چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۵:۵۲

كار، ارگان سازمان فداييان خلق ايران (اكثريت)

چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۵:۵۲

مهستان یا کودکستان بزرگسالان “خبرگان رهبری سکولارها”

اگر به دستور کار (۱) و مباحث پیشنهادی کنگره دو روزه سکولار دموکرات ها در کلن آلمان که نگارنده نیز یکی از سخنرانان میهمان بود، بنگریم؛ هیچگونه دستور کار یا سخن و یا پیشنهادی از "مهستان" وجود ندارد. به همین دلیل در طی دو روز بحث و سخنرانی ها در مورد مقوله های مختلف هیچکدام از سخنرانان اشاره ای به ضرورت تشکیل مهستان نکردند، چون این مقوله در جدول برنامه ها و سخنرانی ها (۱) اصلا وجود نداشت؛ و ذکری از آن هم به میان نیامده بود

شوربختانه تشکیل “مهستان اپوزیسیون” حاصل یک برآیند دمکراتیک در یک گردهمایی نبود، بلکه یک اتمام حجت و دستور غیردمکراتیک از “بالا” بود، آنهم در لحظات پایانی نشستی که قرار بود مسائل بصورت دمکراتیک در دستور کار قرار بگیرند و در طی دو روز مورد بحث و بررسی ۳۵ سخنران و بیش از صد شرکت کننده در کنگرهء پنجم سکولار دموکرات ها در شهر کلن آلمان در روزهای ۲۸ و ۲۹ اکتبر سال جاری قرار گیرند. اما دریغا که اینگونه نشد.

 

اگر به دستور کار (۱) و مباحث پیشنهادی کنگره دو روزه سکولار دموکرات ها در کلن آلمان که نگارنده نیز یکی از سخنرانان میهمان بود، بنگریم؛ هیچگونه دستور کار یا سخن و یا پیشنهادی از “مهستان” وجود ندارد. به همین دلیل در طی دو روز بحث و سخنرانی ها در مورد مقوله های مختلف هیچکدام از سخنرانان اشاره ای به ضرورت تشکیل مهستان نکردند، چون این مقوله در جدول برنامه ها و سخنرانی ها (۱) اصلا وجود نداشت؛ و ذکری از آن هم به میان نیامده بود. تا اینکه در غروب روز پایانی آن نشست و بعد از پایان سخنرانی همه سخنرانان، و آن هم در زمانی که بیش از نیمی از شرکت کنندگان قبلا جلسه را ترک کرده و راهی شهر و دیار خود بودند، به ناگاه آقای دکتر نوری علا (بعنوان سخنران آخر) با رد همه پیشنهادات دو روزه (۲) به بازماندگان آن نشست می گوید: “خانم ها و آقایان ! به منازل خود تشریف ببرید. ما آدرس ایمیل های شما را داریم. برای تشکیل “مهستان اپوزیسیون” شما را دعوت خواهیم کرد”. به همین سادگی! جمعبندی و نتیجه گیری و تعیین تکلیف برای بیش از صد شرکت کننده فرهیخته و “بزرگسال” به همین سادگی و بی رودرواسی بود. و شوربختانه هیچ کسی هم اعتراض نکرد که این تردستی  غیرمترقبه و شاهکارگونه “مهستانی” در لحظات واپسین از کجا آمد.

 

جناب آقای دکتر نوری علا در مصاحبه با کیهان لندن (۳) می گوید “من جرئت پیدا کردم ایده و فکری را که مدت‌ها در سر داشتم در پایان کنگره مطرح کنم. بالاخره کسی که کار سیاسی می‌کند و می‌خواهد بگوید  که من برای مملکتم کاری می کنم باید به یک نوعی از جایی نمایندگی داشته باشد، بدون نمایندگی حقانیتی وجود ندارد و طرف گفتگو هم خواهد گفت تو کی هستی که می‌خواهی حرف بزنی! در نتیجه همیشه در پی این بودم که چگونه می‌شود جمعی را با همدیگر متحد کرد، حالا از صد نفر  تا هزار  نفر؛ تا وقتی یک نفر از جانب آنها سخن می‌گوید بتواند بگوید که من نماینده این تعداد هستم”. بعقیده نگارنده باید گفت: عجب؟ این چه شیوه و ترفند دمکراتیکی است که ایده و فکر خود را باید در طی دو روز بحث و گفتگو و مباحثه پنهان داشت، و بجای مطرح کردن آن در ابتدای کنگره و به بحث گذاشتن آن، در پایان کنگره مطرح کرد؟ عجب ! باید اعتراف کرد که حتی مدافعان و “دروازه بان” هم از این گُل دقیقه نود کاملا غافلگیر و مبهوت شده بودند. بلافاصله بعد از آن داور مسابقه یا رئیس جلسه که او نیز جزو “خودی ها” بود نتیجه “بازی دو روزه” را اعلام کرد: “یک بر هیچ” ! به نفع آقای نوری علا !  برای هرگونه بحث و بررسی و رای گیری به این “گُل” پایانی، دیگر دیر شده بود.  “داور” سوت پایانی را زده بود. گویی نتیجه محتوم این بازی دو روز قبل از آغاز آن حتمی الوقوع و گریزناپذیر بود.

 

در جواب این سوال خبرنگار   کیهان لندن (۳) که می پرسد: “آیا فکر می‌کنید این «مهستان» می‌تواند موفق باشد؟ دکتر نوری علا جواب می دهد: ” یک نفر از دویست نفری که در سالن بودند نگفت که من نیستم،  بلکه همه پرسیدند ما چطور می‌توانیم عضو شویم”. باز هم باید گفت حیرتا و  شگفتا به این درجه از “خودشکوفایی” و اعتماد به نفس. زیرا به گواهی شهود از جمله خود بنده و  عکس یادگاری پایانی در غروب یکشنبه (۴) فقط ۵۷ نفر (شامل عکاس) باقی مانده بودند؛ بعلاوه چند نفری که حاضر نشدند در عکس حضور داشته باشند و سالن را قبل از عکسبرداری ترک کردند. این ادعا و شیوه اعمال دمکراسی یعنی توهین به خرد جمعی. یعنی توهین به شعور انسانهای بسیار محترم و فرهیخته ای که بعنوان میهمان به کنگرهء پنجم سکولار دموکرات ها آمده بودند. یعنی بدون هیچگونه بحث و بررسی قبلی، وقتی “آقا معلم” به بچه های کودکستانی پیشنهاد کاری را می دهد؛ همه بچه ها دست بلند می کنند و می گویند: “آقا معلم، اجــازه ! من هم هستم”.

 

ایشان در مصاحبه با کیهان لندن (۳) ادعا می کنند که “طبق تصمیمی که در کنگره‌ی پنجم گرفته شد ما بقیه را برای تشکیل مهستان دعوت خواهیم کرد”.  واقعا در عجبم ! تا آنجایی که من می دانم و ویدئوی همه سخنرانی ها از آغاز تا پایان در اینترنت موجود است، چنین تصمیمی در کنگره گرفته نشد. به گواهی جدول سخنرانان و لیست مباحث (۱)، موضوع مهستان هرگز در  دستور کار (۱) گنجانده نشده بود. هیچگونه رای گیری مستقیم یا غیر مستقیم  در مورد تصویب آن صورت نگرفت.  بر طبق اعتراف خودشان در پایان کنگره توسط خود ایشان اتمام حجت شد و آن جمع فرهیخته مودب و متین نیز نمی خواستند در واپسین لحظات جلسه بصورت علنی اعتراض کنند و اکنون سکوت آنها بعنوان رضای آنها تلقی شده است. وانگهی پیشنهاد مهستان نه بمثابه نتیجه گیری یا حاصل  مباحث کنگره بلکه بعنوان یک پیشنهاد از طرف یک فرد مطرح شده بود، مثل خیلی از پیشنهادات دیگر که در طی دو روز مطرح شده بودند و توسط آقای نوری علا رد شدند (۵) و مورد رای گیری یا توافق جمعی قرار نگرفتند.

 

حال بگذریم از اینکه ایشان در گذشته مخالف شدید هر نوع همبستگی و ایجاد شورا و کنگره و غیره در بین اپوزیسیون بودند؛ و  در گذشته  با صراحت گفته بودند (۶): ” از نظر من، «اتحاد» برای «دموکراسی» نه ممکن است و نه اثربخش”.” بدین ترتیب من نه در ندای آقای رضا پهلوی مبنی بر «امروز فقط اتحاد» حاصلی مفید می بینم، نه در دعوت آقای امیر انتظام برای تشکیل «کنگره ملی» و نه در پیشنهاد آقای نویدی در مورد تشکیل «پارلمان در تبعید»”. ایشان با  تشکیل شورای ملی و جنبش رفراندوم هم شدیدا مخالف بودند. جنبشی که در عرض یک هفته بیش از ۳۰ هزار عضو آن شدند.  شگفت آور اینکه اکنون خودشان می خواهند دقیقا همان کار (تشکیل شورای ملی تحت عنوان مهستان که شیوه غیر دمکراتیک و گزینشی سلاطین و پادشاهان برای شورای مشورتی مهتران و فئودالان بوده است که در آن “کهتران” و مردم عادی جایگاهی نداشته و ندارند) را در فضای مجازی (اتاق زوم) انجام بدهند و در اوایل سال آینده از طریق انتخابات زومی در فضای مجازی به احتمال زیاد آقای دکتر نوری علا بعنوان سخنگوی “هزاران ایرانی مجازی”  انتخاب شود، که خواهد شد، چون همه ما می دانیم در این اطاق های تاریک مجازی ریش و قیچی در دست کیست. ایشان در مصاحبه با کیهان لندن (۳)  با اتکا به نفس خویش و فروداشت نمودن و کوچک شمردن بقیه جریانات سیاسی اپوزیسیون از جمله مجاهدین، چپ های کمونیست، سلطنت طلبان، جمهوری خواهان و غیره، مدعی می شود که “اینها” بخش عمده ای در اپوزیسیون نیستند و تنها آلترناتیو واقعی  “مهستان” است و بس! باید اذعان داشت  اگر در جلسه حضوری کنگره کلن حدود ۵۷ نفر بعنوان ۲۰۰ نفر “راضی” در مقابل “قاضی” بعنوان مطیع و منت گزار معرفی شوند، تعجب آور نخواهد بود اگر در اطاق مجازی زوم  بیست هزار مشتاق ناشناس به خطبه عقد بعله بگویند.  نگارنده بیش از شش سال پیش در روز شنبه ٢٠ آبان ١٣٩٠ در مقاله ای بنام “جمعه گردی هایی که ره به ترکستان دارد” هشدار داده بودم و نوشتم:  “زاهدی مهمان پادشاهی بود. چون به طعام بنشستند، کمتر از آن خورد که ارادت او بود، و چون به نماز برخاستند، بیش از آن کرد که عادت او، تا ظنّ صلاحیت در حقّ او زیادت کنند”.

 

متاسفانه علاوه بر  تمسخر و نفی بقیه گروه های اپوزیسیون،  کمیتهء برگزاری کنگره های سالانهء سکولار دموکرات ها اخیرا اعلامیه ای توهین آمیز، کاملا نادرست و بغایت عصبی تحت عنوان ” دربارهء رفتار غیرحرفه ای و مشکوک صدای امریکا” (۷)  بر علیه صدای آمریکا، و نگارنده (به دلیل مصاحبه با صدای آمریکا  ۹)  و  یک نشست دیگر (بنام کنفرانس شورای دموکراسی خواهان) که اغلب از فعالان سیاسی کرد و بلوچ و عرب و آذری و ترکمن بودند، منتشر کردند که بسیار افسوس انگیز و دریغ آور بود. و  مورد انتقاد شدید در فضای مجاز قرار گرفت؛ بطوری که در خبرنامه گویا (۸)   با ۳۱۳ رای منفی در مقابل ۱۵۶ ، مورد استقبال قرار نگرفت.

 

در این بیانیه ناسنجیده و دژم  دوستان جناب آقای دکتر نوری علا خشم خود را به دلیل امتناع رسانه ها در مصاحبه با مسئولین جنبش سکولار دمکراسی در قالب اتهامات عجیب و غریبی بیان کرده بودند.  از جمله اینکه فعالان سیاسی کرد و بلوچ و عرب و آذری و ترکمن و غیره  ستون پنجم دشمن هستند که اغلب جز به تجزیه و تکه تکه کردن ایران نمی اندیشند. و مصاحبه نگارنده با صدای آمریکا را شاهدی در جهت زمینه سازی برای ایجاد جنگ داخلی در ایران تلقی کرده اند. در صورتی که بنده دعوت به کنفرانس شورای دموکراسی خواهان را نپذیرفتم . اما با خلوص نیت و امید فراوان فعالانه در کنگره پنجم سکولار دموکرات ها شرکت کردم. مضاف بر اینکه نگارنده عضو کنگره ملیت های ایران فدارال نیستم؛  و همیشه در چارچوب تمامیت ارضی ایران و در همبستگی با بقیه هموطنان فعالیت کرده و می کنم. وانگهی کنفرانس شورای دموکراسی خواهان در بیانیه پایانی خود بر حفظ تمامیت ارضى ویکپارچگى کشورایران تاکید کرده بودند. اما با این حال مورد حمله  و توهین “جمع از مابهتران” قرار گرفتند. در بیانیه عصبی  کمیتهء برگزاری کنگره های سالانهء سکولار دموکرات ها از من درخواست شده بود توضیح بدهم که چه وجه اشتراک و یا تفاوت بنیادین بین کنفرانس شورای دموکراسی خواهان (که بنده در آن شرکت نکردم و عضو آن نبوده و نیستم) و کنگره پنجم سکولار دموکرات ها (که در آن شرکت کردم) وجود دارد. در پایان باید بگویم که مهمترین تفاوت بنیادین در آن است که حاصل و فرجام نهایی و خروجی کنفرانس شورای دموکراسی خواهان نتیجه دمکراتیک  بحث و گفتمان چندین ماه مذاکره بین خود آنها بوده که در پایان با خرد جمعی و شیوه دمکراتیک به یک جمعبندی رسیدند و آن را اعلام کردند. منظور نگارنده لزوما موافقت با  همه مفاد بیانه آنها نیست چون ربطی به من نداشت و ندارد. بنده فقط از شیوه تعامل دمکراتیک و پروسه خرد جمعی آنها در رسیدن به نتیجه گیری نهایی دفاع می کنم. در حالیکه پروسه نتیجه گیری و جمعبندی در کنگره پنجم سکولار دموکرات ها به هیچ وجه من الوجوه دمکراتیک نبود، بلکه متاسفانه آمرانه و تحکمی بود از بالا و پایان بخش!  آن هم بدون احترام به  رای گیری جمعی و یا حق “ناهم اندیشی” دمکراتیک.

 

عبدالستار دوشوکی

مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن

آذر ۱۳۹۶

 

مراجع و مستندات

۱ ـ http://isdmovement.com/2017/Fifth-Congress/Congress5-First-page.htm

 

۲ ـ  https://www.youtube.com/watch?v=fEfflqQmHoQ&t=943s

 

۳ ـ  https://kayhan.london/fa/1396/09/07/%D8%A7%D8%B3%D9%85%D8%A7%D8%B9%DB%8C%D9%84-%D9%86%D9%88%D8%B1%DB%8C%E2%80%8C%D8%B9%D9%84%D8%A7-%D9%87%D8%B1-%DA%A9%D9%87-%D8%AF%D9%84%D8%B3%D9%88%D8%B2-%D9%85%D9%85%D9%84%DA%A9%D8%AA-%D8%A7%D8%B3

 

۴ ـ  http://isdmovement.com/Congress.htm

 

۵ ـ  https://www.youtube.com/watch?v=fEfflqQmHoQ&t=935s

 

۶ ـ  http://www.puyeshgaraan.com/ES.Articles/ES.Articles.momkenaat e etehaad.htm

 

۷ ـ  http://isdmovement.com/2017/1117/112217/112217.ISDM-VOA.htm

 

۸ ـ  http://news.gooya.com/2017/11/post-9474.php

 

۹ ـ  https://www.youtube.com/watch?v=jCYt2Ny7UZw&t=7s

 

تاریخ انتشار : ۱۲ آذر, ۱۳۹۶ ۷:۳۰ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سخن روز

دادگاه نیلوفر حامدی و الهه محمدی، دو خبرنگار بازداشت‌شده، باید علنی برگزار شود!

بازداشت وکیفر خواست علیه الهه محمدی و نیلوفر حامدی فاقد وجهه قانونی است. کیفر خواست مملو از اتهاماتی است که هیچگونه پیوند و ارتباطی با موضوع پوشش اعتراضات ندارد. اگرپوشش خبری این دو، حتی نشر اکاذیب، تشویش اذهان عمومی، تبلیغ علیه نظام بوده باشد، بازداشت نه ماهه آنان فاقد هرگونه دلیل حقوقی است، زیرا که قانونگذار برای این گونه جرائم، حداکثر یک ماه بازداشت موقت و قابل تمدید برای یک ماه دیگر درنظر گرفته است

مطالعه »
یادداشت

از زندان به پارلمان؟ چرا در ایران امکان ندارد!

کان آتالای که اولین نامزد حزب کارگران ترکیه در منطقه زلزله زده هاتای بود به عنوان نماینده پارلمان انتخاب می شود و بر طبق قوانین ترکیه پس از نهایی شدن نتایج انتخابات از زندان آزاد خواهد شد تا به خدمت در پارلمان بپردازد.

مطالعه »
آخرین مطالب

از شیوه‌های جدید سرکوب تا سنگ ‌اندازی در مسیر تشکیل شورای صنفی در دانشگاه علم و صنعت

دانشگاه حق داشتن نهاد شورای صنفی را از دانشجویان می‌گیرد و در مسیر تشکیل آن سنگ اندازی می‌کند. این سنگ اندازی‌ها از امروز شروع نشده. نزدیک به ۴ سال است که عدم همکاری و سنگ‌ اندازی مسئولین باعث تشکیل نشدنِ شورای صنفی در این دانشگاه شده است.

تکه ای پیتزا

دیشب مادرش به مناسبت تولدش برایش پیتزا درست کرده بود. یک تکه اش را با خود به مدرسه آورده بود و با هیجان به من نشان داد. همکلاسی هایش نیز دیدند. همه دورش جمع شده بودند و با لذت و هیجان، پیتزا خوردن دوست شان را تماشا می کردند.

دزدی مدارس انتفاعی معروف تهران از معلم ها و دانش‌آموزان

شهریه‌ای که امسال مدارس به خانواده‌ها اعلام کرده‌اند برای مقطع دبستان حدودا ۷۰ میلیون تومان و برای مقاطع متوسطه این مبلغ بالای صد میلیون تومان اعلام شده. درصد قبولی کنکور در این مدارس، ویترین آنها برای رقابت در جذب مشتری‌هایی است که نگران آینده فرزندان‌شان هستند؛ و چون آموزش و پرورش از زیر بار آموزش با کیفیت شانه خالی کرده، والدین به این مدارس پناه می‌برند و جذب نام و رزومه معلم‌های مدارس می‌شوند. 

درباره اظهارات سید حسین مرتضوی زنجانی

سخنان آقای سید حسین مرتضوی زنجانی رئیس زندان های اوین و گوهر دشت در برنامه “کلاب هاوس” درباره جنایت های رخ داده در دهه ۶۰ در زندان های جمهوری اسلامی ایران، موجی از اظهار نظرها را در بین خانواده های قربانیان دادگاه های مرگ، زندانیان سیاسی، احزاب، سازمان ها و فعالان سیاسی و همچنین طرفداران رژیم بدنبال داشته است.

یادداشت

از زندان به پارلمان؟ چرا در ایران امکان ندارد!

کان آتالای که اولین نامزد حزب کارگران ترکیه در منطقه زلزله زده هاتای بود به عنوان نماینده پارلمان انتخاب می شود و بر طبق قوانین ترکیه پس از نهایی شدن نتایج انتخابات از زندان آزاد خواهد شد تا به خدمت در پارلمان بپردازد.

مطالعه »
بیانیه ها

برگزاری موفقیت‌آمیز کنگرهٔ سوم حزب چپ ایران (فداییان خلق) را آرزومندیم!

تاریخ جنبش مشترک ما و تجارب برگرفته از آن، ما را به این باور و عزم راسخ رسانده است که علیرغم تفاوت‌های نظری، رزم مشترک ما و نیروهای ترقی‌خواه میهن‌مان درمان درد مشترک دیرینۀ مردم را تسهیل و تسریع خواهد کرد.

مطالعه »
پيام ها

برگزاری موفقیت‌آمیز کنگرهٔ سوم حزب چپ ایران (فداییان خلق) را آرزومندیم!

تاریخ جنبش مشترک ما و تجارب برگرفته از آن، ما را به این باور و عزم راسخ رسانده است که علیرغم تفاوت‌های نظری، رزم مشترک ما و نیروهای ترقی‌خواه میهن‌مان درمان درد مشترک دیرینۀ مردم را تسهیل و تسریع خواهد کرد.

مطالعه »
بیانیه ها

برگزاری موفقیت‌آمیز کنگرهٔ سوم حزب چپ ایران (فداییان خلق) را آرزومندیم!

تاریخ جنبش مشترک ما و تجارب برگرفته از آن، ما را به این باور و عزم راسخ رسانده است که علیرغم تفاوت‌های نظری، رزم مشترک ما و نیروهای ترقی‌خواه میهن‌مان درمان درد مشترک دیرینۀ مردم را تسهیل و تسریع خواهد کرد.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

از شیوه‌های جدید سرکوب تا سنگ ‌اندازی در مسیر تشکیل شورای صنفی در دانشگاه علم و صنعت

علیه فراموشی، با یاد کنشگران صادق صنفی فرهنگیانِ ایران

تکه ای پیتزا

دزدی مدارس انتفاعی معروف تهران از معلم ها و دانش‌آموزان

درباره اظهارات سید حسین مرتضوی زنجانی

برگزاری موفقیت‌آمیز کنگرهٔ سوم حزب چپ ایران (فداییان خلق) را آرزومندیم!