سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۷:۳۱

سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۷:۳۱

گرامیداشت فدایى جانباخته انوشیروان لطفى

بعد از گذشتن چند روز مادر فروغ از طریق روزنامه اطلاع پیدا می‌کند که کالبد انوشيروان لطفى را درگورستان خاوران دفن کرده‌اند؛ مادر انوش برآشفته به گورستان خاوران مى‌شتابد تا مزارِ تنِ خفتهِ در خاک ِعزيزش را بيابد اما پیکر خونين آن شيرآهنکوه مرد را بر بلنداى خاک مى‌بيند. و اين چنين است که انوشيروان لطفى به اسطوره‌ها و بى‌مرگان تاريخ مى‌پيوندد.

مطلبی را که ملاحظه می‌کنید، در مجلس بزرگداشتی که به یاد رفیق انوشیروان لطفی که در ۵ خرداد سال ۱۳۶۷ به‌دست دژخیمان رژیم اعدام شد، اخیراً برگزار شد، قرائت گردید. کارکنان نشریه کار نیز یاد رفیق دلاور خود را که پس از ۵ سال تحمل شکنجه‌های طاقت‌فرسا از میان ما رفت، گرامی می‌دارند و برای مادر فروغ، افزون‌بخش فروغ چشمان فدائیان دیروز و امروز، تندرستی و بهروزی آرزو می‌کنند 

رفقا و دوستان: 

بر بلنداى قله‌هاى تاریخ هر خلقى جاودان‌نام‌هایى مى‌درخشند که جاودانگى خود را به بهاى گرانِ دست شستن از بسیارى از خوشى‌ها و شیرینى‌هاى زندگانى به‌دست آورده‌اند. سرداران نستوه سمندسوار و سوداسران راستین، سربداران سرچین شده‌اى که با خون سرخ‌شان نهال‌هاى آزادگى و وارستگى را در کویر میهن‌شان پرورانده‌اند. آنانکه زندگانى ارزشمندشان را در راه باورهاى انسان‌دوستانه و عدالت‌خواهانه سپرى کرده بودند، وچه بیدریغ و چه پاکبازانه، هرآنچه را که داشتند در طبق اخلاص بگذاشتند و در راه آن آرمانهاى پاک و والاى انسانى از جان و تن بگذشتند و مرگ با عزت را با آغوشى باز پذیرا گشتند. این چنین است که این سرداران بی‌مرگ، با زندگى معنوى اسطوره‌اى‌شان بر برگ‌هاى زرین تاریخ میهن‌ اوراقی تازه افزودند.
جاودان یاد انوشیروان لطفى، فدایى جانباخته از اعضاى برجسته کمیته مرکزى سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) در مرداد ماه ١٣۶٢ توسط رژیم جمهورى اسلامى دستگیر گردید. انوش با وجود آنکه در نتیجه تحمل شکنجه‌هاى غیر انسانى قرون وسطایى طولانى مدت در شکنجه‌گاه‌هاى رژیم و صدمه‌ی شدید ازناحیه‌ى ستون فقرات به فلج پاها دچار شده بود، در دوران زندان همچون شیرى شرزه با تنى مجروح امّا با روحیه‌اى فولادین به مبارزه‌ى خود تداوم بخشید.
در آن سال‌هاى سیاه دهشتناک، سال‌هاى درد و رنج آزادیخواهان، که ابتدایى‌ترین حقوق شهروندان میهن‌مان در زیر چکمه‌هاى رعب و وحشت پایمال مى‌گردید. رفقاى همرزم او و احزاب و سازمانها و آزادیخواهان بسیارى از سرتاسر جهان با مراجعه به مجامع بین‌المللى در حمایت از او و براى نجات جان‌اش تلاش کردند. از جمله‌ى آزادیخواهانى که در راه نجات جان او کوشش و تلاش فراوان نمودند، رومانو پرودى نخست وزیر کنونى کشور ایتالیا بود. آنان با درک و آگاهى از وضعیت بحرانى و خطرناکى که جان انوش را تهدید مى‌کرد، براى حفظ جان او و رهایى‌اش بنا به وظیفه‌ى انسانى با مراجعه کردن به مجامع بین‌المللى از جمله سازمان حقوق بشر، و با نامه‌هاى اعتراض‌آمیزى که به سران حکومت نوشتند، خواستار آزادى و نجات جان انوش شدند. اما زهى که همیشه رداى سیاه ِ سران و سردمداردان حکومت ضحاکان، از تار نیرنگ و پود بدنامى به هم سرشته مى‌شود و قلب‌هایشان چون نوک سرنیزه‌هایشان سرد و سنگین و سخت است. از این‌رو دستگاه‌هاى حکومتى، با هراسى که از این شیر زخم خورده داشتند چشم و گوش خود را به آن همه اعتراضات جهانى بستند و انوش را از ما گرفتند.
اما رفیقان و دوستان، به‌ندرت اتفاق افتاده است که خاک سرد، خود را حقیرتر از آن بشمارد که پذیرنده‌ى پیکر خونین اسطوره‌هاى شگفتى‌آفرین باشد و به عناد برخیزد و بدینسان با زبان بى‌زبانى بانگ دادخواهى را صلا دهد. انوشیروان لطفى از آن گونه مبارزان جنبش سوسیالیستى میهن‌مان بود که با مرگ خود، خاک سرد را نیز به فریاد برآورد. آنک که دژخیمان رژیم خواستند که کالبد خونین انوش را برخاک کنند خاک سرد به اعتراض برآمد و آنان نتوانستند آثار جنایت‌هاى خود را که بر پیکره‌ى انوش نقش بسته بود با خاک بپوشانند. شگفتا که کالبد خونین این سربدار جاودان به تمامی در خاک نگنجیده بود` و این‌چنین، تلاش دژباوران را در پرده کشیدن بر جنایات اربابان مستبد خود بى‌ثمر کرده بود. تنها آنگاه بود که جنایات‌کاران دریافتند که دیگر پیکر انوش را باید رها سازند………
بعد از گذشتن چند روز مادر فروغ از طریق روزنامه اطلاع پیدا می‌کند که کالبد انوشیروان لطفى را درگورستان خاوران دفن کرده‌اند؛ مادر انوش برآشفته به گورستان خاوران مى‌شتابد تا مزارِ تنِ خفتهِ در خاک ِعزیزش را بیابد اما پیکر خونین آن شیرآهنکوه مرد را بر بلنداى خاک مى‌بیند. و این چنین است که انوشیروان لطفى به اسطوره‌ها و بى‌مرگان تاریخ مى‌پیوندد.
انوشیروان لطفى از زمره ى هزاران فدایى و آزاده‌گان جان باخته اى است که توسط جلادان استبداد با دستور مستقیم حکامان، بعد ازشکنجه‌هاى طاقت‌فرسا در فاجعه ملى به وقوع پیوسته درسال ١٣۶۷جان به جان آفرین فرا نهادند.
ما اینک نیزهمچون سال‌هاى گذشته با یاد انوش و دیگرجانباختگان فدایى که درآن سال سیاه در راه عدالت اجتماعى و دموکراسى و با یاد تمامى آنانى که به خاطر باورهاى سیاسى و ایدولوژیکى‌شان بى‌آنکه دادگاهى شده باشند به دستور مستقیم سران حکومت در بیدادگاههاى رژیم به جوخه‌هاى اعدام سپرده شده‌اند دراینجا گرد هم آمده‌ایم. ما در اینجا گرد هم آمده‌ایم تا براى جهانیان اعلام بداریم که بعد از گذشت هیجده سال هنوزهیچ نهاد دولتى و حکومتى در رابطه با شکنجه‌ها و تیرباران‌هاى بى‌شمار انجام گرفته درآن سال‌هاى سیاه وحشتناک و پرسش‌هاى بى‌شمارخانواده‌هاى جانباخته‌گان و وجدان بیدار مردم خود را جواب‌گو نمى‌دانند و هنوز اعلام نشده است که این فرزندان خلق در کدام دادگاه محاکمه و به کدامین جرم و به توسط کدام قاضى و با استناد به کدام قانون، شکنجه و به‌دست جوخه‌هاى اعدام سپرده شده‌اند.
با گذشتن ١٨سال از این فاجعه‌ى ملى، هنوز راه این مبارزان جنبش عدالت‌خواهى و دموکراسى به اشکال گوناگون در عرصه‌های مختلف جامعه ایران تداوم دارد وتا روزى که عاملان این کشتارهاى دسته‌جمعى قرون وسطایى مجبور به جواب‌گویى به مردم وبه خانواده‌های جانباخته‌گان گردند نیز ادامه خواهد یافت. ما در این جا گرد هم آمده‌ایم تا یاد آن به سرکشندگان جام شوکران را ارج نهاده. و با ابراز همدلى و هم‌دردى با مادر انوش و دیگر مادران، این پرورندگان اسطوره‌هاى نجابت و جسارت و همسران و فرزندان انوشیروان‌ها، باورهاى آنان را پاس بداریم در پایان به پاسداشت جان‌باخته‌ى فدایى انوشیروان لطفى و دیگرجانباختگان میهن، با یک دقیقه سکوت یاد آنان را زنده نگه داریم!

یادش گرامى و راهش پر رهرو باد!
برافراشته باد پرچم سوسیالیسم و دموکراسى جنبش فداییان خلق!

تاریخ انتشار : ۷ خرداد, ۱۳۸۵ ۱۲:۴۰ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …

شاید کشته شدن ابراهیم رئیسی در پی سرنگونی بالگرد حامل او مهمترین خبر چند روز گذشته باشد. در پی چندگویی دست‌اندکاران حکومتی در آگاهی‌رسانی، بازار شایعات در ایران و جهان در این رابطه گرم شد. این و آن گفتن دست‌اندرکاران حکومتی و شایعه، و هم، پیشامد و اتفاق‌هایی چنین، حکومت اسلامی در ایران را از همان آغاز پیدایش، همراهی کرده‌اند.

مطالعه »
آخرین مطالب

۳۰ سال پس از آزادی ماندلا, رویا ها محقق نشده است…

درآفریقای جنوبی از میراث نلسون ماندلا چه چیزی باقی مانده است؟ او نماد جنبش ضد آپارتاید در این کشور بود و هنوز هم به عنوان یک الگو در مبارزه با ظلم و بی عدالتی شناخته می شود.اما روحیه کشور متشنج است و اعتماد به دولت در حال کاهش است. از سوی دیگر، دموکراسی آفریقای جنوبی با قوه قضاییه عمدتاً مستقل، رسانه‌های آزاد و جامعه مدنی هوشیار خود, ثابت می‌کند که انعطاف‌پذیر است. 

شهروندی درجه چهار با اسم رمزِ «کارگر حجمی»!

دسته‌بندی کارگران و فرق گذاشتن میان آن‌ها، امکان تشکل‌یابی متحد و همگرایی افقی کارگران واحدها را به نفع کارفرما به صفر می‌رساند؛ وقتی در یک کارگاه کوچک مثل انبار یک شرکت، کارگرانِ همکار، سه مدل قرارداد و سه نوع دستمزد داشته باشند، هرگز نمی‌توانند سر مطالبات مشترک با کارفرما چانه‌زنی کنند یا دست به اعتراض جمعی بزنند چون اساساً سرنوشت مشترکی در میان نیست؛

نگاهی به بحران های منطقه «غرب آسیا» در پرتو گذار به «نظم نوین جهانی»-بخش یک

سال ها روال رایج این‌گونه بود که ایالات متحده آمریکا تعیین می‌کرد که در غرب آسیا چه اتفاقی باید بیفتد و چه اتفاقی نباید رخ دهد. بدون توافق و دخالت آمریکا در گذشته ای نه چندان دور هیچ مناقشه و بحرانی رفع نمی شد. اکنون دیگر بر کسی پوشیده نیست آن چیرگی گذشته آمریکا در منطقه رو به کاهش می باشد و بسیاری از مسائل مهم منطقه بدون حضور و حتی مشورت با آمریکا روی می دهد.

“ما و تخت پرویز”

زنده یاد پرویز بابایی در بازگویی خاطرات خود برای این قلم عنوان داشته بود که از همان بدو ورود خود در عرصه کار چاپ و چاپخانه به وقت نوجوانی با اسم کوه و کوه‌نوردی آشنا شد و متوجه گردید که تمام کارگرانی که شور و شرر مبارزاتی دارند برای کوه و کوه‌نوردی منزلتی خاص قائل هستند و او هم خیلی زود به‌جمع آن‌ها اضافه شد.

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …

شاید کشته شدن ابراهیم رئیسی در پی سرنگونی بالگرد حامل او مهمترین خبر چند روز گذشته باشد. در پی چندگویی دست‌اندکاران حکومتی در آگاهی‌رسانی، بازار شایعات در ایران و جهان در این رابطه گرم شد. این و آن گفتن دست‌اندرکاران حکومتی و شایعه، و هم، پیشامد و اتفاق‌هایی چنین، حکومت اسلامی در ایران را از همان آغاز پیدایش، همراهی کرده‌اند.

یادداشت

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
پيام ها

دانشجویان آمریکایی در اعتراض به ادامه نسل کشی فلسطینیان توسط اسرائیل دانشگاه ها را به تصرف خود در آوردند!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا ضمن اعلام حمایت کامل از مبارزه دانشجویان و استادان در تمامی دانشگاه های آمریکایی شرکت کننده در این جنبش، به مقاومت نسل نوین دانشجویی درود میفرستد و برای ایشان در شکستن فضای تاریک تحمیل شده و تا موفقیت نهایی پیروزی آرزو می‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

۳۰ سال پس از آزادی ماندلا, رویا ها محقق نشده است…

شهروندی درجه چهار با اسم رمزِ «کارگر حجمی»!

نگاهی به بحران های منطقه «غرب آسیا» در پرتو گذار به «نظم نوین جهانی»-بخش یک

“ما و تخت پرویز”

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …

صدور حکم دادگاه بین المللی کیفری برای بازداشت نتانیاهو، گالانت و رهبران حماس!