پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۸

پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۸

چهارمین جلسه دادگاه استیناف حمید نوری برگزار شد!

حمید نوری، ۱۸ آبان ماه سال ۱۳۹۸ در زمان ورود به فرودگاه استکهلم سوئد، توسط پلیس این کشور بازداشت و حدود ۸ تحت بازحویی بود. دادستانی سوئد در نخستین گام، قرار بازداشت حمید نوری را به‌مدت یک ماه را صادر کرد. پس از تمدید قرار بازداشت حمید نوری، این خبر به تیتر نخست همه رسانه‌های سوئد و جهان تبدیل شد.۱۹ مرداد ۱۴۰۰ نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات حمید نوری در سوئد برگزار شد. تا این که دادگاه سوئدی پس از برگزاری ۹۲ جلسه، در تیرماه ۱۴۰۱ برای حمید نوری حکم حبس ابد صادر کرد. پنجشنبه نوزدهم ژانویه دادگاه حمید نوری‌(عباسی) ادامه خواهد یافت.امروز هم‌ زمان با ادامه دادگاه حمید نوری در استکهلم، اکثریت نمایندگان پارلمان اروپا روز چهارشنبه ۲۸دی به گنجاندن موضوع تروریستی شناخته شدن سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در قطع‌نامه‌ای که قرار است در پارلمان اروپا به رای گذاشته شود، رای مثبت دادند.

امروز چهارشنبه ۱۸ ژانویه ۲۰۲۳ – ۲۸ دی ۱۴۰۱، در استکهلم برگزار شد. امروز نیز دنباله سخنان قبلی دادستان‌ها ادامه یافت. بعد از تذکرات لازم رییس دادگاه، وقت به دادستان‌ها داده شد تا آخرین روز شرح وقایع را مطرح کنند. لیست‌های اعدام‌ها  و چگونگی اعدام‌ها را امروز بررسی کردند.

این‌بار بر خلاف دادگاه بدوی حمید نوری و با ادامه دادگاه استیناف نوری، فرزندان نوری، قوه قضاییه جمهوری اسلامی و برخی مقامات جمهوری اسلامی در مورد محاکمه نوری عکس‌العمل نشان داده و هم‌چنین برخی رسانه‌های حکومتی نیز مصاحبه‌هایی به اصطلاح با کارشناسان حقوقی و فرزندان نوری انجام داده‌اند. به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی « ایرنا»، ۲۸ دی ۱۴۰۱، «عطیه نوری» دختر حمید نوری، از برگزاری جلسه چهارم دادگاه پدرش در سوئد خبر داد و گفت با وجود این‌که جلسه تجدید نظر دادگاه از طرف وکلای پدرم درخواست شده، هنوز نه او و نه حتی وکلایش موفق به صحبت نشده‌اند.

امروز چهارشنبه ۲۸ دی – ۱۸ ژانویه، چهارمین جلسه دادگاه تجدید نظر پرونده حمید نوری، برگزار شد. عطیه نوری، دختر حمید نوری در گفت‌و‌گوی تصویری با خبرنگار ایرنا درباره شرایط ناعادلانه برگزاری دادگاه توضیح داد. دادگاه راس ساعت ۹:۳۰ دقیقه صبح شروع به کار کرد و دادستان‌ها درباره پرونده صحبت کردند. در دادگاه ۶ نفر هم ردیف قاضی نشسته بودند و ۲ دادستان به‌همراه ۴ نفر از وکلای شاکی‌ها و ۹ نفر هم از طرف شاکی‌ها و شاهدها به‌علاوه ۳ مترجم داخل دادگاه بودند. در طرف دیگر دادگاه پدرم به تنهایی به‌همراه دو نفر از وکلایش حضور داشت. به ماهم اجازه حضور در دادگاه را نداند و اعلام کردند که از نظر امنیتی مشکل ایجاد می‌شود. ما را به اتاق شیشه‌ای که پشت دادگاه بود هدایت کردند.از عدالتی که خیلی‌ها تصور می کنند اینجا برقرار است باید بگویم که پدرم به تنهایی و شاهد و شاکی ۹ نفر اجازه حضور داشتند. از طرف پدرم ۲ وکیل و آن‌ها ۴ وکیل در دادگاه بودند. نکته جالب این است که با توجه به این‌که در جلسه تجدید نظر پرونده هستیم و درخواست تجدید نظر از طرف وکلای پدرم درخواست شده، هنوز بعد از ۴ جلسه برگزاری دادگاه، این دادستان‌ها هستند که صحبت می‌کنند. این عدالتی است که داخل دادگاه در حال اجرا است.

هنوز از طرف پدرم و وکلای او صحبتی صورت نگرفته است. پدرم فقط چند دقیقه در روز اول دادگاه توانست صحبت کند. این صحبتی هم که پدرم کرد در اعتراض به شرایطی که در سلول انفرادی به‌مدت ۳۸ ماه داشت صورت گرفت. البته قاضی دادگاه اجازه شنیده شدن این شکایت را نداد و صحبت‌های ایشان را قطع کرد. «مجید نوری» فرزند «حمید نوری» نیز پیش‌تر به ایرنا گفته بود که در روز اول رسیدگی پرونده، به‌دلیل اعتراض پدرش به شرایط دادگاه، قاضی او را از دادگاه اخراج کرد و بدون او، به کار خود ادامه داد. در صدای منتشر شده از اعتراض حمید نوری در دادگاه، وی خطاب به قاضی می‌گوید: آقای قاضی، بگذارید عدالت در دادگاه شما برقرار شود … من برای چنین روزی ثانیه‌شماری کردم که حرفم را به شما بگویم؛ دادگاه فرمایشی را برگزارنکنید.

قوه قضاییه ۲۹ آذر، در رابطه با پیگیری پرونده حمید نوری، ادعا کرده است: این عزیز ما از حداقل امکانات هم برخوردار نیست. امروز، ۳۷ ماه و به‌عبارتی ۱۲۰۰ روز از بازداشت سیاسی و نگه‌داری وی در سلول انفرادی می‌گذرد؛ حال این‌که هیچ کدام از مجامع دروغین حقوق بشری در سکوتی مرگ‌بار در برابر این ظلم واکنشی نداشتند. ما معتقدیم روند بازداشت و دادگاه نمایشی حمید نوری محفلی برای ادعاهای دروغین مدعیان حقوق بشر بوده است. اعمال انواع شکنجه‌ها و عدم برخورداری از اولیه‌ترین حقوق‌ های یک متهم را شاهد هستیم. اخیراً هم مردی را به سلول وی برای اعمال شکنجه‌های روحی آورده‌اند و یا ایشان را درمقابل زندان‌بان‌های خانم برهنه می‌کنند. هم‌چنین بیش از یک ماه و نیم ‌است که مجددا ارتباط وی با خانواده‌اش قطع شده است.حتی برخی زندان‌بان‌های سوئدی هم دراین راستا معترض هستند و قوه قضاییه هم‌چنان معتقد است که تشکیل پرونده علیه حمید نوری غیر قانونی است و ما از ظرفیت‌های خودمان برای این‌که بشریت بفهمد تحت لوای حقوق بشر چه ظلمی به شهروند ما می‌شود، انجام می‌دهیم. او افزود: اگر دولت سوئد رویه‌های مغرضانه سیاسی خود را کنار بگذارد و خود را از تاثیرپذیری از گروهک تروریستی منافقین رها کند؛ چیزی جز حکم برائت و تادیه خسارت برای حمید نوری نخواهد بود. بعد از صدور رای بدوی وکیل پرونده به این رای اعتراض کرده و رسیدگی دادگاه تجدید نظر سوئد بعد ژانویه یعنی بعد سال نو میلادی(دی ماه) آغاز می‌شود. قوه قضائیه و دادستان کل کشور در مکاتبه با همتای سوئدی به فرایند رسیدگی و نقض حقوق قانونی آقای نوری معترض شده و همین اقدام هم از طریق معاونت امور بین الملل قوه قضائیه از طریق نهادهای حقوق بشری به عمل آمده است.

به گزارش «تابناک»، ۲۸ دی ۱۴۰۱، مدیرمسئول روزنامه کیهان با توجه به بازداشت و زندانی کردن «حمید نوری» در سوئد می‌گوید: سوئدی‌ها باید بدانند همان‌گونه که افرادی هم‌چون رهبر گروه ترورسیتی الاهوازیه را به ایران منتقل کرده و مجازات کردیم، همین کار را می توانیم با ماموران امنیتی شما انجام دهیم. دادگاه تجدیدنظر حمید نوری، شهروند ایرانی دربند در زندان سوئد از روز چهارشنبه ۲۱ دی‌ماه آغاز شد. با توجه به روند بازداشت و زندانی کردن این شهروند ایرانی، خبرنگار ایرنا با «حسین شریعتمداری» مدیرمسئول روزنامه کیهان گفت‌وگویی انجام داد که مشروح آن به شرح زیر است:

*بر خلاف چیزی که ظاهر قضیه نشان می‌دهد، کاری که دولت سوئد در حال انجام آن است در حقیقت انتقام‌گیری است. انتقام گروه الاهوازیه است که در سال ۹۷ مردم عادی و نظامیانی که در حال رژه بودند را در اهواز به گلوله بستند. چندی پیش از آن هم یک بانک را در اهواز منفجر کردند که ۲۵ کشته و ۶۰ زخمی به دنبال داشت. در این عملیات تروریستی تعدادی از زنان و کودکان هم شهید شدند که بعدا «حبیب‌الله اسیود» با صراحت گفت، برایمان مهم نبود که زن و بچه و یا مردم عادی کشته می‌شوند، این کار را چون مأموریت داشتیم انجام دادیم.این ماموریت را دولت سوئد به او داده بود. *این گروه چند بار لوله‌های انتقال انرژی را منفجر کردند که به قطع‌ جریان نفت و گاز منجر شده بود.همه این‌ها اعتراف‌های رهبر این گروه به‌نام حبیب‌الله اسیود است که بعد از مدتی دستگیر شد و او را به ایران آوردند و محاکمه‌ کردند. او با صراحت اعتراف کرد که دولت سوئد از او حمایت می‌کرد و در سوئد به او دفتر داده بودند و با مامورانی از موساد و برخی کشورهای عربی در تماس بوده و نقشه عملیات تروریستی در ایران را کشیدند و این افراد دقیقا زیر نظر دولت سوئد فعالیت می‌کردند.

*اسیود می‌گوید وقتی سال ۲۰۰۶ از ایران به سوئد رفتم، ماموران سوئدی در فرودگاه به استقبالم آمدند و من را با خود بردند و دفتر، جایگاه و محل سکونتم که یک مکان مجهز و مدرنی بود را نشان دادند. وی در اعترافاتش می‌گوید در دفتر کارم که دولت سوئد برایم فراهم کرده بود با ماموران امنیتی تماس‌های فراوانی داشتم. حرکت الاهوازیه یک گروه کاملا مشخص بود و خودشان هم با صراحت اعلام می‌کردند که در اقدامات تروریستی دست داشتند و نمونه کارهای تروریستی‌شان در خوزستان مشخص است. *بعد از این که حبیب‌الله دستگیر شد به شیوه خاصی به ایران منتقل شد؛ راهی که به راحتی می‌شود مأموران دولت سوئد را هم منتقل کرد. آن‌ها باید بدانند که ما این حرکتشان را بدون انتقام نمی‌گذاریم و خودشان دیدند، کسانی به ایران منتقل شدند که در دورترین افق ذهنشان هم نمی‌توانستند تصور کنند که چنین اتفاقی برایشان خواهد افتاد.*با دیدن کیفرخواست و موارد جرمی که برای آقای حمید نوری بیان شده است، می‌بینید هیچ‌کدام مبنای حقوقی ندارد. اینکه از مأموران دولت بوده چه عیبی دارد؟ مگر سفرا یا کارمندان کشور سوئد ماموران دولت نیستند؟ باید دستگیرشان کرد به این دلیل که دولت سوئد در عملیات تروریستی دست داشته است؟! یکی از دلایل‌شان این است که رییس‌جمهور وقت به ایشان پیام تبریک سال نو داده است؛ آقای رییس‌جمهور پیام تبریک عید نوروز را برای میلیون‌ها نفر از مردم ایران فرستاده، بدون این‌که آن‌ها را بشناسد. در هیچ جای دنیا این کار را نمی‌کنند که یک نفر که به گمان خودشان محکوم است را ۳۸ ماه در سلول انفرادی نگه دارند و او را از همه امکانات محروم کنند. *وقتی در دادگاه به این عمل مجرمانه که در همه مبانی حقوقی دنیا آن را جرم می‌دانند انتقاد می‌کند به سرعت رییس دادگاه او را از دادگاه بیرون می‌کند. همه این‌ها نشان می‌دهد که مساله آقای نوری یک بهانه بوده و پشت آن، موضوع دیگری است که حمایت گسترده دولت سوئد را از منافقین به دنبال دارد.

رهبر گروه الاهوازیه در اعترافاتش به همراهی و همکاری با منافقین اعتراف می‌کند اما بیش‌تر از همه از مأموران امنیتی موساد و ماموران امنیتی سوئد یاد می‌کند. مشکل این است که طرح و برنامه‌شان با شکست روبه‌رو شده، به‌ویژه این ناکامی برای آن‌ها خیلی گران تمام‌ شده چون رهبر این گروه را به ایران آوردیم و مجازات کردیم. سوئدی‌ها باید بدانند که همان‌گونه که این‌ها را آوردیم، می‌توانیم ماموران امنیتی آن‌ها را هم بیاوریم. *دولت سوئد عملیات تروریستی را علیه ایران برنامه‌ریزی کرده بود و به گروه الاهوازیه جا و مکان، امکانات مالی و تسهیلاتی داده بود. سوئد ارسال اسلحه به این گروه را از کشورهای میانی انجام داد چون نمی‌توانست با هواپیمایی که مثلا از آلمان یا سوئد به ایران می‌آید اسلحه بفرستد و اسلحه را از طریق چند کشور میانی به دست این گروه رساند. سوئد باید بداند ما در مقابل چنین اقداماتی بی‌تفاوت نخواهیم بود. *حمید نوری شهروند ایرانی و کارمند سابق قوه قضائیه که آبان‌ماه ۹۸ به سوئد سفر کرده بود، در زمان ورود به فرودگاه استکلهم توسط پلیس این کشور بازداشت شد و از آن زمان تاکنون درزندان انفرادی به سر می‌برد.اتهام او براساس ادعا های گروهک تروریستی منافقین طراحی شده؛ آن‌ها مدعی‌اند نوری در مقطعی، زندانبان منافقین در ایران بوده است. این مبنای محکمه سوئدی قرار گرفته و سبب شده اصل برائت و حق آزادی رفت‌وآمد نوری از سوی مقام‌های سوئدی نقض‌شده و این تبعه ایرانی بیش از سه سال است در زندان سوئد با محدودیت‌های زیاد مواجه شده و سوئدی‌ها ابتدایی‌ترین حقوق یک انسان را برای حمید نوری رعایت نکرده‌اند. حسین شریعتمداری، یکی از چهره کریه امنیتی جمهوری اسلامی است و روزنامه کیهان که شریعتمداری سردبیر آن است یک روزنامه خبری و تحلیلی معمولی نیست، بلکه یک روزنامه کاملا امنیتی است که همواره برای مخالفین و حتی منتقدین جمهوری اسلامی، پرونده‌های سنگین جعلی و دروغین می‌سازد. شریعتمداری، بعد از انقلاب جزء فرماندهان سپاه پاسداران در جنگ ایران و عراق بود. هم‌چنین او در دوران وزارت علی فلاحیان در وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، مسئول بخش معاونت اجتماعی وزارت اطلاعات بود. او بعدا سردبیر روزنامه کیهان بوده؛ که مستقیما از سوی رهبر جمهوری اسلامی ایران، خامنه‌ای منصوب می‌شود.

روزنامه نیویورک تایمز در مصاحبه‌ای که با حسین شریعتمداری‌(سال ۲۰۰۷) انجام داده‌است، درباره او نوشته است: «… او صدای ایران تندرو است. نه تنها تندرو بلکه رادیکال، امنیتی و غیرقابل انعطاف. او مدیرمسئول روزنامه کیهان است که به شما دید کلی ازافراطی‌ ترین دیدگاه‌های رهبران ایران، طرز فکر و برنامه‌های افرادی که در راس قدرت هستند، می‌دهد.» در گزارش نیویورک تایمز آمده: «او‌(حسین شریعتمداری) تصدیق کرد در موارد خاصی که از او برای صحبت با زندانیان درخواست شده، همکاری کرده‌است و می‌گوید: «البته، این موضوع که من بازجو نبوده‌ام، به این معنی نیست که کار بازجویان را تایید نمی‌کنم و متاسفم که موفق به چنین خدمتی نشده‌ام.» آن‌چه بیش از همه در مورد سابقه حسین شریعتمداری گفته می‌شود، سابقه فعالیت او به‌عنوان بازجوی وزارت اطلاعات با نام «برادر حسین» و نقش او در تحت فشار قراردادن و سرکوب زندانیان سیاسی مخالف نظام است. در همین راستا مواردی مانند تهیه برنامه هویت بازجویی با همراهی سعدی امامی و مباحثی مانند مشارکت در بازجویی متهمان برنامه هویت به او منسوب شده‌است. اصول‌گرایان مدعی‌ اند رسانه‌های مخالف سعی می‌کنند به کسانی که از نزدیک شریعتمداری را نمی‌شناسند تصویری ترسناک از او نشان دهند و این کار را با تکرار اتهام بازجو بودن که او بارها انکارش کرده انجام می‌دهد، در حالی که حضور او در یک مناظره تلویزیونی باعث شد برخی بینندگان از «شخصیت آرام و منطقی» او شگفت‌زده شوند. فرهاد بهبهانی از اعضای جمعیت دفاع از آزاید و حاکمیت ملت ایران در کتاب «در مهمانی حاج آقا»، او را به‌عنوان یکی از بازجوهایش نام می‌برد که در زندان برادر حسین نامیده می‌شده است.

 

امروز هم‌ زمان با ادامه دادگاه حمید نوری در استکهلم، اکثریت نمایندگان پارلمان اروپا روز چهارشنبه ۲۸دی به گنجاندن موضوع تروریستی شناخته شدن سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در قطع‌نامه‌ای که قرار است در پارلمان اروپا به رای گذاشته شود،رای مثبت دادند. بر اساس رای‌گیری صورت گرفته در پارلمان اروپا، از ۶۳۸ نماینده حاضر، ۵۹۸ نماینده به گنجانده شدن موضوع تروریستی اعلام شدن سپاه در قطعنامه رای مثبت دادند. فقط ۹ نماینده رای منفی دادند و رای ۳۱ نماینده پارلمان اروپا نیز ممتنع بود.پارلمان اروپا، هم‌چنین در روز پنج‌شنبه درباره قطع‌نامه‌ای با عنوان «پاسخ اتحادیه اروپا به اعتراض‌ها و اعدام‌ها» در ایران رای‌گیری خواهد کرد که در آن نیز از اتحادیه اروپا خواسته شده تا نام سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد.

این آرای پارلمان اروپا برای شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا که ۲۷ وزیر خارجه کشورهای عضو اتحادیه در آن حضور دارند و مسئولیت تعیین سیاست خارجی مشترک اتحادیه اروپا را برعهده دارد، الزام‌آور نیست. پارلمان اروپا ۷۰۵ نماینده دارد و ۵۹۸ تن از نمایندگان حاضر،با قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی اروپا موافقت کردند. مفاد سند «اجرای سیاست خارجی واحد اتحادیه اروپا» قرار است فردا پنج‌شنبه در نشست نمایندگان پارلمان اروپا در استراسبورگ فرانسه بررسی و به‌رای گذاشته شود.سپاه پاسداران که نقش کلیدی در سرکوب معترضان در ایران دارد، درآمدهای هنگفتی از محل فروش قاچاق نفت نیز به‌دست می‌آورد که به‌طور مستمر صرف جاسوسی و تروریسم و گروه‌های تروریستی منطقه از جمله حزب‌الله لبنان وحوثی‌های یمن می‌شود.طرح قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا قرار است فردا روز پنج‌شنبه ۱۹ ژانویه – ۲۲۹ دی در پارلمان اروپا به رای گذاشته شود. هم‌چنین شارل میشل، رییس شورای اروپا، در نشست پارلمان اروپا گفت که تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را «افزایش می‌دهیم» و سرکوب اعتراضات و حمایت نظامی جمهوری اسلامی از روسیه را دلیل تحریم‌های این اتحادیه ذکر کرد. رییس شورای اروپا روز چهارشنبه در نشست پارلمان اروپا گفت: «مردم ایران برای آزادی و دموکراسی مقابل رژیمی بی‌رحم به پا خواستند و ما باید به حمایت از آنان متعهد باشیم.» پیش‌تر نماینده پرتغال در پارلمان اروپا گفته بود: «اتحادیه اروپا باید سپاه پاسداران را در فهرست تروریسم قرار دهد.

ماهمچنین خواستار آزادی بی‌ قید وشرط شهروندان اروپایی زندانی در ایران هستیم.» هانا نیومن، نماینده آلمان در پارلمان اروپا گفت: «مردم ایران در مبارزه برای حق خود حاضرند کشته شوند. در چنین شرایطی اتحادیه اروپا نباید به ثبات رژیم ایران کمک کند. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نمی‌تواند هم اعدام‌ها را محکوم کند، هم برای احیای برجام با مقامات ایران روی فرش قرمز برود.» هم‌چنین هرمان ترتش، نماینده گروه محافظه‌کاران و اصلاح‌طلبان اروپا در پارلمان اروپا تاکید کرد: «رژیم ایران یکی از بزرگ‌ترین دشمنان آزادی در جهان است. در حالی که مردم ایران بیش از ۴۰ سال است از ستم این رژیم ظالم رنج می‌برند، اروپا با جمهوری اسلامی در حال تجارت بوده است.» اوین اینجیر، نماینده سوسیالیست‌ها و دموکرات‌ها در پارلمان اروپا نیز گفت: «زمانش رسیده که رژیم ستم‌کار ایران را به زباله‌دان تاریخ بفرستیم. در این راه، حرف‌های جامعه بین‌المللی کافی نیست و به اقدام‌های ضروری نیاز داریم.» روز دوشنبه هزاران نفر از ایرانیان سراسر اروپا در یک تجمع تاریخی مقابل پارلمان اروپا در استراسبورگ تجمع کردند و خواهان قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا شدند. در ایران اما هشدارها علیه اتحادیه اروپا نسبت به قرار گرفتن احتمالی نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی هم‌چنان ادامه دارد.

در تازه‌ترین نمونه، اسماعیل کوثری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران گفت به اروپا هشدار می‌دهد در دام آمریکا نیفتند و سپاه را در فهرست تروریستی قرار ندهند. کوثری که خود از سرداران سابق سپاه و عامل سرکوب اعتراضات سراسری در دی‌ ماه ۱۳۹۶ است افزود: «مسئولان اتحادیه اروپا می‌دانند این توطئه با تحریک آمریکا و رژیم صهیونیستی طراحی شده است و هیچ منطقی ندارد. اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی باید استقلال خود را از آمریکا ثابت کرده و با هر اقدامی علیه سپاه مخالفت کنند.» این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت اگر اروپایی‌ها به دنبال احیای برجام هستند نباید سپاه را تروریستی اعلام کنند. «اقدام متقابل برابر تروریستی خواندن سپاه» خبرگزاری فارس متن طرحی را منتشر کرده که در صورت تصویب آن نیروهای مسلح کشورهای عضو اتحادیه اروپا از نظر دولت ایران «تروریستی» قلمداد خواهند شد. محمد خدابخشی، نماینده مجلس، به خبرگزاری فارس گفته: «این اقدام به دنبال تلاش برای قرار دادن سپاه در لیست گروه‌های تروریستی از سوی اتحادیه اروپا صورت گرفته است.»این طرح از دولت ایران می‌خواهد در صورت تصویب ترورستی دانستن سپاه، به‌عنوان یکی از «ارکان حاکمیتی» ایران، «کلیه نیروهای نظامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا در غرب آسیا و همچنین سازمان‌های مرتبط با این نیروها به‌عنوان تروریست اعلام می‌شوند و هرگونه همکاری با این نیروها، همکاری در اقدام تروریستی محسوب می‌گردد.»

این طرح ضمن آن‌که خواهان تهیه فهرستی از فرماندهان نظامی اروپایی شده، از دولت ایران می‌خواهد که از افراد «آسیب‌دیده» از تروریستی قلمداد شدن سپاه، حمایت کند. اما گفته نشده که چه افرادی از تروریستی قلمداد کردن سپاه پاسداران، «آسیب» خواهند دید؟!به گفته برخی کارشناسان، اگر شورای اروپا سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار بدهد، با تغییراتی در رویکرد اروپا در قبال تهران در زمینه‌های تجاری، مالی، بانکی، انتقال تکنولوژی رو‌به‌رو خواهیم شد؛ دارایی‌های بسیاری از  مقامات نظامی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران توقیف خواهند شد. در پی چنین تصمیمی از سوی شورای اروپا هر گونه تماس با سپاه پاسداران غیرقانونی خواهد بود و نه فقط نفوذ مافیایی سپاه پاسداران در منطقه از بین خواهد رفت، بلکه جمهوری اسلامی ضعیف‌تر خواهد شد، به‌ویژه این که هفتاد درصد اقتصاد ایران در کنترل سپاه پاسداران است.

حمید نوری، ۱۸ آبان ماه سال ۱۳۹۸ در زمان ورود به فرودگاه استکهلم سوئد، توسط پلیس این کشور بازداشت و حدود ۸ تحت بازحویی بود. دادستانی سوئد در نخستین گام، قرار بازداشت حمید نوری را به‌مدت یک ماه را صادر کرد. پس از تمدید قرار بازداشت حمید نوری، این خبر به تیتر نخست همه رسانه‌های سوئد و جهان تبدیل شد.۱۹ مرداد ۱۴۰۰ نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات حمید نوری در سوئد برگزارشد. تا این که دادگاه سوئدی پس از برگزاری ۹۲ جلسه، در تیرماه ۱۴۰۱ برای حمید نوری حکم حبس ابد صادر کرد. پنجشنبه نوزدهم ژانویه دادگاه حمید نوری‌(عباسی) ادامه خواهد یافت.

bahram.rehmani@gmail.com

 

 

تاریخ انتشار : ۲۹ دی, ۱۴۰۱ ۸:۵۷ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

انتخابات! کدام انتخابات؟

با عنایت به این وضع و شرایط عملا موجود آنچه در ایران برگزار میشود فاقد حداقل شرایط برای شناخته شدن بعنوان یک انتخابات است. با تمام محدودیت ها و کنترل های نظام امنیتی و سیاسی انتخابی در کار نیست و دقیقا با استعاره از آقای خمینی « در این رژیم آزادی های فردی پایمال و انتخابات واقعی و مطبوعات و احزاب از میان برده شده اند.

مطالعه »
یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
آخرین مطالب

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

ما در انتخابات غیر واقعی شرکت نمی کنیم

در جمهوری اسلامی، یک شورای انتصابی حکومتی تحت نام «شورای نگهبان» لیست کاندیدا هایی از حواریون و عوامل مطیع و وابسته به حکومت را در مقابل مردم قرار می دهد و از آنان می خواهد که فقط به این افراد گزینش شده حکومتی رای بدهند. آیا به این صحنه سازی مضحک و پر فریب می توان «انتخابات» نام نهاد؟

زبان مادری؛ بخشی از آزادی بیان

کانون نویسندگان ایران ضمن گرامی‌داشت این روز، همان‌گونه که در بند سوم منشور خود آورده است: «رشد و شکوفایی زبان‌های متنوع کشور را از ارکان اعتلای فرهنگی و پیوند و تفاهم مردم ایران می‌داند…» و خواهان آزادی زبان‌های مادری در ظرفیت و ابعاد گوناگون آن‌ها به‌ویژه در «عرصه‌ی چاپ و نشر و پخش آثار» است. هم‌چنین خواستار رهایی تمام کنشگران عرصه‌ی زبان مادری از زندان و تبعید و دیگر آزارها و فشارهاست.

سرمایه داری و دموکراسی

۴۰ سال سرمایه داری نئولیبرالیستی׳ و اندیشه‌های ضد دموکراتیکِ آن جوامع را در یک بحران ژرف و جدی سیاسی ـ اقتصادی فرو برده’ و دموکراسی را با خطرات و تهدید های جدی مواجه کرده است. روشن است که دموکراسی نیازمند شرایط مساعد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است. لازمه پدید آمدن این شرایط تنها در گرو مبارزات بی امان دموکراتیک احزاب و شخصیت های مترقی، سندیکاهای کارگری و جوامع مدنی می باشد.

رفیق سید فاخر شجری از میان ما رفت

رفیق سید فاخر شجری کادر مبارز و برجسته جنبش کارگری ایران و از یاران دیرین فدایی از میان ما رفت و خانواده، نزدیکان و رفقایش را به سوگ خود نشاند. پیش از هر سخنی، فقدان این یار وفادار زحمت‌کشان را به خانواده و بازماندگان او تسلیت می‌گوییم و یاد عزیزش را گرامی می‌داریم.

یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
پيام ها

باید یکی شویم و قلب‌مان را سرود و پرچم‌مان سازیم تا بهاران خجسته به ارمغان به میهن‌مان فراز آید!

کرامت و خسرو دو جوان روشنفکر انسان‌دوست چپ بودند و غم مردم فقرزدهٔ میهن و جهان به دل داشتند. آنان شیفتۀ جنبش فداییان خلق بودند. خسرو گلسرخی در وصیت‌نامه‌اش می‌نویسد: «من یک فدایی خلق ایران هستم و شناسنامه من جز  عشق به مردم چیز دیگری نیست … شما آقایان فاشیست‌ها که فرزندان خلق ایران را بدون هیج مدرکی به قتل‌گاه میفرستید، ایمان داشته باشید که خلق محروم ایران، انتقام خون فرزندان خود را خواهد گرفت». تاثیر ایستادگی جانانه آنان در برابر نظام حاکم و پشتیبانان جهانی آن موجی از شور و ایمان در جنبش فداییان پدید آورد

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

ما در انتخابات غیر واقعی شرکت نمی کنیم

زبان مادری؛ بخشی از آزادی بیان

سرمایه داری و دموکراسی

رفیق سید فاخر شجری از میان ما رفت

انتخابات! کدام انتخابات؟