جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۲۷

جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۲۷

مسائلِ بزرگِ جهانِ هستی: لحظهِ آغازِ کیهان
در حال حاضر اساس علمِ کیهان‌شناسیِ را نظریه نسبیت عام اینشتین که یک نظریه کلاسیک است تشکیل می‌دهد. اما این نظریه توسعه و تحولات کیهان را فقط تا مرز به...
۲۵ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: حسن بلوری
نویسنده: حسن بلوری
انتخابات دگر بار شروعیدن کرد!
ماه مشروطه در این ملک طلوعیدن کرد، انتخابات دگر بار شروعیدن کرد، شیخ در منبر و محراب خشوعیدن کرد، حقه و دوز وکلک باز شیوعیدن کرد، وقت جنگ و جدل...
۲۵ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: محمد تقی بهار (ملقب به ملک‌الشعرا)
نویسنده: محمد تقی بهار (ملقب به ملک‌الشعرا)
نوام چامسکی، ۹۵ ساله، پس از سکته مغزی در بیمارستانی در کشور برزیل بستری است
والریا همسر نوام چامسکی از طریق ایمیل به آسوشیتدپرس گفت که او پس از سکته مغزی در ژوئن سال گذشته اکنون در بیمارستانی در سائوپائولو در کشور برزیل بستری است....
۲۵ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: ترجمه و تلخیص: نرگس
نویسنده: ترجمه و تلخیص: نرگس
جدیت یک نمایش مسخره
حکومت به ماشین قراضه‌ای تبدیل شده که مدام در معرض سانحه است. به پیچ مهم تعیین رهبر آینده که مسئله‌ی مسئله‌ها در نظام ولایی است نزدیک می‌شوند. همه‌ی سهم‌بران به...
۲۴ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: محمدرضا نیکفر
نویسنده: محمدرضا نیکفر
تجمع اعتراضی معلمان بازنشسته در مقابل وزارت آموزش و پرورش 
در اعتراض به اهمال و کوتاهی وزارت آموزش‌وپرورش و سازمان بازنشستگی کشوری در انجام تکالیف قانونی و تاخیرهای متعدد در انجام تعهدات خود صدها معلم از نقاط مختلف کشور روز...
۲۴ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
نویسنده: شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
چرا بسیاری از سارقانِ ادبی منکرِ خطای خودند
برای جلوگیری از سرقت ادبی بهتر است این تصور را کنار بگذاریم که سرقت ادبی ضرورتاً به معنای فاسد و شریر بودن سرشتِ شخص است یا آنکه باید او را...
۲۴ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: فیلیپ رید. برگردان: افسانه دادگر
نویسنده: فیلیپ رید. برگردان: افسانه دادگر
سخنان مریم سطوت در یادمان بیژن جزنی و یاران
سخنان رفیق مریم سطوت در مراسم سازمان فداییان خلق ایران بمناسبت سالگرد ۲۹ فروردین و قتل دولتی رژیم شاه در تپه های اوین که رفقای فدایی خلق و مجاهد خلق...
۲۴ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)
نویسنده: سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)

لایحه هدفمند کردن یارانه ها تصویب شد – مخالفان: برای فقرا اعلام خطر می کنیم

به این ترتیب با تصویب این لایحه، یارانه بنزین، گاز، گازوییل و برق قطع خواهد شد و مصرف کنندگان باید آنها را براساس قیمت تمام شده آنها و براساس بهای آنها در بازارهای منطقه خلیج فارس خریداری کنند

مجلس ایران روز گذشته کلیات لایحه ۱۴ ماده ای حذف یارانه ها موسوم به هدفمند کردن یارانه ها را با ۱۸۸ رای موافق در مقابل ۴۵ رای مخالف به تصویب رساند.این طرح مهمترین بخش طرح تحول اقتصادی دولت است.

دولت ایران در دی ماه سال گذشته این لایحه را به مجلس ارائه کرده بود و نمایندگان در آن زمان یک فوریت آن را به تصویب رسانده بودند. دولت مایل بود تا لایحه هدفمند کردند یارانه ها، همزمان با لایحه بودجه سال ۸۸ به تصویب برسد؛ چرا که دولت هشت هزار و۵۰۰ میلیارد تومان از محل هدفمند کردن یارانهها در آمد براى خود پیشبینى کرده بود اما در نهایت، اصرار دولت در آن زمان با مخالفت نمایندگان مجلس همراه گردید.

به این ترتیب با تصویب این لایحه، یارانه بنزین، گاز، گازوییل و برق قطع خواهد شد و مصرف کنندگان باید آنها را براساس قیمت تمام شده آنها و براساس بهای آنها در بازارهای منطقه خلیج فارس خریداری کنند. در مقابل، دولت وعده داده پس از حذف یارانه ها، به منظور جبران افزایش بهای کالاها، یارانه ها به صورت نقدی بین خانوارها توزیع شود.

بسیاری از از کارشناسان معتقدند که حذف یارانه ها به شدت قیمت ها را افزایش خواهد داد و همزمان، به افزایش نرخ تورم نیزمنجر خواهد شد. با این حال، در بین بسیاری از کارشناسان ونمایندگان مجلس نیز، در خصوص سامان دادن به یارانه های دولتی اتفاق نظر وجود دارد، اما پیرامون توزیع پول نقد به جای یارانه ها و نیز توانایی دولت احمدی نژاد در عمل به وعده هایش اختلافات زیادی وجود دارد.

نگرانی مخالفان در مجلس

در جلسه روز گذشته مجلس، طرح هدفمند کردند یارانه ها، نگرانی برخی از نمایندگان را به همراه داشت. علیرضا محجوب، دبیرکل خانه کارگر و نماینده مردم تهران در مجلس، درباره تصویب این لایحه هشدار داد و گفت “من امروز برای فقرا و افرادی که از فقرا حمایت میکنند اعلام خطر میکنم”.

نماینده مردم تهران با بیان اینکه “بایستی بین عدالت و افزایش قیمت فرق گذاشته شود؛ کارگران و کارمندان ایرانی براساس ریال حقوق دریافت میکنند نه براساس قیمت نفت خلیج فارس”تصریح کرد” قیمت حاملهای انرژی براساس ارزشی و پول ملی تنظیم شده است و تا به امروز واحد پول ملی عامل تعیینکننده قیمت بوده است اما امروز در این لایحه قیمت براساس فوب خلیج فارس پیشبینی شده است که به معنای تغییر واحد پول است”.

همچنین نادر قاضی پور، نماینده ارومیه گفت: “اگر چه اصلاح قیمت حاملهای انرژی به تایید بیشتر کارشناسان رسیده اما لایحه هدفمند کردن یارانه ها به مشکلات صنایع، تولید و کشاورزی نپرداخته است”.وی در ادامه افزود”بعد از تعدیل قیمتها و بالا رفتن قیمت سوخت، نرخ کالاهای تولیدی به مراتب گرانتر خواهد شد”.

اقبال محمدی، نماینده مریوان هم با انتقاد از عدم بحث پیرامون تورم و افزایش نقدینگی در این لایحه، افزود” با وضعیت پرداخت یارانهها ما گداپروری را محقق میکنیم و به افزایش نقدینگی کمک مینماییم. این مساله باعث ایجاد تورم و تنبل شدن اقتصاد میشود، چگونه میتوان این مساله را کنترل کرد؟ “.

حسن ونایی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هم ضمن اشاره به اینکه “باید در ابتدا برای اجرای آن زیرساختهای اقتصادی کشور را آماده کنیم”، اضافه کرد”باید دید که آیا مردم توان پرداخت قیمت حاملها با نرخ خلیج فارس را دارند یا خیر و یا آیا هزینهی فرسودگی سیستم پالایشگاهی و سیستم توزیع برق در کشور را باید از مردم بگیریم؟”

ونایی همچنین در ادامه با طرح این سوال که : “آیا نرخ دستمزدها در سطح کشور با قیمت بینالمللی یکسان است؟” افزود: “باید دید آیا قیمتهای تمام شدهی حاملهای انرژی را میتوان از مردم اخذ کرد؟”

طرح با مفاسد زیاد همراه خواهد بود

در واکنش دیگر، حسن صادقی معاون امور شهرستانهای خانه کارگر در خصوص موضوع هدفمند کردن یارانه ها گفت: “متاسفانه این طرح در کشوری مثل ایران که در آن در یک خانوار یک نفر کار می کند و ۴ نفر از آن ارتزاق می کنند نتیجهای عکس خواهد داشت چرا که با مفاسد اقتصادی بسیاری همراه است”.

وی در ادامه افزود “قطعا هدفمند کردن یارانهها هیچگاه به ثروتمندان جامعه که هزینههای میلیونی برای زندگی دارند لطمهای وارد نخواهد کرد و فقط قشر محروم جامعه متضرر میشوند چرا که سیستم اقتصادی کشور ما مبنای درستی نداشته و در شرایطی که یکی از پایههای آن میبایست بر اساس اخذ مالیات واقعی شکل میگرفت طرحریزی نشده است، نمیتوان به هدفمند کردن یارانهها امید داشت”.

موافقان این طرح

اما نمایندگان موافق لایحه معتقدند که توزیع بخش زیادی از کالاها و خدمات با یارانه ها، موجب شکاف طبقاتی شده است به این معنی که افرادی که دارای امکانات بیشتری هستند، سهم بیشتری از یارانه ها خواهند برد.

شمسالدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی در جلسه امروز مجلس در دفاع از لایحه هدفمند کردن یارانهها گفت” در شرایط فعلی یک سوم درآمد کشور به صورت آشکار و پنهان در قالب یارانه پرداخت میشود. تردیدی نیست که این منابع به شکل صحیحی صرف نمیشود و همه اقشار و صاحب نظران و نمایندگان هم عقیده هستند که شیوه فعلی پرداخت و تخصیص منابع درست نیست”.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه افزود: “در شرایطی که ما برای اجرای یک پروژه زیربنایی ۵۰ میلیارد تومان پول نداریم، ۱۰۰ هزار میلیارد تومان را صرف یارانهها میکنیم، ما به دنبال اصلاح شیوه پرداخت یارانهها و به دنبال حمایت از اقشار آسیبپذیر هستیم”.

همچنین شبان پور، عضو کمیسیون انرژی مجلس که از موافقان این طرح بود گفت: “شیوه فعلی پرداخت یارانهها در حال حاضر صحیح نیست و نیازمند هدفمند شدن است”. وی تصریح کرد: “تاکنون افزایش مصرف داشتهایم که این مساله دغدغهی دولتمردان را در پی داشته است که با تصویب این لایحه بسیاری از مشکلات موجود حل خواهد شد”.

پیامدهای حذف یارانه ها از دید بانک مرکزی

بانک مرکزی ایران، پیش از تصویب این لایحه پیش بینی کرده بود که قیمت مواد سوختی بعد از تصویب لایحه، چند برابر خواهد شد و تورم نیز افزایش خواهد یافت و میانگین آن بعد از اجرای این طرح ۳۱ تا ۳۷ درصد خواهد بود.

بانک مرکزی پیشت از تصویب این لایحه یک کار تحقیقاتی در مورد پیامدهای طرح نقدی کردن یارانه ها انجام داده بود.مبنای این کار مطالعاتی قیمت نفت بود که در یک سناریو قیمت هر بشکه نفت ۳۵ دلار و در سناریوی دیگر ۸۰ دلار در نظر گرفته شده بود.

در سناریوی اول که بر اساس نفت ۳۵ دلاری محاسبه شده بود، بنزین با قیمت لیتری ۴۰۰ تومان، گازوئیل لیتری ۲۷۰ تومان، نفت کوره لیتری ۱۶۰ تومان، نفت سفید لیتری ۲۷۵ تومان، گاز مایع ۱۵۰ تومان، گاز طبیعی ۷۵ تومان و هر کیلووات ساعت برق ۸۰ تومان عرضه خواهد شد.در این حالت بانک مرکزی پیش بینی کرده بود که از محل درآمدهای حاصل از فروش بالاتر مواد سوختی و دیگر کالاها، ماهانه به هر یک از افراد فقیر حداقل ۱۹ هزار و پانصدتومان و حداکثر ۲۶ هزار تومان اختصاص پیدا کند. پیش بینی بانک مرکزی این بود که اگر قیمت نفت در حد ۳۵ دلار باقی بماند و طرح حذف یارانه ها اجرا نشود، تورم حدود ۲۰ درصد خواهد بود.

اما در سناریوی دوم پیش بینی شده بود که قیمت نفت در یک دوره سه ساله به ۸۰ دلار برسد و بر همین مبنا، متوسط قیمت نفت در طول این سه سال ۴۸ دلار در نظر گرفته شده است.در این حالت اگر متوسط قیمت نفت در یک دوره سه سال ۴۸ دلار باشد، بنزین لیتری ۴۰۰ تومان، گازوئیل لیتری ۳۵۰ تومان، نفت کوره لیتری۲۰۰ تومان، نفت سفید لیتری ۳۵۰ تومان، گاز مایع ۲۰۰ تومان، گاز طبیعی ۱۳۰ تومان، هر کیلو وات ساعت برق ۱۰۰ تومان عرضه خواهد شد و اگر در این شرایط طرح دولت برای حذف یارانه ها اجرا شود، بنابر پیش بینی بانک مرکزی، از محل درآمدهای حاصل از آزاد کردن قیمت ها، به افراد فقیر حداقل ۳۲ هزار تومان و حداکثر ۴۳ هزار تومان اختصاص خواهد یافت.

به این ترتیب بر اساس پیش بینی بانک مرکزی قیمت بسیاری از مواد سوختی پس از آزاد سازی قیمتها چندین برابر افزایش خواهد یافت.

تاریخ انتشار : ۲۱ مهر, ۱۳۸۸ ۸:۱۸ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

به مناسبت انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در روز ۸ تیر ۱۴۰۳ مردم درپی تغییرات بنیادین، حکومت درپی تداوم استبداد!

اگر اندیشۀ راهنمای حکومت منافع مردم و کشور می‌بود، انتخابات ۸ تیر می توانست گامی بسیار بزرگ در جهت کاهش چشمگیر نارضایی‌ها و نومیدی‌ها در جامعه باشد؛ در چنین حالتی می‌توانست شرایط موجود برای غلبه بر بحران‌های اقتصادی ناشی از تحریم‌ها و تنش‌های چندین دهساله مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

آن‌چه در هفته ۱۳ – ۲۰ خرداد گذشت

در ایران شعله تنوری به‌نام انتخابات روشن شده است. در یک چشم به‌هم زدن هشتاد نفر خود را نامزد جایگاه نفر دوم حکومت کردند. زان میان آقای احمدی‌نژاد و تنی چند از دستیارانش. و، هشت ماه است که اسرائیل به کشتار فلسطینیان می‌تازد. اسرائیل نتانیاهو در این هشت ماه با فلسطینیان و غزه آن کرده است که روزی، ۷۹ سال پیشتر؛ امریکا با هیروشیما و ناکازاکی کرد.

مطالعه »
یادداشت

انتخابات ۸ تیر و اعتلای نقش جبهه اصلاحات

انتخابات ۸ تیر در حساس ترین لحظات از عمر ۸۰ ساله خاورمیانه برگذار می شود و نتیجه آن قطعا نه فقط بر جایگاه ایران و بر سرنوشت مردم، که بر اوضاع منطقه و جهان، تاثیر گذار است. جای تاسف بسیار است که در این لحظات حساس جای زخم های به جا مانده بر قلب و روح بخش عمده ای از شهروندان ایران چنان عمیق، و جای تمایل حاکمیت به درمان این زخم ها چنان خالی است که بیگمان در ۸ تیر یکی از بی رمق ترین انتخابات ها در تاریخ جمهوری اسلامی ثبت خواهد شد.

مطالعه »
بیانیه ها

به مناسبت انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در روز ۸ تیر ۱۴۰۳ مردم درپی تغییرات بنیادین، حکومت درپی تداوم استبداد!

اگر اندیشۀ راهنمای حکومت منافع مردم و کشور می‌بود، انتخابات ۸ تیر می توانست گامی بسیار بزرگ در جهت کاهش چشمگیر نارضایی‌ها و نومیدی‌ها در جامعه باشد؛ در چنین حالتی می‌توانست شرایط موجود برای غلبه بر بحران‌های اقتصادی ناشی از تحریم‌ها و تنش‌های چندین دهساله مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

مطالعه »
پيام ها

بدرود رفیق البرز!

رفیق البرز شخصیتی آرام، فروتن و کم‌توقع داشت. بی‌ادعایی، رفتار اعتمادآفرین و لبخند ملایم‌اش آرام‌بخش جمع رفقای‌اش بود. فقدان این انسان نازنین، این رفیق باورمند، این رفیق به‌معنای واقعی رفیق، دردناک است و خسران بزرگی است برای سازمان‌مان، سازمان البرز و ما!

مطالعه »
بیانیه ها

به مناسبت انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در روز ۸ تیر ۱۴۰۳ مردم درپی تغییرات بنیادین، حکومت درپی تداوم استبداد!

اگر اندیشۀ راهنمای حکومت منافع مردم و کشور می‌بود، انتخابات ۸ تیر می توانست گامی بسیار بزرگ در جهت کاهش چشمگیر نارضایی‌ها و نومیدی‌ها در جامعه باشد؛ در چنین حالتی می‌توانست شرایط موجود برای غلبه بر بحران‌های اقتصادی ناشی از تحریم‌ها و تنش‌های چندین دهساله مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

مسائلِ بزرگِ جهانِ هستی: لحظهِ آغازِ کیهان

انتخابات دگر بار شروعیدن کرد!

نوام چامسکی، ۹۵ ساله، پس از سکته مغزی در بیمارستانی در کشور برزیل بستری است

جدیت یک نمایش مسخره

تجمع اعتراضی معلمان بازنشسته در مقابل وزارت آموزش و پرورش 

چرا بسیاری از سارقانِ ادبی منکرِ خطای خودند