پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۸:۳۸

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۸:۳۸

محمود سیدی

سه تاکتیک برخورد با انتخابات مجالس شورای اسلامی و خبرگان! چه باید کرد؟ (بخش ٢)

با توجه به پيشينه‌‌ی انتخابات در ۴۵ سال گذشته، همواره سه روش از طرف نیروهای سیاسی در اپوزيسيون و پوزيسيون در پيوند با انتخابات اتخاذ شده است. این سه روش شامل مخالفت با صندوق راى، مشاركت و يا عدم مشاركت در انتخابات بوده كه باز هم در اين دور تكرار خواهد شد. رفتار نيروهاى چپ و دموكرات در اين انتخابات چه بايد باشد؟ و چه موضعى را در روز انتخابات ضروری است تا اتخاذ كنند؟
توضیح: 
جهت مطالعه، بخش اول این مقاله در آدرس زیر قابل دسترس می‌باشد. 
http://kar-online.com?p=84762 

******************************

حکمرانى “نا کار آمد” 

جمهورى اسلامى ایران “ناکار آمدى” خود را در همه‌ی  زمینه‌ها بر بستر و پویه‌ی سازوکارها از قبیل پاسخگویى، مسئولیت پذیری، وفاق همگانى، قانونیت، عدالت فراگیر، مشارکت، کارایى و اثر بخشى ساختارهاى ادارى و سیاسى به گونه‌اى که حداقل فساد و آسیب درونى بروز کند، ناموفق عمل کرده است. 

کاربست موفقیت‌آمیز و بسترسازى مناسب براى فاکتورهاى فوق از مهمترین  شاخص‌هاى رشد و توسعه‌ی کشور هاست.

حکمرانى خوب معمولا با طراحى سیاست‌هاى روشن و با چشم‌انداز آینده دار و  سنجش‌پذیر، شفافیت فعالیت دولت‌ها، پاسخگویى دستگاه‌هاى اجرایى در قبال فعالیت‌هاى خود، مشارکت فعال آحاد جامعه و نیز برابرى شهروندان در برابر قانون است که تحقق مى یابد. 

این مجموعه ضرورتا در برگیرنده‌ی سازوکارها، راهکارها و نهاد‌هایى است که آحاد ملت می‌توانند از طریق آن از حقوق قانونى خویش بهره‌مند شوند. اما جمهورى اسلامى ایران در آستانه‌ی ۴۵:مین سال خویش در تمام شاخص‌هاى حکمرانى خوب ناموفق بوده است. آقاى خامنه‌ای با این حکمرانى نا کارآمد، انتظار مشارکت حداکثرى که بمثابه یکى از شاخص هاى حکمرانى خوب و همچنین توانمندى قدرت حاکم است را دارد و توصیه مى کند.

بر بستر پیش زمینه هایى که “هسته‌ی سخت قدرت” در انتخابات مجلس دوازدهم و خبرگان رهبرى تدارک دیده، بعد از اعلام نتایج تایید صلاحیت داوطلبان،   مى‌توان صف‌بندى  وترکیب نیروهاى شرکت کننده را در قالب ائتلاف‌ها، جبهه‌ها و احزاب را تا حدود معینی رصد کرد و ارزیابى نمود. 

رد صلاحیت چهره‌هاى شاخص و نماینده گان ادوار مجلس، هم نگرانى نیروهاى تندرو را مرتفع کرد و هم عناد شوراى نگهبان را برانسداد سیاسى بیشتر را، اثبات نمود. نتایج اعلام شده از سوى شوراى نگهبان نشان داد که اکثر نیروهاى متمایل به لاریجانى، روحانى و اصلاح‌طلبان نتوانستند از فیلتر نهادهای نظارت عبور کنند، اما ارزیابی‌ها نشان مى دهد بیشتر چهره‌های نزدیک  به “جبهه پایدارى” و گروههایى که از آنان  ذیل عنوان “خالص سازان” یاد شده، تایید صلاحیت شده اند. این ساختار معیوب حتى در شکل دادن به ائتلاف معتدل‌ها هم شکست خورد. 

در روند انتخابات پیشرو، در راستاى خالص سازى، جمهورى اسلامى تمهیدات و شرایطى را فراهم کرده است. جبهه‌ها و ائتلاف‌هایى که  احراز صلاحیت کرده‌اند عبارتند از:

– شوراى ائتلاف نیروهاى انقلاب به رهبرى حداد عادل که عمدتا پیش برنده‌ی  منویات آقاى خامنه‌ای است.

– شوراى وحدت نیروهاى انقلاب که منوچهر متکى رییس اجرایى این اتحاد می‌باشد.

– جریان طرفدار قالیباف تحت عنوان مبنا، با تاکید بر سه مولفه‌ی افزایش مشارکت، همگرایى، کارآمدی و تشکیل مجلس انقلابى سامان داده شده است. 

– جریان شریان که متشکل از جبهه‌ی پایدارى، شوراى وحدت، حزب موتلفه و جبهه‌ی پیروان خط امام و رهبرى می‌باشد. این جریان عملا علیه قالیباف است و ریاست او را در مجلس، به تعبیر حمید رسایى، دیکتاتورى پارلمانى مى داند.

– جبهه‌ی تحول خواهان انقلابى که با شرکت تشکل‌هاى جمعیت جانبازان انقلاب اسلامى، جمعیت رهپویان انقلاب اسلامى و جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامى ایجاد شده و با موضوع مشارکت، عدالت خواهى، عقلانیت و شایسته سالارى به انتخابات ورود  کرده است.

– اخیرا هم “جبهه مردمى ایران قوى” که متشکل از ستادها ى ریاست جمهورى رییسى است که با شعار افزایش مشارکت، اما جهت مدیریت مجلس دوازدهم به این مجموعه اضافه شده است. 

این مجموعه که معمولاً در مقطع انتخابات فعال مى‌شوند، فاقد برنامه می‌باشند. آنان اهدافشان را در این انتخابات، در راستاى تشکیل مجلس انقلابى، هم‌افزایى در مشارکت و توافق بر سرلیست واحد کاندیداها، بالاخص در تهران، اعلام کرده‌اند.

اما آنان به دلیل ارزیابى از موقعیت و سهم‌شان در تاثیرگذارى در روندهاى آتى، علیرغم جلسات مشترک تاکنون نتوانسته اند، برسر تقسیم نقش و سهمشان از قدرت به توافق عمومی برروی یک لیست مشترک برسند. به احتمال قوى این تلاششان برای رسیدن به لیست واحد شکست خواهد خورد و در نتیجه حداقل با سه لیست در انتخابات پیشرو شرکت خواهند کرد.

در شرایط خود ویژه‌ موقعیت کشور در مقیاس ملى و بین المللى و نیز در شرایطى که کشور و مردم در چنبره‌ی بحران‌هاى تو در تو، تورم افسار گسیخته، فسادهاى مالى ساختارى شده، سقوط پول ملى، زیر ساخت‌هاى زنگ زده و همچنین انسداد سیاسى که در پیوند با صندوق راى قرار دارد، راهکار نیروهاى اپوزیسیون بالاخص نیروهاى چپ- دمکرات و جمهوری‌خواه سکولار دموکرات چه باید باشد؟ 

طبیعى است که در هر انتخاباتى، اهداف و شرایط انتخابات (دموکراتیک، نیمه دموکراتیک و بسته)، رفتار حاکمیت، رفتار مردم و رفتار احزاب تاثیر گذار هست. 

با توجه به پیشینه‌‌ی انتخابات در ۴۵ سال گذشته، همواره سه روش  از طرف نیروهای سیاسی در اپوزیسیون و پوزیسیون در پیوند با انتخابات اتخاذ شده است. این سه روش شامل مخالفت با صندوق راى، مشارکت و یا عدم مشارکت در انتخابات بوده که باز هم در این دور تکرار خواهد شد. 

رفتار نیروهاى چپ و دموکرات در این انتخابات چه باید باشد؟ و چه موضعى را در روز انتخابات ضروری است تا اتخاذ کنند؟ 

به نظر من، هر انتخاباتى دو مرحله را طی می‌کند. مرحله‌ی اول پروسه‌ی انتخابات است که از چند ماه پیش از روز انتخابات شروع مى‌شود و مرحله دوم روز انتخابات است.

ما بایستى در پروسه‌ی انتخابات بطور فعال شرکت کنیم و در رابطه با مسایل و مطالبات محورى مردم و ارائه‌ی طریق براى رفع آن معضلات بپردازیم. از چنین شرایطى بایستى نهایت استفاده را کرد تا بمثابه احزاب، سازمان‌ها و یا اتحادهای جمهوریخواهى، اعتماد مردم را در راستاى حل معضلات جامعه جلب گردد. 

اما مهمترین موضوعى را که باید روى آن تاکید کرد ،همان هسته‌ی مرکزى سیاست احزاب چپ- دموکرات و نیروهاى جمهوریخواه سکولار دموکرات، “انتخابات آزاد” می‌باشد. بایستى خواست انتخابات آزاد را به مثابه اصلى ترین موضوع سیاسى، بالاخص در انتخابات “بسته‌ی” کنونى، به گفتمان غالب در سپهر سیاست تبدیل نمود و تمام نهاد هاى ضد دموکراتیک که انتخابات کنونى را منسد و مقید کرده‌اند را مورد نقد قرار داد. نهادهای مقید کننده‌ی انتخابات از قبیل اصلاحات قانون انتخابات، نظارت استصوابى و قوانینى که راه انتخابات آزاد را سد کرده، مورد نقد و افشاگرى قرار داد و با مردم همدلى کرد. سیاست ما نباید نفى”صندوق” راى باشد، بلکه بایستى تلاش گردد تا شرایط حاکم بر انتخابات، به نفع “انتخابات آزاد” تغییر یابد.

تجارب دیگر کشورها از جمله برزیل و شیلى بیانگر این هست که علیرغم سال‌ها حکومت دیکتاتورى و سرکوب نیروهاى چپ و آزادیخواه با پیدایش کمترین گشایش سیاسى نیروهاى چپ و آزادیخواه توانستند تاثیرات عمیقى در سرنوشت مردم و کشورشان از طریق صندوق راى بگذارند. 

سیاست حکومت بالاخص آقاى خامنه اى مشارکت حداکثرى است و تا الان تلاش کرده تا با مهندسى انتخابات، تهدید و تطمیع این سیاست را پیش ببرند. البته نیروهایى که خواهان انداختن راى اعتراضى هستند هم عملا در این راستا همراهى مى‌کنند. 

گرایش تا کنونى مردم، انتخاب “عدم مشارکت” است. ما بایستى ضمن ورود فعال به پروسه انتخابات، از انتخاب مردم یعنى “عدم مشارکت” در روز انتخابات حمایت کنیم.

بخش : سياست
تاریخ انتشار : ۴ بهمن, ۱۴۰۲ ۷:۱۷ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

حملۀ تروریستی در مسکو را محکوم می‌کنیم!

روشن است که چنین حمله‌ای نیاز به تیمی حرفه‌ای و سازماندهی و تدارکی نسبتاً طولانی و گسترده دارد. در عین حال، زود است که بتوان تحلیل جامع و روشنی از ابعاد پشت پردۀ این جنایت و اهداف سازمان‌دهندگان آن ارائه داد. هدف از این یادداشت کوتاه نیز  در وهلۀ نخست مکثی است بر قربانیان این حمله و حملاتی از این دست. قربانیانی که تنها سهم‌شان از سازمان‌دهی و تدارک چنین جنایاتی و علل پشت پردۀ آن، هزینه‌ای است که با جان و سلامتی‌شان می‌پردازند.

مطالعه »
یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
آخرین مطالب

دیوید هرست: نحوه حمله ایران ضعف اسرائیل را آشکار کرد!

پس از چنین حمله‌ای، تصاویر بصری بد به نظر می‌رسند: اسرائیل به دیگران برای دفاع از خود نیاز دارد و در انتخاب نحوه عکس العمل نیز آزاد نیست. این حمله اگر صورت گیرد باعث می‌شود که حامی اسراییل، ایالات متحده، گزینه‌های سیاسی دیگری را انتخاب کند.

یادمان ۴٩مین سالگرد جانباختگان تپه‌های اوین به‌دست دژخیمان سلطنت پهلوی

یادمان ۴٩مین سالگرد جانباختگان تپه‌های اوین به‌دست دژخیمان سلطنت پهلوی –
جمعه، ٣١ فروردین ١۴٠٣ (١٩ آپریل ٢٠٢۴ میلادی)،
ساعت: ٢١:٣٠ به‌وقت ایران (٢٠ به‌وقت اروپای مرکزی)

نظام مالی جهانی و بازارهای مالی و پولی و ابزار آن

درک و دریافت و آموزش اقتصاد سرمایه داریِ جهان امروز׳ بدون شناخت لایه های پنهان یا کمتر شناخته شده نظام مالی و تجارت جهانی و گردانندگان و سوداگران آن و آشنایی با سویه ها و دگرگونی های شتابنده و یا گام به گام آن شدنی نیست و نیازمند واکاوی سنجشگرانه است׳ که در این بخش کوشش می شود تنها به گونه ای فشرده به آنها اشاره شود.

اینترسپت: گزارش نظامی درگیری ایران-اسراییل!

ایالات متحده مدعی است که اکثر هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌های شلیک شده ایران در جریان حمله نیمه شب شنبه را سرنگون کرده است. بیش از نیمی از تسلیحات ایران نیز قبل از رسیدن به خاک اسرائیل توسط هواپیماها و موشک های آمریکا منهدم شدند.

خوشه ها را

خاطره ها، مثل پیچک، در ما می پیچند,
چون شعاعی از گس و عطر,
نرمک نرمک، همچون امید، می گشایند راه،
می نمایند رخ …

یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
بیانیه ها

افزایش تشنج در منطقه و ادامۀ ماجراجویی‌های دولت‌های اسرائیل و ایران را محکوم می‌کنیم!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت) یک‌بار دیگر مخالفت اکید خود را با ماجراجویی‌های خطرناک پیش‌آمده از سوی اسرائیل و واکنش متقابل جمهوری اسلامی ایران و ادامۀ حملات نظامی  چه از سوی جمهوری اسلامی و چه از سوی اسرائیل، اعلام و قاطعانه از تلاش‌های دیپلماتیک برای رفع اختلافات منتج به این حوادث حمایت می‌کند. 

مطالعه »
پيام ها

از قطعنامۀ شورای امنیت سازمان ملل و برقراری آتش‌بس فوری و پایدار در غزّه حمایت می‌کنیم!

ما فداییان خلق ایران از نخستین روز آغاز جنگ ضمن محکوم کردن و غیرقابل توجیه خواندن عملیات مسلحانه و نظامی علیه مردم بی‌دفاع غیرنظامی، همراه و هم‌صدا با آزادی‌خواهان جهان خواهان آتش‌بس فوری و تأمین حقوق حقّهٔ مردم فلسطین شدیم. با این رویکرد ما مهار مقاومت آمریکا و تصویب قطعنامهٔ شورای امنیت را یک پیروزی بزرگ برای مردم بی‌گناه غزّه و فلسطین و تمامی آزادی‌خواهان جهان می‌دانیم.

مطالعه »
بیانیه ها

افزایش تشنج در منطقه و ادامۀ ماجراجویی‌های دولت‌های اسرائیل و ایران را محکوم می‌کنیم!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت) یک‌بار دیگر مخالفت اکید خود را با ماجراجویی‌های خطرناک پیش‌آمده از سوی اسرائیل و واکنش متقابل جمهوری اسلامی ایران و ادامۀ حملات نظامی  چه از سوی جمهوری اسلامی و چه از سوی اسرائیل، اعلام و قاطعانه از تلاش‌های دیپلماتیک برای رفع اختلافات منتج به این حوادث حمایت می‌کند. 

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

دیوید هرست: نحوه حمله ایران ضعف اسرائیل را آشکار کرد!

یادمان ۴٩مین سالگرد جانباختگان تپه‌های اوین به‌دست دژخیمان سلطنت پهلوی

نظام مالی جهانی و بازارهای مالی و پولی و ابزار آن

اینترسپت: گزارش نظامی درگیری ایران-اسراییل!

خوشه ها را

افزایش تشنج در منطقه و ادامۀ ماجراجویی‌های دولت‌های اسرائیل و ایران را محکوم می‌کنیم!