سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۴:۴۱

سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۴:۴۱

مگر ما حقوق انسانی و شهروندی نداریم؟

بازپرس شعبه 5نیابت تهران در قسمتی دیگر از صحبت هایش و در پاسخ کبودند که گفته بود« مگر ما حقوق انسانی و شهروندی نداریم؟»گفته است: «سنندج و مهاباد که با انقلاب وبا جمهوری اسلامی نبوده ونیستند، اینها با اروپا همراهند، بروند حقوقشان را از آنها بگیرند»

محمد صدیق کبودوند ریس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان اول هفته گذشته بدون هیچ دلیل موجهی از زندان اوین خارج و با غل و زنجیر”تحت الحفظ” وتحت شدیدترین بدرفتاری ها به شهر مهاباد انتقال داده شد که پس از مخالفت دادگاه انقلاب مهاباد با اعزام غیر قانونی ایشان ،مجددا به تهران بازگردانیده شد.با توجه به فقدان دلیل انتقال و اعزام با اعمال شاقه و شدت بدرفتاری ها ،به نظر میرسد این اقدام تنها به جهت آزار و اذیت و در واقع شکنجه جسمی وروانی کبودوند صورت گرفته است .در این رابطه به مواردی چند به شرح زیر اشاره میشود:

۱- در خصوص برخورد و رفتار بازپرس شعبه ۵ نیابت تهران که یک آخوند وظاهرا نماینده مجلس در دوره های قبل بوده کبودوند میگوید:بازپرس نه تنها حاضر به شنیدن توضیحات من در مورد برگزاری دادگاه مهاباد نشد بلکه دستورداد ماموران مرا به بیرون از دادگاه ببرند که با واکنش اعتراضی لفضی من،مامورها با هل دادن و توهین و ناسزا تهدید به ضرب و شتم در مقابل دیدگان مراجعین کردند در همین رابطه کبودوند ناچار شده از شعبه ۴دادیاری نیابت که پیشتر او را به مهاباد اعزام کرده بود استمدادبجوید که خانم دادیار شعبه یاد شده در تماس با دادگاه انقلاب مهاباد علت اعزام مجدد را جویا گردید که ریس دادگاه انقلاب ضمن اظهار بی اطلاعی از دلیل و علت اعزام با ارسال فکسی توضیحاتی درباره برگزاری دادگاه انقلاب مهاباد خطاب به سر پاسدار مامورها گفته بود«اگر خود ایشان (ریس دادگاه)و دادستان مهاباد هم به اینجا بیایند کبودوند باید به مهاباد برود».

۲- پس از صدور دستور توسط بازپرس شعبه ۵ جهت اعزام ،کبودوند به قرارگاه ویژه قضایی انتقال و در آنجا پس از آنکه مسولان و ماموران قرارگاه با پاسخ منفی کبودوند در خصوص عدم تقبل و تامین هزینه های اجاره وسیله نقلیه دربستی و هزینه های ماموریت ماموران روبرو شدند با غل و زنجیر کردن (دستبند و پابند)و سپس بستن دستان وی به قفل های داخلی اتومبیل پس از ۱۲ ساعت او را به مهاباد منتقل و در کلانتری ۱۱ آن شعبه ودر یک بازداشتگاه زیر زمینی وی را زندانی میکنند.

۳- در ساعات اداری کبودوند را به دادگاه انقلاب مهاباد منتقل میکنند ،ریس دادگاه انقلاب که ریس شعبه اول دادگاه نیز هست به محض دیدن آقای کبودوند میگوید«کبودوند من به تهران اعلام کردم که پرونده شما مختومه شده و اینکه چرا اعزامت کرده اند را نمدانم»ریس دادگاه در ادامه گفتند«من اعلام کردم محمد صدیق کبودوند از اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام تبرئه شده و هیچ مورد اتهامی و یا پرونده جدیدی در این دادگاه ندارد .اعزام و انتقال ایشان به مهاباد کاملا غیر قانونی است» ریس دادگاه ضمن برخورد مناسب با آقای کبودوند از صدور اطلاعیه ها و خبر هایی در مورد نحوه برگزاری دادگاه ،زمان حضور در مهابادو موضوع انعکاس خبر ها و رسانه ای شدن مبلغ درخواستی از ایشان در زندان مهاباد گله مند شده بود و در عین حال خطاب به مامور قرار گاه قضایی گفت: «نگهداری ایشان (کبودوند)در حالت بازداشت خلاف قانون است ». ریس دادگاه انقلاب در ادامه گفت :«مسئولیت اعزام و انتقال و بازداشت غیر قانونی کبودوند به عهده بازپرس شعبه ۵ دادگاه نیابت تهران است و هیگونه توجیهی برای بازداشت حتی یک ساعت ایشان در مهاباد وجود ندارد» .

۴- به دلیل امتناع مامور قرارگاه ویژه از بازگردانیدن کبودوند به تهران ایشان( کبودوند) در حضور ریس دادگاه ناچار شد هزینه های تامین وسیله نقلیه را جهت انتقال مجدد به تهران بپذیرد و پس از سفری ۱۲ ساعته خسته کننده با دستبند و پابند مجددا در بازداشتگاه قرار گاه ویژه که حتی فاقد زیر انداز بوده بازداشت و زندانی شده است.

۵- پس از بازگشت مسئولان قرارگاه ویژه از جمله سروان ربیعی با فرا خواندن کبودوند از بازداشتگاه وی را تحت بازجویی قرار داده و اینکه چرا افشا کرده که دوره قبل را مدت ۴-۵ روز در بازداشت نگه داشته اند.سروان در ادامه با فحش های رکیک ،افکار وآرمان و هدف کبودوند را مورد توهین های بسیار تند تر قرار داده و با پرخاش و ناسزا گویی به مامورها دستور داد، تا کبودوند را با دستبند و پابند با پای پیاده به دادگاه اعزام کنند.

۶- ماموران اعزام به شعبه دادگاه و به شهرستان در طول بازداشت آقای کبودوند به رغم دستبند و پابند بارها او را به شکلی تحقیر آور و شکنجه آمیز به میله ها و ستون های راهرو ها و صندلی های نصب شده بر زمین و حتی درهای توالت عمومی بسته و پس از آنکه کبودوند در بازگشت به شعبه ۵ بازپرسی این موارد را بیان و علت اعزام بی دلیل و غل و زنجیر کردن و بد رفتاری های و رفتارهای تحقیر آمیز را زا بازپرس پرسید او در پاسخ گفته: «تو محکوم هستی علیه نظام اسلامی فعالیت کرده ای و چون احساس گناه و پشیمانی نمی کنی هر برخوردی که با تو بشود حقت است» بازپرس در ادامه گفته :«تو حق نداری به دستور من اعتراض بکنی و حق انتقاد هم نداری»وی در خصوص فراهم نبودن وسیله نقلیه متهم و تامین مامور گفته:«دادگاه هزینه ای برای انتقال و جابجایی مجرمانی چون شما ندارد، اگر خودتان نپردازید با همان غل و زنجیر وبا پای پیاده به هر کجا که میخواهیم می فرستیم » بازپرس شعبه ۵نیابت تهران در قسمتی دیگر از صحبت هایش و در پاسخ کبودند که گفته بود« مگر ما حقوق انسانی و شهروندی نداریم؟»گفته است: «سنندج و مهاباد که با انقلاب وبا جمهوری اسلامی نبوده ونیستند، اینها با اروپا همراهند، بروند حقوقشان را از آنها بگیرند»

دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان

تاریخ انتشار : ۱۷ شهریور, ۱۳۸۸ ۸:۲۵ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

انتخابات ۸ درصدی!

اخباردور دوم انتخابات مجلس: روز جمعه ۲۱ اردیبهشت سال جاری, نتیجه انتخابات دور دوم مجلس در تهران اعلام گردید نماینده اول کلان شهر تهران با کسب ۲۶۹/۴۳  رای از حدود ۸ میلیون نفر واجدین شرایط رای دادن, یعنی با رای فقط ۲ درصد از مردم تهران به مجلس راه یافت. البته با احتساب ۵ درصد آرا باطله, مشارکت مردم تهران کمتر از  ۳ درصد بوده است.

مطالعه »
آخرین مطالب

پس از حادثه و مرگ رئیس جمهور!

بسیار ساده انگارانه است که تصور کنیم با سقوط پرواز حامل رئیسی و مرگ او جمهوری اسلامی نیز سقوط خواهد کرد و ساده انگارانه تر آنکه تصور شود در چنین شرایطی رقبای جمهوری اسلامی حتی در منطقه و جهان نیز چنین انتظاری را خواهند داشت.

روز بعد از رئیسی…

سید ابراهیم رئیسی اگرچه به دلیل نقش تبهکارانه‌اش در اعدام‌های ۶۷ و  از تیغ گذراندن  چندین هزار زندانی سیاسی در مدت زمانی کوتاه همواره از سوی جامعه سیاسی ایران به عنوان چهره‌ای منفور قلمداد می‌شده، اما پس از برگمارده شدن در انتخاباتی بسیار محدود و گزینشی به عنوان رئیس جمهور نیز هیچگاه  بمثابه رئیس جمهوری محبوب ، کارآمد و تاثیرگذار از سوی کلیت جامعه مورد ارزش گذاری قرار نگرفت.

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

چگونه زندانیان سیاسی ایران به سوی خودکشی سوق داده می شوند؟

خانواده اندام از ترس دستگیری از بردن دخترشان به بیمارستان یا مراکز درمانی برای برداشتن گلوله ها اجتناب کردند. مادر دالیا تمام ۲۵ ساچمه را از بدن دخترش در خانه خارج کرد. خانواده اندام از ترس دستگیری دختر نوجوان خود، او را به خانه یکی از بستگان نزدیک خود منتقل کردند. بعد از حدود دو هفته که وضعیت جسمانی او بهتر شد، به خانه خودشان بازگشتند.

برتری طلبی برهنه هندو!

این زشت ترین انتخابات از زمان استقلال بوده است. برتری طلبی آشکار هندو حزب حاکم بهاراتیا جاناتا (بی جی پی) ۱۷۰ میلیون شهروند مسلمان هند را علنا تحریم و از حق رای محروم کرده است. حزب در قدرت سال‌های اخیر را صرف سرکوب رسانه‌های منتقد و اپوزیسیون سیاسی کرده است تا یک پروژه اساساً ضد دموکراتیک و تبعیض گرایانه را پیش ببرد.

یادداشت

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

مطالعه »
بیانیه ها

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

مطالعه »
پيام ها

دانشجویان آمریکایی در اعتراض به ادامه نسل کشی فلسطینیان توسط اسرائیل دانشگاه ها را به تصرف خود در آوردند!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا ضمن اعلام حمایت کامل از مبارزه دانشجویان و استادان در تمامی دانشگاه های آمریکایی شرکت کننده در این جنبش، به مقاومت نسل نوین دانشجویی درود میفرستد و برای ایشان در شکستن فضای تاریک تحمیل شده و تا موفقیت نهایی پیروزی آرزو می‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

پس از حادثه و مرگ رئیس جمهور!

روز بعد از رئیسی…

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

چگونه زندانیان سیاسی ایران به سوی خودکشی سوق داده می شوند؟

برتری طلبی برهنه هندو!

گرگهایِ وال استریت رژیم…