چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۵:۴۸

چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۵:۴۸

بایدن کشتار ساکنان غزه توسط اسرائیل در کریسمس را مورد تایید قرار داد!

ابعاد جنایات جنگی سیستماتیک و عمدی شده دولت اسرائیل آنچنانست که از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون بیسابقه می‌باشد. اما مسئله غیر قابل انکار اینجاست که در آینده هر گونه پیگردی جهت (بررسی ارتکابات) جنایات جنگی صورت پذیرد شامل نه تنها نتانیاهو و یوآو گالانت وزیر دفاع (اسرییل)، بلکه شامل جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده، آنتونی بلینکن وزیر ...

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز جمعه در حالیکه واشنگتن را برای گذراندن تعطیلات کریسمس بسمت کمپ دیوید ترک می‌کرد، اظهار داشت: «امروز با نتانیاهو یک گفتگوی طولانی داشتم». وقتی از وی خواسته شد تا محتوی این گفتگو را توضیح دهد، وی فقط به این جمله کوتاه اکتفا کرد که : «من درخواست نکردم که آتش بس برقرار شود». بعبارت دیگر، بایدن بدولت اسرائیل چراغ سبز نشان داد تا نه تنها درطول تعطیلات آخر هفته به نسل‌کشی در غزه ادامه دهد، بلکه آنرا تشدید هم بسازد.

این تماس تلفنی یک پیش پرده برای براه انداختن حمام خون جدیدئ بود. در شب کریسمس ۲۰۲۳، اسرائیل اردوگاه مغازی (Maghazi) که یکی از پرجمعیت ترین مناطق نوار غزه می‌باشد را بمباران کرد که در طی آن حداقل ۷۰ نفر کشته شدند. اشرف القدره (Ashraf al-Qudra)، سخنگوی وزارت بهداشت غزه اعلام کرد: «آنچه در اردوگاه مغازی روی می‌دهد، یک قتل عام است که در یک منطقه مسکونی پر جمعیت صورت می‌گیرد». این بمبارانها بدون وقفه در روز کریسمس ادامه یافت و صدها قربانی بر جای گذاشت که عمدتا زنان و کودکان بودند.

استقبال بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، از رئیس جمهور امریکا جو بایدن پس از ورود بفرودگاه بین المللی بن گوریون‌در تل آویو روز چهارشنبه ۱۸ اکتبر ۲۰۲۳

بهمراه این کشتار ارتش اسرائیل اقدام به انتشار اعلانات علنی با نیت نسل‌کشی کرد و به اقدام به پخش تصاویر تکان دهنده از صدها زندانی برهنه و چشم بسته که گرد هم آورده شده بودند، نمود. تماس میان بایدن و نتانیاهو، ایندو جنایتکار جنگی قدیمی، یک استثنا نبوده بلکه یک قاعده است. دولت ایالات متحده امریکا از قبل کاملا در جریان هر تصمیم مهمی که از طرف اسرائیل اتخاذ گردد می‌باشد و انرا مورد حمایت قرار می‌دهد. قبل از ارتکاب هر جنایت جدید، یک جلسه در سطحی بالا در واشنگتن یا از طریق تلفن و یا از طریق رفت و آمدهای بظاهر بی پایان از جانب مقامات آمریکایی که به تل‌آویو سفر می‌کنند، صورت می‌گیرد. 

میلیاردها دلار از بودجه نظامی آمریکا به نیروهای اسرائیل پرداخت می‌شوند. با هماهنگی افسران آمریکایی، اسرائیل بمبهای آمریکائی را با هواپیماهای ساخت آمریکا بر روی اهداف غیرنظامی که قبلا از طریق پرواز هواپیماهای جاسوسی آمریکایی بر فراز غزه  شناسایی شده‌اند رها می‌سازد. دولت بایدن می‌کوشد تا یک جنگ را در خاورمیانه علیه ایران براه بیاندازد و  بر این تصمیم نایل امده که «حل نهایی» مسئله فلسطین یک هدف راهبردی (استراتژیک) حیاتی برای سلطه آمریکا در خاورمیانه می‌باشد.

روز دوشنبه ناظر حقوق بشر اروپا-مدیترانه شواهد مستندی در بارهٔ اجرای دهها اعدام دستجمعی (خودسرانه) فرا قانونی غیرنظامیان توسط ارتش اسرائیل را به دادگاه کیفری بین المللی ارائه داد. این گزارش به «اعدامهای صحرایی» و «حذفهای فیزیکی» و «عملیات کشتارهای مکرر» بعنوان وقایعی در حال شرف اشاره دارد. تعاریف بکار گرفته شده در این گزارش بطور تلخی واحدهایی عملاتی (Einsatzgruppen) مشهور اس اس آلمان نازی که مسئول جمع آوری و انهدام جمعی یهودیان در طول هولوکاست بودند را بخاطر می‌آورد. بنا بر تخمین این  ناظر از آغاز نسل کشی در غزه تا کنون ۲۸۰۰۰ نفر کشته شده‌اند که ۷۰ درصد قربانیان را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند. در این بیانیه آمده است که «مرگ‌ فلسطینی‌ها بالاترین نرخ از میزان قربانیان غیرنظامی در جهان را در طول قرن بیست و یکم تشکیل می‌دهد».

ارتش اسرائیل تصاویری از بازداشت گسترده صدها زندانی برهنه با چشمانی بسته و زانو زده در خیابانها و بازداشتگاههای بزرگ را منتشر کرد. ناظر حقوق بشر گزارش داد که حجاب زنان و دخترانی که در مناطق جداگانه ای نگهداری می‌شوند، برداشته می‌شود، و آنها مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرند و مجبور شان می‌سازند تا مردانیکه در حال لباس کندن هستند را تماشا کنند. ناظر حقوق بشر می‌نویسد : «ارتش اسرائیل این تصاویر و عکسهای تکاندهنده و تحقیرآمیز از اسرای فلسطینی، اعم از زن و مرد، را عمدأ منتشر کرده است و هدف آن انسانیت زدایی از فلسطینی‌ها و سلب حیثیت‌شان می‌باشد». آنها در حالیکه در بازداشت هستند «اجبارا برهنه و با دسبند زده و با چشمان بسته مورد بازجویی قرار می‌گیرند. سربازان اسرائیلی آنها را تهدید کرده و یا شکنجه می‌کنند و از آنها می‌خواهند تا اطلاعاتی در مورد گروههای فلسطینی ارائه دهند. برخی از آنها نهایتا آزاد می‌گردند ولی برخی دیگر کشته می‌شوند».

انتشار این تصاویر توسط نیروهای نظامی در حالی صورت می‌گیرد که مقامات اسرائیلی بطور فزاینده ای خواستار پاکسازی قومی در نوار غزه می‌باشند.  روز دوشنبه نتانیاهو در یک سخنرانی در پارلمان کنست اظهار کرد که : « ما در حال کار کردن [….] روی مهاجرت داوطلبانه هستیم. ما  در این جهت حرکت می‌کنیم». با اظهار این بیانات، نتانیاهو تمایلات سبعانه مرگباری را از خود نشان داد که نازیهای آلمان پیشگامان آن بودند. برای «عادی جلوه دادن شر» مورد علاقه نتانیاهو، بعد از غیر مسکونی ساختن غزه ، جمعیت آن بطور «داوطلبانه» آنجا را ترک خواهند کرد. مطبوعات اسرائیل (هم) بنوبه خود آشکارا از حرکت مردم از غزه بسمت شبه جزیره سینا حمایت می‌کنند. روز دوشنبه، ژروزالم پست در یک مقاله نوشت: «حرکت بسوی شبه جزیره سینا راه حلی برای فلسطینیها ساکن غزه می‌باشد». ژروزالم پست فراخوان می‌دهد تا زیربناهای آسیب دیده، که تقریباً تمامی نوار غزه را در برمی‌گیرد، کاملا از بین برده شوند:« سازه‌های آسیب دیده و تخریب شده باید به طور کامل از بین بروند». شبه جزیره سینا برعکس «یکی از مناسبترین اماکن در روی زمین می‌باشد که روزنه امید و آینده صلح آمیزی برای مردم غزه خواهد بود». بدینگونه «راه حل شبه جزیره سینا»، شعار «راه حل نهائی» آلمان نازی را که برای توصیف هولوکاست از آن استفاده می‌شد را بازتاب میدهدق. در واکنش به این اظهارات و موارد مشابه ان، فرانچسکا آلبانیز، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور سرزمینهای اشغالی فلسطین نوشت :«آوارگی اجباری یک جنایت است که بنا بر اساسنامه دادگاه کیفری بین‌المللی رم قابل پیگرد بوده و باید تحقیقات در باره معماران آن صورت گیرد و آنان در این دادگاه و یا سایر دادگاهها تحت تعقیب قرار گیرند».

ابعاد جنایات جنگی سیستماتیک و عمدی شده دولت اسرائیل آنچنانست که از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون بیسابقه می‌باشد. اما مسئله غیر قابل انکار اینجاست که در آینده هر گونه پیگردی جهت (بررسی ارتکابات) جنایات جنگی صورت پذیرد شامل نه تنها نتانیاهو و یوآو گالانت وزیر دفاع (اسرییل)، بلکه شامل جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه و لوید آستین وزیر دفاع آمریکا هم نیز خواهد بود. در باره انواع جنایات مرتکب شده توسط اسراییل علیه فلسطینیها، دولت آمریکا قاطعانه اعلام کرده است که هیچ «خط قرمزی» که موجب عدم تحمل (شان) گردد وجود ندارد. هفته گذشته از آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه پرسیده شد که آیا برای وی خط قرمزی برای چشم پوشی بر تعداد افرادی که اسرائیل قتل عام میکند وجود دارد یا نه. وی پاسخ داد که ایالات متحده «عزم تا به آخر رفتن را دارد». بنا بر گزارش شبکه ۱۲ اسرائیل، ایالات متحده دو قطعنامه سازمان ملل برای برقراری آتش‌بس را وتو کرده و ۱۰۰۰۰ تن تجهیزات نظامی را از طریق ۲۰ کشتی و ۲۴۴ هواپیمای ترابری به اسراییل ارسال داشه است.

امپریالیسم آمریکا نسل کشی در غزه را جزء جدایی ناپذیر در تهاجم نظامی گسترده‌تر خود در خاورمیانه بحساب می‌آورد. اسرائیل روز دوشنبه در یک حمله هوایی غیرقانونی به سوریه یک ژنرال بسیار بلند پایه ایرانی را در این کشور به قتل رساند. در اواخر همان شب لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا اظهار کرد که ایالات متحده راسٱ حملاتی را در عراق با هدف «تخریب توانائی‌های شبه ‌نظامیان همسو با ایران» بانجام رسانده است. وی با لحن تهدیدآمیزی افزود :«ما مصمم و کاملا آماده‌ایم که در صورت لزوم برای حفاظت از مردم و تأسیسات (نظامی) خود به اقدامات دیگری (هم) دست بزنیم». امپریالیسم آمریکا که در راستای تضمین سلطه اش بر جهان خود را در یک «دهه تعیین کننده» میداند، بدنبال تحمیل مجدد زنجیرهای استعماری بر توده‌های خاورمیانه می‌باشد. نسل‌کشی فلسطینیان یک مرحله حیاتی در کارزار امپریالیسم جهانی برای به انقیاد کشیدن نظامی جهان است.

به همین خاطر مبارزه با نسل‌کشی در غزه باید مبارزه با دولت بایدن و تمامی دول امپریالیستی منجمله انگلیس، آلمان، فرانسه و ایتالیا که این نسل‌کشی را تأمین مالی می‌کنند‌ و از آن حافظت کرده و انجام آن را ممکن می‌سازند، را هم در بر گیرد.

 

توضیح:

این برگردان بفارسی از روی یک متن بفرانسه صورت گرفته است.

متن فرانسوی خود برگردانی از یک مقاله بزبان انگلیسی می‌باشد که در تاریخ ۲۷ دسامبر ۲۰۲۳ در WSWS.ORG منتشر گردید

تاریخ انتشار : ۱۸ دی, ۱۴۰۲ ۴:۲۹ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

حملۀ تروریستی در مسکو را محکوم می‌کنیم!

روشن است که چنین حمله‌ای نیاز به تیمی حرفه‌ای و سازماندهی و تدارکی نسبتاً طولانی و گسترده دارد. در عین حال، زود است که بتوان تحلیل جامع و روشنی از ابعاد پشت پردۀ این جنایت و اهداف سازمان‌دهندگان آن ارائه داد. هدف از این یادداشت کوتاه نیز  در وهلۀ نخست مکثی است بر قربانیان این حمله و حملاتی از این دست. قربانیانی که تنها سهم‌شان از سازمان‌دهی و تدارک چنین جنایاتی و علل پشت پردۀ آن، هزینه‌ای است که با جان و سلامتی‌شان می‌پردازند.

مطالعه »
یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
آخرین مطالب

افزایش تشنج در منطقه و ادامۀ ماجراجویی‌های دولت‌های اسرائیل و ایران را محکوم می‌کنیم!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت) یک‌بار دیگر مخالفت اکید خود را با ماجراجویی‌های خطرناک پیش‌آمده از سوی اسرائیل و واکنش متقابل جمهوری اسلامی ایران و ادامۀ حملات نظامی  چه از سوی جمهوری اسلامی و چه از سوی اسرائیل، اعلام و قاطعانه از تلاش‌های دیپلماتیک برای رفع اختلافات منتج به این حوادث حمایت می‌کند. 

پیش و پس موشک‌ها!

جمهوری اسلامی به دولت‌های عراق، عمان، عربستان و اردن خبر ‌داد که تصمیم به عملیات هوایی از خاک ایران به خاک اسرائیل دارد. عملیاتی که ناگزیر از آسمان کشورهای حد فاصل خواهد گذشت. با این کار، قدرت‌های جهان و کشورهای منطقه مرتبط با فضای جنگی و نیز مشخصاً دولت اسرائیل را از قبل نسبت به حمله، آگاهی سیاسی و نظامی داد.

در انتظار باران

دیروز از صبح،
در انتظار باران بودم،
می‌گفتند نمی‌آید،
ابرهای بارور را باد،
به آن سوی اقیانوس‌ها برده،
و چنین می‌پنداشتند، اما آمد …
چه روز زیبایی بود

همه‌ی چلچله‌‌ها برگشتند

گلها از این‌که روزی پژمرده شوند؛ نگران نیستند!
از نهایت جلوه‌گری دست نمی‌کشند!
زیبایی‌ها‌یشان، از عطر و بو و تا تجلی سحرانگیز را بدون هیچ کینه‌ای پیشکش می‌‌‌کنند.

اجازه است که خودم باشم، آزاد باشم؟

اجازه است زمانی که از خانه بیرون می‌روم با احساس آرامش بیرون بروم، راه بروم سرک‌ها یا مسیر هدفم را طی کنم، بدون داشتن هراس، ترس، دلهره و وحشت از این ‌که مبادا طالبان مرا با خود ببرد، یا اینکه در انتحار و انفجار زخمی و یا شهید شوم، یا دزد راهم را بگیرد و تمام اموالم را غارت کند؟

یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
بیانیه ها

افزایش تشنج در منطقه و ادامۀ ماجراجویی‌های دولت‌های اسرائیل و ایران را محکوم می‌کنیم!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت) یک‌بار دیگر مخالفت اکید خود را با ماجراجویی‌های خطرناک پیش‌آمده از سوی اسرائیل و واکنش متقابل جمهوری اسلامی ایران و ادامۀ حملات نظامی  چه از سوی جمهوری اسلامی و چه از سوی اسرائیل، اعلام و قاطعانه از تلاش‌های دیپلماتیک برای رفع اختلافات منتج به این حوادث حمایت می‌کند. 

مطالعه »
پيام ها

از قطعنامۀ شورای امنیت سازمان ملل و برقراری آتش‌بس فوری و پایدار در غزّه حمایت می‌کنیم!

ما فداییان خلق ایران از نخستین روز آغاز جنگ ضمن محکوم کردن و غیرقابل توجیه خواندن عملیات مسلحانه و نظامی علیه مردم بی‌دفاع غیرنظامی، همراه و هم‌صدا با آزادی‌خواهان جهان خواهان آتش‌بس فوری و تأمین حقوق حقّهٔ مردم فلسطین شدیم. با این رویکرد ما مهار مقاومت آمریکا و تصویب قطعنامهٔ شورای امنیت را یک پیروزی بزرگ برای مردم بی‌گناه غزّه و فلسطین و تمامی آزادی‌خواهان جهان می‌دانیم.

مطالعه »
بیانیه ها

افزایش تشنج در منطقه و ادامۀ ماجراجویی‌های دولت‌های اسرائیل و ایران را محکوم می‌کنیم!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت) یک‌بار دیگر مخالفت اکید خود را با ماجراجویی‌های خطرناک پیش‌آمده از سوی اسرائیل و واکنش متقابل جمهوری اسلامی ایران و ادامۀ حملات نظامی  چه از سوی جمهوری اسلامی و چه از سوی اسرائیل، اعلام و قاطعانه از تلاش‌های دیپلماتیک برای رفع اختلافات منتج به این حوادث حمایت می‌کند. 

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

افزایش تشنج در منطقه و ادامۀ ماجراجویی‌های دولت‌های اسرائیل و ایران را محکوم می‌کنیم!

پیش و پس موشک‌ها!

در انتظار باران

همه‌ی چلچله‌‌ها برگشتند

اجازه است که خودم باشم، آزاد باشم؟

مثل یک باد