شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۷:۳۲

شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۷:۳۲

عجله برای حفظ نطفه سربازان کشته شده، نظامی گری عمیق جامعه اسرائیل را آشکار می کند!

نظامی شدن جامعه اسرائیل با برداشت اسپرم از بدن سربازان متوفی برای "تولید مثل پس از مرگ" ابعاد جدیدی به خود گرفته است. به این ترتیب، سربازان به مظهر استعماری مردانگی ملی اسرائیل تبدیل می شوند. باتلاق های اخلاقی پیرامون این شکل از بازتولید بدیع نیستند، اما در اسرائیل، این پدیده بُعدی منحصر به فرد و عمیقاً امنیتی به خود می گیرد. این امر از مرزهای داخلی فراتر می رود و منعکس کننده امنیتی و نظامی سازی عمیق ملت است.

به نقل از موندو وایس[i] ۱۰ دسامبر ۲۰۲۳

شنبه شب، ۷ اکتبر، در بحبوحه آماده سازی اسرائیل برای خشونت آمیزترین حملات خود به نوار غزه، صحنه عجیبی در یک بیمارستان اسرائیلی رخ داد. خانواده های سه سرباز کشته شده با یک درخواست غیرعادی وارد شدند – استخراج اسپرم از بدن پسران متوفی شان. این روش که به نام استفاده از اسپرم شناخته می شود، در طول سال ها بی سر و صدا در اسرائیل مورد توجه قرار گرفته بود. تحقیقات علمی امکان بازیابی اسپرم را تا ۷۲ ساعت پس از مرگ نشان می‌دهد که از نظر پزشکی به نام «تولید مثل پس از مرگ[ii]» شناخته میشود. در محدوده خاک اسرائیل، بر خلاف هر جای دیگری، PAR عمدتاً با افراد وابسته به ارتش مرتبط بوده است. پس از وقایع ۷ اکتبر، ارتش اسرائیل بر عهده گرفت تا هر خانواده سرباز کشته شده را از این گزینه مطلع کند و تماس خانواده را با طرف های لازم برای اجرای این روند تسهیل نماید. از آن زمان، بیمارستان‌های اسرائیل از بدن تعداد زیادی از سربازان کشته شده اسپرم استخراج کرده‌اند.

باتلاق های اخلاقی پیرامون این شکل از بازتولید بدیع نیستند، اما در اسرائیل، این پدیده بُعدی منحصر به فرد و عمیقاً امنیتی به خود می گیرد. این امر از مرزهای داخلی فراتر می رود و منعکس کننده امنیتی و نظامی سازی عمیق ملت است. سربازان به عنوان مظهر مردانگی ملی مورد احترام قرار می گیرند و عمل پدرخواندگی پس از مرگ به عنوان ادای احترام به این سربازان کشته شده تلقی می شود – وسیله ای برای اطمینان از ماندگاری میراث آنها. تجلی قابل توجه این تبدیل از امر خصوصی به ملی در مواردی که سربازان هیچ همسری نداشتند نمونه است. در چنین مواردی، خانواده ها اغلب به دنبال داوطلبان زن می گردند، که بسیاری از آنها هرگز با متوفی آشنا نبوده اند، تا به طور بالقوه فرزندان خود را حمل کنند. به طور تکان دهنده، ثابت شده است که جذب این داوطلبان کمتر از حد انتظار چالش برانگیز است. در واقع، زمانی که خانواده‌ها به دنبال داوطلب می‌گشتند یا از طریق رسانه‌ها و شبکه های اجتماعی تبلیغ می‌کردند، با واکنش‌های بی‌نظیری مواجه می‌شدند. اولین مورد ثبت شده به سال ۲۰۰۲ باز می گردد، کیوان کوهن، یک سرباز اسرائیلی که در نوار غزه کشته شد. تنها یک ساعت پس از اعلام این خبر، خانواده او ۲۰۰ پاسخ از داوطلبان دریافت کردند.

این تمایل زنان و زوج های اسرائیلی به انتخاب اسپرم از سربازان تعجب آور نیست. نظامی کردن تولید مثل و مردانگی در اسرائیل سابقه طولانی دارد. با این وجود، آنچه به ویژه قابل توجه است این است که این ترجیحات در دوره های خشونت شدید علیه فلسطینی ها تشدید می شود. در سال ۲۰۱۴، در طول جنگ اسرائیل علیه غزه که منجر به کشته شدن بیش از ۲۰۰۰ فلسطینی شد که اکثریت قریب به اتفاق آنها غیرنظامی بودند، بانک‌های اسپرم اسرائیل شاهد افزایش تقاضا برای اسپرم از سوی سربازانی بودند که در یگان‌های رزمی خدمت می‌کردند. از آن زمان، بانک‌های اسپرم فعالانه سوابق نظامی اهداکنندگان را در پروفایل خود گنجانده‌اند، حتی برخی از بانک‌ها اهداکنندگانی را که در ارتش خدمت نکرده‌اند رد می‌کنند.

در طول تحقیقاتم در مورد PAR در اسرائیل، چندین مورد از سربازان کشته شده را دنبال کردم که خانواده‌هایشان علناً به دنبال داوطلب بودند. اما یک مورد خاص بیش از همه مرا تحت تأثیر قرار داد – مورد بارل، یک سرباز اسرائیلی که در مرز غزه در سال ۲۰۲۱ کشته شد، جایی که او به عنوان یکی از تک تیراندازان مسئول کشته و زخمی شدن صدها معترض غیرنظامی بود. سال گذشته، مادرش در جستجوی داوطلبی که مایل بود فرزند احتمالی پسرش را باردار کند، به حساب فیس بوک خود رفت. پست او این بود:

«این پسرمه. او حدود شش ماه پیش توسط یک تروریست به طرز فجیعی از ما گرفته شد. من به دنبال زنی هستم که بتواند از صمیم قلب به هدف خانواده ما متعهد باشد، نوه من را پرورش دهد و عضوی جدایی ناپذیر و دوست داشتنی از خانواده ما شود. در طول شش ماه گذشته، خانواده و دوستان بارل حول یک هدف واحد متحد شدند: انتقال میراث او.»

در صفحه فیس بوک مادر، در کنار درخواست او برای یک داوطلب برای حمل فرزند پسرش، عکسی از او وجود داشت که در کنار چیزی که ظاهراً یک وسیله نقلیه نظامی پوشیده شده با تصویر بارل است، ایستاده بود. بعداً متوجه شدم که پس از مرگ بارل، یک “گروه شبه نظامی” با هدف حفظ نام او تأسیس شد با نام سایرت بارل (به عبری سایرت بارل به معنی کماندوهای بارل است) که توسط چندین رسانه اسرائیلی به عنوان یک گروه راست افراطی توصیف شده است، به گفته وب سایت خود، “گروهی از سربازان غیرنظامی است که از ارتش و پلیس پشتیبانی می کنند.” با حمایت دولت محلی در Beersheba  و نیروی پلیس، دانش‌آموزان این شهر جنوبی در ازای ثبت نام در این گروه نظامی کمک‌های مالی قابل توجهی دریافت می‌کنند. تاسیس این میلیشیای شبه نظامی به آلموگ کوهن، یکی از اعضای کنست مرتبط با حزب اوتزما یهودیت، به رهبری ایتامار بن گویر، که به طور گسترده به عنوان یکی از افراطی ترین شخصیت های اسرائیل شناخته می شود، نسبت داده می شود. کوهن آشکارا از اخراج فلسطینی‌ها دفاع می‌کند و در جریان یک مناظره عمومی در اسرائیل درباره نقش این شبه‌نظامیان، اظهار داشت: «اگر بارل زنده بود، منتظر اقدام پلیس نمی ماند.»

ارتباط بین این دو کمپین – یکی با هدف بچه دار شدن از بارل و دیگری به دنبال ایجاد یک گروه شبه نظامی به نام او برای تداوم میراث او – تصادفی نیست. چندین کامنت روی عکس به اشتراک گذاشته شده توسط مادر تأکید می کند که هم یک کودک و هم یک میلیشیای شبه نظامی به تداوم شناسه او خدمت می کنند. در حالی که ترجیحات تولیدمثلی در یک جامعه عمیقاً امنیتی شده، دائماً اشکالی از مردانگی هژمونیک را تولید و حفظ می کند، تداوم مورد جستجو تنها به عنوان یک عضو خانواده، یک پسر یا حتی یک مرد نیست، بلکه در درجه اول به عنوان یک سرباز در یک نبرد است.

همانطور که محققان استدلال کرده اند، برای زنانی که در جستجوی اسپرم برای مادر هستند، اطلاعات مربوط به سابقه نظامی اهداکننده به عنوان نشانه ای از شخصیت بالقوه فرزند آینده است. همانطور که توسط محققان در این زمینه توصیف شده است[iii]، اهداکنندهٔ جنگجو- هم تامین کننده محصول و هم خود محصول اصلی است و اسپرم او به عنوان حامل مادی جوهر معنوی او تلقی می شود. این جوهره معنوی نقش نظامی او در تأمین امنیت ملت و انجام مأموریت های ملی آن تلقی می شود. در مورد اسرائیل، این ترجیحات عمیقاً امنیتی شده است، به ویژه هنگامی که صحبت از تولید مثل پس از مرگ می شود. به این ترتیب، این باور که دولت به خانواده‌های سربازان متوفی دسترسی به این شکل از تولید مثل را مدیون است، چشم‌اندازی خاص منحصر به اسرائیل را نشان می‌دهد[iv].

این عمل نقش پیچیده مجموعه پزشکی در نظم استعماری شهرک نشینان را روشن می کند – نقشی که با رویدادهای اخیر مانند طوماری امضا شده توسط پزشکان متعدد که از ارتش می خواهند بیمارستان ها در غزه را هدف قرار دهند، تایید می‌شود[v]. اما مهم‌تر از آن، این روش منحصربه‌فرد اسرائیلی برای نظامی‌سازی تولیدمثل را نشان می‌دهد، جایی که پزشکی، مردانگی و نظامی‌گری تلاقی می‌کنند و در نهایت فانتزی استعماری شهرک‌نشینی را پرورش می‌دهند که در آن خشونت علیه جمعیت بومی نه تنها دنبال می‌شود، بلکه با آینده‌ی مورد نظر مردم پیوند نزدیک دارد—استعمار شهرک نشینی.

از زمان استقرار اسرائیل بر روی ویرانه‌های جامعه فلسطین، نه تنها باروری فلسطینی‌ها به عنوان یک تهدید تلقی شده است، بلکه قابلیت‌های تولید مثلی یهودیان به عنوان منبع امنیت و پایداری برای ملت تلقی شده است. در نتیجه، آینده نهایی استعماری از طریق و در اطراف توانایی های مرد عضلانی یهودی متصور است – برخلاف «یهودی ضعیف تبعید شده» و زنان بارور یهودی. این دیدگاه در مقررات اسرائیل در زمینه فناوری های کمک باروری مشهود است، زیرا این کشور یکی از بزرگترین بازارهای جهانی برای چنین فناوری هایی در نظر گرفته می شود. در اسرائیل، توزیع کلینیک‌های باروری که خدمات رایگان ارائه می‌کنند، نشان‌دهنده این پروناتالیسم انتخابی است، زیرا کلینیک‌ها منحصراً در مناطقی وجود دارند که عمدتاً ساکنان آن یهودی هستند[vi].

این ترجیحات نظامی گرایانه، مفهوم زنانگی و مردانگی را در اسرائیل شکل داده است. همانطور که توسط محققان اسرائیلی مانند نیتزا برکوویچ توضیح داده شده است، نه تنها مادری یک مأموریت ملی در اسرائیل است، بلکه فرمول بندی زنانگی در اسرائیل بر اساس در نظر گرفتن زنان یهودی به عنوان مادر و نه به عنوان شهروند یا فرد بنا شده است.

در این زمینه که زنان تعلق خود را به ملت منحصراً به عنوان مادران (بالقوه) ابراز می کنند، مردانگی اسرائیلی، همانطور که یکی از جامعه شناسان برجسته اسرائیلی، باروخ کیمرلینگ پیشنهاد می کند، حول مفهوم جنگجوی مرد «پیشگام» ساخته می شود که سرزمین بومی «باکره» را تصاحب میکند.  در این نمایش های جنسیتی ملی، همانطور که کیمرلینگ اشاره می کند، نمی توان انکار کرد که این پیشگامان مرد و شخصیت های مادری شاخصه مهاجران یهودی هستند. جنگجوی مرد برای محافظت از ملت استعماری که همیشه در خطر باقی می ماند می جنگد و به یک زن ماموریت داده می شود که ملت را به دنیا بیاورد و دوباره بازتولید کند.

[i] https://mondoweiss.net/2023/12/the-rush-to-preserve-the-sperm-of-slain-soldiers-exposes-the-deep-militarism-of-israeli-society/?

[ii] Posthumous Assisted Reproduction (PAR)

[iii] https://www.cambridge.org/core/books/abs/bioethics-and-biopolitics-in-israel/life-after-death-the-israeli-approach-to-posthumous-reproduction/1D27B44F4BCFBAF95A46E10AC6999CD2

[iv] افزوده مترجم (در جمهوری اسلامی ایران هم دولت همواره تبلیغ کننده این شناخت بویژه در رابطه با کشته شدگان وابسته به خود است.)

[v] https://mondoweiss.net/2023/11/israeli-doctors-urge-the-bombing-of-gaza-hospitals/

[vi] افزوده مترجم (در این مورد نیز جمهوری اسلامی ایران شباهت های خیره کننده ای در رابطه با ازدیاد نسل شیعی با سیستم موجود در اسراییل دارد)

تاریخ انتشار : ۲۹ آذر, ۱۴۰۲ ۷:۳۲ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

حملۀ تروریستی در مسکو را محکوم می‌کنیم!

روشن است که چنین حمله‌ای نیاز به تیمی حرفه‌ای و سازماندهی و تدارکی نسبتاً طولانی و گسترده دارد. در عین حال، زود است که بتوان تحلیل جامع و روشنی از ابعاد پشت پردۀ این جنایت و اهداف سازمان‌دهندگان آن ارائه داد. هدف از این یادداشت کوتاه نیز  در وهلۀ نخست مکثی است بر قربانیان این حمله و حملاتی از این دست. قربانیانی که تنها سهم‌شان از سازمان‌دهی و تدارک چنین جنایاتی و علل پشت پردۀ آن، هزینه‌ای است که با جان و سلامتی‌شان می‌پردازند.

مطالعه »
یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
آخرین مطالب

فراخوان ‏دادخواهی علیه ثابتی و دیگر آمران و عاملان شکنجه و کشتار مردم در نظام سلطنتی

دادخواهی محدوده‌ی زمانی و مکانی ندارد؛ از دورانِ رژیم پیشین آغاز شده و تاکنون نیز ادامه دارد. تفاوتی میان شکنجه‌گران قبلی و کنونی نیست. همه را باید مورد پیگرد قرار داد. این دادخواهی بخشی از مبارزه در راه آزادی و اعمال حق حاکمیت مردم کشور ماست.

بهار غمگین و‌ ستارگان سرخ

در پس سالیان‌ِ دراز و سرد،
در پنهان ترین گوشهٔ دل‌ها هنوز ستاره می درخشد،
هر بهار در چشمهای خسته از انتظار،
یاد نُه ستارهٔ درخشان شعله می کشد،
و درکوچه باغهای غمگین‌ِ بهار،
شمیم خوشِ نامشان در هوا موج می زند!

“آزادی اندیشه … ضرورت است.”

آفرینش و شکوفایی واقعی هنر و ادبیات جز در سایه‌ی آزادی اندیشه ‌و بیان ممکن نیست و دست‌درازی حکومت‌ها بر ذهن‌ و زبان آدمی، وهن آدمی است.

به یاد جان‌باختگان کشتار تپه‌های اوین – جنایات هیچ استبدادی به فراموشی سپرده نمی‌شود!

در چهل‌ونهمین سالگرد جان‌باختن مبارزان آزادهٔ راه میهن و مردم، به نام همهٔ فداییان خلق، یاد و نام آنان را بزرگ می‌داریم و در برابر عزم تا پای جان آنان در رزمشان در راه آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی در میهن عزیزمان سر به تعظیم فرومی‌آوریم.

طرح نور، سرکوب شدید زنان خواهان پوشش اختیاری

اعتراضات علیه حجاب اجباری که بعد از قتل مهسا (ژینا) امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد، سراسر ایران را فراگرفت، با وجود سرکوب، به یک معضل برای حکومت تبدیل شده است. گشت ارشاد نمونه کوچکی از جنگ هر روز حاکمیت با زنان بوده و سرکوب هر روزه زنان در خیابان یعنی اعتراف به تداوم جنبش زن زندگی آزادی.

یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
بیانیه ها

به یاد جان‌باختگان کشتار تپه‌های اوین – جنایات هیچ استبدادی به فراموشی سپرده نمی‌شود!

در چهل‌ونهمین سالگرد جان‌باختن مبارزان آزادهٔ راه میهن و مردم، به نام همهٔ فداییان خلق، یاد و نام آنان را بزرگ می‌داریم و در برابر عزم تا پای جان آنان در رزمشان در راه آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی در میهن عزیزمان سر به تعظیم فرومی‌آوریم.

مطالعه »
پيام ها

از قطعنامۀ شورای امنیت سازمان ملل و برقراری آتش‌بس فوری و پایدار در غزّه حمایت می‌کنیم!

ما فداییان خلق ایران از نخستین روز آغاز جنگ ضمن محکوم کردن و غیرقابل توجیه خواندن عملیات مسلحانه و نظامی علیه مردم بی‌دفاع غیرنظامی، همراه و هم‌صدا با آزادی‌خواهان جهان خواهان آتش‌بس فوری و تأمین حقوق حقّهٔ مردم فلسطین شدیم. با این رویکرد ما مهار مقاومت آمریکا و تصویب قطعنامهٔ شورای امنیت را یک پیروزی بزرگ برای مردم بی‌گناه غزّه و فلسطین و تمامی آزادی‌خواهان جهان می‌دانیم.

مطالعه »
بیانیه ها

به یاد جان‌باختگان کشتار تپه‌های اوین – جنایات هیچ استبدادی به فراموشی سپرده نمی‌شود!

در چهل‌ونهمین سالگرد جان‌باختن مبارزان آزادهٔ راه میهن و مردم، به نام همهٔ فداییان خلق، یاد و نام آنان را بزرگ می‌داریم و در برابر عزم تا پای جان آنان در رزمشان در راه آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی در میهن عزیزمان سر به تعظیم فرومی‌آوریم.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

فراخوان ‏دادخواهی علیه ثابتی و دیگر آمران و عاملان شکنجه و کشتار مردم در نظام سلطنتی

بهار غمگین و‌ ستارگان سرخ

“آزادی اندیشه … ضرورت است.”

به یاد جان‌باختگان کشتار تپه‌های اوین – جنایات هیچ استبدادی به فراموشی سپرده نمی‌شود!

طرح نور، سرکوب شدید زنان خواهان پوشش اختیاری

عمر آشور: چگونه حملات ایران به اسرائیل چشم انداز مناقشه خاورمیانه را بازتعریف کرد!