چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۹

كار، ارگان سازمان فداييان خلق ايران (اكثريت)

چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۹

واکنش رسانه های وابسته به آل سعود نسبت به عملیات آزادسازی موصل

این نحوه خبرسازی و تلاش برای القای مردمی نبودن نیروهای داوطلب وحتی ادعای این که این نیروها هیچ تعصب ودلبستگی به میهن شان ندارند، بیش از همه وحشت این رسانه ها از تاثیرگذار بودن نیروهای داوطلب مردمی و قریب الوقوع بودن پیروزی برتروریست های مورد حمایت آنها را نشان می دهد.

با آغاز عملیات آزاد سازی موصل از چنگال گروه تروریستی داعش توسط ارتش عراق و الحشد الشعبی، رسانه ها و مطبوعات پادوی آل سعود ترفندهای خبیثانه ای را به کار گرفته و تلاش می کنند چنین القا کنند که این یک جنگ بین شیعه و سنی، و فارس ها و اعراب است.

 به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا- پایگاه ‘میدل ایست آنلاین’ به نقل از ‘عادل الجبیر’ وزیرخارجه عربستان با اعلام مخالفت با مشارکت الحشد الشعبی در عملیات آزادسازی شهر موصل این نیروها را متهم کرد که پس از آزادی موصل قصد دارند به جنایت های طایفه ای دست بزنند.

 شبکه ‘العربیه’ نیز در همین راستا نوشت: داعش و حشدالشعبی دو روی یک سکه هستند؛ مردم سنی موصل بین ماندن در چنگ داعش و ترس از الحشد الشعبی باید یکی را انتخاب کنند.

 با نگاهی به مطالب رسانه های سعودی و برخی رسانه های مزدور عربی می توان فهمید که آنها همچنان خط تخریب وجهه نیروهای داوطلب مردمی و ایجاد موج رعب و وحشت از این نیروها را در میان اهل سنت در پیش گرفته اند.

 این شبکه ها القاء می کنند که تلاش امریکا برای نابودی داعش به هر وسیله ای ازجمله تقویت الحشد الشعبی بخشی از سیاست های اشتباه این کشور است، و این عربستان است که همواره تلاش کرده جنگ های طایفه ای درجهان اسلام را متوقف کند وهر چند از آزاد سازی مناطق تحت تصرف داعش استقبال می کند، اما پاسخ عراق به نگرانی ها وهشدارهای ما غیر مسئولانه است و موجب افزایش نگرانی همسایه ها می شود.

 روزنامه سعودی ‘عکاظ’ چاپ عربستان نیز به نقل از آنچه منابع عراقی نامید، مدعی شد که الحشد الشعبی به صورت محرمانه در عملیات موصل حضور دارد و از نخست وزیر عراق خواسته است تا در روند تحقیقات و بازداشت هایی که به هنگام ورود به موصل از سوی الحشد الشعبی صورت می گیرد، دخالتی صورت نگیرد.

 عکاظ به نقل از ‘زنون یونس’ کارشناس نظامی عراقی ادعا کرد که ۸۰ درصد از عناصر یگان طلایی و مبارزه با تروریسم ارتش عراق را ایرانی ها تشکیل می دهند و در حدود ۹۵ گروه در جنگ موصل مشارکت دارند که زیر نظر وزارت اطلاعات ایران هستند.

یونس نقش ایران را در عملیات موصل بیشتر ازنقش عراق دانست، و گفت که در اتاق عملیات موصل مشاوران ایرانی با مدیریت وزارت اطلاعات این کشور مشارکت دارند.

این اتهامات ناروا در حالیست که ایران همواره تاکید کرده است در کنار همه قشرها، همه پیروان مذاهب، قومیت ها و قبایل و گروه های مختلف عراقی که همواره و در طول تاریخ به طور مسالمت آمیز کنار یکدیگر زندگی کرده اند ایستاده و به آنان کمک می کند.

عکاظ در ادامه ادعاهایش افزود: پس ازعملیات موصل یک درگیری پیچیده طایفه ای و قومیتی بین کردها، اعراب سنی و شیعه شعله ور خواهد شد زیرا حشدالشعبی یک ارتش شبه ایرانی است.

این روزنامه سعودی ادعا کرد که کارشناسان پیش بینی کرده اند که در صورت ورود حشدالشعبی به موصل این نیروها به یک میلیون مهاجر در این شهر که از کمک های پزشکی و امدادرسانی بی بهره اند تعدی خواهد کرد، و همزمان با تخریب موصل یک فاجعه انسانی به راه خواهد انداخت.

گویا روزنامه سعودی فراموش کرده است که ایران به تقاضای دولت عراق در مبارزه با تروریسم با این کشور همکاری می کند و قصد دخالت در امور داخلی این کشور را ندارد و به تصمیمات دولت عراق به عنوان دولتی مستقل احترام می گذارد.

ایران از ابتدا به تمامیت ارضی وحاکمیت ملی کشور همسایه، عراق احترام گذاشته، به آن پایبند بوده است زیرا موصل بخشی ازخاک عراق است و سرنوشت آن و تصمیم گیری درباره آن به دولت این کشور مربوط می شود.

شبکه قطری ‘الجزیره’ در این زمینه به نقل از ‘ظافر العجمی’ مدیر اجرایی ‘گروه دیده بان خلیج’ (فارس) نوشت: با توجه به طمع ورزی ترکیه از یک سو و ایران از سوی دیگر آنچه باعث نگرانی است سرنوشت هویت عربی موصل است؛ بنابراین اعراب باید برهویت عربی این شهر اصرار داشته باشند.

 حال آنکه ایران بارها اعلام کرده است از هرگونه مبارزه ای که دولت عراق بتواند علیه تروریست ها داشته باشد و آنان را از این کشور براند، دفاع می کند و تا پاکسازی کامل عراق و برقراری ثبات در این کشور در کنار ملت و دولت این کشور خواهد ماند.

 الجزیره مدعی است: ‘یحیی السنبل’ رئیس مجلس عشایر عربی عراق نیز مشارکت الحشد الشعبی درعملیات موصل را موجب نگرانی دانسته و این گروه را به نقض حقوق بشر دردیالی، تکریت، جرف الصخر و فلوجه متهم کرده است.

 شبکه ‘سی ان ان عربی’ که حامی عربستان است نیز در همین خط و مش خبری ضد ایرانی نوشت: ‘سلمان العوده’ مبلغ سعودی و نائب رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمان به ریاست یوسف قرضاوی بر روی صفحه توئیتر خود نوشت: پایتخت های عربی واسلامی یکی پس از دیگری مباح می شوند و ما تماشاچی هستیم.

به نوشته سی ان ان ضاحی خلفان، نایب رئیس پلیس دبی نیز بر روی توئیتر ادعا کرد: نیروهای الحشد الشعبی به داعش هشدار داده است که موصل را ترک کند تا خود آن را اشغال نماید وبرادران اهل سنت آن را وادار به مهاجرت کند.

اما باید یقین داشت که نیروهای مردمی عراق یا همان حشدالشعبی یکی از تأثیرگذارترین نیروهای نظامی علیه داعش است که مختص به طایفه خاصی نیست، و همه طیف ها در آن حضور دارند وهرچند ساختار و بدنه نظامی آن را شیعیان عراق تشکیل می دهند، اما عشایر سنی از استان صلاح الدین، استان نینوا و استان الانبار و نیز کُردهای فیلی و مسیحیان عراقی نیز در آن حضور دارند.

از جمله دستاوردهای حشدالشعبی می توان به آزاد سازی جرف النصر، آزاد سازی آمرلی، آزاد سازی الضلوعیه، آزاد سازی بلد، آزاد سازی دیالی، آزادسازی الدور، آزاد سازی العلم، آزاد سازی ناحیه البغدادی و آزاد سازی تکریت اشاره کرد.

علی قره داغی، دبیر کل اتحادیه جهانی علمای مسلمان که یکی دیگر از پادوهای ال سعود است در صفحه توئیتر خود با انتشار یک عکس عاشورایی که روی یک تانک ارتش عراق نصب شده بود نوشت: آنها می گویند این یک جنگ طایفه ای نیست در حالیکه بر روی تانک ها وزره پوش هایشان شعارهای طایفه ای نصب می کنند.

وی مدعی است: شیعه نقشه کشیده تا عراق را از اهل سنت خالی کند ما نمی خواهیم موصل تحت کنترل داعش و یا حشدالشعبی باشد.

 روزنامه اردنی الغد نیز ادعا دارد: اقلیت ها درشهر موصل تحت ظلم وستم هستند، اگر این موضوع حل و فصل نشود پس از آزادسازی موصل شاهد از دست رفتن این شهر خواهیم بود.

این نحوه خبرسازی و تلاش برای القای مردمی نبودن نیروهای داوطلب و حتی ادعای این که این نیروها هیچ تعصب و دلبستگی به میهن شان ندارند، بیش از همه وحشت این رسانه ها از تاثیرگذار بودن نیروهای داوطلب مردمی و قریب الوقوع بودن پیروزی بر تروریست های مورد حمایت آنها را نشان می دهد.

این خط خبری رسانه های مزدور ال سعود نشان دهنده عزم حامیان اصلی تروریست های تکفیری درعراق برای شعله ور کردن آتش فتنه مذهبی میان ملت عراق و بدبین کردن اهل سنت به نیروهای جان برکف مردمی است که هر چند بیشتر آنها را شیعیان تشکیل می دهند، اما در این نیروها، حتی از مردم اهل سنت و مسیحی هم حضور دارند.

تاریخ انتشار : ۲۷ مهر, ۱۳۹۵ ۹:۰۴ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سخن روز

دادگاه نیلوفر حامدی و الهه محمدی، دو خبرنگار بازداشت‌شده، باید علنی برگزار شود!

بازداشت وکیفر خواست علیه الهه محمدی و نیلوفر حامدی فاقد وجهه قانونی است. کیفر خواست مملو از اتهاماتی است که هیچگونه پیوند و ارتباطی با موضوع پوشش اعتراضات ندارد. اگرپوشش خبری این دو، حتی نشر اکاذیب، تشویش اذهان عمومی، تبلیغ علیه نظام بوده باشد، بازداشت نه ماهه آنان فاقد هرگونه دلیل حقوقی است، زیرا که قانونگذار برای این گونه جرائم، حداکثر یک ماه بازداشت موقت و قابل تمدید برای یک ماه دیگر درنظر گرفته است

مطالعه »
یادداشت

از زندان به پارلمان؟ چرا در ایران امکان ندارد!

کان آتالای که اولین نامزد حزب کارگران ترکیه در منطقه زلزله زده هاتای بود به عنوان نماینده پارلمان انتخاب می شود و بر طبق قوانین ترکیه پس از نهایی شدن نتایج انتخابات از زندان آزاد خواهد شد تا به خدمت در پارلمان بپردازد.

مطالعه »
آخرین مطالب

از شیوه‌های جدید سرکوب تا سنگ ‌اندازی در مسیر تشکیل شورای صنفی در دانشگاه علم و صنعت

دانشگاه حق داشتن نهاد شورای صنفی را از دانشجویان می‌گیرد و در مسیر تشکیل آن سنگ اندازی می‌کند. این سنگ اندازی‌ها از امروز شروع نشده. نزدیک به ۴ سال است که عدم همکاری و سنگ‌ اندازی مسئولین باعث تشکیل نشدنِ شورای صنفی در این دانشگاه شده است.

تکه ای پیتزا

دیشب مادرش به مناسبت تولدش برایش پیتزا درست کرده بود. یک تکه اش را با خود به مدرسه آورده بود و با هیجان به من نشان داد. همکلاسی هایش نیز دیدند. همه دورش جمع شده بودند و با لذت و هیجان، پیتزا خوردن دوست شان را تماشا می کردند.

دزدی مدارس انتفاعی معروف تهران از معلم ها و دانش‌آموزان

شهریه‌ای که امسال مدارس به خانواده‌ها اعلام کرده‌اند برای مقطع دبستان حدودا ۷۰ میلیون تومان و برای مقاطع متوسطه این مبلغ بالای صد میلیون تومان اعلام شده. درصد قبولی کنکور در این مدارس، ویترین آنها برای رقابت در جذب مشتری‌هایی است که نگران آینده فرزندان‌شان هستند؛ و چون آموزش و پرورش از زیر بار آموزش با کیفیت شانه خالی کرده، والدین به این مدارس پناه می‌برند و جذب نام و رزومه معلم‌های مدارس می‌شوند. 

درباره اظهارات سید حسین مرتضوی زنجانی

سخنان آقای سید حسین مرتضوی زنجانی رئیس زندان های اوین و گوهر دشت در برنامه “کلاب هاوس” درباره جنایت های رخ داده در دهه ۶۰ در زندان های جمهوری اسلامی ایران، موجی از اظهار نظرها را در بین خانواده های قربانیان دادگاه های مرگ، زندانیان سیاسی، احزاب، سازمان ها و فعالان سیاسی و همچنین طرفداران رژیم بدنبال داشته است.

یادداشت

از زندان به پارلمان؟ چرا در ایران امکان ندارد!

کان آتالای که اولین نامزد حزب کارگران ترکیه در منطقه زلزله زده هاتای بود به عنوان نماینده پارلمان انتخاب می شود و بر طبق قوانین ترکیه پس از نهایی شدن نتایج انتخابات از زندان آزاد خواهد شد تا به خدمت در پارلمان بپردازد.

مطالعه »
بیانیه ها

برگزاری موفقیت‌آمیز کنگرهٔ سوم حزب چپ ایران (فداییان خلق) را آرزومندیم!

تاریخ جنبش مشترک ما و تجارب برگرفته از آن، ما را به این باور و عزم راسخ رسانده است که علیرغم تفاوت‌های نظری، رزم مشترک ما و نیروهای ترقی‌خواه میهن‌مان درمان درد مشترک دیرینۀ مردم را تسهیل و تسریع خواهد کرد.

مطالعه »
پيام ها

برگزاری موفقیت‌آمیز کنگرهٔ سوم حزب چپ ایران (فداییان خلق) را آرزومندیم!

تاریخ جنبش مشترک ما و تجارب برگرفته از آن، ما را به این باور و عزم راسخ رسانده است که علیرغم تفاوت‌های نظری، رزم مشترک ما و نیروهای ترقی‌خواه میهن‌مان درمان درد مشترک دیرینۀ مردم را تسهیل و تسریع خواهد کرد.

مطالعه »
بیانیه ها

برگزاری موفقیت‌آمیز کنگرهٔ سوم حزب چپ ایران (فداییان خلق) را آرزومندیم!

تاریخ جنبش مشترک ما و تجارب برگرفته از آن، ما را به این باور و عزم راسخ رسانده است که علیرغم تفاوت‌های نظری، رزم مشترک ما و نیروهای ترقی‌خواه میهن‌مان درمان درد مشترک دیرینۀ مردم را تسهیل و تسریع خواهد کرد.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

از شیوه‌های جدید سرکوب تا سنگ ‌اندازی در مسیر تشکیل شورای صنفی در دانشگاه علم و صنعت

علیه فراموشی، با یاد کنشگران صادق صنفی فرهنگیانِ ایران

تکه ای پیتزا

دزدی مدارس انتفاعی معروف تهران از معلم ها و دانش‌آموزان

درباره اظهارات سید حسین مرتضوی زنجانی

برگزاری موفقیت‌آمیز کنگرهٔ سوم حزب چپ ایران (فداییان خلق) را آرزومندیم!