سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۵۳

سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۵۳

بیانیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران دربارۀ آخرین تحولات کشور، و نمایشِ انتخاباتی پیشِ‌روی
حرکت مشترک ما در تحریم نمایش انتخاباتی رژیم منفور و ورشکستۀ ولایت فقیه به‌رهبری علی خامنه‌ای، پیام روشن اکثریت قریب‌به‌اتفاق مردم میهن ما به این رژیم است.
۲۹ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: حزب توده ایران
نویسنده: حزب توده ایران
حقوق بشر! 
در سرزمین اروپا که «فرشتگان» بر آن حاکم ند، انسانيت در حال دفن شده‌ است! سرزمینی که مردگان سیاسی در آن بر صندلی قدرت نشسته اند، با سیاستهای تکراری و...
۲۸ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: شمی صلواتی
نویسنده: شمی صلواتی
منصور یاقوتی معلم، نویسنده متعهد و واقعگرا
مانیفست منصور یاقوتی و تمامی معلمانی که درد مردم را می فهمند، فقط در کلاس درس و آموزش خلاصه نمی شود، منصور رسالت یک معلم را فراتر از تعلیم و...
۲۸ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: بهروز شوقی
نویسنده: بهروز شوقی
مرا عهدیست با جانان...
سال‌هاست که حداقل ویژگی‌های یک جمهوری متعارف از قامت این نظام تارانده شده و جز حکومت اسلامی نام دیگری برازنده آن نیست... قواعد زندگی امروزین و نتایج مبارزات جهانی مردم...
۲۸ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: برديا سياوش
نویسنده: برديا سياوش
چه اتفاقى افتاده؟
آنچه كه در لحظه كنونى بايستى در سياست‌ها مورد توجه قرار گيرد، بیش از هر چیز ايجاد اميد در مردم است كه، رويگردانى حکومت از انتخابات به شیوه ١٤٠٠، نتيجه‌ی...
۲۸ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: محمود سيدى
نویسنده: محمود سيدى
سخنان مجید عبدالرحیم‌پور در یادمان بیژن جزنی و یاران
سخنان رفیق مجید عبدالرحیم‌پور در مراسم سازمان فداییان خلق ایران بمناسبت سالگرد ۲۹ فروردین و قتل دولتی رژیم شاه در تپه های اوین که رفقای فدایی خلق و مجاهد خلق...
۲۸ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)
نویسنده: سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)
آزادی حمید نوری سیلی به صورت ایرانیان آزادی‌خواه است
حمید نوری و امثال او که در جنایتهای جمهوری اسلامی شرکت داشته‌اند باید روزی در دادگاه عادلانه ای در ایران محاکمه و مجازات شوند. تا آن زمان باید تاکید کرد...
۲۷ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: جبهه‌ی ملی ایران، سازمان‌های جبهه‌ی ملی ایران در خارج از کشور
نویسنده: جبهه‌ی ملی ایران، سازمان‌های جبهه‌ی ملی ایران در خارج از کشور

گزارش آکسیون “جمهوریخواهان ایران در بلژیک” روبروی پارلمان اروپا در بروکسل

در واقع با گسترش و سراسری شدن اعتصاب کارگری و مصادف شدن برگزاری جلسه دوره ای "گروه ارتباط با ایران در پارلمان اروپا" باعث گردید فعالین تشکل "جمهوریخواهان ایران در بلژیک" برای اطلاع و جلب حمایت پارلمان اروپا، وسایل ارتباط جمعی و سندیکاهای بلژیکی در زمانی بسیار کم و در وقت کاری، آکسیونی یکساعته را روبروی پارلمان اروپا در میدان لوکزامبورگ برگزار کند.

با شروع اعتصابات کارگران صنایع نفت، پتروشیمی و گاز و سراسری شدن آن در ۶۱ واحد و پیوستن هزاران کارگر به این اعترضات حق طلبانه و مسالمت آمیز، فراخوانی به تظاهرات در برابر پارلمان اروپا برای همبستگی و حمایت از اعتصاب و مطالبات کارگران صنایع نفت و پتروشیمی در روز دوشنبه ۷ تیر ۱۴۰۰ برابر با ۲۸ ژوئن ۲۰۲۱ از طرف تشکل “جمهوریخواهان ایران در بلژیک” انتشار یافت.

در واقع با گسترش و  سراسری شدن اعتصاب کارگری و مصادف شدن برگزاری جلسه دوره ای “گروه ارتباط با ایران در پارلمان اروپا” باعث گردید فعالین تشکل “جمهوریخواهان ایران در بلژیک” برای اطلاع و جلب حمایت پارلمان اروپا، وسایل ارتباط جمعی و سندیکاهای بلژیکی در زمانی بسیار کم و در وقت کاری، آکسیونی یکساعته را روبروی پارلمان اروپا در میدان لوکزامبورگ برگزار کند.

یک اطلاعیه به زبان فارسی تهیه و در ده سایت و تعداد ی شبکه های اجتماعی انتشار یافت. و یک اعلامیه مطبوعاتی بزبان فرانسه انتشار و در اختیار وسایل ارتباط جمعی و سندیگاهای کارگری بلژیکی قرار داده شد.
در روز تظاهرات در حدود چهل نفر از ایرانیان جمهوریخواه، چپ و دمکرات در آکسیون روبروی پارلمان اروپا شرکت کردند.

در آکسیون بروکسل مجری برنامه دلیل تجمع جلوی پارلمان را به حاضرین به دو زبان فارسی و فرانسه توضیح داد. پس از آن برخی مسئولین تشکل صحبت های کوتاهی کردند و  از اقدامات حمایتی جریانات دمکراتیک و سیاسی و نهادهای حقوق بشری نمونه های را متذکر شدند. در میان برنامه شعارهایی در دفاع از اعتصاب و مطالبات کارگران صنایع نفت و پتروشیمی داده شد. علاوه بر شعارهای حمایتی از مبارزات کارگران، حاضرین در آکسیون خواهان اتحاد جنبش های اجتماعی مانند کارگران، معلمین، دانشجویان و زنان شدند.
 
شرکت کنندگان در آکسیون بروکسل شعارهایی به زبان فرانسه و فارسی در دفاع از کارگران اعتصابی و مطالبت شان در دست داشتند. سرودهای مبارزاتی در همبستگی با کارگران و مبارزات مردم کشورمان از پشت تربیون پخش شد. حزب چپ ایران (فدائیان خلق) بلزیک، با انتشار اعلامیه ای از تظاهرات بروکسل جمهوریخواهان حمایت کرد.

“جمهوریخواهان ایران در بلژیک” تلاش کردند مستقیم از طریق ارتباط هایی که داشتند با دفتر خانم  کورنیلا ارنست “رئیس گروه ارتباط با ایران در پارلمان اروپا” تماس بگیرند. خانم ارنست رئیس گروه ایران در پارلمان اروپا پس از دیدن اطلاعیه مطبوعاتی« جمهوریخواهان ایران در بلژیک» و خبردارشدن از تظاهرات ما نوشت که در برلین بسر می برد و بصورت مجازی و ویدئویی در جلسه “گروه ارتباط با ایران در پارلمان اروپا” شرکت دارد و در ادامه توئیت زیر را در اکانت خود انتشار داد:

“همبستگی من امروز با کارگران ۶۱ واحد که اعتصاب کردند و برای بهترین شرایط کار و حقوق خود مبارزه می کنند.”
https://twitter.com/ErnstCornelia/status/1409520590562729989?s=09

 

تظاهرات بروکسل در فضای دوستانه و سرشار از همبستگی با مبارزات عدالت خواهانه و عادلانه کارگران صنایع نفت به پایان رسید.

متن اعلامیه مطبوعاتی به زبان فرانسه:

Communiqué de presse

Manifestation de solidarité à Bruxelles avec lestravailleurs et travailleuses des exploitations pétrolières et gazières ainsi que des usines pétrochimiques en Iran.

Les travailleurs et travailleuses (30 000 personnes) des exploitations pétrolières et gazières ainsi que des usines pétrochimiques iraniennes se sont mis en grève à South Pars, à Téhéran et dans tout l’Iran (61 centres d’activité pétrolière et pétrochimiques au total), ceci dans le cadre d’une action coordonnée appelée “Campagne de grève 1400” en référence à l’année en cours dans le calendrier iranien.

 

Les revendications immédiates des grévistes sont les suivantes : augmentation des salaires ; amélioration des conditions de travail y compris de l’hygiène et de la sécurité de l’environnement ; emploi direct par la compagnie pétrolière des travailleurs actuellement contractés par intérim et diminution du nombre d’entreprises intermédiaires ; réintégration de 700 ouvriers licenciés arbitrairement; contrats de travail permanents ; augmentation des congés ; abrogation des lois économiques spéciales et mise à fin de l’environnement sécuritaire ; …

Les Républicains Iraniens en Belgique soutiennent la grève nationale ainsi que les revendications légitimes des travailleurs.

Nous invitons tous les démocrates et syndicalistes belges et européens à se joindre à nous pour manifester ensemble notre solidarité et notre soutien à la grève et aux revendications des «travailleurs sous contrat dans les installations pétrolières et gazière ainsi que des usines pétrochimiques » en Iran.


Heure : 
Lundi 28 juin à ۱۱h30


Lieu : 
Place du Luxembourg à Bruxelles, devant le bâtiment du Parlement européen


Organisateurs 
: Les Républicains iraniens en Belgique

۲۷/۰۶/۲۰۲۱


 

بخش : کارگری
تاریخ انتشار : ۸ تیر, ۱۴۰۰ ۲:۳۹ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

آزادی حمید نوری لکهٔ ننگی بر دامن مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر است!

این نخستین بار نیست که مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر، با پشت کردن به تمام موازین ادعایی خود دست به اقداماتی این چنینی می‌زنند. این اقدام دولت سوئد ارزش اقدام تاریخی دستگاه قضاییهٔ سوئد را کاهش نمی‌دهد. محاکمه حمید نوری و محکومیت قطعی او نقش استقلال قوه قضائیه مستقل و کارآمد را به نمایش گذاشت و ثابت نمود که قوۀ قضاییه به عنوان شاخک حسی جامعه برای استقرار حاکمیت قانون، آلت دست دولت‌ها نخواهد شد. اسناد مکتوب این محاکمه، محکومیت حمید نوری و رد استیناف او از سوی دستگاه قضایی سوئد، سند ننگی است تاریخی بر پیشانی جمهوری اسلامی به‌مثابه آمر آن جنایات.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

آن‌چه در هفته‌ی ۲۱ تا ۲۸ خرداد گذشت

صاحبان نام‌های بیرون‌آمده از دودکش شورای نگهبان هر کدام بیانیه‌ای خواندند و از چنین می‌کنیم و چنان، گفتند. و از اصلاح امور و پیشرفت. تو گویی تا به‌امروز جن‌ها بر ایران حاکم بوده‌اند. و از برابری زن و مرد هم گفتند. و هیچ یک اما از شورای نگهبان در همین ادعای برابری زن و مرد، نپرسید، چرا برای خالی نبودن عریضه هم که شده، نام زنی را بیرون نداده است!

مطالعه »
یادداشت

انتخابات ۸ تیر و اعتلای نقش جبهه اصلاحات

انتخابات ۸ تیر در حساس ترین لحظات از عمر ۸۰ ساله خاورمیانه برگذار می شود و نتیجه آن قطعا نه فقط بر جایگاه ایران و بر سرنوشت مردم، که بر اوضاع منطقه و جهان، تاثیر گذار است. جای تاسف بسیار است که در این لحظات حساس جای زخم های به جا مانده بر قلب و روح بخش عمده ای از شهروندان ایران چنان عمیق، و جای تمایل حاکمیت به درمان این زخم ها چنان خالی است که بیگمان در ۸ تیر یکی از بی رمق ترین انتخابات ها در تاریخ جمهوری اسلامی ثبت خواهد شد.

مطالعه »
بیانیه ها

آزادی حمید نوری لکهٔ ننگی بر دامن مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر است!

این نخستین بار نیست که مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر، با پشت کردن به تمام موازین ادعایی خود دست به اقداماتی این چنینی می‌زنند. این اقدام دولت سوئد ارزش اقدام تاریخی دستگاه قضاییهٔ سوئد را کاهش نمی‌دهد. محاکمه حمید نوری و محکومیت قطعی او نقش استقلال قوه قضائیه مستقل و کارآمد را به نمایش گذاشت و ثابت نمود که قوۀ قضاییه به عنوان شاخک حسی جامعه برای استقرار حاکمیت قانون، آلت دست دولت‌ها نخواهد شد. اسناد مکتوب این محاکمه، محکومیت حمید نوری و رد استیناف او از سوی دستگاه قضایی سوئد، سند ننگی است تاریخی بر پیشانی جمهوری اسلامی به‌مثابه آمر آن جنایات.

مطالعه »
پيام ها

بدرود رفیق البرز!

رفیق البرز شخصیتی آرام، فروتن و کم‌توقع داشت. بی‌ادعایی، رفتار اعتمادآفرین و لبخند ملایم‌اش آرام‌بخش جمع رفقای‌اش بود. فقدان این انسان نازنین، این رفیق باورمند، این رفیق به‌معنای واقعی رفیق، دردناک است و خسران بزرگی است برای سازمان‌مان، سازمان البرز و ما!

مطالعه »
بیانیه ها

آزادی حمید نوری لکهٔ ننگی بر دامن مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر است!

این نخستین بار نیست که مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر، با پشت کردن به تمام موازین ادعایی خود دست به اقداماتی این چنینی می‌زنند. این اقدام دولت سوئد ارزش اقدام تاریخی دستگاه قضاییهٔ سوئد را کاهش نمی‌دهد. محاکمه حمید نوری و محکومیت قطعی او نقش استقلال قوه قضائیه مستقل و کارآمد را به نمایش گذاشت و ثابت نمود که قوۀ قضاییه به عنوان شاخک حسی جامعه برای استقرار حاکمیت قانون، آلت دست دولت‌ها نخواهد شد. اسناد مکتوب این محاکمه، محکومیت حمید نوری و رد استیناف او از سوی دستگاه قضایی سوئد، سند ننگی است تاریخی بر پیشانی جمهوری اسلامی به‌مثابه آمر آن جنایات.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

بیانیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران دربارۀ آخرین تحولات کشور، و نمایشِ انتخاباتی پیشِ‌روی

حقوق بشر! 

منصور یاقوتی معلم، نویسنده متعهد و واقعگرا

مرا عهدیست با جانان…

چه اتفاقى افتاده؟

سخنان مجید عبدالرحیم‌پور در یادمان بیژن جزنی و یاران