یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۴۹

یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۴۹

چشمی در آسمان

رصدخانه ملی‌ ایران از ظرفیت خوبی برای تبدیل به مرکزی مهم برای اختر شناسی‌ جهان برخوردار است، و اهمیت آن محدود به ایران نمی‌باشد. تلسکوپ این رصدخانه قادر به مطالعه سیارات فرامنظومه شمسی و انفجارات پرتوی گاما خواهد بود؛ به شکار ماده تاریک خواهد رفت و به کاوش در شکل گیری کهکشان یاری خواهد رساند

به هنگام غروب آفتاب در ساعت پایانی بعدازظهری از نخستین روزهای ماه اوت در بلندی‌های ۳۶۰۰ متری کوه گارگاش در حوالی شهرکاشان از مناطق مرکزی ایران، سوسوی چراغهای روستاهای دوردست قابل رویت شدند و درجه دما به سردی گرائید. علیرضا بهنام، یک فیزیک‌دان، به داخل اتاقک سیاری که در آن نزدیکی‌ پارک شده بود رفت تا بساط چای را آماده کند. علت حضور و وظیفه اولیه این دانشمند، تحقیقات در مورد وضعیت جوی این منطقه مرتفع بود، و هدف نهایی کمک به کشورش در‌ بدست آوردن دوباره شکوه گذشته نجوم.
یک هزار سال پیش از این وهنگامی که اروپا در قرون تاریک (بین سال ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ میلادی) به سر میبرد، ایران و دیگر کشورهای مسلمان، کانون اخترشناسی جهان به شمار می آمدند. حتی کوپرنیک هم برای ثبت دقیق اطلاعات مربوط به حرکت زمین از داده های رصدخانه مراغه واقع در شمال غرب ایران استفاده کرد تا نظریه گردش زمین به دور خورشید را به اثبات برساند. حال بنا ست تا این سنت نجومی در بهار سال آینده از سر گرفته شود، در محلی نه چندان دور از اتاقک سیار علیرضا بهنام و به یمن یک پروژه ۳۰ میلیون دلاری با هدف برپایی رصدخانه ملی‌ ایران ، رصدخانه ای مجهز به یک تلسکوپ ۳.۴ متری. 

به باور پیه روو سالیناری از رصدخانه اختر فیزیک در فلورانس ایتالیا، با اتمام این پروژه  در ۳ تا ۴ ساله آینده، این رصدخانه مجهز به بهترین تلسکوپ برای مطالعات و مشاهدات عمومی در شعاعی هزاران کیلومتری خواهد بود. رصدخانه ملی‌ ایران از ظرفیت خوبی برای تبدیل به مرکزی مهم برای اختر شناسی‌ جهان برخوردار است، و اهمیت آن محدود به ایران نمی‌باشد. تلسکوپ این رصدخانه قادر به مطالعه سیارات فرامنظومه شمسی و انفجارات پرتوی گاما خواهد بود؛ به شکار ماده تاریک خواهد رفت و به کاوش در شکل گیری کهکشان یاری خواهد رساند.

 به گفته هندریک هیلده ، اخترشناسی در انستیتو اختر شناسی آرگلاندر در بن آلمان، هر چند بخش عمده ا ی از مطالعات نجومی به کمک تلسکوپ‌های بسیار بزرگ انجام می‌شود، اما هنوز مطالعه در مورد بسیاری از مسائل و سؤالات علمی‌ به کمک تلسکوپ‌های ۲ تا ۴ متر ی شکل می‌گیرد.
با در نظر داشت تغییرات در عرصه سیاسی ایران، پیشبرد پروژه رصدخانه ملی‌ نشان دهنده پایداری جامعه کوچک اخترشناسی در ایران می‌باشد.تلاش برای راه اندازی رصدخانه ملی‌ از سال ۱۹۸۰ آغاز شد. هنگامی که یک ایرانی‌ نیکوکار مقیم اسپانیا، با الهام از تلسکوپ اسحاق نیوتن  درلاپالما‌ی جزایر قناری، پیشنهاد تامین هزینه و راه اندازی تاسیسات مشابهی در ایران را مطرح کرد. به گفته دکتر رضا منصوری مدیر پروژه  رصدخانه ملی ایران که خود یک فیزیک اخترشناس  در انستیتو تحقیقات علوم بنیادین تهران‌ است، این ایرانی خیّر آمادگی خود به وفق تمام اموالش به دانشگاه کرمان را اعلام کرد، به شرطی که از این سرمایه برای تاسیس رصدخانه استفاده شود. اما در آن سالها ایران درگیر جنگی طولانی و ویرانگر با عراق بود و از این فرصت استفاده نشد.

یک دهه دیرتر شورای تحقیقات ملی‌ دو پروژه علمی‌ بزرگ را به تصویب رساند؛ ساخت رصدخانه ملی‌ و شتاب دهنده ذرات با انرژی بالا. دکتر منصوری در ادامه میگوید : اما پروژه رصدخانه ملی‌ خیلی زود از ریل خارج شد. با سر کار آمدن محمود احمدی‌ نژاد یک مذهبی  تندرو به ریاست دولت در سال ۲۰۰۵‌، وزیر علوم دولت وقت نگاه مبهمی نسبت به پروژه تلسکوپ از خود بروز داد.

با امید به تغییر نظر مسئولان ، یا تغییر وزیر، اخترشناسان به فراهم کردن زمینه کار ادامه دادند. به کمک ابزار اندازه گیری در مناطق مرتفع، مشاهده شد که هوای بالای کوه گارگاش با ثبات و میزان دید در آنجا عالی‌ به حساب می‌آید. به گفته آرنه آردبرگ اخترشنا سی از دانشگاه لاند سوئد، اگر مبنا را درصدی شبهایی که قابلیت دید برای رصد فضا عالی می‌باشد  در نظر بگیریم، کوه گارگاش قادر به شکست منطقه Mauna Kea در هاوایی می‌باشد که میزبا نی برخی‌ از بزرگترین و بهترین تلسکوپ‌های جهان را بر عهده دارد. در سال ۲۰۰۹ رییس انستیتو تحقیقات علوم بنیادین محمد جواد لاریجانی که از خانواده‌های پر نفوذ در ایران به حساب می‌آیند، به رهبر ایران نامه ای راجع به مشکلات رصدخانه ملی نوشت.

ده روز پس ازآن، دولت اجازه تخصیص بودجه‌ای ۷۰ میلیون تومانی ( معادل با ۴ میلیون دلار) به رصدخانه ملی‌ را صادر کرد. رقمی‌ کافی‌ برای سفارش آینه اصلی‌ از آلمان و صیقل دادن آینه در فنلاند. مهندسان بلافاصله به دنبال پیدا کردن راه حل برای چالش‌هایی که این مرکز با آن روبرو خواهد بود، بر آمد ند: نوسانات دمایی در هوای خشک بیابان، شرایط سخت زمستان، و زمین لرزه. دکتر منصوری بیان می‌کند که با در نظر داشت این ‌که ایران در منطقه ای زلزله خیز واقع شده، گروه طراحی رصدخانه ملی‌ ایران به راهکارهایی مستقل از صخره‌ها  فکر می کند، تا لرزش رصدخانه و تلسکوپ به حداقل برسد، و اینکه این بخش از ساخت و ساز بسیار حساس است.

با سر کار آمدن رئیس جمهوری اصلاح طلب، روحانی، در سال ۲۰۱۳ ، ستاره بخت رصدخانه ملی ایران نیز ظاهرا روشن شد. اما تابستان سال گذشته، درحالی که مقدمات کار فراهم شده بود و آینه اصلی برای سفری طولانی با کشتی و کامیون به ایران آماده می‌شد، رصدخانه ملی خبر های ناامید کننده ای دریافت کرد. اگرچه پارلمان ایران یک میلیون دلار دیگر برای این پروژه اختصاص داده بود، اما تحریم‌هایی که علیه برنامه هسته ای این کشور وضع شده بود آزار دهنده بودند و در همین حال دولت از تخصیص این رقم سر باز زد. بقول دکتر منصوری لحظه ناا امید کننده‌ای بود، نزول به پایین‌ترین نقطه ممکن.

اما امسال دو تحول اساسی در این رابطه رخ داد. نخست بازدید سورنا ستاری معاون رئیس جمهور در امور علمی‌ و فناوری از کوه گارگاش. به گفته منصوری، معاون رئیس جمهور که تحصیلاتش در رشته مهندس مکانیک بوده است، پس از بازگشت به تهران نامه‌ای به رئیس جمهور نوشت؛ نامه‌ای که در پی‌ آن روحانی به سازمان برنامه دستور کمک به رصدخانه را صادر کرد.

تحول دوم از یک منبع غیر معمول صورت گرفت. از طرف ایالات متحده آمریکا. سپتامبرسال گذشته یک ایرانی‌ آمریکایی به نام علیرضا شعبانی که در پروژه ساخت کامپیوتر کوانتومی در لابراتوار کامپیوتر هوش مصنوعی کوانتومی گوگل در کالیفرنیا همکاری دارد، به مطلبی در رابطه با مشکلات مربوط به رصدخانه ملی‌ ایران برخورد.

به گفته شعبانی مطلب ناراحت کننده‌ای بود و او را به این فکر واداشت که به چه نحو میتوا ن کمکی‌ بود تا این پروژه به سرانجام برسد.پس از تماس با منصوری، شعبانی تصمیم گرفت تا برای حل مشکل از کمکهای جمعیت مهاجرین ایرانی‌ آمریکایی استفاده کند. در ماه ژوئیه، شعبانی و دو تن از همکارش بنیاد بیرونی را، به پاس ابوریحان بیرونی دانشمندی از دوران کهن ایران زمین، تاسیس کردند تا از این طریق به جمع آوری منابع مالی جهت ساخت رصدخانه ملی ایران اقدام کنند.

اما انتقال پول به ایران بخاطر تحریم‌های آمریکا به راحتی‌ پیش نمی‌رود. این ماه شعبانی و وکیلش پرونده ای را به جریان می‌اندازند تا منجر به کسب معافیت از قوانین وزارت خزانه داری شود. و توافقات اخیر در پرو نده هسته‌ ای قاعدتا به پیشبرد این روند کمک خواهد کرد.
دکتر منصوری امیدوار است که  تاسیس رصدخانه ملی‌ ایران منجربه شکل گیری روابط جدید شود. در حال حاضر و  به تخمین، ۱۰ اخترشناش در ایران در این زمینه فعالیت دارند. در کنار  ۱۰۰ اخترشناش ایرانی‌ تبار مقیم آمریکا و ۵۰  تن در اروپا که به کار در این رشته مشغولند. حتی اگر ۱۰ درصد از این گروه برای کار در این زمینه به ایران برگردند، تاثیرات کیفی بسیاری به همراه خواهد داشت.اما نگا هی به آسمان از بلندای کوه گارگاش فقط محدود به ایرانی‌ها نخواهد بود. این پروژه ای است که همه اخترشناسان می توانند سهمی در آن داشته باشند.

http://news.sciencemag.org/space/2015/09/feature-eye-sky

تاریخ انتشار : ۲۳ شهریور, ۱۳۹۴ ۱۰:۴۸ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …

شاید کشته شدن ابراهیم رئیسی در پی سرنگونی بالگرد حامل او مهمترین خبر چند روز گذشته باشد. در پی چندگویی دست‌اندکاران حکومتی در آگاهی‌رسانی، بازار شایعات در ایران و جهان در این رابطه گرم شد. این و آن گفتن دست‌اندرکاران حکومتی و شایعه، و هم، پیشامد و اتفاق‌هایی چنین، حکومت اسلامی در ایران را از همان آغاز پیدایش، همراهی کرده‌اند.

مطالعه »
آخرین مطالب

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …

شاید کشته شدن ابراهیم رئیسی در پی سرنگونی بالگرد حامل او مهمترین خبر چند روز گذشته باشد. در پی چندگویی دست‌اندکاران حکومتی در آگاهی‌رسانی، بازار شایعات در ایران و جهان در این رابطه گرم شد. این و آن گفتن دست‌اندرکاران حکومتی و شایعه، و هم، پیشامد و اتفاق‌هایی چنین، حکومت اسلامی در ایران را از همان آغاز پیدایش، همراهی کرده‌اند.

صدور حکم دادگاه بین المللی کیفری برای بازداشت نتانیاهو، گالانت و رهبران حماس!

در بیانیه دادستان کریم خان در مورد اقدامات اسرائیل آمده است: «تاثیرات استفاده از گرسنگی به عنوان یک روش جنگی، همراه با سایر حملات و مجازات‌های دسته‌جمعی علیه مردم غیرنظامی غزه، به طور حاد، قابل مشاهده و به‌طور گسترده شناخته شده است.»

مفهوم زمان در زندگی، نوع تفکر و جهان‌بینی ما…

آیا زمان آغاز و پایانی دارد؟ آیا می‌توان بین گذشته، حال و آینده تفکیک قائل شد؟ آیا ’حال‘ در علم فیزیک معنا دارد؟ آیا جهت‌ِ زمان در همه‌ی عرصه‌های طبیعی (فیزیک) به یک ‌سو است؟ آیا یک سویه بودن زمان در ترمودینامیک کلاسیک در مورد ترمودینامیک کوانتومی نیز صادق است؟

نظر مصطفی تاج‌زاده درباره پیشنهاد مهدی نصیری و «ائتلاف از تاجزاده تا شاهزاده»!

اگر هم زمانی قرار بر تشکیل ائتلافی شد، باید بر مبنای پذیرش دمکراسی، حقوق بشر و حقوق شهروندی شکل بگیرد تا درنهایت به توسعه و امنیت پایدار در خاورمیانه‌ی آشوب‌زده کنونی برسد، نه اینکه از استبدادی به استبداد دیگری برویم.

خوانش سیاسی سقوط بالگرد و تاکتیک مقطعی…

مرگ رئیسی اگر نظام را در عزا نشاند، در مقابل اکثریت قاطع مردم را خوشحال کرد. در جامعه‌ای که «پشت سر مرده حرف نمی‌زنند»، شادی از مرگ در اصل نشانه‌ی سیاسی است! ابراز شادی از این نیستی سیاسی که شکل فراگیر هم دارد نه فقط جسارت جامعه را به رخ حکومت می‌کشد، که در هراس نظام از مردم نمود نمی‌یافت هرگاه کار آن به تهدید اشخاص و شبکه‌ها بخاطر شادمانی نمی‌کشید!

یادداشت

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
پيام ها

دانشجویان آمریکایی در اعتراض به ادامه نسل کشی فلسطینیان توسط اسرائیل دانشگاه ها را به تصرف خود در آوردند!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا ضمن اعلام حمایت کامل از مبارزه دانشجویان و استادان در تمامی دانشگاه های آمریکایی شرکت کننده در این جنبش، به مقاومت نسل نوین دانشجویی درود میفرستد و برای ایشان در شکستن فضای تاریک تحمیل شده و تا موفقیت نهایی پیروزی آرزو می‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …

صدور حکم دادگاه بین المللی کیفری برای بازداشت نتانیاهو، گالانت و رهبران حماس!

مفهوم زمان در زندگی، نوع تفکر و جهان‌بینی ما…

نظر مصطفی تاج‌زاده درباره پیشنهاد مهدی نصیری و «ائتلاف از تاجزاده تا شاهزاده»!

خوانش سیاسی سقوط بالگرد و تاکتیک مقطعی…

نگاهی به دورنمای انقلاب در ایران…