهم جیب مردم در هزینه‌های درمانی باید کمتر از ۳۰ درصد باشد ولی متاسفانه امروز بیماران ما بیش از ۵۵ درصد هزینه‌های درمانی را پرداخت می‌کنند و از نظر شاخص عدالت بعد از پاکستان دومین کشور ضعیف در این حوزه هستیم.

ایلنا: وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی گفت: بیش از ۵۰ درصد از دلایل بیماری‌ها مربوط به عوامل اجتماعی همچون فقر‏، تبعیض، سکونت جغرافیایی و… است در حالی که عوامل ژنتیکی ۲۵ درصد از دلایل بیماری‌ها را تشکیل می‌دهد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت و درمان به عنوان میهمان شصت و یکمین اجلاس عمومی شوراهای استان‌ها در رابطه با خدمات رسانی بخش سلامت و درمان مردم، تاکید کرد: باید به سمتی پیش برویم که مردم هزینه‌های درمانی خود را کمتر از جیب خود پرداخت کنند و طبق فرمایشات رهبری یک خانواده‌ای که بیمار دارد فقط رنج بیماری را تحمل کند.

وزیر بهداشت، سلامت را به معنای کامل رفاه جسمی، روحی، اجتماعی و روانی جامعه دانست و گفت: پرداختن به مسائل سلامت بنا بر قانون اساسی جزء وظایف دولت است که بر اساس برنامه پنجم توسعه نظارت، توسعه و خدمات رسانی در حوزه سلامت به وزارت بهداشت داده شده است.

وی در رابطه با عوامل اصلی بیماری‌ها تاکید کرد: بیش از ۵۰ درصد از دلایل بیماری‌ها مربوط به عوامل اجتماعی همچون فقر‏، تبعیض، سکونت جغرافیایی و غیره است در حالی که عوامل ژنتیکی ۲۵ درصد از دلایل بیماری‌ها را تشکیل می‌دهد.

وزیر بهداشت و درمان در رابطه با هزینه‌های درمانی بیماران نیز تاکید کرد: سهم جیب مردم در هزینه‌های درمانی باید کمتر از ۳۰ درصد باشد ولی متاسفانه امروز بیماران ما بیش از ۵۵ درصد هزینه‌های درمانی را پرداخت می‌کنند و از نظر شاخص عدالت بعد از پاکستان دومین کشور ضعیف در این حوزه هستیم.

وی در رابطه با تاثیر طرح پزشک خانواده افزود: این طرح موجب کاهش هزینه‌های تحمیلی بر مردم و دولت می‌شود چرا که این طرح سلامت محور است و به دنبال درآمدزایی نیست و به پزشکان طرح متناسب با میزان سلامت افراد تحت پوشش حقوق پرداخت می‌شود.

وزیر بهداشت و درمان ادامه داد: طرح پزشک خانواده تا حدود زیادی از بیماری‌ها پیشگیری می‌کند که خوشبختانه ۱۷ میلییون تحت پوشش پزشک خانواده قرار گرفتند و تا سال آینده نیمی از جمعیت کشور با صرف ۹۰۰ میلیارد تومان تحت پوشش قرار می‌گیرند.

وحید دستجردی در رابطه با اورژانس‌های بیمارستانی کشور، تصریح کرد: بنا بر سند ارتقای اورژانس‌ها تمام اورژانس‌هایی که بالای ۳۰ هزار مراجعه در سال دارند باید یک متخصص مقیم در مرکز اورژانس داشته باشند.

وی ادامه داد: تعداد مراکز اورژانس پیش بیمارستانی تا دو سال قبل ۶۰۰ مرکز بوده است که بنابر تلاش این وزارتخانه توانسته‌ایم این تعداد را به بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ مرکز برسانیم و همچنین از نظر کیفی رضایت ۸۰ درصدی مردم را در این زمینه جلب کنیم.

وزیر بهداشت در رابطه با توصیه طب سنتی در خدمات درمانی و بهداشتی، خاطرنشان کرد: این توصیه را از ۳ سال قبل مورد توجه قرار داده‌ایم و بیش از ۲۱۰ دانشجوی دکترای طب سنتی داریم و معاونت طب سنتی را در وزارت بهداشت نیز ایجاد کرده‌ایم.

وی در رابطه با سن جمعیت کشور تصریح کرد: ۸/۳ دهم درصد جمعیت کشور را افراد بالای ۶۵ سال تشکیل می‌دهند که این تعداد در سال ۱۴۳۵ به بیش از ۲۰ درصد می‌رسد و بنابر تعاریف موجود افراد بالای ۶۵ سال سالمند محسوب می‌شوند که مراجعه سالمندان به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ۵ تا ۸ برابر افراد جوان است.

وحید دستجردی در رابطه با بار بیماری‌های کشور و مهم‌ترین عوامل مرگ خاطرنشان کرد: بیماری‌های قلبی ریوی، روحی روانی و مغزی درحال افزایش است همچنین مهم‌ترین عوامل مرگ در کشور مربوط به بیماری‌های قلبی، حوادث و سرطان‌ها است به طوری که ۴۵ درصد آمار فوتی کشور مربوط به ایست‌های قلبی، ۱۲ درصد مرگ و میر مربوط به سرطان‌ها و ۱۸/۷ درصد مربوط به حوادث است که تنها راه ما در کاهش این عوامل مرگبار تغییر در روش زندگی و اصلاح الگوهای سلامتی در کشور است.

وی امید به زندگی کشور را ۷۳ سال اعلام کردو گفت: در سال‌های گذشته میانگین سن امید به زندگی ۵۳ سال بودکه با توجه به پیشرفت‌های تجهیزاتی و خدماتی در امور درمانی و بهداشتی توانستیم این امید به زندگی را افزایش دهیم.

وحید دستجردی از تاسیس ۳ هزار خانه بهداشت در ۲ سال اخیر خبرداد و گفت: بیش از ۲۰ هزار خانه بهداشت در سراسر کشور مستقر است که با تاسیس ۳ هزار خانه بهداشت در سال‌های اخیر توانستیم شبکه روستایی از نظر خانه بهداشت تکمیل کنیم.

وی در رابطه با دارو‌ها و تولید دارو در کشور تصریح کرد: تا پایان سال از ۱۰ دارو با کاربرد و فناوری بالا رونمایی می‌کنیم که این در حالی است که بیش از ۵۰ درصد مواد اولیه تهیه دارو‌ها از خارج وارد می‌شود و ۹۷ درصد دارو‌ها داخلی است ولی بیش از ۴۵ درصد هزینه‌های دارویی مربوط به واردات ۳ درصدی دارو از خارج کشور است.

وزیر بهداشت در رابطه با هزینه سلامت بیماران، تصریح کرد: ۱۸ درصد این هزینه از سوی بیمه‌ها تامین می‌شود و ۲۰ درصد آن را دولت می‌پردازد ولی متاسفانه بیش از ۵۴ درصد هزینه‌های درمانی بر دوش مردم است که با توجه به شرایط تحریم‌ها فشار زیادی به مردم وارد می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به پیشرفت‌هایی که در عرصه‌های مختلف بهداشت و درمان داشته‌ایم متاسفانه ۱۷ درصد مردم کشور تحت هیچ پوشش بیمه‌ای قرار ندارند و این معضل باید به زودی برطرف شود.

وی در پاسخ به علت عدم ماندگاری پزشکان متخصص در شهرهای کوچک جهت خدمت رسانی تصریح کرد: عدم ماندگاری پزشکان در شهرهای دور افتاده و کوچک معضل بزرگی است و دانشگاه‌های علوم پزشکی در هر استانی باید برای تربیت نیروهای بومی تلاش کنند چراکه دوام پزشکان اعزامی در این مناطق یک مسکن موقتی محسوب می‌شود.

وی در رابطه با بهداشت و سلامت کودکان در مدارس تاکید کرد: مسئولیت کامل این زمینه به عهده وزارت آموزش و پرورش است و جایگاه مربی بهداشت در کنار مربیان آموزشی بسیار مهم است این در حالی است که ما آمادگی کامل برای آموزش مربیان بهداشت را داریم ولی در زمینه استخدام و به کارگیری از آن‌ها در مدارس باید وزارت آموزش و پرورش پاسخگو باشد.

وحید دستجردی در رابطه با رشوه گرفتن و تحمیل بار مالی پزشکان بر بیماران به ویژه در مناطق محروم افزود: وزارت بهداشت و درمان حتما با این کار وحشتناک و معضل بزرگ برخورد لازم را انجام می‌دهد و اجرای طرح پزشک خانواده می‌تواند جلوی تخلف پزشکان را بگیرد ولی در این زمینه عدم پرداخت مالیات‌ها و عوارض درمانی از سوی بیمه‌ها موجب شده است تا فشار زیادی بر پزشکان وارد شود ولی این کوتاهی نمی‌تواند رشوه گرفتن آن پزشکان را توجیه کند.

وی در پاسخ به علت عدم تسویه حساب وزارت بهداشت با شهرداری‌ها درزمینه احداث خانه‌های بهداشت تاکید کرد: براساس قانون شهرداری‌ها باید ۱۰ درصد از خدمات شهری در جهت همکاری با وزارت بهداشت صرف شود و شهر‌ها نیازمند خانه‌های سلامت و خدمات شهری هستند ما پولی در این زمینه برای شهرداری‌ها نداریم و شهرداری‌ها موظف همکاری با وزارت بهداشت هستند.

وزیر بهداشت در پاسخ به تاثیر عوامل اجتماعی همچون فقر، بیکاری و انتخابات در سلامت روانی جامعه بیان کرد: عوامل اجتماعی زیادی در سلامت روانی موثر است که باید این عوامل کنترل شود و همچنین با رعایت اخلاق انتخاباتی بتوانیم در زمان انتخابات میزان فشارهای روانی برجامعه را کاهش دهیم.

وی ضمن ابراز تاسف از فقدان خانه‌های سلامت و مراکز درمانی در کنار طرح مسکن مهر افزود: چرا با وجود احداث تعداد زیاد واحدهای مسکونی نباید شاهد احداث یک واحد درمانی و سلامت درکنار این تاسیسات باشیم.

تاریخ انتشار : ۱۸ آبان, ۱۳۹۱ ۱۱:۵۹ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سخن روز

آغاز جنگ و حماسه مقاومت خرمشهر:‌ مصاحبه نشریه کار با اکبر دوستدار

خبر حمله عراق را در واقع ما با مشاهده بمباران اهواز و آبادان دریافت کردیم. هواپیماهای عراقی در همان ساعات اول، بسیاری از شهرهای خوزستان و جمعاً ده شهر کشور را بمباران کردند. البته هدف مقدم و اصلی آنها تسخیر برق آسای خرمشهر توسط نیروی زمینی بود که در نزدیکی مرز عراق قرار داشت. از قرار و طبق نقشه جنگی صدام، آبادان، اهواز، دزفول و سوسنگرد اهداف بعدی آنان بودند. ۱۲ لشکر زرهی عراق با همه تجهیزات بسوی خرمشهر سرازیر شده بودند.

مطالعه »
یادداشت

جنبش زن زندگی آزادی، به مثابه جنبش علیه سلطه و استبداد

یک سال از روزهایی که زنان به اعتراض به قتل حکومتی مهسا “ژینا” روسری های خود را بعنوان نماد و  سمبل اقتدار جمهوری اسلامی به آتش کشیده و با شعار “زن، زندگی، آزادی” همبستگی عمیق جهانیان را بخود جلب کردند،  گذشت. جنبشی که در یک سال گذشته شاهدش بودیم، یکباره آغاز نشده و پیش زمینه های آن به سال های سال قبل به  خصوص بعد از انقلاب ۵۷ بر میگردد.

مطالعه »
آخرین مطالب

گزارش حضور سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) در جشنوارهٔ جهانی اومانیته

در سه روز برگزاری جشنواره، مسئولان سازمان دیدارها و گفت‌وگوهای متعددی با رفقای حزب توده‌ ایران و حزب چپ ایران، سازمان اتحاد فداییان خلق ایران و دیگر نیروهای چپ ایرانی مقیم پاریس داشتند. هم‌چنین رفقای ما دیدارهایی با رفقای چپ افغانستان و حزب کمونیست عراق داشتند.

در سالگرد جمعه خونین زاهدان یاد قربانیان جمعه خونین زاهدان و جنبش مهسا را گرامی میداریم!

جمعه خونین زاهدان همچون کشتار معترضان در جنبش های گذشته و جنبش ژینا مهسا در سراسر ایران حکایت از شکاف عمیق میان ملت ایران و حاکمیت جمهوری اسلامی دارد.

بازهم خاطره ها

پاهایم را، به مانند علف، می گذارم، بر روی زمین
/
می بینم خود را، چون درختی در تب و تاب
/
می پیچم درخود، از آن هراس، که نگاهم بود و فراز
/
سرزمینی نشناخته، اما در خیال
/
آن کعبه آمال، چون مسلمانی در انتظار بهشت …

کارگران روزمزد و ناامنیِ حداقل‌ها

 کار برای زیست و زندگی آبرومندانه مدتهاست که دیگر در چشم انداز نیست، بلکه تلاشی جانکاه برای ادامه زنده ماندن و فقط زنده ماندن است … آیا سوختن انسان ها و جزغاله شدنشان بر فراز تیر برق و یا سقوط شان از بلندی ها و یا حبس شدنشان در اعماق معادن و مرگ شان در اعماق ظلمت و سیاهی سرنوشت محتوم شان است؟ چه باید کرد؟

یادداشت

جنبش زن زندگی آزادی، به مثابه جنبش علیه سلطه و استبداد

یک سال از روزهایی که زنان به اعتراض به قتل حکومتی مهسا “ژینا” روسری های خود را بعنوان نماد و  سمبل اقتدار جمهوری اسلامی به آتش کشیده و با شعار “زن، زندگی، آزادی” همبستگی عمیق جهانیان را بخود جلب کردند،  گذشت. جنبشی که در یک سال گذشته شاهدش بودیم، یکباره آغاز نشده و پیش زمینه های آن به سال های سال قبل به  خصوص بعد از انقلاب ۵۷ بر میگردد.

مطالعه »
بیانیه ها

در سالگرد قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی: ایران به پیش از جنبش تنیده در جان مردم و میهن برنمی‌گردد!

جنبش «زن‌ زندگی، آزادی»، در بطن جامعه حضور دارد و مطالبات بنیادین آن در حال تکوین است. خواست استقرار جمهوری مبتنی بر جدایی دین از حکومت، بر پایهٔ ارزش‌های جهان‌شمول حقوق بشر و با تأکید ویژه بر آزادی، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی، به‌یمن مبارزهٔ مردم ایران تحقق خواهد یافت!

مطالعه »
پيام ها

در سالگرد قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی: ایران به پیش از جنبش تنیده در جان مردم و میهن برنمی‌گردد!

جنبش «زن‌ زندگی، آزادی»، در بطن جامعه حضور دارد و مطالبات بنیادین آن در حال تکوین است. خواست استقرار جمهوری مبتنی بر جدایی دین از حکومت، بر پایهٔ ارزش‌های جهان‌شمول حقوق بشر و با تأکید ویژه بر آزادی، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی، به‌یمن مبارزهٔ مردم ایران تحقق خواهد یافت!

مطالعه »
بیانیه ها

در سالگرد قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی: ایران به پیش از جنبش تنیده در جان مردم و میهن برنمی‌گردد!

جنبش «زن‌ زندگی، آزادی»، در بطن جامعه حضور دارد و مطالبات بنیادین آن در حال تکوین است. خواست استقرار جمهوری مبتنی بر جدایی دین از حکومت، بر پایهٔ ارزش‌های جهان‌شمول حقوق بشر و با تأکید ویژه بر آزادی، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی، به‌یمن مبارزهٔ مردم ایران تحقق خواهد یافت!

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

گزارش حضور سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) در جشنوارهٔ جهانی اومانیته

در سالگرد جمعه خونین زاهدان یاد قربانیان جمعه خونین زاهدان و جنبش مهسا را گرامی میداریم!

بازهم خاطره ها

کارگران روزمزد و ناامنیِ حداقل‌ها

صدور حکم زندان و شلاق برای ۱۷ کارگر فولاد اهواز

لایحه‌ی «عفاف و حجاب»؛ سرکوب زنان، سلب زندگی، انکار آزادی