چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۰۲

چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۰۲

دعوت همگانی برای مشارکت در فرایند تدوین اصول و محورهای حداقلی برای حکومت!

از یاران سازمان، از صاحب‌نظران، از کلیۀ احزاب و سازمان‌ها و کنش‌گران سیاسی مردمی دعوت می‌کنیم با شرکت در این روند ما را یاری کنند سندی سودمند برای ارتقای کشور به وضعیتی درخور ایران تدوین کنیم. روند کار دربرگیرندۀ برنامه‌های مجازی از طریق کلاب‌هاوس، بحث‌های نوشتاری از طریق نشریۀ کار و از طریق رایانامه و دیگر سامانه‌های مجازی خواهد بود و اطلاعات کامل در بارۀ آن‌ها به‌زودی به آگاهی عموم خواهد رسید.

اطلاعیه گروه فرایند تدوین اصول و محورهای حداقلی برای حکومت، مصوب شورای مرکزی سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت):

دعوت همگانی برای

مشارکت در فرایند تدوین اصول و محورهای حداقلی برای حکومت

روزبه‌روز بخش‌های بیشتری از مردم، زیر فشار بحران‌های گوناگون از یک‌سو و از دیگرسو ناباوری به اینکه حکومت خواست و توان بهبود اوضاع را داشته باشد، به‌سوی خواستاران تغییر حکومت و تغییر شیوۀ حکومت سوق می‌یابند. اگر تا چندی پیش صحبت از گسترش نارضایتی در بین توده‌های مردم بود، امروز صحبت از گسترش خواست تغییر است. در گسترش و عمق‌یابی این روند جنبش زن، زندگی، آزادی از طریق تقویت خودباوری بخش‌های زیادی از مردم نقش بسیار مهمی ایفا کرد. باور به توان خود برای ایستادن در برابر حکومت و استبداد، برای فراتر رفتن از خط قرمزها، برای مورد خطاب قرار دادن حکومت و طرح قاطعانۀ خواست‌های خود! امروزه با جرات می‌توان گفت خواست تغییر در جامعه و در بین لایه‌ها و اقشار گوناگون مردم موج می‌زند. خواست تغییر نه برای فردا که برای همین امروز. با جرات می‌توان گفت «ایران و ایرانیان نیازمند و مهیای تحولی بنیادین‌اند» [۱]. با جرات می‌توان گفت «در این مرحله و موقعیت، جامعه آبستن تولد و تحولی تازه است» [۲].

در چنین روندی بود که ۲۰ تشکل صنفی و مدنی دست به برآمد مشترک سیاسی زده منشور مطالبات حداقلی تشکل های مستقل صنفی و مدنی ایران را منتشر کردند و نوشتند «ما تشکل‌ها و نهادهای صنفی و مدنی امضا کننده این منشور با تمرکز بر اتحاد و به‌هم‌پیوستگی جنبش‌های اجتماعی و مطالباتی؛ و تمرکز بر مبارزه برای پایان دادن به وضعیت ضدانسانی و ویرانگر موجود؛ تحقق خواست‌های حداقلی زیر را به مثابه اولین فرامین و نتیجۀ اعتراضات بنیادین مردم ایران، یگانه راه پی‌افکنی ساختمان جامعه‌ای نوین و مدرن و انسانی در کشور می‌دانیم و از همه انسان‌های شریف که دل درگرو آزادی و برابری و رهائی دارند می‌خواهیم از کارخانه تا دانشگاه و مدارس و محلات تا صحنه جهانی پرچم این مطالبات حداقلی را بر بلندای قله رفیع آزادیخواهی بر افراشته دارند». یاری خواستن این نهادها پاسخ مثبت بسیاری گرفت و منشور با استقبال و پشتیبانی گستردۀ سازمان‌ها و کنش‌گران سیاسی روبه‌رو شد. این منشور و چندین منشور و بیانیۀ دیگری که در این زمینه انتشار یافتند، به ارائۀ راه‌حل‌هایی پرداختند برای گذر از وضعیت ناگوار جامعه، به ترسیم زاویه‌های تحولی پرداختند که جامعه آبستن آن است.

شورای مرکزی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) از این روند و مجموعۀ این کنش‌ها نتیجه گرفت ارائۀ سندی حاوی اصول و محورهای حداقلی برای حکومتی مسئول برای گذر از این شرایط ناگوار و ارتقای کشور به وضعیتی شایستۀ ملت ایران، نیاز مبرم این دوره از کنش‌گری سیاسی کشور است. از سوی دیگر شورای مرکزی با پای‌بندی به چارچوب سیاست‌گذاری مصوب کنگرۀ نوزدهم مبنی بر «آمادگی برای گفت‌وگوی علنی با همۀٔ نیروهای سیاسی ایران و استقبال از آن»، با توجه به‌روی‌کرد همیشگی سازمان در اهمیت قائل شدن به نگاه و نظر جامعه و صاحب‌نظران و با پشت‌گرمی به امکانات مجازی که این امر را ممکن کرده، تصمیم گرفت چنین سندی را حتی‌الامکان با بهره‌گیری از نگاه و نظر نیروهای سیاسی مردمی و صاحب‌نظران و در چارچوب بحثی عمومی و علنی فراهم آورد. شورای مرکزی بر پایۀ این دو انگاره، گروهی را تشکیل و به آن وظیفه داد با دعوت از تشکیلات و یاران سازمان، هم‌چنین با دعوت از کلیۀ نیروهای سیاسی مردمی و صاحب‌نظران، بحثی عمومی و علنی را در راستای استخراج اصول و محورهای حداقلی برای حکومت، سازمان‌دهی کند. این گروه موظف است برپایۀ دستاوردهای بحث‌ها و با تکیه بر برنامۀ مصوب سازمان در کنگرۀ سیزدهم و سند چارچوب سیاست‌گذاری سازمان مصوب کنگرۀ نوزدهم، تدوین سندی را سازمان‌دهی و به شورای مرکزی ارائه کند. ما امیدواریم هرچه زودتر زمینه‌های لازم برای گام نهادن در راه بندهای دیگر چارچوب سیاست‌گذاری مصوب کنگرۀ نوزدهم در زمینۀ مناسبات با نیروهای سیاسی یعنی «همکاری، نزدیکی، هم‌گرایی، ائتلاف و اتحاد با احزاب، سازمان‌ها و نیروهای چپ و عدالت‌خواه»، هم‌چنین «همکاری، اتحاد عمل و ائتلاف با نیروهای “ملی”، “ملی- مذهبی” و جمهوری‌خواهان باورمند به دموکراسی، در راستای منافع مردم و میهن (منافع ملی) و مردم‌سالاری در ایران» فراهم آید و بتوانیم گروه مشترکی تشکیل دهیم برای تدوین و ارائۀ سندی در این زمینه که نظر طیف گسترده‌ای از نیروهای سیاسی را نمایندگی کند.

بر پایۀ آنچه که گفته شد، از اعضای تشکیلات، از یاران سازمان، از صاحب‌نظران، از کلیۀ احزاب و سازمان‌ها و کنش‌گران سیاسی مردمی دعوت می‌کنیم با شرکت در این روند ما را یاری کنند سندی سودمند برای ارتقای کشور به وضعیتی درخور ایران تدوین کنیم. روند کار دربرگیرندۀ برنامه‌های مجازی از طریق کلاب‌هاوس، بحث‌های نوشتاری از طریق نشریۀ کار و از طریق رایانامه و دیگر سامانه‌های مجازی خواهد بود و اطلاعات کامل در بارۀ آن‌ها به‌زودی به آگاهی عموم خواهد رسید.

 

۲ دی ١۴٠۲ (۲۳ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی)

گروه سازمان‌دهی تدوین اصول و محورهای حداقلی برای حکومت

برگزیدۀ شورای مرکزی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)

—————————

 پانویس‌ها

[۱]  ایران و ایرانیان نیازمند و مهیای تحولی بنیادین‌اند

[۲]  ارزیابی ۴۲۰ فعّال سیاسی،‌ مدنی و فرهنگی از تحوّلات سال گذشته‌ی ایران

 

تاریخ انتشار : ۴ دی, ۱۴۰۲ ۱:۴۰ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

5 Comments

 1. واژه ی من در آوردی “فرایند” معادل پروسه نیست. معادل دقیق پروسه ی فرانسوی روند است؛ روندِ زیبا، دقیق و بجا که قبل از انقلاب از سوی اندیشمندی گمنام ساخته شده. فرایند را اخیرن ایجاد کردند که ربطی به پروسه = رَوَند، ندارد.
  در سال های اخیر فراوان واژه ی غلط، بیجا یا نامناسب ایجاد کردند، زیرا مانند یک وزارتخانه «ردیف بودجه» دارند، یعنی برای درست کردن واژه پول می گیرند. خود ایرانیان داخل کشور پیوسته اعتراض می کنند و می گویند: «از بیش از ۵۰۰۰۰ هزار واژه ی ایجاد شده حتی ۵۰ تا جا نیفتاده.

 2. س - م گفت:

  ضمن تهنیَّت برای فراخوان؛ لازم است چند نکته را متذکِّر شوم:
  ۱- فراخوان جهت تهیه-ی یک سند برنامه-ای برای سازمان است یا یک جبهه-ی وسیع همکاری؟
  ۲- در هیچ کجای فراخوان ذکر نگردیده؛ آنها که به فراخوان لبیک می گویند و ایده-ای دارند، میبایست ایده-ی خود را به کدام آدرس ارسال دارند.
  ۳- گروه تنظیم کننده-ی این فراخوان مبنای کار خود را برنامه-ی مصوَّبِ کنگره-ی سیزدهم و در راستای مصوَّباتِ کنگره-ی نوزدهم قرار داده است و اشاره-ی مفصَّلی نیز به منشور بیست جریان صنفی نموده، و بالاخره انتظار دارند؛ از دل این فراخوان یک سند برنامه-ای برای مرحله-ی گذار از جمهوری اسلامی بیرون بیاید که با خواست جنبشِ “زن زندگی آزادی” نیز هم-خوانی داشته باشد. اگر بخواهیم مجموع اینها را در یک دیگ بریزیم چیزی خواهد شد در حد “هیچ”، چرا که این اِلمانها باهم ناهم-خوان هستند!
  دوستان؛ سازمان فدائیان پیش از هر برنامه-ای (چه سازمانی و چه جبهه-ای) ابتدا میبایست برای خود روشن سازد: کجا ایستاده است؟ آیا همچنان از سکوی سوسیالیسم!؟ می خواهد به جنبشهای اجتماعی ایران بنگرد؟ آیا همانگونه که از شعار نوشته شده در زیر نشریه-ی کار برمی آید؛ خواستِ “دمکراسی” را امری در ادامه-ی حضور و استقرار سوسیالیسم؟! ارزیابی می کند؟ و بالاخره اینکه سازمان فدائیان؛ خود را چگونه تعریف می کند؟ و خود را سازمانِ سیاسی؛ کدام بخش از طبقاتِ اجتماعی ایران میداند؟
  دوستان؛ ایده-ی “فراخوان عام” یک ایده-ی بسیار مثبت و کارساز در شرایط کنونی می تواند باشد، لیک بدون پاسخگوئی به حداقل سوآلهای فوق؛ نمی توان سندی تنظیم نمود.
  با آرزوی موفقیَّت برای شما
  و تبریک پیشاپیش سال ٢٠٢۴
  س – م

 3. باقر گفت:

  نوعی مشارکت در فرایند:آیا آموزه های میز گرد https://www.akhbar-rooz.com/228098/1402/10/04/ می تواند در «دعوت همگانی برای مشارکت در فرایند تدوین اصول و محورهای حداقلی برای حکومت!سازمان فدائیان اکثریت»به کار گرفته شود. چه گونه وگر نه چرا قابل استفاده نیست.

 4. فیض گفت:

  « مشارکت در فرایند تدوین اصول و محورهای حداقلی برای حکومت»
  لطفاً یکی ابتدا این تیتر را برای من معنی کند تا بعد بررسیم به بقیه-ی چیزها. ضمناً زحمت بکشید توضیح دهید:
  – قرار است همه-گان در تدوین چارچوب و اصول “برای دوران گذر از جمهوری اسلامی” یا “برای بعد از جمهوری اسلامی” مشارکت کنند؟
  – آیا شما از همه-گان می خواهید بدون داشتن حقِّ رأی، “خیرخواهانه” در تدوین چارچوب و اصول یک “همکاری جمعی” مشارکت کنند؟
  – آیا منظورتان از “فرایند تدوین” همان “تدوین” است؟ آیا هیچ فکرکرده اید: دیگران چرا باید مشتاق چنین مشارکتی باشند؟
  – منظورتان از “برای حکومت” چیست؟ برای سرنگونی حکومت؟، برای تقویت حکومت؟، برای اصلاح حکومت؟، برای گذار از حکومت؟
  دوستان؛ استنباط من از این فراخوان اینستکه: رفقای فدائی دلشان می خواهد “کاری” بکنند. اما نمی دانند “چه کار” می توانند بکنند. لذا از “همه-گان” خواسته-اند تا بیایند کمک کنند، و به آنها بگویند؛ چه کنند و چگونه!
  سال نو مبارک – فیض

 5. باقر گفت:

  به نظر میرسد سازمان ابتدا قرار اشت«سندی را حتی‌الامکان با بهره‌گیری از نگاه و نظر نیروهای سیاسی مردمی و صاحب‌نظران و در چارچوب بحثی عمومی و علنی فراهم آورد.». گروهی تشکیل میدهد که «این گروه موظف است برپایۀ دستاوردهای بحث‌ها و با تکیه بر برنامۀ مصوب سازمان در کنگرۀ سیزدهم و سند چارچوب سیاست‌گذاری سازمان مصوب کنگرۀ نوزدهم، تدوین سندی را سازمان‌دهی و به شورای مرکزی ارائه کند.» پس از تصویبشورای مرکزی، سازمان نیز چون دیگر ان دارای سندی خواهد بود که تدوین موفقیت آمیز اصول و محورهای حداقلی برای حکومت با دعوت همگانی را امکان پذیر می کند. امید واریم

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

آن‌چه در هفته ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد گذشت …

شاید کشته شدن ابراهیم رئیسی در پی سرنگونی بالگرد حامل او مهمترین خبر چند روز گذشته باشد. در پی چندگویی دست‌اندکاران حکومتی در آگاهی‌رسانی، بازار شایعات در ایران و جهان در این رابطه گرم شد. این و آن گفتن دست‌اندرکاران حکومتی و شایعه، و هم، پیشامد و اتفاق‌هایی چنین، حکومت اسلامی در ایران را از همان آغاز پیدایش، همراهی کرده‌اند.

مطالعه »
آخرین مطالب

معیشت خانوارها ۱۴۳درصد کمتر شده…

وقتی سبد مصرفی کل کشور در اردیبهشت‌ماه به عدد ‌ ۲۴۳ می‌رسد، یعنی قیمت سبد مصرفی خانوارها از سال ۱۴۰۰ تاکنون ۱۴۳‌ درصد رشد کرده و به عبارتی فقط در سه سال، حدود ۱.۵ برابر شده است. در بخش کالای خوراکی عدد شاخص در اردیبهشت ماه ۲۷۴.۴ رسیده که نشان می‌دهد نزدیک به ۱۷۵ درصد در سه سال رشد تورم ایجاد شده است.

توافق هند و ایران در چابهار چالشی برای کریدور تجاری مورد حمایت آمریکا و جی هفت!

پاکستان علیرغم راه اندازی نسبی چابهار، ۸۰ درصد از سهم تجارت ترانزیتی با افغانستان را از دست داده است. با امضای این قرارداد، تجارت ترانزیتی باقیمانده به بنادر ایران منتقل می شود و پاکستان را کاملاً از صحنه خارج خواهد ساخت.

هند و صادرات پهپاد به اسراییل در جنگ غزه…

مشارکت آدانی-البیت که توسط تاجری نزدیک به نخست وزیر مودی اداره می شود در پنج سال گذشته ۲۰ بار مجوز فروش را دریافت کرده است و ادعا می کند هواپیماهای بدون سرنشین برای مصارف “غیر جنگی” هستند اما سیستم صدور مجوز هند اقلام را به عنوان مهمات طبقه بندی می کند.

۳۰ سال پس از آزادی ماندلا, رویا ها محقق نشده است…

درآفریقای جنوبی از میراث نلسون ماندلا چه چیزی باقی مانده است؟ او نماد جنبش ضد آپارتاید در این کشور بود و هنوز هم به عنوان یک الگو در مبارزه با ظلم و بی عدالتی شناخته می شود.اما روحیه کشور متشنج است و اعتماد به دولت در حال کاهش است. از سوی دیگر، دموکراسی آفریقای جنوبی با قوه قضاییه عمدتاً مستقل، رسانه‌های آزاد و جامعه مدنی هوشیار خود, ثابت می‌کند که انعطاف‌پذیر است. 

شهروندی درجه چهار با اسم رمزِ «کارگر حجمی»!

دسته‌بندی کارگران و فرق گذاشتن میان آن‌ها، امکان تشکل‌یابی متحد و همگرایی افقی کارگران واحدها را به نفع کارفرما به صفر می‌رساند؛ وقتی در یک کارگاه کوچک مثل انبار یک شرکت، کارگرانِ همکار، سه مدل قرارداد و سه نوع دستمزد داشته باشند، هرگز نمی‌توانند سر مطالبات مشترک با کارفرما چانه‌زنی کنند یا دست به اعتراض جمعی بزنند چون اساساً سرنوشت مشترکی در میان نیست؛

یادداشت

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
پيام ها

دانشجویان آمریکایی در اعتراض به ادامه نسل کشی فلسطینیان توسط اسرائیل دانشگاه ها را به تصرف خود در آوردند!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا ضمن اعلام حمایت کامل از مبارزه دانشجویان و استادان در تمامی دانشگاه های آمریکایی شرکت کننده در این جنبش، به مقاومت نسل نوین دانشجویی درود میفرستد و برای ایشان در شکستن فضای تاریک تحمیل شده و تا موفقیت نهایی پیروزی آرزو می‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

مرگ رئیس دولت سیزدهم و چشم‌انداز پیشِ‌ رو

ابراهیم رئیسی بیش از چهار دهه در سمت‌های مختلف در کشتار سه نسل از مبارزین ایران نقش‌‌های مهمی ایفا کرده است. سال‌هاست نام رئیسی با فاجعۀ ملیِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گره خورده است. هم از این روست که در تمام این سال‌ها خانوادۀ بزرگ دادخواهان به حقّ محاکمۀ عادلانه و مجازات او و دیگر آمرین و عاملین کشتار زندانیان سیاسی را پی‌گرفته‌اند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

معیشت خانوارها ۱۴۳درصد کمتر شده…

توافق هند و ایران در چابهار چالشی برای کریدور تجاری مورد حمایت آمریکا و جی هفت!

هند و صادرات پهپاد به اسراییل در جنگ غزه…

۳۰ سال پس از آزادی ماندلا, رویا ها محقق نشده است…

شهروندی درجه چهار با اسم رمزِ «کارگر حجمی»!

نگاهی به بحران های منطقه «غرب آسیا» در پرتو گذار به «نظم نوین جهانی»-بخش یک