یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۲

یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۲

که عشق آسان نمود اول…

جای خوشوقتی است که سازمانهای دموکرات این اقدام جمهوری اسلامی را محکوم کردند، و رسانه های آزاد این اطلاعیه را در سایت هایشان انتشار دادند. اما متاسفانه در نشریات و تارنماهای سازمانهای سیاسی که فریادشان در باره ی نقض حقوق بشربلند است خبر مسدود کردن "احترام آزادی" از طرف جمهوری اسلامی بازتاب نیافت!

دوسال پیش، در تاریخ ۲۶ فروردین ماه ۱۳۸۷که اولین شماره «احترام آزادی» منتشر شد، میدانستم کار آسانی نیست اما از ابتدا با انرژی زیاد خود را به میان آتش مسئولیتی انداختم که هیچ کس از من نخواسته بود مگر خودم. زیرا جای یک رسانه ملی را خالی می دیدم.

آن روزها بیش از آن که یک روزنامه نگار حرفه ای باشم، یک پزشک و متخصص بیماریهای عمومی بودم و از این رو ماههای اول، ماههای بسیار دشواری بود. ماههایی که تنها از صبح تا شام بدون دستمزد برای «احترام آزادی» با عشق و علاقه زایدالوصفی کار می کردم و طبیعی است که هر کسی در چنین شرایطی زود خسته و ناامید میشود. اما هر بار که صدایی از پشت تلفن به من «خسته نباشید» میگفت و انتشار این وبلاگ و مقالات آن را مفید و بجا ارزیابی میکرد، احساس میکردم برای ملتم قدم کوچکی برداشتهام. مسئله این جا بود که با این تشویقها و با وجود کسانی که منتظر شماره ی بعد «احترام آزادی» بودند دیگر نمیتوانستم این تماس را قطع کنم. حال میتوانستم ادعا کنم که در پیشرفت جامعه خود قدمی برداشته وموثر بودهام. آن ماهها به سختی گذشت و «احترام آزادی» کم کم جا افتاد. هرچند انتشار احترام آزادی به آسانی انجام نمی شد ولی دشمنی های عناصری بی وطن و ضد ملی علیه احترام آزادی شروع شد و با انتشار «احترام آزادی» جعلی از روز چهارشنبه ۲۰ ماه مه۲۰۰۹ ـ (۳۰ اردیبهشت ماه۱۳۸۸) یک وبلاگ تقلبی با استفاده از نام دارنده ی امتیاز وبلاگ احترام آزادی به راه انداختند بدین نحو که، با کپی کردن علائم مخصوص احترام آزادی و برخی از مطالب آن بمنظور شبیه سازی و گمراه ساختن خوانندگان ما از این طریق، همزمان مطالبی جعلی را نیز که هیچگونه سنخیتی با موضوعات و راه و رسم ما نداشت منتشر کردند. مسئولان این تقلب رسوا همزمان نشانی انترنتی تقلبی خود را نیز برای مراجعان ما فرستادند تا آنان را ندانسته به مراجعه به وبلاگ جعلی خود وادار کنند. ولی ما توانستیم با شکایت و اعتراض به مقامات قضایی آلمان و مسئولان بلاگفا از این روش ناجوانمردانه آنان، از ادامه کارشان جلوگیری نمائیم. و احترام آزادی همچنان به کارش ادامه داد.

در آن زمان نوشته ی سودمندی از آقای سام قندچی، از دوستان و هواداران نزدیک کورش زعیم و حشمت الله طبرزدی، در سایت ایشان موسوم به آینده نگر* پرده از چگونگی جعل احترام آزادی برداشت، نوشته ای که ما اینجا تنها از چهت اطلاعات قابل توجهی که در بر دارد، بدون هیچگونه تفسیری بخشی از آن را منتشر می کنیم:

«در نتیجه بخاطر احترام و نزدیکی که به نظرات طرح شده توسط آقای زعیم بخود اجازه میدهم تقاضای زیر را بنویسم. اگر هواداران من نیز کارهائی نظیر به نام دیگران اسم ایمیلی درست کردن و آنها را خراب کردن انجام دهند، اول کسی هستم که اقدام آنها را محکوم کنم. توصیه من به هواداران آقای مهندس زعیم این است که روشهای غیر اصولی را که در چند هفته گذشته شاهدش بوده ایم را کنار بگذارند. از جمله انتشار نوشتارهای بدون نام تحت عنوان «هشدار» که درباره برخی رهبران جبهه ملی در اینترنت پخش کرده اند و نیز انتشار نوشتاری جعلی بنام یکی از منتقدان آقای زعیم در شب گذشته که در آن توهین های شخصی به یکی دیگر از منتقدان آقای زعیم که از پیشکسوتان جبهه ملی در خارج هستند انجام شده ولی بنام پیشکسوتی دیگر. مهم نیست چقدر حتی خود من با شخصیت های مورد نظر اختلاف نظر دارم ولی اختلاف نظرم را با نام خودم چاپ میکنم و نه آنکه دیگران را از پشت اسامی جعلی اینترنتی مورد ارعاب قرار دهم که آنها را به جائی بکشانم که عکس العمل نشان دهند که از آن بهره بگیرم. این تاکتیکها برازنده هواداران شخصیتهائی که به خود اعتماد بنفس دارند نیست و برازنده دستگاه های امنیتی کشورهای عقب مانده است و بس.»

خوانندگان محترم ما می توانند برای خواندن مجموعه اطلاعات آقای قندچی در این زمینه به سایت ایشان در زیرمراجعه کنند.*

از اوایل بهمن ماه ۱۳۸۸ دوستانی از ایران اطلاع دادند که احترام آزادی در ایران فیلتر شده است و دسترسی به مطالب آن برایشان میسر نیست تا اینکه بالاخره در ادامه سیاست سرکوب رسانه های آزاد در ایران وبلاگ احترام آزادی از روز شنبه پانزدهم اسفندماه ۱۳۸۸به دستور کار گروه تعیین مصادیق (کمیته فیلترینگ) جمهوری اسلامی ایران مسدود شد. بنا به گزارش بلاگفا، احترام آزادی در لیستی که کمیته فیلترینگ در تاریخ بالا به بلاگفا ارسال داشته بود وجود داشته است. علت مسدود سازی وبلاگ احترام آزادی به بلاگفا اطلاع داده نمی شود. وبلاگ احترام آزادی روز هفدهم اسفند ماه ۱۳۸۸ در یک اطلاعیه ی مطبوعاتی اقدامات کمیته فیلترینگ در ایجاد محدودیت بیشتر برای دسترسی هموطنان به اطلاعات در اینترنت را محکوم کرد.

جای خوشوقتی است که سازمانهای دموکرات این اقدام جمهوری اسلامی را محکوم کردند و رسانه های آزاد این اطلاعیه را در سایت هایشان انتشار دادند.

هیئت اجرائی سازمان سوسیالیست های ایران در اطلاعیه ای** در روز سهشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۸۸ ـ ۹ مارس ۲۰۱۰ مسدود کردن «وبلاگ احترام آزادی» را شدیدأ محکوم کرد و بر لزوم، لغو کامل محدودیت هائی که مقامات جمهوری اسلامی از طریق سانسور و لغو امتیاز برای نشریات و یا فیلترینگ و مسدود کردن وبلاگ ها و سایت های اینترنتی بوجود آورده اند، تاکید نمود. در این اطلاعیه از جمله آمده است:

«ما سوسیالیست های مصدقی همچنین از خواست آزادی کامل رسانه های خبری در امر خبررسانی و تفسیر و اظهار نظر درباره رویدادهای سیاسی ـ اجتماعی و عملکرد احزاب، فعالین و کوشندگان سیاسی ـ اجتماعی ـ فرهنگی و هیئت حاکمه بعنوان رکن چهارم مردم سالاری، پشتیبانی می نمائیم . سازمان ما همچنین آزادی تمام روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان و فعالین سیاسی ـ اجتماعی ـ فرهنگی دربند را خواستاراست.»**

روابط عمومی کانون آینده نگری ایران نیز از تهران در نامه ای یادآور شد که فیلترینگ وبلاگ احترام آزادی را مصداق بارز نقض آزادی بیان و حقوق حقه انسانها در دسترسی به جریان آزاد اطلاعات میداند و از زحمات مدیر این وبلاگ در امر روشنگری و ارتقاء بینش سیاسی – اجتماعی جامعه تقدیر و تشکر نمود و از این طریق موجب دلگرمی و شادمانی هیات تحریریه احترام آزادی گشت.

کار آنلاین نشریه اینترنتی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) نیز اطلاعیه احترام آزادی را با عکسی از مدیر وبلاگ انتشار داد***

همچنین سایت نهضت مقاومت ملی ایران (بنیانگذار دکتر شاپور بختیار) نیز این خبر را منتشر کرد.****

سایت های دیگری از جمله عصر نو*، برای یک ایران*، پژواک ایران*، رادیو آزادگان*، دیدگاه*، گزارشگران* نیز در انتشار خبرمسدود شدن احترام آزادی ما را یاری کردند.امری که باعث سپاسگزاری است.

متاسفانه در نشریات و تارنماهای سازمانهای سیاسی که فریادشان در باره ی نقض حقوق بشربلند است خبر مسدود کردن احترام آزادی از طرف جمهوری اسلامی بازتاب نیافت بطوری که گویی اتفاقی رخ نداده است؛ و البته این نشانه ای از چگونگی دفاع آنان از حقوق و آزادی های فردی و اجتماعی بشمار می رود، بطوری که برای هزارمین بار این بیت معروف به یاد می آید که:

فردا که آفتاب حقیقت شود پدید / شرمنده رهروی که عمل بر مجاز کرد.

خوانندگان زیادی نیز با نامه و تلفن از مسدود شدن احترام آزادی اظهار تاًسف کردند.

و همینکه پس از تنها سه روز وقفه، یعنی از روز ۱۸اسفند ماه ۱۳۸۸مجددا احترام آزادی با نشانی جدید منتشر شد، سیل تبریک و تهنیت دوستان سرازیر گردید وهنوز هم ادامه دارد.

اما چه زود دوسال گذشت!

از آغاز کار، انتخاب نام «احترام آزادی» وشعر فرخی یزدی، مورد توجه هموطنان واقع شد. در بلاگستان سایت گذار، احترام آزادی در فهرست هفتگی وبلاگ های فعالی قرار گرفت که بازتاب دهنده ی مسائل پیش روی ایرانیان در زمینه های گوناگونند. تارنماهای متعددی به «احترام آزادی» لینک داده اند که جا دارد در اینجا از مهر و محبت و همکاری همگی صمیمانه تشکر کنم. دوستان زیادی با فرستادن مقاله و مطلب به احترم آزادی یاری رسانیده اند و قول داده اند در آینده مرا تنها نگذارند. دستهای پر مهرشان را که مشوق و راهنمای من در این کار خطیراست، صمیمانه می فشارم.

از آنجا که “احترام آزادی” متعلق به کسانی است که برای آزادی و دموکراسی در ایران و جهان می کوشند، شاید بتوان این استقبال را در این مدت کوتاه مثبت ارزیابی کرد.”احترام آزادی” بازگو کننده آرزوهای ملتی است که بیش از صد سال است برای آزادی و دموکراسی مبارزه می کند ولی هنوز بدان دست نیافته است.

از روزی که “احترام آزادی” ارائه شد، دوستان مرا در انجام وظیفهً سنگینی که بر عهده دارم، یاری کردند. امید دارم که همچنان دوست و همکار صمیمی من بمانند و با اظهار نظردر بارهً مطالب «احترام آزادی” و فرستادن مقالات در بارهً آزادی، مرا در راهی که در پیش دارم یاری رسانند.

در پایان می خواهم صمیمانه از همه آن کسانی که مرا تشویق به کار و مستقیم و غیر مسقیم از طریق تلفن و ای میل در این راه یاری کرده و مطالب دست اول را برای احترام آزادی فرستاده اند، تشکر کنم.

سال ۱۳۸۹ برای “احترام آزادی”، سال پیکار و امید است. پیکاری که باید روشنی امید را در دل ها برافروزد.

به گواهی تاریخ و بنا به اراده زوال ناپذیر ملت، پیروزی آزادی بر استبداد حتمی است.

قسم به عزت و قدر و مقام آزادی / که روح بخش جهان است نام آزادی

۲۵ فروردین ماه ۱۳۸۹ برابر ۱۴ آوریل ۲۰۱۰

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

منابع:

*http://ayandehnegar.blogspot.com/2009/05/blog-post_23.html

** http://www.ois-iran.com/2010/esfand-1388/ois-iran-5021-masdodkardane_eht…

*** http://www.kar-online.com/wp/?p=11756

**** http://www.namir.info/home/pdf/af5/ehtram-azadi.htm

http://asre-nou.net/php/view.php?objnr=8779

http://www.foroneiran.com/index.php/news/more/5982/

http://www.pezhvakeiran.com/page1.php?id=20921

http://www.iran57.com/AkhbareRooz-Mar-10/ehterame%20azadi-filtering,03,0…

http://www.didgah.net/maghalehMatnKamel.php?id=20379

تاریخ انتشار : ۲۵ فروردین, ۱۳۸۹ ۷:۳۱ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

انتخابات! کدام انتخابات؟

با عنایت به این وضع و شرایط عملا موجود آنچه در ایران برگزار میشود فاقد حداقل شرایط برای شناخته شدن بعنوان یک انتخابات است. با تمام محدودیت ها و کنترل های نظام امنیتی و سیاسی انتخابی در کار نیست و دقیقا با استعاره از آقای خمینی « در این رژیم آزادی های فردی پایمال و انتخابات واقعی و مطبوعات و احزاب از میان برده شده اند.

مطالعه »
یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
آخرین مطالب

عدم شرکت در انتخابات، همراهی با مردم و در جهت حفظ مصالح ملی است

بی اعتمادی ۸۰ درصد مردم نسبت به نظام حاکم گویای آن است که حکومت با همین سیاست ها و برنامه ها که علیه مصالح ملی و منافع مردم است ، پیش می راند. از این رو برای نجات کشور راهی جز ایستادن در کنار….

«انتخابات» نمایشی برای مشروعیت بخشی به تمامیت ‌خواهی نظام و تمرکز و خالص سازی قدرت

جمهوری اسلامی اکنون در شرایطی قرار دارد که ادامۀ وضع موجود بدون تغییرات در ساختار نظام هر روز سخت‌تر می‌شود. پروسه و روند تحولات تاکنونی و تجربه نشان میدهد که انتظار هیچ تغییر مثبتی از حکومت به شکل امروزی آن برای بهتر شدن اوضاع کشور متصور نیست، بلکه برعکس وضع بدتر از امروز خواهد شد. از این‌ رو عدم شرکت در انتخابات، آغاز راهی دشوار برای فشار مدنی بیشتر مردم به نظام برای تغییرات است. تنها نافرمانی مدنی و اعتراضات گسترده، یک‌پارچه و متحد مردم در مقیاس وسیع است که می‌تواند جمهوری اسلامی را در برابر پرسش سخت تن دادن به خواست مردم، یا سرنوشتی نا معلوم و تلخ برای خودش قرار دهد.

صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف کنید!

ما خواهان توقف، ممنوعیت و لغو صدور و اجرای احکام اعدامیم! تنها با اعتراض گستردۀ مردمی و مبارزات پی‌گیر جامعۀ مدنی می‌توان صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف  و در راستای ممنوعیت و لغو اعدام از قوانین کشور گام برداشت.

سلطه بدون هژمونی

در چنین شرایطی ، مشارکت نصف و نیمه اصلاح طلبان و میانه روها در کلان شهرها ، راه به جایی نخواهد برد . مقاله انتقادی تند محمد قوچانی خطاب به حزب اتحاد ملت و تاکیدش بر لزوم ” اصلاح اصلاحات ”  هم چیزی بیش از مرثیه زود هنگام  شکست اصلاح طلبان ، در این انتخابات نیست.

یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
پيام ها

باید یکی شویم و قلب‌مان را سرود و پرچم‌مان سازیم تا بهاران خجسته به ارمغان به میهن‌مان فراز آید!

کرامت و خسرو دو جوان روشنفکر انسان‌دوست چپ بودند و غم مردم فقرزدهٔ میهن و جهان به دل داشتند. آنان شیفتۀ جنبش فداییان خلق بودند. خسرو گلسرخی در وصیت‌نامه‌اش می‌نویسد: «من یک فدایی خلق ایران هستم و شناسنامه من جز  عشق به مردم چیز دیگری نیست … شما آقایان فاشیست‌ها که فرزندان خلق ایران را بدون هیج مدرکی به قتل‌گاه میفرستید، ایمان داشته باشید که خلق محروم ایران، انتقام خون فرزندان خود را خواهد گرفت». تاثیر ایستادگی جانانه آنان در برابر نظام حاکم و پشتیبانان جهانی آن موجی از شور و ایمان در جنبش فداییان پدید آورد

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

عدم شرکت در انتخابات، همراهی با مردم و در جهت حفظ مصالح ملی است

«انتخابات» نمایشی برای مشروعیت بخشی به تمامیت ‌خواهی نظام و تمرکز و خالص سازی قدرت

صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف کنید!

سلطه بدون هژمونی

هیئت سیاسی ـ اجرایی سازمان اکثریت خاطی برنامە سازمان

۲۹ بهمن روز ستایش زن در فرهنگ ایران